Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειπα το αντιθετο σιγα τα γκαζια

 

απορω τι κολλημα εχεται φαει με τις αρκουδοκαρτες 7000

 

7990 και 690 εχουν σχεδον ιδιους χρονισμους.Δεν καταλαβα το νοημα της εκφρασης σιγα τα γκαζια.Ασχετα τι αποδιδει,ποσα mhz και τι ρευμα περνα εχει σημασια για το chip της gpu.

Tωρα 1-2 εκατοστα διαφορα στο μηκος του Pcb αν ειναι αρκουδοκαρτα,γνωμες ειναι αυτες.

Δεν την θεωρω οτι αν παρει ενα κουτι την 690,θα υστερησει στην 7990.Εκτος κι αν εχεις κουτι,σπιρτοκουτο.

Βασει λογικης ολα.

 

εμενα μου φαινεται οτι προλαβαινει να ζοριστει μια χαρα  και ελικοπτερακι γινεται (ειδικα στο τελος ) και πυκνωτες μου φαινεται οτι  ακουω και ολα τα καλα

 

Ε,οσο να'ναι ακουγονται λιγο απ'ολα.

 

Δες εδω υλοποιηση της asus gtx670,ενω το παλικαρι εχει ευαισθητο μικροφωνο για να πιανει απο μακρυα,παιζει BF3,και ουτε ακουγεται.

http://www.youtube.com/watch?v=ysurbM8gJ0o

Η 680 εχει 3 slot cooler,και πιο ανετη σε ολα τα γκαζια.Θα περιμενω υλοποιηση της Asus σε 780,και το σκεφτομαι σοβαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

για τοσα λεφτα θεωρω οτι θα επρεπε να εχει κατι καλυτερο 

 

 

το καλυτερο ειναι σχετικο το αποτελεσμα μετραει......

 

οπως ειπες και πριν πηραν μια 7970 και την (oc αρκετα)για να βγαλουν σε καποια bench μπροστα απο την 670/680reference και δεν φροντισαν να αλλαξουν ψυκτρα η κατι αναλογο,και ο θορυβος χτυπισε ταβανι....και φυσικα παραμενει πιο αργη απο την 680, διοτι το τσιπ ειναι το ιδιο ακριβως

 

τελος παντων...εγω παντα περνω  oc edition με custum ψυκτρα , ουτε η ghz μου λεει τιποτα ουτε η reference

αλλα αν θελουμε να τα δουμε κι αυτα, παλι υστερει η amd :-)

 

και δικαιος ριχνει τις τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Hawk7

 

Είμαι κάτοχος μιας ASUS 670 DCUII την οποία έχω στα 1200 mhz και σε games με “100 %” usage πχ τώρα που παίζω alan wake απλά δεν ακούγεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο ειναι σχετικο το αποτελεσμα μετραει......

 

οπως ειπες και πριν πηραν μια 7970 και την (oc αρκετα)για να βγαλουν σε καποια bench μπροστα απο την 670/680reference και δεν φροντισαν να αλλαξουν ψυκτρα η κατι αναλογο,και ο θορυβος χτυπισε ταβανι....και φυσικα παραμενει πιο αργη απο την 680, διοτι το τσιπ ειναι το ιδιο ακριβως

 

τελος παντων...εγω παντα περνω  oc edition με custum ψυκτρα , ουτε η ghz μου λεει τιποτα ουτε η reference

αλλα αν θελουμε να τα δουμε κι αυτα, παλι υστερει η amd :-)

 

και δικαιος ριχνει τις τιμες

αυτο νομιζω οτι πρεπει να κανει καθε λογικος ανθρωπος και απο κει και περα αστους να κουρευονται με τις reference 

 

ειδικα απο τη στιγμη που στις custom ψυξεις δεν ανεβαινει απαραιτητα πολυ η τιμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως βλεπω και οι 2 εταιρειες να ειναι μια χαρα.Απλα αναλογως τι γουστα εχει ο καθενας.

Ο παραγων ψυχολογια,και οπως αυτη διαμορφωθηκε μεσα σε forum,και σε συζητησεις μεταξυ φιλων της καθημερινοτητας ειναι αρκετα σημαντικος.

Οι top καρτες των 2 εταιρειων,και βλεπω σε αυτο το βιντεο,απο εναν μαγκα που ειναι πιο αντικειμενικος σε συγκριση με ολους εμας,η Amd ειναι μπροστα,και με διαφορα σε αρκετες στιγμες.

