Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χριστέ μου τι βαρεμάρα και αυτή....το Volta έγινε Pascal, ανακοινώσανε Titan Ζ για 3 χιλιάρικα, στο Κ1 η μέγιστη συχνότητα ως δια μαγείας κατέβηκε στα 850MHz και μάθαμε ότι το μεθεπόμενο Tegra θα ονομάζεται Erista. Kαι για να αποζημιωθούν οι δύστυχοι που βανανίστηκαν να παρακολουθήσουν τους τιμωρεί χαρίζοντάς τους από ένα Shield μιας και τα έχει για πέταμα....yayyyyy.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα όσοι τυγχάνει να έχουν GPU με 3GB framebuffers αντιμετωπίζουν τεράστια προβλήματα. Γρήγορα όσοι έχουν 780-780ti να τις πετάξουν άμεσα και να πάνε είτε σε R9 290 είτε σε Τitan για να ισχύσει η υποτιθέμενη χρυσή τομή μιας ανύπαρκτης μονοψήφιας μειονότητας.

Δεν φτάνουν τα 3GB για μεγάλες αναλύσεις σε Skyrim modded ας πούμε.Άρα ναι, θα πρέπει να δώσει την 780 και να πάει σε 6GB έκδοση ή σε 290.Και οι περισσότεροι που σκάνε τόσα λεφτά για κάρτες, ασχολούνται μ' αυτά.Δεν είναι δηλαδή ότι 1/10 που έχει 780 θα ασχολείται με mods, είναι πλειοψηφία σ' αυτή τη κατηγορία.

Ειμαι περίεργος ποιος θα πάρει αυτην την κάρτα και ακομα περισσότερο ποιοι θα κάνουν sli και 3sli :P

Πιστεύεις δεν υπάρχουν πυροβολημένοι ; Αν ναι, ξέρω αρκετούς που σκάνε 3 χιλιάρικα για καλώδια στα ηχεία τους(Μόνο για τα καλώδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φτάνουν τα 3GB για μεγάλες αναλύσεις σε Skyrim modded ας πούμε.Άρα ναι, θα πρέπει να δώσει την 780 και να πάει σε 6GB έκδοση ή σε 290.Και οι περισσότεροι που σκάνε τόσα λεφτά για κάρτες, ασχολούνται μ' αυτά.Δεν είναι δηλαδή ότι 1/10 που έχει 780 θα ασχολείται με mods, είναι πλειοψηφία σ' αυτή τη κατηγορία.

 

Ας πούμε ότι όπως κάθε άλλη φορά γίνεσαι απλά γραφικός με τις συνηθισμένες υπερβολές σου και ας συνεχίσουμε οι υπόλοιποι τη ζωή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες τα 12gb ειναι πλεον μονοδρομος, αληθεια υπαρχει ακομα κοσμος που εχει 6 gb και κατω vram? Συγνωμη αλλα δεν κρατηθηκα να τρολαρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν έχει 12, αλλά 6.Είναι mirror τα άλλα 6 και μιλάνε για 12GB καθαρά για marketing.Τώρα αν ο ailuros πιστεύει ότι αυτοί που σκάνε 600άρες και 1000άρες για GPU απλά βάζουν το παιχνίδι και παίζουν οκ, αν δεν ασχοληθούν αυτοί με downsampling/mods/SSAA κλπ ποιος θα ασχοληθεί ; Και όλα αυτά ζητάνε Vram, σε μεγάλες αναλύσεις τα 2GB δεν φτάνουν.Φυσικά τα 6 είναι υπερβολή ακόμα, αλλά τα 3 είναι recommended για high-end καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστέ μου τι βαρεμάρα και αυτή....το Volta έγινε Pascal, ανακοινώσανε Titan Ζ για 3 χιλιάρικα, στο Κ1 η μέγιστη συχνότητα ως δια μαγείας κατέβηκε στα 850MHz και μάθαμε ότι το μεθεπόμενο Tegra θα ονομάζεται Erista. Kαι για να αποζημιωθούν οι δύστυχοι που βανανίστηκαν να παρακολουθήσουν τους τιμωρεί χαρίζοντάς τους από ένα Shield μιας και τα έχει για πέταμα....yayyyyy.....

