Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και η apple σκοτώνει κατά καιρούς τα προϊόντα της με τον τρόπο που το εννοείς αλλά μια χαρά στα σοβαρά την παίρνουν.

 

Η ιντελ γιατί πουλάει στις τιμές που πουλάει; Επειδή είναι κακιά, ανήθικη και ασεβής; Αυτά είναι για την εκκλησία νομίζω.

 

Εγώ θα πάρω τώρα καινούριο με επεξεργαστή μάλλον αμδ και κάρτα γραφικών μάλλον νβιντια. Με κοροϊδεύουν κατά 50%; Τι να υποθέσω;

 

Ποιός σε υποχρεώνει να αλλάζεις συνέχεια cpu και gpu? Mόνο η ματαιοδοξία να λες ότι έχεις το καλύτερο... Καμια ιντελ, νβιντια ή αμδ.

H Ιntel ειναι εκει που ειναι χαρη στη στρατηγικη μαρκετινγκ που εχει,η οποια σου δινει την αισθηση του μονοπωλιου.Πολλοι κοινοι καταναλωτες δεν ξερουν τι ειναι και ποια ειναι η AMD.

Αν εσας σας κουρασαν οι intel/nvidia,εμενα με κουρασε ο πολεμος στην AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καμία εταιρεία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα και σαφώς καμία εταιρεία δεν καθορίζει την στρατηγική της βάση συναισθηματισμών.

 

Εφόσον μπορεί και ξεπουλάει η NV με αυτές τις τιμές μαγκιά της, αλλά μαγκιά μου και εμένα να ξέρω ακριβώς πόσο τους στοιχίζει ο κάθε πυρήνας σε παραγωγή ΣΗΜΕΡΑ και να το αποκαλώ αισχροκέρδια και ακριβώς για τους λόγους που ανέφερα στην προηγούμενή μου συμμετοχή.

 

Κατά τα άλλα για όσους δεν γνωρίζουν η NV είναι από τις πολύ σπάνιες περιπτώσεις εταιρειών που τιμά και εκτιμά τους υπαλλήλους της. ΄Οταν είδα στο παρελθόν πόσο στήριξαν με όλα τα δυνατά μέσα την οικογένεια ενός εκλειπόντως φίλου και παλιού συνεργάτη που δούλευε στην NV, μόνο δέος και συγκίνηση μπορούσαν να μου προκαλέσουν.

 

Να ξεχωρίσουμε λίγο τα αυγά από τα πασχάλια γιατί θαρρώ πως αρκετοί τα έχουν μπερδέψει λίγο.



H Ιntel ειναι εκει που ειναι χαρη στη στρατηγικη μαρκετινγκ που εχει,η οποια σου δινει την αισθηση του μονοπωλιου.Πολλοι κοινοι καταναλωτες δεν ξερουν τι ειναι και ποια ειναι η AMD.

Αν εσας σας κουρασαν οι intel/nvidia,εμενα με κουρασε ο πολεμος στην AMD.

Πόσες προσπάθειες marketing θα χρειαστείς να με πειίσεις σήμερα να προτιμήσω έναν επεξεργαστή AMD έναντι ενός ανταγωνιστικού Intel; Δεν είμαστε σε εποχές Pentium4.



Διαφωνω.

Δες πωλησεις samsung galaxy s3,s4,σε συγκριση με το iphone 5,και θα καταλαβεις ανετα τι εννοω.

Οπου σταθεις,οπου βρεθεις,προσπαθει η apple να πουλησει το ελλατωματικο 5αρη της.Τοσο χαλια τα πηγε.

 

ΟΤ και πάει πολύ μακριά η βαλίτσα αλλά η Apple καλώς ή κακώς έχει profit margins που θέλει πολύ προσπάθεια να την φτάσει ακόμα η Samsung. Η δε τελευταία έχει πολύ σοβαρά εσωτερικά προβλήματα να αντιμετωπίσει. Αν αληθεύει αυτό που ακούγεται στο περιθώριο το S5 και η οικογένεια αυτού θα έχει κατά αποκλειστικότητα SoC από τρίτη εταιρεία και μάντεψε ποιά. Φυσικά θα κάνει τρομακτικές πωλήσεις η Samsung φέτος και θα συνεχίσει να αυξάνει το μερίδιο αγοράς της, αλλά σου είπε κανείς ότι έχει τα ίδια ακριβώς ενδιαφέροντα η Apple; ΄Οσο φτυαρίζει δισεκατομμύρια στις τράπεζες χέστηκε για μεγαλύτερες πωλήσεις αρκεί να ξεπωλιάζεται στο κέρδος.

