Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο περιεργεια μεταξυ vapor x και windforce ποια ακουγεται περισσοτερο; 

βεβαια στο cf πρεπει να εχει και σημασια ποια εχεις πανω και ποια κατω , γιατι η επανω ζοριζεται και περισσοτερο 

 

δεν εχει σημασια αν ειναι nvidia ή amd , η ψυκτρα ειναι η ιδια 

 

επισης αυτο που ισχυει ειναι οτι απο βιντεο δεν ειναι και τοσο ευκολο να καταλαβεις τι ακριβως συμβαινει με το θορυβο, επισης υπαρχουν και αλλοι παραγοντες οπως το κουτι και η θερμοκρασια δωματιου  που θα κανουν μια καρτα να ακουγεται περισσοτερο ή λιγοτερο 

 

εγω με windforce και αρκετη ταση στη καρτα μου ειμαι στους εως  67 βαθμους και οι ανεμιστηρες μεχρι 49% και μπορω να πω οτι δεν εχω θεμα θορυβου 

 

παντως εχει ενδιαφερον οτι στην 7990 η amd επελεξε σαν reference ψυκτρα με 3 ανεμιστηρες στο στυλ του windfrorce , ενω η nvidia επιμενει στο συνηθες σχεδιο της 

 

ο ενας ανεμιστηρας παντως για μενα δε φτανει , αλλα δεν αποκλειεται και  να ειναι ικανοποιητικος 

θα προτιμουσα ομως τουλαχιστον δυο αν ηταν τα δικα μου λεφτα, δε θα πηγαινα σε reference λυση 

 

Τις εχω δοκιμασει και ξεχωριστα μια μια. Απο την εμπειρια μου μεχρι τωρα, ο θορυβος ειναι σε σειρα:

 

GTX670 Jetstream, κανει φασαρια, αρκετη μαλιστα και απερηγραπτη σε full load.

 

7970 VaporX Ghz, εχει ενα σπασαρχ#$%*& ηχο σε full load, σε idle ουτε που τη καταλαβαινεις.

 

7970 Windforce 3, ιδια επιπεδα σχεδον με τη VaporX απλα ο ηχος δεν ειναι τοσο πριμος αλλα πιο γεματος (προφανως επειδη εχει 3 ανεμηστηρια) επομενος δεν ενοχλει οσο οι δυο παραπανω.

 

GTX560Ti Gigabyte Windforce 2, τα ιδια με απο πανω με 10% λιγοτερη φασαρια.

 

GTX560Ti Asus DCUII, το πιο ωραιο και ηρεμο συστημα μεχρι τωρα. Πολυ γλυκος ηχος σε full load.

 

Τη μαχη ομως στο θορυβο τη κερδιζει μονο μια. η πιο αθορυβη απο ολες. Μπροστα της μεχρι και η ram κανει φασαρια.

 

 

 

radeon_hd_5450_eah5450_silent_di_1gd3__l

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πραγματικα αν δεν ειχα προβλημα με το sli δεν θα την εδινα. Αγαπημενη καρτα μεχρι τωρα και ισως η πιο solid κατασκευη που εχω δει ποτε. 

 

Και εμενα με χαλαει το γεγονος οτι η reference της nvidia ειναι ετσι αλλα τουλαχιστον κανει τη δουλεια της οσο καλυτερα μπορει. Οταν με το καλο πεσουν οι τιμες, θα κοιταξω κατι σε asus παλι ή σε VaporX. Υπαρχει?? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρκετα ενδιαφερων.

To core clock της 770 είναι 1048 MHz, ενώ της 680 1006 MHz.

 

H 680 εχει μεχρι 1251 στην υλοποιηση της Αsus direct cu ii oc edition.

 

δεν εχει σημασια αν ειναι nvidia ή amd , η ψυκτρα ειναι η ιδια

 

Πολυ σωστος,και ετσι ειναι.

 

εγω με windforce και αρκετη ταση στη καρτα μου ειμαι στους εως  67 βαθμους και οι ανεμιστηρες μεχρι 49% και μπορω να πω οτι δεν εχω θεμα θορυβου

 

Πιο αθορυβη ειναι ακομη περισσοτερο η υλοποιηση της που προανεφερα.

 

παντως εχει ενδιαφερον οτι στην 7990 η amd επελεξε σαν reference ψυκτρα με 3 ανεμιστηρες στο στυλ του windfrorce , ενω η nvidia επιμενει στο συνηθες σχεδιο της

 

Αυτο ηταν το σημειο αναφορας μου στο θεμα θορυβου και θερμοκρασιων.

