Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως θα δεις και στην υπογραφή μου εχω και εγω την windforce με τους 3 ανεμιστήρες (την 760 βέβαια) και οφείλω να σου πω οτι εχω πολυ καλύτερες θερμοκρασίες απο οποια αλλη κάρτα εχω χρησιμοποιήσει , και στα + οτι ειναι αθόρυβη η κάρτα και ας εχει 3 ανεμιστήρες , και εγω αυτο φοβόμουν στην αρχή μηπως κανουν πολυ θόρυβο.

 

Αυτην την στιγμή με κλειστό το πλαινό του κουτιού idle εχω 35 η και λιγότερους βαθμούς και μεσα σε παιχνίδια 65 περίπου (ανάλογα και το παιχνίδι βέβαια).

 

Ποσα FPS πιανεις με την 760 στο BF την εχεις δοκιμασει? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Οπως θα δεις και στην υπογραφή μου εχω και εγω την windforce με τους 3 ανεμιστήρες (την 760 βέβαια) και οφείλω να σου πω οτι εχω πολυ καλύτερες θερμοκρασίες απο οποια αλλη κάρτα εχω χρησιμοποιήσει , και στα + οτι ειναι αθόρυβη η κάρτα και ας εχει 3 ανεμιστήρες , και εγω αυτο φοβόμουν στην αρχή μηπως κανουν πολυ θόρυβο.

 

Αυτην την στιγμή με κλειστό το πλαινό του κουτιού idle εχω 35 η και λιγότερους βαθμούς και μεσα σε παιχνίδια 65 περίπου (ανάλογα και το παιχνίδι βέβαια).

 

Ποσα FPS πιανεις με την 760 στο BF την εχεις δοκιμασει? :)

 

 

Δεν μου αρέσει το BF :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συστημα του φιλου θα μπει τελικα μια 760 λογω κοντου pcb με full cover waterblock...Επειδη διαθεσιμες βρισκουμε μονο τη ref της palit και της Gainward, τι προτεινεται??

 

Η πρωτη εχει 2 χρονια εγγυηση ενω η αλλη 3..Γενικα απο την 670 jetstream ειχα μεινει πολυ ικανοποιημενος αλλα κοιταζω να του παρω και τη λυση της Gainward..Αξιζει?? Επισης ειναι και 10 ευρω πιο φθηνη. :)

Απο αυτές τις δύο σαν υλοποίηση θα σ έλεγα Gainward.Για την εταιρία και μόνο.Ουσιαστικές διαφορές σε θερμοκρασίες κ fps είναι της τάξης του 3%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο προγραμμα βλεπετε θερμοκρασιες;

Να το κατεβασω, να σας πω και εγω για την Asus 760

 

Μπορεις ειτε με το hwmonitor που βλέπεις θερμοκρασίες και για υπόλοιπο σύστημα ειτε με το gpuz που ειναι μονο για την κάρτα γραφικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον χρόνο που μας πέρασε είχα κανει μια αγορά κάρτας γραφικών ,συγκεκριμένα την msi 660ti pe oc από το πλαίσιο.Με το που την σύνδεσα στον υπολογιστή η οθόνη δεν εδειχνε τίποτα.Δοκίμασα να ανοιξω το pc με την οθόνη συνδεδεμένη στα onboard γραφικά στη μητρική προκειμένου να δώ αν το bios διαβάζει την καρτα γραφικών,η οθόνη έδειχνε κανονικά αλλά στο bios η καρτα γραφικών δεν εμφανιζόταν καν.Στην αρχή νόμιζα οτι φταίει το τροφοδοτηκό αλλά τελικα το δοκίμασα με αλλη καρτα γραφικών και σε αλλον υπολογιστή και δουλεβε κανονικα.Ακόμα το εστειλα με rma και μου είπαν πως δεν εχει πρόβλημα.Για καποιο καιρο ο υπολογιστής την διαβαζε κανονικά αλλα τωρα εμφανίζεται πάλι το ίδιο πρόβλημα.Μετά απο πολύ ψάξημο κατέλειξα στο ότι το πρόβλημα υπάρχει την κάρτα γραφικών η οποία  δεν λειτουργεί κανονικα αν η ταση στο 6pin καλώδιο που ερχεται απο το τροφοδοτικό είναι πάνω απο 12v (το δικό μου εδινε 12.3 και τα επιτρεπτά όρια είναι μεχρι 12.6).Αυτό είναι πρόβλημα για το οποίο ευθείνεται ο κατασκευαστης (MSI) για ένα λάθος στο κύκλωμα της καρτας όπως φαίνεται και στα παρακάτω sites:

 

http://www.tomshardware.com/news/MSI-GTX-660-670-overvolting-PowerEdition,18013.html

 

http://www.tomshardware.com/news/msi-gpu-GTX-660-Ti-670-Power-Edition-Overvolting,18240.html

 

Πήγα λοιπον στο πλαίσιο και εδωσα την κάρτα και προσπάθησα να εξηγήσω το πρόβλημα και μου είπαν ότι πρέπει να πάει αντιπροσωπία και οτι θα αργήσει 15 μερες.Ακόμα μου είπαν πως η θα αλλαχθεί η θα επισκευαστεί.

 

Θα ηθελα λοιπόν αν κάποιος έχει παρόμιες εμπειρίες να με ενημερώσει τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις όπως επίσης και σχετικα με την αντιπροσοπία της msi στην ελλάδα γιατι διαβάζω διαφορες "περιπέτειες" απο πολλά ατομα τα οποία καταφεύγουν στις αντιπροσωπίες κτλ και δεν φένεται να βγάζουν άκρη.Φαντάζομαι πως δεν βγενει ακρη με ολα αυτα αλλα η αξία της κάρτας ηταν 370 ευρω και δεν αξίζει να πάνε χαμένα...

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο προγραμμα βλεπετε θερμοκρασιες;

Να το κατεβασω, να σας πω και εγω για την Asus 760

 

Κατεβασε το MSI Afterburner ειναι free και απο τα settings->monitoring και διαλεγεις οποιαδηποτε πληροφορια θελεις να φαινεται στην οθονη και κανεις κλικ απο κατω "Show In OSD".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον χρόνο που μας πέρασε είχα κανει μια αγορά κάρτας γραφικών ,συγκεκριμένα την msi 660ti pe oc από το πλαίσιο.Με το που την σύνδεσα στον υπολογιστή η οθόνη δεν εδειχνε τίποτα.Δοκίμασα να ανοιξω το pc με την οθόνη συνδεδεμένη στα onboard γραφικά στη μητρική προκειμένου να δώ αν το bios διαβάζει την καρτα γραφικών,η οθόνη έδειχνε κανονικά αλλά στο bios η καρτα γραφικών δεν εμφανιζόταν καν.Στην αρχή νόμιζα οτι φταίει το τροφοδοτηκό αλλά τελικα το δοκίμασα με αλλη καρτα γραφικών και σε αλλον υπολογιστή και δουλεβε κανονικα.Ακόμα το εστειλα με rma και μου είπαν πως δεν εχει πρόβλημα.Για καποιο καιρο ο υπολογιστής την διαβαζε κανονικά αλλα τωρα εμφανίζεται πάλι το ίδιο πρόβλημα.Μετά απο πολύ ψάξημο κατέλειξα στο ότι το πρόβλημα υπάρχει την κάρτα γραφικών η οποία  δεν λειτουργεί κανονικα αν η ταση στο 6pin καλώδιο που ερχεται απο το τροφοδοτικό είναι πάνω απο 12v (το δικό μου εδινε 12.3 και τα επιτρεπτά όρια είναι μεχρι 12.6).Αυτό είναι πρόβλημα για το οποίο ευθείνεται ο κατασκευαστης (MSI) για ένα λάθος στο κύκλωμα της καρτας όπως φαίνεται και στα παρακάτω sites:

 

http://www.tomshardware.com/news/MSI-GTX-660-670-overvolting-PowerEdition,18013.html

 

http://www.tomshardware.com/news/msi-gpu-GTX-660-Ti-670-Power-Edition-Overvolting,18240.html

 

Πήγα λοιπον στο πλαίσιο και εδωσα την κάρτα και προσπάθησα να εξηγήσω το πρόβλημα και μου είπαν ότι πρέπει να πάει αντιπροσωπία και οτι θα αργήσει 15 μερες.Ακόμα μου είπαν πως η θα αλλαχθεί η θα επισκευαστεί.