 

Ωστόσο η Apple ή η Samsung κυριαρχούν μεταξύ άλλων σε αγορές που έχουν και θα έχουν εκρηκτική ανοδική πορεία σε τέλεια αντίθεση με την αγορά PC. Η Samsung φέτος υπολογίζετε ότι θα ξεπεράσει τα 100 εκατομύρια πωλήσεις σε smartphones. Η NV σε αντίθεση έκανε πανηγύρι πέρυσι όταν πουλήθηκαν 6 ψωροκατομύρια Nexus7 με Tegra3 και αποτέλεσαν περίπου το 60% του όγκου πωλήσεων του SoC με ελάχιστα έσοδα λόγω υπερβολικά χαμηλής τιμής της συσκευής. Παρατηρείς κάτι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες προσπάθειες marketing θα χρειαστείς να με πείσεις σήμερα να προτιμήσω έναν επεξεργαστή AMD έναντι ενός ανταγωνιστικού Intel; Δεν είμαστε σε εποχές Pentium4.

Δες λιγο τι κατεβατα γραφουμε στις αναβαθμισεις για να πεισουμε τον εκαστοτε TS να προτιμησει AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ailuros,ειμαστε ηδη κατα πολυ OT,και ακομη που εχω να σου απαντησω περι apple,και samsung,η βαλιτσα θα παει πολυ μακρυα.

Η samsung μην ξεχνας κατασκευαζε μεχρι τωρα τους επξεργαστες της apple,εαν και ακομη συνεχιζει.Εαν κανω λαθος ζητω συγνωμη και με διορθωνεις.

Για δε την Nvidia εριξα κατεβατα,και απαντηση δεν πηρα πουθενα.

Δεν μιλησα για ευρεια γκαμα τι παραγει η καθε εταιρεια,αλλα αποκλειστικα για cpu και καρτες γραφικων.

Μην ανακατωσουμε και smartphones.Ξερεις θα παει μακρυα η συζητηση.

Εγω ανελυσα πως νοιωθω ως αγοραστης και χρηστης των μεχρι τωρα(intel,nvidia),εχω,και τι προτιθεμαι να κανω.

Σε τιμες,χαρακτηριστικα,support,κτλ.

Απλα,και κατανοητα.

Στο τελος τι θα επιλεξει καποιος,ειναι τελειως διαφορετικο με το τι θελω εγω.

Ο αλλος εχει να δωσει 1000 ευρω,και pre-order nvidia  μοντελο,εγω 450-500,και μετα απο καιρο.

Εχω συγκεκριμενες εφαρμογες,και φασμα παιχνιδιων,και θα κοιταξω να τα παρω ολα στην ακριβως μιση τιμη συνθεσης.

Ετσι στις 2 αναβαθμισεις,η 3 βγαινει δωρο,και ειμαι και μπροστα καθε φορα.

Αλλαζουν οι καιροι.Αλλαζουν και οι αναγκες μας.

Ουτως η' αλλως η πιο ακριβη καρτα της NV δεν μπορει να σηκωσει ολα full,ΑΑ 8χ κτλ,εαν παρω ati θα αλλαξει κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λιγο τι κατεβατα γραφουμε στις αναβαθμισεις για να πεισουμε τον εκαστοτε TS να προτιμησει AMD.

΄Οχι ότι με ενοχλεί αλλά κερδίζεις εσύ τίποτα από την αυτή σταυροφορία σου; Το νόημα ήταν αλλού, και λυπάμαι που θα στο πω αλλά υπάρχουν αισθητές διαφορές μεταξύ των επεξεργαστών, ενώ στις κάρτες γραφικών οι διαφορές συνήθως είναι αμελητέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες προσπάθειες marketing θα χρειαστείς να με πειίσεις σήμερα να προτιμήσω έναν επεξεργαστή AMD έναντι ενός ανταγωνιστικού Intel; Δεν είμαστε σε εποχές Pentium4.

Κατάλαβες τι είπες τώρα; 

Η εποχή Pentium 4 ήταν αυτή που κατεξοχήν θριάμβευσε το marketing.

Τα τελευταία 2-3 χρόνια αναβάθμισα τους υπολογιστές περίπου 30 φίλων και γνωστών που είχαν πάρει τον πρώτο τους υπολογιστή τότε.

Όλοι είχαν Pentium 4. 

Μία εξαίρεση μόνο, αυτόν της γυναίκας μου που ήταν Sempron 3100. Αυτός κατανάλωνε τα μισά από έναν Pentium 4 στα 3GHz και είχε περίπου τις ίδιες επιδόσεις. Εγώ τον είχα προτείνει βέβαια. Αν περίμενα από το ΠΛΑΙΣΙΟ και τους άλλους...

Τέλος πάντων, δεν κράτησα τίποτα από αυτούς. Μόνο τους επεξεργαστές για τη συλλογή μου. 

Έχω πάνω από 10 Pentium 4 από 1.6GHz μέχρι 3.0.

