Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποια ειναι η καλυτερη σε fps , θερμοκρασια και απο θορυβο απο τις 770gtx? 

 

Evga superclocked και η msi lightning.. αλλα ολες οι μη reference μικρες διαφορες εχουν

Σχετικα με το προβλημα τωρα.. σε ακομη μια μεγαααλη δοκιμη δεν ειχα κανενα προβλημα. 4 ωρες metro ll..ελιωσα μπας και κολλησει. Το χειροτερο βεβαια θα ειναι να μην εχει λυθει το προβλημα και να χασω το πρωτο μηνα του αμεσου rma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα κατσω το σκ να πιραματιστω λιγο με τους drivers και θα δουμε.

 

ενα αλλο θεμα που εχω και ισως να συνδεονται μεταξυ τους ειναι το εξης.

οταν παιζω ενα απαιτητικο σε γραφικα παιχνιδι μετα απο καποιο διαστημα μαυριζει η οθονη και πεφτουν πολυ οι στροφες των ανεμιστηρων της gpu (σαν να σβηνει η οθονη και να μπαινει σε idle η gpu δηλαδη) . αυτο συμβαινει για 5 δευτερα περιπου και μετα ολα επανερχονται κανονικα,συμβαινει συχνα ομως και ειναι αδυνατο να παιξω. η θερμοκρασια της καρτας φτανει λιγο πανω απο τους 70 βαθμους. σε stress test που εκανα με το kombustor δεν μου εβγαλε κανενα προβλημα. καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εχω μια gigabyte 780 και χθες την ώρα που έπαιζα cod ghosts ανέβασε θερμοκρασία 78 βαθμούς Είναι φυσιολογικό; Πρώτη φορά νομίζω οτι ανεβάζει τόσο πολύ θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εχω μια gigabyte 780 και χθες την ώρα που έπαιζα cod ghosts ανέβασε θερμοκρασία 78 βαθμούς Είναι φυσιολογικό; Πρώτη φορά νομίζω οτι ανεβάζει τόσο πολύ θερμοκρασία.

 

Δεν ειναι απαγορευτική τετοια θερμοκρασία και για τοσο βαρύ παιχνίδι , δεν νομιζω οτι υπάρχει θέμα ανησυχίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου εκανε εντυπωση γιατι δε νομιζω ουτε στο crysis 3 και στο Metro LL να σηκωσε τετοιες θερμοκρασιες.Δεν ειμαι και σιγουρος μιας και δε το ειχα κοιταξει αλλα τα ανεμιστηρια δε δουλευαν τοσο πολυ.Δεν ηξερα οτι ειναι τοσο απαιτητικο το Ghosts παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την MSI 770 Gaming και οταν παιζω παιχνιδια βαρια σαν το assassin's creed IV ανεβαινει στους 78 βαθμους η καρτα.. Αυτο συμβαινει σε ολους οσους εχουν GPU Boost 2.0 στην καρτα τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την MSI 770 Gaming και οταν παιζω παιχνιδια βαρια σαν το assassin's creed IV ανεβαινει στους 78 βαθμους η καρτα.. Αυτο συμβαινει σε ολους οσους εχουν GPU Boost 2.0 στην καρτα τους?

 

Σε τι ανάλυση και με τι ρυθμίσεις παίζεις AC4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συστημα του φιλου θα μπει τελικα μια 760 λογω κοντου pcb με full cover waterblock...Επειδη διαθεσιμες βρισκουμε μονο τη ref της palit και της Gainward, τι προτεινεται??