 

Θα ηθελα λοιπόν αν κάποιος έχει παρόμιες εμπειρίες να με ενημερώσει τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις όπως επίσης και σχετικα με την αντιπροσοπία της msi στην ελλάδα γιατι διαβάζω διαφορες "περιπέτειες" απο πολλά ατομα τα οποία καταφεύγουν στις αντιπροσωπίες κτλ και δεν φένεται να βγάζουν άκρη.Φαντάζομαι πως δεν βγενει ακρη με ολα αυτα αλλα η αξία της κάρτας ηταν 370 ευρω και δεν αξίζει να πάνε χαμένα...

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δοκίμασες να περάσεις το τελευταίο bios της motherboard? και εμένα στην αρχή δεν την διάβαζε και δεν έβγαζε καθόλου εικόνα. Με το νέο bios την έβλεπε κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες να περάσεις το τελευταίο bios της motherboard? και εμένα στην αρχή δεν την διάβαζε και δεν έβγαζε καθόλου εικόνα. Με το νέο bios την έβλεπε κανονικά

Ναι αλλα τιποτα.Το προβλημα είναι στην καρτα και επιβεβαιώνεται στα site που εχω κανει post.Aκόμα την καρτα την εχω ήδη στείλει στην αντιπροσωπία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ολοκληρωμένος οδηγός (το part 2 σε λίγες μέρες) από την Nvidia, για όσους έχουν GTX 760 και θέλουν να βάλουν άλλη μια sli, με scaling +200 % σε μερικούς τίτλους...

 

 

 

For gamers, the most effective path for attaining higher performance is to add a second GeForce GTX graphics card to a new or existing PC, creating a SLI configuration that can more than double frame rates in supported titles.

 

sli-scaling-chart_0.jpg

 

http://www.geforce.com/whats-new/guides/diy-how-to-build-an-sli-rig-part-1#1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κατσω το σκ να πιραματιστω λιγο με τους drivers και θα δουμε.

 

ενα αλλο θεμα που εχω και ισως να συνδεονται μεταξυ τους ειναι το εξης.

οταν παιζω ενα απαιτητικο σε γραφικα παιχνιδι μετα απο καποιο διαστημα μαυριζει η οθονη και πεφτουν πολυ οι στροφες των ανεμιστηρων της gpu (σαν να σβηνει η οθονη και να μπαινει σε idle η gpu δηλαδη) . αυτο συμβαινει για 5 δευτερα περιπου και μετα ολα επανερχονται κανονικα,συμβαινει συχνα ομως και ειναι αδυνατο να παιξω. η θερμοκρασια της καρτας φτανει λιγο πανω απο τους 70 βαθμους. σε stress test που εκανα με το kombustor δεν μου εβγαλε κανενα προβλημα. καμια ιδεα;

μιας και μεταφερθηκε εδω το θεμα μου να ενημερωσω οτι εβαλα τους τελευταιους drivers χωρις να μου παρουσιαστει το προβλημα που ειχα με τους λιγο παλιαοτερους, το θεμα με το μαυρισμα της οθονης δεν εχει εξαλιφθει αλλα συμβαινει σε μικροτερο βαθμο απο πριν και στο event viewer μου γραφει ''Το πρόγραμμα οδήγησης οθόνης nvlddmkm σταμάτησε να ανταποκρίνεται και ανακτήθηκε με επιτυχία''. διαβασα οτι για να σταματησει θελει λιγο underclock η καρτα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει μια Evga 760 dual bios και η κάρτα τα πάει αρκετά καλά απο θερμοκρασίες και δεν ακούγεται καθόλου.Το πρόβλημα μου είναι οτι σε idle η θερμοκρασία είναι γύρω στους 20-22 αλλά οι ανεμιστήρες δε σταματάνε να δουλεύουν.Ξέρει κανείς αν αυτό είναι φυσιολογικό?Επηρεάζει την διάρκεια ζωής των ανεμιστήρων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...