Αλλά λέγαμε για το marketing... Η AMD δεν το έχει  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η samsung μην ξεχνας κατασκευαζε μεχρι τωρα τους επξεργαστες της apple,εαν και ακομη συνεχιζει.Εαν κανω λαθος ζητω συγνωμη και με διορθωνει

 

Για δε την Nvidia εριξα κατεβατα,και απαντηση δεν πηρα πουθενα.

Δεν μιλησα για ευρεια γκαμα τι παραγει η καθε εταιρεια,αλλα αποκλειστικα για cpu και καρτες γραφικων.

Μην ανακατωσουμε και smartphones.Ξερεις θα παει μακρυα η συζητηση.

Εγω ανελυσα πως νοιωθω ως αγοραστης και χρηστης των μεχρι τωρα(intel,nvidia),εχω,και τι προτιθεμαι να κανω.

Σε τιμες,χαρακτηριστικα,support,κτλ.

Απλα,και κατανοητα.

Στο τελος τι θα επιλεξει καποιος,ειναι τελειως διαφορετικο με το τι θελω εγω.

Ο αλλος εχει να δωσει 1000 ευρω,και pre-order nvidia  μοντελο,εγω 450-500,και μετα απο καιρο.

Εχω συγκεκριμενες εφαρμογες,και φασμα παιχνιδιων,και θα κοιταξω να τα παρω ολα στην ακριβως μιση τιμη συνθεσης.

Ετσι στις 2 αναβαθμισεις,η 3 βγαινει δωρο,και ειμαι και μπροστα καθε φορα.

Αλλαζουν οι καιροι.Αλλαζουν και οι αναγκες μας.

Ουτως η' αλλως η πιο ακριβη καρτα της NV δεν μπορει να σηκωσει ολα full,ΑΑ 8χ κτλ,εαν παρω ati θα αλλαξει κατι;

Η Samsung τυγχάνει να έχει foundry (και όχι ομολογημένα απ'τα καλύτερα) και τυγχάνει να κατασκευάζει σε αυτό η Apple και τι με αυτό; Φταίει η Apple που έχει hw bugs το 5410 ή φταίει η fruitco ότι η Samsung αναγκάστηκε να ακυρώσει 4 projects από το roadmap της απλά γιατί δημιούργησαν τσατσαριές; Δεν αφορά το κοινό ωστόσο γιατί η Samsung θα συνεχίζει να πουλάει τα προιόντα της με γεωμετρικού ρυθμούς αύξησης. Τον τελευταίο που θα κλάψεις είναι η Samsung με τις 80+ υπο-εταιρείες της, μεταξύ αυτών και τον δεύτερο μεγαλύτερο κατασκευαστή πλοίων στον κόσμο ;)

 

Στην περίπτωση της NV λυπάμαι αλλά δεν γίνεται πλέον να μην ανακατέψεις το κομμάτι Tegra ειδικά με τα έξοδα που έχει και θα έχει σύντομα. Στόχος τους είναι ο μισός τζίρος της εταιρείας σύντομα να αποτελείται από το κομμάτι αυτό και όταν αυτό το κομμάτι έχει ζημία και συνεχώς αυξανόμενα έξοδα R&D τότε σκέψου ποιός θα ήταν ο καλύτερος τρόπος η εταιρεία να συνεχίζει να εμφανίζεται κερδοφόρα και με το παραπάνω. Ανεβάζεις απλά τα profit margins. Πως το κάνεις; Ανεβάζοντας τόσο τις τιμές όσο ξέρεις ότι δεν θα σου μείνει τίποτα στο ράφι και χωρίς ταυτόχρονα να μπαίνεις σε τρελλά έξοδα παραγωγής γιατί έτσι κι αλλιώς απευθύνεσαι σε σχετικά πιο περιορισμένο κοινό.

 

Αν και δύσκολα θα το χωνέψετε μερικοί αργά αλλά σταδιακά το PC θα μπει στο περιθώριο με σχετικά σταθερές πωλήσεις και σχετικά μικρά σκαμπανεβάσματα. Η μεγάλη έκρηξη είναι σε οτιδήποτε φορητό από χαζογυαλάκια, ρολόγια, ταμπλέτες, κινητά ως και clamshells/ultrabooks, σύντομα κοντά μας και η έκρηξη των smartTVs.

 

Κατάλαβες τι είπες τώρα; 

Η εποχή Pentium 4 ήταν αυτή που κατεξοχήν θριάμβευσε το marketing.

Τα τελευταία 2-3 χρόνια αναβάθμισα τους υπολογιστές περίπου 30 φίλων και γνωστών που είχαν πάρει τον πρώτο τους υπολογιστή τότε.

Όλοι είχαν Pentium 4. 