Καποια στιγμη ψηνοταν οι καρτες της nvidia στις 4 κα 5 σειρες,φυγανε και πηγαν amd.Εριξε λιγο αποδοσεις η amd στην 7 σειρα πηγαν πολλοι στην nvidia.Εαν βγαλει τωρα την 8000 σειρα ,παλι θα αλλαξει το τοπιο.

Σημασια εχει,αναλογα τι ειναι σημαντικο για τον καθενα,και πως νοιωθει να βρισκεται σε balance.

Τις τιμες πρεπει να τις ριξουν ολοι,διοτι οι εποχες ειναι δυσκολες για ολους.

Εαν δεν τους ενδιαφερει να πουλανε,ας τα βλεπουμε μονο σε περιοδικα,σε καποιες μετρησεις,και εκει τελειωνει για τους περισσοτερους το θεμα.



+1 Hawk7

 

Είμαι κάτοχος μιας ASUS 670 DCUII την οποία έχω στα 1200 mhz και σε games με “100 %” usage πχ τώρα που παίζω alan wake απλά δεν ακούγεται.

Δεν ακουγεται,διοτι οση ωρα και να παιξεις,τραβαει την ζεστη σαν σπογγος.Φτανει μεχρι 62 και κατι ψιλα πανω κατω,και στο bios προφιλ,δουλευει μονο στα 20-40%.

Γι'αυτο παντα κατ'εμε,δεν αξιζουν οι reference.Kαταπονουνται σε ολες τις φασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια να εχουμε υποψιν οτι η 690 ειναι underclock απο την reference,ενω η 7990 παρεμενει oc απο την reference

και φυσικα ρολο παιζουν τα sli/cf  παρα τα + -  fps σε αυτες τις περιπτωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνας saiz,οτι η 7990 εχει 4096 streams κ.α,ενω η 690 3072.

Εαν γνωριζεις αγγλικα,και εδωσες σημασια τι ειπε ο μαγκας στο βιντεο,η nvidia παντα θα πουλαει περισσοτερο ξερεις γιατι;

Διοτι πολλοι φωτογραφοι,renderers,video editing κ.α θελουν CUDA,λογω εφαρμογων,adobe και οχι μονο.

Εαν βγουνε εφαρμογες με Amd ,εκει θα εχει περισσοτερο avantage.

Διαφωνεις;

Οι εφαρμογες,και οι εταιρειες λογισμικων τα κανανε πλακακια με την nvidia,οποτε αναγκαζονται πολλοι να οδηγηθουνε στην nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλο λεω εγω

 

αυτο δεν μου λεει τιποτα..... 4096 streams κ.α,ενω η 690 3072.

 

η 580 ειχε 512 strem και εριχνε στα αυτια στα 1536 της 6970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλο λεω εγω

 

αυτο δεν μου λεει τιποτα..... 4096 streams κ.α,ενω η 690 3072.

 

η 580 ειχε 512 strem και εριχνε στα αυτια στα 1536 της 6970

Νομιζω οτι ο τυπας,σου διευκριζει μεσα και την διαφορα των streams,με τα cuda.Στην ουσια λεει ειναι το ιδιο,ασχετα με τον αριθμο.

Σημασια εχει οτι αναλογα της καθε καρτας,οτι 2πυρηνο εχει να δειξει η καθε εταιρεια,η amd αναμεσα των 2 υπερτερει.

Ετσι τις σχεδιασανε,ετσι προχωρησανε.

Αλλωστε ειναι γνωστο,οτι οι περισσοτερες amd,ανεβαζουν ρολογια πιο ευκολα,απο της nvidia.Οι titan,και 690 με την σταγονα ανεβαινει,εως πολυ δυσκολα.

Διορθωσε με αν κανω λαθος.

Τωρα αν ειναι πανω,κατω,δεν μπορει να παραπονιομαστε αν κατι ειναι ανεβασμενο η' κατεβασμενο.Τον λογο τον εχουν οι εταιρειες.

Αν εχουν περισσοτερη εμπιστοσυνη σε αυτο που φτιαχνουν,ας το παει ο καθενας εκει που νομιζει.

Ειτε σε clocks,ειτε σε drivers.