 

Η πρωτη εχει 2 χρονια εγγυηση ενω η αλλη 3..Γενικα απο την 670 jetstream ειχα μεινει πολυ ικανοποιημενος αλλα κοιταζω να του παρω και τη λυση της Gainward..Αξιζει?? Επισης ειναι και 10 ευρω πιο φθηνη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ανάλυση και με τι ρυθμίσεις παίζεις AC4;

 

Παιζω σε 1080p και τα setting ως εξης:

Ambient Occlusion : HBAO+ (High)

Anti-aliasing : FXAA

Environment Quality: Very High

God Rays: Low

Reflection Quality: High

Shadow Quality: High (ή very high δεν θυμαμαι πιο ειναι το τερμα)

Texture Quality: High

Volumetric Fog: On

 

Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι επειδη το GPU Boost 2.0 εχει ως target temperature 80 βαθμους κελσιου τοτε επειδη ειναι απαιτητικο παιχνιδι ανεβαζει συνεχεια την αποδοση μεχρι να φτασει στο κατωφλι των 80 βαθμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω σε 1080p και τα setting ως εξης:

Ambient Occlusion : HBAO+ (High)

Anti-aliasing : FXAA

Environment Quality: Very High

God Rays: Low

Reflection Quality: High

Shadow Quality: High (ή very high δεν θυμαμαι πιο ειναι το τερμα)

Texture Quality: High

Volumetric Fog: On

 

Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι επειδη το GPU Boost 2.0 εχει ως target temperature 80 βαθμους κελσιου τοτε επειδη ειναι απαιτητικο παιχνιδι ανεβαζει συνεχεια την αποδοση μεχρι να φτασει στο κατωφλι των 80 βαθμων.

Κοιτα ανησυχητικο δεν ειναι γιατι ειναι απαιτητικο παιχνιδι απλα περιμενα μεγαλυτερη αναλυση. Φανταζομαι οτι παει στα 80 μετα απο αρκετη ωρα παιχνιδιου. Σε 2d/desktop τι θερμοκρασιες εχει;

 

Ασχετο με το θεμα σου ελπιζω να εχεις ανισοτροπικο ενεργοποιημενο στο control panel οδηγου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ανησυχητικο δεν ειναι γιατι ειναι απαιτητικο παιχνιδι απλα περιμενα μεγαλυτερη αναλυση. Φανταζομαι οτι παει στα 80 μετα απο αρκετη ωρα παιχνιδιου. Σε 2d/desktop τι θερμοκρασιες εχει;

 

Ασχετο με το θεμα σου ελπιζω να εχεις ανισοτροπικο ενεργοποιημενο στο control panel οδηγου;

 

Μπορεις να αλλαξεις το target temperature με το EVGA Presicion x και να το βαλεις σε οποια θερμοκρασια θες,απλα ετσι μαλλον θα χανεις αποδοση..Το εβαλα στους 60 και οντως δεν ανεβαινε παραπανω,μολις εφτανε στους 60 εκανε throttling για να παραμεινει εκει.

 

Αν εννοεις το Anisotropic Filtering ειναι Application Controlled (στο Nvidia Control Panel).

Τι εννοεις με το 2d/desktop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να αλλαξεις το target temperature με το EVGA Presicion x και να το βαλεις σε οποια θερμοκρασια θες,απλα ετσι μαλλον θα χανεις αποδοση..Το εβαλα στους 60 και οντως δεν ανεβαινε παραπανω,μολις εφτανε στους 60 εκανε throttling για να παραμεινει εκει.

 

Αν εννοεις το Anisotropic Filtering ειναι Application Controlled (στο Nvidia Control Panel).

Τι εννοεις με το 2d/desktop?

 

Τα 60 είναι λίγα για να το κατεβάσεις εκεί. Είναι "άνετα" μέσα στο κουτί σου και ο αερισμός είναι καλός; Αυτό είναι το μόνο σημείο που θα μπορούσες να βελτιώσεις σε περίπτωση που δεν το έχεις κάνει ήδη.

 

Το AC4 από ότι θυμάμαι δεν έχει ρυθμίσεις για ανισοτροπικό, οπότε θα άξιζε μάλλον τον κόπο να το ενεργοποιήσεις στους οδηγούς στο 16x samples & high quality και να το αφήσεις εκεί μα δεν σου στοιχίζει σε επιδόσεις ιδιαίτερα. Ειδικά στο AC4 που βλέπεις σε μεγάλες αποστάσεις το ανισοτροπικό κάνει θαύματα.