 

Χαχα τι γράφεις πάλι...Ως δια μαγείας το Κ1 ε  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις δεν υπάρχουν πυροβολημένοι ; Αν ναι, ξέρω αρκετούς που σκάνε 3 χιλιάρικα για καλώδια στα ηχεία τους(Μόνο για τα καλώδια).

 

Ψιτ, όταν θές καλώδια , να σε συμβουλέψουμε βρε παιδί μου :D

Όποιος νομίζει οτι οι εταιρίες gpu τα τελευταία χρόνια δεν παίρνουν παραδείγματα από αυτές τις hi-end αγορές, κάνει λάθος

IMHO Μαθαίνουν κόλπα από τα μεγαλύτερα hi-end λαμόγια της αγοράς

 

Όσο για το μέγεθος της vram, IMHO είναι δεύτερη προτεραιότητα σε σχέση με το available bandwidth. Αν είχα να επιλέξω μεταξύ ίδιου low-end πυρήνα με 2GB GDDR3 και 1GB GDDR5 θα έπαιρνα την 1GB gddr5, αλλά φυσικά η ποσότητα μνήμης έχει σχέση και με τις μελλοντικές προοπτικές της όποιας κάρτας. Σήμερα το 1GB είναι σίγουρα λίγο. Εφόσον ο χρήσης θέλει μια δυνατή γρήγορη κάρτα (not low-end) που να του κρατήσει και χρόνια (και όχι να την αλλάζει κάθε χρόνο) τότε η υπερβολή στη στην ποσότητα μνήμης είναι καλό.

 

Γενικότερα πάντως, πιο σημαντικό ΙΜΗΟ είναι να δούμε τι σόι έξτα μνήμη τύπου eDRAM / TSV θα βάλουν στις επερχόμενες γενιές τσίπ, τι αρχιτεκτονική θα έχουν (cache απλά?) κ.ο.κ. παρά η απόλυτη ποσότητα vram. Ειδικά σε χαμηλές αναλύσεις ένα ακόμα μικρό cache stage κάνει θαύματα. Αλλά εάν συζητάμε και για ποσότητα τότε τα κέρδη θα είναι τεράστια και σε πολλά διαφορετικά παραδείγματα χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με αυτό που λες περί ποσότητας μνήμης και αντοχή στο χρόνο.Δεν ισχύει, δηλαδή άντε τώρα να πει κάποιος ότι θα αγοράσει την 780 6GB version επειδή και καλά θα κρατήσει περισσότερο.Μέχρι να εκμεταλλευτούν τα παιχνίδια τα 6GB Vram σε λογικές αναλύσεις, η 780 ως πυρήνας θα τα 'χει φτύσει προ πολλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με αυτό που λες περί ποσότητας μνήμης και αντοχή στο χρόνο.Δεν ισχύει, δηλαδή άντε τώρα να πει κάποιος ότι θα αγοράσει την 780 6GB version επειδή και καλά θα κρατήσει περισσότερο.Μέχρι να εκμεταλλευτούν τα παιχνίδια τα 6GB Vram σε λογικές αναλύσεις, η 780 ως πυρήνας θα τα 'χει φτύσει προ πολλού.

 

 

780 με 6GB, σίγουρα δεν είναι σωστή επιλογή

στη θέση της μια ατι με 4gb μπορεί τελικά να αντέξει λίγο καλύτερα στο χρόνο

και πάλι δεν είναι ακριβώς έτσι καθώς η 780 είχε προβάδισμα χρονικά στην αγορά

και η περιπτωσιολογία είναι μεγάλη - αλλα πες ότι τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη και οι δικές μου προτεραιότητες

 

όπως και να έχει τα επόμενα βήματα είναι ξεκάθαρο ότι δεν έχουν να κάνουν μόνο με την ποσότητα

αλλά με την οργάνωση της μνήμης

πόσες διαφορετικές κλάσεις μνήμης

τι bandwidth ανάλογα με την κλάση

πόσο εύκολο είναι να τη μοιραστείς με το cpu (eg addressing / pointers)

πόσο εύκολο να τη μοιραστείς με άλλες gpu στο ίδιο PCIe

πόσο εύκολο είναι να τη μοιραστείς , μέσω δικτύων (infiniband check) τοπικών ή και ολόκληρου του πλανήτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...