 

ο ενας ανεμιστηρας παντως για μενα δε φτανει , αλλα δεν αποκλειεται και  να ειναι ικανοποιητικος
θα προτιμουσα ομως τουλαχιστον δυο αν ηταν τα δικα μου λεφτα, δε θα πηγαινα σε reference λυση

 

Και'γω αυτο πιστευω,και περιμενω να δω απο τις αλλες εταιρειες.

 

GTX560Ti Asus DCUII, το πιο ωραιο και ηρεμο συστημα μεχρι τωρα. Πολυ γλυκος ηχος σε full load.

 

Αυτο ισχυει και για την 6 σειρα.Εχεις απολυτο διακιο.Η καλυτερη ψυξη και αποδοση εως τωρα μη reference καρτας.

 

Η Αsus γενικως ειναι πολυ καλυτερη σε σχεση με ολες τις αλλες,με το να φτανει σε μεγιστη χρηση της gpu μονο στους 62 βαθμους,και ταχυτητα στα fans profile,μονο 35-38%.Τοσο μεταλο και 2 92 fans τελικα δεν πηγαινουν στον βροντο.

 

Γενικως αυτο που θελω να πω ειναι οτι η καρτα 780 ειναι προς στιγμην,εφοσον δωσει και η amd την δικη της προταση, παρα πολυ καλη λυση για αυτους ποιυ ψαχνουν το κατι καλυτερο,εστω κι αν δεν ειναι οπως θα περιμενα.Εαν σταθεροποιηθει η τιμη της στα 500$ δεν λεω για ευρω,διοτι εδω ειναι ελλαδα,το σκεφτομαι πολυ σοβαρα.Οι αναφορες μου και γενικως τα σχολια δεν ειναι να μειωσω και να θαψω μια καρτα,αλλα μεσα απο την συζητηση,να βγαλω συμπερασματα να βοηθησουμε και αλλα ατομα.

Εγω επειδη εχω ευαισθητο τυμπανο,και εχω θεμα με τις θερμοκρασιες οχι μονο ψυχολογικα,αλλα και για λογους αποδοσης και διαρκειας ζωης,ειμαι λιγο πιο ψειρας που λεμε.

Δεν νομιζω αυτο να ειναι κακο.Παντως Zapee995 heatpipes η refence καρτα της nvidia δεν εχει.

Απο την κατοχη μου εχουν περασει πολλες καρτες,απο Amd μεχρι nvidia.Aλλαζω γενικως συχνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χωρίς heatpipes πώς γίνεται η φάση ;

 

Μπορεί να ανεβάσει κάποιος φώτο με λυμενη τη ψυκτρα (είμαι σε κινητό και είναι κάπως δύσκολο να ψάξω τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χωρίς heatpipes πώς γίνεται η φάση ;

 

Μπορεί να ανεβάσει κάποιος φώτο με λυμενη τη ψυκτρα (είμαι σε κινητό και είναι κάπως δύσκολο να ψάξω τώρα)

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/p480x480/983679_596718067014321_816966452_n.jpg

Aπλα εχει μια τυπικη μεταλικη ψυκτρα,ενα κομματι μεταλλο επανω.Αυτος ειναι και ο λογος εκτος του μικρου fan που ψηνεται αρκετα.

Δες και αυτο.Ειναι η ιδια σχεδον,σε σχεδιασμο και λογικη.

http://www.ozone3d.net/public/jegx/201203/geforce-gtx-680-vga-cooler.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χωρίς heatpipes πώς γίνεται η φάση ;

 

Μπορεί να ανεβάσει κάποιος φώτο με λυμενη τη ψυκτρα (είμαι σε κινητό και είναι κάπως δύσκολο να ψάξω τώρα)

Με άμεση επαφή.

Δεν μιλάω ειδικά για αυτήν, αλλά για δεκαετίες αυτός ήταν ο κλασσικός τρόπος.

Ένα μπλοκ συμπαγούς μετάλλου, που επάνω του ήταν κολλημένα τα ψιλά φύλλα που έκαναν την κυρίως δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδια λογικη ειναι. Χωρις το μεταλο δε γινεται δουλεια. Τα heatpipes κανουν τη λεπτομερια.

Νομιζω παλι δεν καταλαβες τι ειπα,και τι ρωτησε ο qsis.

Heatpipes ειναι οι χαλκινοι σωληνες με αεριο γεματες μεσα,οι οποιοι στερεωμενοι στα αλουμινενια fins,απαγουν την θερμοτητα ταχυτητα,σε συγκριση με την reference cooler που συνεχιζει να βαζει η nvidia στις καρτες τερατακια,και ακριβες.