Μία εξαίρεση μόνο, αυτόν της γυναίκας μου που ήταν Sempron 3100. Αυτός κατανάλωνε τα μισά από έναν Pentium 4 στα 3GHz και είχε περίπου τις ίδιες επιδόσεις. Εγώ τον είχα προτείνει βέβαια. Αν περίμενα από το ΠΛΑΙΣΙΟ και τους άλλους...

Τέλος πάντων, δεν κράτησα τίποτα από αυτούς. Μόνο τους επεξεργαστές για τη συλλογή μου. 

Έχω πάνω από 10 Pentium 4 από 1.6GHz μέχρι 3.0.

Αλλά λέγαμε για το marketing... Η AMD δεν το έχει  :-D

 

Δεν ξέρω τι κάνανε οι άλλοι, εγώ πάντως εκείνη την εποχή είχα σχεδόν μόνο AMD CPUs και στο σπίτι και στη δουλειά, από servers μέχρι terminals. Μάλιστα τότε ήταν τόσο καλή η παραγγελία στη δουλειά που μου χαρίσανε ένα AMD FX-53 και φαντάζομαι ότι θυμάσαι τι στοίχιζε τότε όταν εμφανίστηκε.

 

Mετά την εμφάνιση core-i λυπάμαι που θα το πω, αλλά είχαμε στροφή 180 μοιρών. ΄Οταν δουλεύεις με μηχανήματα 24/7 και σχεδόν όλη την ώρα δουλεύουν στο μέγιστο το πρώτο πράγμα που θα συνυπολογίσεις είναι perf/W, ειδικά όταν έχεις ημιτροπικό κλίμα στο νότιο άκρο της χώρας ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετά την εμφάνιση core-i λυπάμαι που θα το πω, αλλά είχαμε στροφή 180 μοιρών. ΄Οταν δουλεύεις με μηχανήματα 24/7 και σχεδόν όλη την ώρα δουλεύουν στο μέγιστο το πρώτο πράγμα που θα συνυπολογίσεις είναι perf/W, ειδικά όταν έχεις ημιτροπικό κλίμα στο νότιο άκρο της χώρας  ;)

Δεν διαφωνώ... Δυστυχώς  :wacko:

Τουλάχιστο μπορώ τώρα να προτείνω και φορητούς με AMD.  Πράγμα που δεν γινόταν ακόμα και τότε που έβγαζαν καλύτερους επεξεργαστές.

 

Σημείωση: Καλά ημιτροπικό κλίμα εκεί κάτω; Δίπλα στη θάλασσα; Αλλά θα μου πεις κι εμείς εδώ στη Θεσσαλονίκη δίπλα στη θάλασσα είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εκτος απο το πλαισιο,και μια palit,σε ελληνικα e shops,δεν ειδα παιδια 780.

Tι παιζει;

http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=780gtx

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως εκτος απο το πλαισιο,και μια palit,σε ελληνικα e shops,δεν ειδα παιδια 780.

Tι παιζει;

http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=780gtx

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

 

Σ'ευχαριστω.Στην αναζητηση που εκανα μονο σε ελληνικα,δεν μου εβγαλε κατι τετοιο.

Δηλαδη 700 ετσι;

Καπου πετυχε το ματι μου σε καποια sites 589$.

Ετσι ειναι παιδια,η' μπαινουν φοροι,τελωνεια κτλ,και παλι ειναι 700;

Ξερει κανεις απο ιδιαν αγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το Msystems έβγαλε σήμερα αναμονή παραλαβής και στην 770 στα 450€!



Σ'ευχαριστω.Στην αναζητηση που εκανα μονο σε ελληνικα,δεν μου εβγαλε κατι τετοιο.

Δηλαδη 700 ετσι;

Καπου πετυχε το ματι μου σε καποια sites 589$.

Ετσι ειναι παιδια,η' μπαινουν φοροι,τελωνεια κτλ,και παλι ειναι 700;

Ξερει κανεις απο ιδιαν αγορα;

 

Που το είδες αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το Msystems έβγαλε σήμερα αναμονή παραλαβής και στην 770 στα 450€!

Σε ρωτω,διοτι το απογευμα παω καφε με 5 ατομα παρεα.Συζηταμε περι ανεμων και υδατων,ενδιαφερονται μερικοι για αναβαθμιση,ξερεις,τι εχω,τι θα βαλω,και με ρωτανε τιμες,και τι μπορει να γινει.Τι πιο φθηνο κυκλοφορει.

Προτου ξεστομισω κατι,θελω να ξερω καλυτερη τιμη για gtx 780.Για παπουτσια λεμε,για στολες ποδηλατων κ.α.

770 δεν θα τους προτεινα,γιατι ειναι ιδια με 680 σχεδον.Δωρο αδωρον.

Βρισκουμε και μεταχειρισμενη αργοτερα πιο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...