Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάλι θα κλείσει την αγορά των android tablet η nVidia ; :rolleyes:

 

Για να είναι κάτι που βρίσκεται 5 χρόνια σε δημιουργία είναι μάλλον κάτι άλλο: https://forum.beyond3d.com/posts/1824371/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

΄Εχω πάψει να τα λέω δημόσια γιατί δεν θέλω να γίνω και εγώ Erinyes :P Ο Erinyes είναι σχεδόν σίγουρος ότι θα μπορέσουν να κυκλοφορήσουν για επαγγελματικές αγορές αρχές του 16', εγώ πάλι ξέρω την άνοιξη οπότε πικ γιορ πόιζον :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι GeForce το καλοκαίρι δηλαδή ή καλό τέλος '16 ;

 

Θα είναι μάλλον ηλίθιοι εάν δεν πουλήσουν τις πρώτες GP100 σε επαγγελματικές αγορές και μόνο και δεν αρμέξουν την αγελάδα ενός performance πυρήνα (ala GK204) εώς τότε.

 

΄Οπου το "αρμέξουν" σχετικό είναι:

 

Imagination-TSMC-IP-platforms-SoC-IP-5.p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Για να μην το γραψω στο νημα με την σειρα 900, αλλα και για να μην ανοιξω θεμα.

 

Ηθελα να ρωτησω, εχω την Asus GTX 760 2GB DCU II. Έλεγα μεχρι να βγει η νεα γενια, ειτε Nvidia ειτε AMD, να αγορασω καποια (αλλα δεν παιζει) ή να υπερχρονισω την δικη μου. Τελικα αποφασισα το δευτερο.

 

Επειδή όμως στο ιnternet κυκλοφορουν διάφοροι χρονισμοι και για διαφορετικες δουλειες (bench,gaming κλπ), ηθελα να μου πειτε αν ξερετε από πρώτο χερι (?) ή γενικα, τι χρονισμούς πρεπει να βαλω..

 

Εγω εχω βρει τους εξής:

Core: 1131(υπηρχε και παραπνω)

Boost: 1280 (ειδα καπου και 1306)

Memory: 6750

Voltage: +12
Θερμ: 88-94 οC

 

Asic Quality: ~70%(κακο, καλο? Μετράει?-δεν ξερω και τι είναι-).

Η καρτα προοριζεται για gaming, όπως είναι φυσικο, των παιχνιδιών που κυκλοφορούν και θα κυκλοφορήσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικοι χρονισμοι για διαφορετικες δουλειες δεν υπαρχουν,διαφορετικοι χρονισμοι για την καθε καρτα υπαρχουν.Επειδη βρηκες οτι ο ταδε τρεχει την καρτα του στις ταδε συχνοτητες,δεν σημαινει οτι αν τις καρφωσεις στην δικια σου καρτα θα δουλευει.Θελει δουλεια και ψαξιμο,καθε κομματι ειναι διαφορετικο.Εγω δεν ειμαι και πολυ υπερ του κλοκαρισματος.Αν το κανεις για να περασεις την ωρα σου οκ,αν νομιζεις οτι θα μεταμορφωθει η καρτα κανεις λαθος.Πολυς ντορος για το τιποτα.Σε αλλα παιχνιδια θα παρεις κατι ψιλα,σε αλλα τιποτα.Εκτος και αν νομιζει καποιος οτι ανεβαζοντας μερικες μοναδες τα σκορ στα benchοειδη,σωθηκε.Αν σε ενα παιχνιδι βγαζεις 100 frames,μπορει με κλοκαρισμα να παρεις και πανω απο 10 frames αλλα ανουσιο απο την στιγμη που βγαζεις τοσα πολλα.Αν σε ενα αλλο βγαζεις με το ζορι 30 frames,μετα το κλοκαρισμα αντε να βγαλεις 33,big deal.

