Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η καρτα σου οτι εχει να σου δωσει σου δινει και χωρις overclock. Δεν θα σε σωσει αυτο στα παιχνιδια να στο πω αλλιως. Μεινε με τις Stock ρυθμισεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Κοιτα, εγω δοκιμασα σημερα, 2-3 παιχνίδια, και στα 2 ειδα διαφορα στα fps και στην γενικοτερη αποδοση... Να την υπερχρονίσω ελαχιστα πανω (+6 Mhz) ή να το αφήσω ως εχει για να μην δημιουργηθούν προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοιτα, εγω δοκιμασα σημερα, 2-3 παιχνίδια, και στα 2 ειδα διαφορα στα fps και στην γενικοτερη αποδοση... Να την υπερχρονίσω ελαχιστα πανω (+6 Mhz) ή να το αφήσω ως εχει για να μην δημιουργηθούν προβλήματα.

Τι εννοεις ειδες διαφορες,για τι παιχνιδια μιλαμε και για τι διαφορες????? Αν ειναι πχ σε ενα παιχνιδι να ειχες πχ 78fps αντι για 75 ε τοτε σιγα τις διαφορες.

Να στο πω πιο απλα,με overclock η καρτα σου δεν προκειται να γινει Gtx 770 αυτο ηταν το νοημα σε αυτο που εγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοιτα λιγο να βρεις την χρυση τομη του memory με το core clock,γιατι δεν ειναι παντα the more the better. Με την g1 παντως τα 13K gpu score τα ειχα ξεπερασει με 1560mhz στο core clock,τωρα τι αλλοι παραγοντες παιζουν δεν το ειχα ψαξει παραπανω. Φυσικα και ειναι τρελα scores απλα για το γαμωτο πρεπει να ξεπερασεις τα 13k gpu score στο firestrike :P

με την g1 πρεπει να περνας και τα 14κ graphic score στο firestrike. 14133 εχω πιασει μεγιστο μεχρι στιγμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις ειδες διαφορες,για τι παιχνιδια μιλαμε και για τι διαφορες????? Αν ειναι πχ σε ενα παιχνιδι να ειχες πχ 78fps αντι για 75 ε τοτε σιγα τις διαφορες.

Να στο πω πιο απλα,με overclock η καρτα σου δεν προκειται να γινει Gtx 770 αυτο ηταν το νοημα σε αυτο που εγραψα.

Nαι, καταλαβα ότι εννουσες αυτό. Απλως ειπα να κανω ένα μικρο OC, μονο και μονο να μην πεφτει κατω από τα 30fps σε καποια games, όπως το Witcher 3, Arkham (αν και παιζει ρολο το optimization, drivers).. Μπορει να φτασει την 770 (reference-stock), αλλα δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.

 

Aρα να μην την πειραξω άλλο? Μην εχω και κρασαρισματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, καταλαβα ότι εννουσες αυτό. Απλως ειπα να κανω ένα μικρο OC, μονο και μονο να μην πεφτει κατω από τα 30fps σε καποια games, όπως το Witcher 3, Arkham (αν και παιζει ρολο το optimization, drivers).. Μπορει να φτασει την 770 (reference-stock), αλλα δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.

 

Aρα να μην την πειραξω άλλο? Μην εχω και κρασαρισματα

Δοκίμασε και δες. Δεν γίνεται αλλιώς, πρέπει να κάνεις πολλά τεστ μόνος σου, για να δεις μέχρι που μπορείς να πάρεις, χωρίς φυσικά να στρεσάρεις ανούσια την κάρτα σου για ένα ή δυο frames. Το Witcher είναι λίγο unstable σε oc, συγκριτικά με άλλα games,  αλλά crash πιθανόν δεν θα έχεις. Εγώ έχω artifacts αν φορτώσω πολύ το  core και memory(κυρίως memory). Γενικά αυτό το game αλλάζει τα φώτα στις τωρινές gpu.

 

Εγώ προσωπικά έχω δώσει μόνο +190 σε core, χωρίς voltage και είμαι above 45avg. Playable χωρίς θέματα το Witcher.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και δες. Δεν γίνεται αλλιώς, πρέπει να κάνεις πολλά τεστ μόνος σου, για να δεις μέχρι που μπορείς να πάρεις, χωρίς φυσικά να στρεσάρεις ανούσια την κάρτα σου για ένα ή δυο frames. Το Witcher είναι λίγο unstable σε oc, συγκριτικά με άλλα games,  αλλά crash πιθανόν δεν θα έχεις. Εγώ έχω artifacts αν φορτώσω πολύ το  core και memory(κυρίως memory). Γενικά αυτό το game αλλάζει τα φώτα στις τωρινές gpu.

 

Εγώ προσωπικά έχω δώσει μόνο +190 σε core, χωρίς voltage και είμαι above 45avg. Playable χωρίς θέματα το Witcher.

Αλλα μιλαμε για δυο εντελως διαφορες καρτες. Και από αποψη αρχιτεκτονικης και από αποψη αποδοσης! Αλλα καλα τα λες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γιατί δεν μπορώ να αυξήσω την αναλυση της οθόνης μου μέσα από το Control Panel της NVidia? Παλαιότερα το είχα από 900ρ στα 1080ρ.. Tώρα ειτε από το Control Panel παω ή από την ρυθμισεις οθονης μεσα από τα Windows.. δεν την δεχεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν μπορώ να αυξήσω την αναλυση της οθόνης μου μέσα από το Control Panel της NVidia? Παλαιότερα το είχα από 900ρ στα 1080ρ.. Tώρα ειτε από το Control Panel παω ή από την ρυθμισεις οθονης μεσα από τα Windows.. δεν την δεχεται...

ddu, clean installation και δοκίμασε ξανά man. 

Χθες το βραδυ "έπεξα" λιγο με την καρτουλα..

 

Το actual boost της καρτας εφτασε στα 1601, εκει επεζε σταθερα για 4 ωριτσες χωρις κρασαρισμα-artifacts και με θερμοκρασιες στα 70-71 σταθερα με τα fans στο αυτοματο. Με δοκιμη τα fans στο 65% συνεχες, η θερμοκρασια δεν περασε τους 55 βαθμους.

 

Ειπα να δοκιμασω και σημερα λιγουλακι....

Actual boost στα 1695MHz...

Eίσαι τυχερός, έπεσες σε καλό κομμάτι gpu. Έχω την ίδια και ούτε για πλάκα δεν φτάνουν τα ρολόγια μου εκεί(asic quality 69%) και έχω crashes/artifacts σε απαιτητικά games που στρεσάρουν την gpu μου, πχ Ac Unity/Syndicate και Witcher 3, οπότε εκθέτουν και τo οc που έχω κάνει.

 

Kαι ειδικά στο Ac πραγματικά ωφελείσαι από oc σε gpu/cpu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...