 

2d/desktop = να όπως τώρα που σερφάρεις που η κάρτα γραφικών δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο σε τι θερμοκρασίες είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 60 είναι λίγα για να το κατεβάσεις εκεί. Είναι "άνετα" μέσα στο κουτί σου και ο αερισμός είναι καλός; Αυτό είναι το μόνο σημείο που θα μπορούσες να βελτιώσεις σε περίπτωση που δεν το έχεις κάνει ήδη.

 

Το AC4 από ότι θυμάμαι δεν έχει ρυθμίσεις για ανισοτροπικό, οπότε θα άξιζε μάλλον τον κόπο να το ενεργοποιήσεις στους οδηγούς στο 16x samples & high quality και να το αφήσεις εκεί μα δεν σου στοιχίζει σε επιδόσεις ιδιαίτερα. Ειδικά στο AC4 που βλέπεις σε μεγάλες αποστάσεις το ανισοτροπικό κάνει θαύματα.

 

2d/desktop = να όπως τώρα που σερφάρεις που η κάρτα γραφικών δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο σε τι θερμοκρασίες είναι;

 

Το κουτι μου ειναι το Aerocool Vs-92 Black Edition και εχω 3 ανεμιστηρες, 1 πισω και 2 μπροστα (τους 2 τους εβαλα απο το παλιο μου pc που τους εχω κατι χρονια αλλα δεν νομιζω να ειναι τοσο σαπιοι και να μην κανουν δουλεια). Το κουτι επειδη εχει ενδειξη οταν επαιζα ελεγε 30 βαθμους μεσα. Ο επεξεργαστης παει μεχρι 60 βαθμους με την stock ψυκτρα. Τωρα σε 2d/desktop η καρτα ειναι στους 25 βαθμους με το fan στο 34%.

 

Για την 770 κοιτουσα την gigabyte windforce που εχει 3 ψυκτρες πανω και ανεβαζε και εκεινη μεχρι 76 βαθμους.

Θελω να δω τι λενε και οι υπολοιποι που εχουν καρτες γραφικων της σειρας 700 για να δω αν οντως ειναι σε ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτι μου ειναι το Aerocool Vs-92 Black Edition και εχω 3 ανεμιστηρες, 1 πισω και 2 μπροστα (τους 2 τους εβαλα απο το παλιο μου pc που τους εχω κατι χρονια αλλα δεν νομιζω να ειναι τοσο σαπιοι και να μην κανουν δουλεια). Το κουτι επειδη εχει ενδειξη οταν επαιζα ελεγε 30 βαθμους μεσα. Ο επεξεργαστης παει μεχρι 60 βαθμους με την stock ψυκτρα. Τωρα σε 2d/desktop η καρτα ειναι στους 25 βαθμους με το fan στο 34%.

 

Για την 770 κοιτουσα την gigabyte windforce που εχει 3 ψυκτρες πανω και ανεβαζε και εκεινη μεχρι 76 βαθμους.

Θελω να δω τι λενε και οι υπολοιποι που εχουν καρτες γραφικων της σειρας 700 για να δω αν οντως ειναι σε ολους.

 

Φαντάζομαι ότι θα σου απαντήσουν και άλλοι. Παραπάνω από καλά μου ακούγονται όσα μου λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως θα δεις και στην υπογραφή μου εχω και εγω την windforce με τους 3 ανεμιστήρες (την 760 βέβαια) και οφείλω να σου πω οτι εχω πολυ καλύτερες θερμοκρασίες απο οποια αλλη κάρτα εχω χρησιμοποιήσει , και στα + οτι ειναι αθόρυβη η κάρτα και ας εχει 3 ανεμιστήρες , και εγω αυτο φοβόμουν στην αρχή μηπως κανουν πολυ θόρυβο.

 

Αυτην την στιγμή με κλειστό το πλαινό του κουτιού idle εχω 35 η και λιγότερους βαθμούς και μεσα σε παιχνίδια 65 περίπου (ανάλογα και το παιχνίδι βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...