 

Το ASIC ειναι μεγαλη παπατζα,αλλοι λενε μεγαλυτερο=καλυτερο,αλλοι λενε το αναποδο.Εχω δει R9 290 με χαμηλο ASIC(πχ 69%)να κλοκαρουν καλυτερα απο την δικια μου 290 που εχει 80% ASIC.Εχω δει και με 79% ASIC να κλοκαρει παλι καλυτερα απο την δικια μου.Απλα πετυχα μπανανα κομματι,δεν νομιζω να ευθυνεται αποκλειστικα το ASIC.Μην φανταστεις τιποτα τραγικες διαφορες,επιανε ο αλλος 1240 πυρηνα ενω εγω πανω απο 1200 δεν μπορω να παω ουτε με σφαιρες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικοι χρονισμοι για διαφορετικες δουλειες δεν υπαρχουν,διαφορετικοι χρονισμοι για την καθε καρτα υπαρχουν.Επειδη βρηκες οτι ο ταδε τρεχει την καρτα του στις ταδε συχνοτητες,δεν σημαινει οτι αν τις καρφωσεις στην δικια σου καρτα θα δουλευει.Θελει δουλεια και ψαξιμο,καθε κομματι ειναι διαφορετικο.Εγω δεν ειμαι και πολυ υπερ του κλοκαρισματος.Αν το κανεις για να περασεις την ωρα σου οκ,αν νομιζεις οτι θα μεταμορφωθει η καρτα κανεις λαθος.Πολυς ντορος για το τιποτα.Σε αλλα παιχνιδια θα παρεις κατι ψιλα,σε αλλα τιποτα.Εκτος και αν νομιζει καποιος οτι ανεβαζοντας μερικες μοναδες τα σκορ στα benchοειδη,σωθηκε.Αν σε ενα παιχνιδι βγαζεις 100 frames,μπορει με κλοκαρισμα να παρεις και πανω απο 10 frames αλλα ανουσιο απο την στιγμη που βγαζεις τοσα πολλα.Αν σε ενα αλλο βγαζεις με το ζορι 30 frames,μετα το κλοκαρισμα αντε να βγαλεις 33,big deal.

 

Το ASIC ειναι μεγαλη παπατζα,αλλοι λενε μεγαλυτερο=καλυτερο,αλλοι λενε το αναποδο.Εχω δει R9 290 με χαμηλο ASIC(πχ 69%)να κλοκαρουν καλυτερα απο την δικια μου 290 που εχει 80% ASIC.Εχω δει και με 79% ASIC να κλοκαρει παλι καλυτερα απο την δικια μου.Απλα πετυχα μπανανα κομματι,δεν νομιζω να ευθυνεται αποκλειστικα το ASIC.Μην φανταστεις τιποτα τραγικες διαφορες,επιανε ο αλλος 1240 πυρηνα ενω εγω πανω απο 1200 δεν μπορω να παω ουτε με σφαιρες.

Άρα προτείνεις να πηγαίνω σιγά-σιγά.. Μέχρι να φτάσω σε κάποιο επιθυμητό επίπεδο? Θέλω να κανω OC, πρωτη φορα, μιας και σε καποια αρκτα βαριά επεφτα και κατω από τα 30. Θελω τουλαχιστον να πιασω σταθερα 30.. γιατι και το V-Sync που ειχα ανοικτο, επεφτε και στα 20 καποιες φορες..

Συνεπως, καταληγουμε ότι δεν υπαρχουν standard νουμερα για OC. Ο καθενας κανει μεχρι εκει που μπορει και επιθυμει!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειτε.Αναλογα που θελει να φτασει ο καθενας οπως σωστα λες.Εσενα εχει 1066 πυρηνα απο την μανα της?Ε δεν θα ξεκινησεις με 5Mhz,βαλτη 1100 και απο εκει και πανω θα ανεβαζεις ανα 10Mhz και θα τεσταρεις.Δεν θα ανεβαζεις μαζι πυρηνα και μνημες,πρωτα θα ξεμπερδεψεις με το ενα και μετα θα πιασεις το αλλο.Βρες πρωτα το μεγιστο oc που επιθυμεις για τον πυρηνα και μετα πιασε μνημες.Επισης συνηθως ασταθες oc στον πυρηνα σημαινει κρασαρισματα ενω τα artifacts συνηθως ειναι αποτελεσμα απο υπερβολικο ανεβασμα μνημων.Να προσεχεις και τις θερμοκρασιες.Να μην εχεις την καρτα να ψηνεται για 10Mhz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειτε.Αναλογα που θελει να φτασει ο καθενας οπως σωστα λες.Εσενα εχει 1066 πυρηνα απο την μανα της?Ε δεν θα ξεκινησεις με 5Mhz,βαλτη 1100 και απο εκει και πανω θα ανεβαζεις ανα 10Mhz και θα τεσταρεις.Δεν θα ανεβαζεις μαζι πυρηνα και μνημες,πρωτα θα ξεμπερδεψεις με το ενα και μετα θα πιασεις το αλλο.Βρες πρωτα το μεγιστο oc που επιθυμεις για τον πυρηνα και μετα πιασε μνημες.Επισης συνηθως ασταθες oc στον πυρηνα σημαινει κρασαρισματα ενω τα artifacts συνηθως ειναι αποτελεσμα απο υπερβολικο ανεβασμα μνημων.Να προσεχεις και τις θερμοκρασιες.Να μην εχεις την καρτα να ψηνεται για 10Mhz.