Ελπιζω να λεμε το ιδιο πραγμα.

Ιδια λογικη δεν ειναι με την εργοστασιακη.Ιδια λογικη ειναι ολες οι reference καρτες ειτε amd,ειτε nvidia.

Aυτη ειναι η πιο αποδοτικη ψυκτρα με heatpipes.

http://www.pt1t.eu/public/Pt1t_EU/Photos/Asus_580GTX_DirectCUII/GTX580_direct_CuII_rad.jpg

http://rog.asus.com/wp-content/uploads/2011/08/pic-31-1024x533.jpg

Τα heatpipes,ακουμπανε απευθειας επανω στην gpu.Eτσι η θερμοτητα αποβαλλεται παρα πολυ γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω παλι δεν καταλαβες τι ειπα,και τι ρωτησε ο qsis.

Heatpipes ειναι οι χαλκινοι σωληνες με αεριο γεματες μεσα,οι οποιοι στερεωμενοι στα αλουμινενια fins,απαγουν την θερμοτητα ταχυτητα,σε συγκριση με την reference cooler που συνεχιζει να βαζει η nvidia στις καρτες τερατακια,και ακριβες.

Ελπιζω να λεμε το ιδιο πραγμα.

Ιδια λογικη δεν ειναι με την εργοστασιακη.Ιδια λογικη ειναι ολες οι reference καρτες ειτε amd,ειτε nvidia.

 

Λες να μην ξερω ποια ειναι τα heatpipes?? Heatpipes χωρις αλουμινιο δεν πανε. Το ενα βοηθαει το αλλο. Πρωτο συστατικο ψυξης ειναι το αλουμινιο και μετα ο χαλκος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαίρεση βέβαια αυτό το κτήνος

 

Χωρις αυτην η Amd θα εφθανε στο φεγγαρι απο τις θερμοκρασιες.

 

Λες να μην ξερω ποια ειναι τα heatpipes?? Heatpipes χωρις αλουμινιο δεν πανε. Το ενα βοηθαει το αλλο. Πρωτο συστατικο ψυξης ειναι το αλουμινιο και μετα ο χαλκος. :)

 

Δεν ισχυριστηκα οτι δεν γνωριζεις,αλλα εαν μιλαμε για το ιδιο πραγμα.Συνεπως heatpipes δεν υπαρχουν στις reference καρτες.

 

Το αλουμινιο μπορει να λειπει ανετα.Απλα δεν,και το τονιζω,δεν βαζουν εξ'ολοκληρου χαλκο ο οποιος απαγει πολυ πιο γρηγορα την θερμοτητα σε συγκριση με το αλουμινιο,για λογους βαρους.

Τοτε θα ειχε 5 κιλα!Ο χαλκος εχει 3 φορες σχεδον καλυτερες ιδιοτητες ψυξης απο το αλουμινιο.Ειναι πιο κρυο μεταλλο.Στις κολονες της ΔΕΗ γιατι βαζουν χαλκινες εξ'ολοκληρου ψυκτρες,και οχι αλουμινιες;

Τα κουφωματα αλουμινιου γιατι γινονται απο αυτο το υλικο και οχι απο χαλκο;

Διοτι το αλουμινιο ειναι πιο "ζεστο" μεταλλο,και ελαφρυ.Εαν ηταν απο χαλκο,τοτε θα ηταν υπερβαρα,και η θερμοκρασια στο εσωτερικο θα εφθανε 3 φορες πιο γρηγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Heatpipes μεταφέρουν τη θερμότητα και το αλουμίνιο την απάγει στο περιβάλλον.

Τα Heatpippes δεν είναι απαραίτητα για την ψύξη, υπάρχει και η άμεση επαφή που είπαμε.

Τα Heatpipes κατανέμουν καλύτερα την θερμότητα στο αλουμίνιο και βελτιώνουν την απόδοσή του.

 

Οι φωτογραφίες που παρέθεσες Hawk7 είναι το υβρίδιο όλων αυτών. Έχουν 2 μπλοκ απαγωγής θερμότητα και το ένα λειτουργεί αποκλειστικά με τη μεταφορά θερμοκρασίας από τα Heatpipes. Το 2ο είναι κολλημένο πάνω στο συμπαγές κομμάτι που ακουμπάει στο chip και δεν θα έχανε και ιδιαίτερα αν δεν υπήρχαν Heatpipes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...