Μιλαμε απλα για την ιδια σειρα συγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια να εχουμε υποψιν οτι η 690 ειναι underclock απο την reference,ενω η 7990 παρεμενει oc απο την reference

και φυσικα ρολο παιζουν τα sli/cf  παρα τα + -  fps σε αυτες τις περιπτωσεις

αφου ετσι βγηκαν απο το εργοστασιο μαγκια της μιας και μαλακια της αλλης

 

και εδω η amd στηριξε αυτο το o/c της με μια καλη ψυξη, οι αλλοι εβαλαν τη στοκ που βαζουν παντου.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου ετσι βγηκαν απο το εργοστασιο μαγκια της μιας και μαλακια της αλλης

 

και εδω η amd στηριξε αυτο το o/c της με μια καλη ψυξη, οι αλλοι εβαλαν τη στοκ που βαζουν παντου.. 

πολυ σωστα....αλλα αν περνεις 3x7970 με τα ιδια λεφτα μαλλον μλκια ειναι...και ολα αυτα για να φανεις λιγο πιο δυνατος

 

και μην ξεχναμε το πιο σημαντικο sli/cf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστα....αλλα αν περνεις 3x7970 με τα ιδια λευτα μαλλον μλκια ειναι...και ολα αυτα για να φανεις λιγο πιο δυνατος

 

... είπε το αμετανόητο fanboy που έδωσε 600€ για την 680 και σε όλα τα threads υποστηρίζει ότι είναι πιο γρήγορος σε stock clocks όταν κάποιοι τον πλησιάζουν και τον ακουμπάνε με τα κλοκαρισμένα 260€ (έστω και 4%).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... είπε το αμετανόητο fanboy που έδωσε 600€ για την 680 και σε όλα τα threads υποστηρίζει ότι είναι πιο γρήγορος σε stock clocks όταν κάποιοι τον πλησιάζουν με τα κλοκαρισμένα 260€ (έστω και 4%).

500e εδωσα φανη(πριν 10μηνες) το να τα ριχνεις σε προσωπικο εππιπεδο δεν αλλαζει την κατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα εμενα προσωπικα οτιδηποτε πανω απο μια καρτα μου φαινεται περιττο, ποσω μαλλον αν μιλαμε για 3 

 

αν εχεις τοσα λεφτα θα βρεις το δρομο σου (τα βαζεις ολα σε νερο ας πουμε) 

 

το θετικο που βλεπω εγω απο την 7990 (σαν πιο προσφατο δειγμα γραφης στη high end και entusiast κατηγορια) ειναι οτι πιθανοτατα η συγκεκριμενη εταιρεια αλλαξε ροτα σε οτι αφορα τις στοκ ψυξεις και πλεον κοιταει οχι απλα να βαλει κατι επαρκες , αλλα και κατι καλο 

 

οπως ειπαμε υπαρχουν και οι custom λυσεις που γενικα καλο ειναι να προτιμουμε, ομως μου δινει μια ελπιδα οτι στο μελλον θα δουμε reference ψυκτρες που δε θα ειναι απλα επαρκεις , αλλα και καλες (απο τους συγκεκριμενους τουλαχιστον) 

 

η nvidia απο την αλλη βγαζει τη titan του χιλιαρικου και δε βαζει κατι πιο extreme ετσι για το γαμωτο 

και στις καρτες δεν ειναι και απλη υποθεση να αλλαξεις ψυξη οπως στις cpu (που επισης βαζουν ξεφτιλικια ολοι) 

 

βεβαια απο τη στιγμη που στα site και τα βιντεο αποκαλουν τη ψυκτρα πανεμορφη και σεξυ (κατι που υπενθυμιζω οτι δε φαινεται ακομα και σε κουτι με παραθυρο ) και εστιαζουν στα φωτεινα γραμματα , μαλλον κοροιδευομαστε 

 

η ολη κουβεντα που ξεκινησε ο hawk για μενα ειναι σωστη και αφορα και τις δυο εταιρειες, δε γινεται να δινεις ενα σκασμο λεφτα και να κινδυνευεις να παρεις μια εκδοση της καρτας που επιθυμεις που θα ειναι σα φουρνος ή ακομα και αν δεν ειναι κατα πασα πιθανοτητα θα κανει σαν ελικοπτερο 

 

αυτο ειναι λαθος απο καθε αποψη και δε δεχομαι το "αυτοι ξερουν" , σιγουρα ξερουν πολυ καλα τι κανουν , απλα το αν αυτο ειναι το καλυτερο δυνατο για τους πελατες τους ειναι αλλο θεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...