Κοιτα, από την μανα της εχει  Base Clock 1006(από 980 που είναι χωρις το OC της Asus)Μemory 6008 MHz.. Eλςγα να το κανω με το GPU Tweak της Asus.. Μηπως καλυτερα με το MSI Afterburner? Για το boost, δεν το πειραζω? Οσο ανεβαζω το core θα ανεβαινει και αυτό? Το ιδανικο είναι το 11κατι που εχω δει στο net.. Δεν ξερω όμως θερμοκρασίες.. Τι κανω μ'αυτες? Τωρα full load πιανει μια 50αρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα συγκεκριμενα για την καρτα σου και γενικοτερα για nvidia δεν ειμαι και ειδικος.Για το κλοκαρισμα δοκιμασε με το προγραμμα που λες,το msi afterburner ειναι παλι πολυ καλο προγραμμα για τετοια δουλεια,εχει και επιλογη να φτιαξεις custom fan profile και δυνατοτητα για in game monitoring για να παρακολουθεις την καρτα την ωρα που παιζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εφτασα την καρτα μου στα επίπεδα που δειχνουν οι φωτογραφιες κατω... O θορυβος της καρτας εχει γινει αισθητος τωρα.. Θα ηταν καλο να την φτασω σ'ενα από τα παρακατω επίπεδα ή να το αφήσω ως εχει: 1072,1085,1111 με 1137,1150,1176 ως boost και memory 6000,6000,6200 αντισοιχα... Το Asic Quality επεσε ~1-1.5%..

 

Ασχετο, το Geforce Experience δεν ανοιγει, πεταει μηνυμα "Unable to start Nvidia Update Service" κλπ κλπ.. Τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα σου οτι εχει να σου δωσει σου δινει και χωρις overclock. Δεν θα σε σωσει αυτο στα παιχνιδια να στο πω αλλιως. Μεινε με τις Stock ρυθμισεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το βραδυ "έπεξα" λιγο με την καρτουλα..

 

Το actual boost της καρτας εφτασε στα 1601, εκει επεζε σταθερα για 4 ωριτσες χωρις κρασαρισμα-artifacts και με θερμοκρασιες στα 70-71 σταθερα με τα fans στο αυτοματο. Με δοκιμη τα fans στο 65% συνεχες, η θερμοκρασια δεν περασε τους 55 βαθμους.

 

Ειπα να δοκιμασω και σημερα λιγουλακι....

Actual boost στα 1695MHz...

 

 

 

post-87973-0-91825700-1445674217_thumb.jpg

post-87973-0-25890300-1445674227_thumb.jpg

post-87973-0-73892000-1445678233_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοιτα λιγο να βρεις την χρυση τομη του memory με το core clock,γιατι δεν ειναι παντα the more the better. Με την g1 παντως τα 13K gpu score τα ειχα ξεπερασει με 1560mhz στο core clock,τωρα τι αλλοι παραγοντες παιζουν δεν το ειχα ψαξει παραπανω. Φυσικα και ειναι τρελα scores απλα για το γαμωτο πρεπει να ξεπερασεις τα 13k gpu score στο firestrike :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...