Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά βοήθεια....έχω ένα turbo-x λάπτοπ καί έχω θέμα με τις θερμοκρασίες στην κάρτα γραφικών.....βαράει 70-80 βαθμούς......κατέβασα το msi-afterburner για να κατεβάσω λίγο ρολόγια αλλά όταν πατάω apply δεν μου το παίρνει.....

σκέφτομαι να το ανοίξω να του βάλω καινούργια πάστα αλλά δεν νομίζω να κάνει τίποτα γιατί η ψύξη του ενσωματώνεται και κάνει απαγωγή πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή.....

 

https://www.dropbox.com/s/gv5cylghvrlpw3s/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82%20%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF.jpg

 

έχετε καμιά ιδέα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλοι μου να φανταστώ ότι οι 80 βαθμοί στο crysis 3 max settings είναι νορμαλ για την 770OC? Τα κατέβασα λίγο τα settings καλού κακού δεν τη χρειάζομαι τόσο "τέλεια" εμπειρία στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

 

Από πόσους βαθμούς και πάνω ανησυχούμε;

 

Κάτω από φυσιολογικές συνθήκες καθόλου μιας και οι κάρτες αρχίζουν να βάζουν τροχοπέδη (throttling) στους 90+ βαθμούς Κελσίου για την προστασία τους. Τώρα αν πάραυτα μυρίζει ύποπτα καμένο έπρεπε μάλλον να εξηγήσεις στο hamster ότι ο ανεμιστήρας δεν είναι λουνα πάρκ για τρωκτικά :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω από φυσιολογικές συνθήκες καθόλου μιας και οι κάρτες αρχίζουν να βάζουν τροχοπέδη (throttling) στους 90+ βαθμούς Κελσίου για την προστασία τους. Τώρα αν πάραυτα μυρίζει ύποπτα καμένο έπρεπε μάλλον να εξηγήσεις στο hamster ότι ο ανεμιστήρας δεν είναι λουνα πάρκ για τρωκτικά :D

 

Σ ευχαριστώ πολύ! Μπα δε μυρίζει καν, απλά εγώ είμαι φλώρος και φοβάμαι. Ξες, αυτο που λένε για το χυλό και το γιαούρτι. Γάτα έχω, ο χαμστερ στο αβαταρ την έχει ακούσει με τα γρασίδια και δεν ασχολείται με κάρτες!!

 

Να σαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βοήθεια....έχω ένα turbo-x λάπτοπ καί έχω θέμα με τις θερμοκρασίες στην κάρτα γραφικών.....βαράει 70-80 βαθμούς......κατέβασα το msi-afterburner για να κατεβάσω λίγο ρολόγια αλλά όταν πατάω apply δεν μου το παίρνει.....

σκέφτομαι να το ανοίξω να του βάλω καινούργια πάστα αλλά δεν νομίζω να κάνει τίποτα γιατί η ψύξη του ενσωματώνεται και κάνει απαγωγή πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή.....

 

https://www.dropbox.com/s/gv5cylghvrlpw3s/%CE%A7%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82%20%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF.jpg

 

έχετε καμιά ιδέα??

 

Ιδέα δεν μου έρχεται δυστυχώς για οτιδήποτε turbo-x εκτός του ότι με το συμπάθιο τα αποφεύγω σαν ο Βελζεβούλης το μοσχολίβανο. Τα 70-80 αν στα χτυπάει μετά από παιχνίδια δεν θα ανησηχούσα στη θέση σου. Τώρα αν μιλάμε για desktop και μόνο τότε ναι είναι πρόβλημα.

Σ ευχαριστώ πολύ! Μπα δε μυρίζει καν, απλά εγώ είμαι φλώρος και φοβάμαι. Ξες, αυτο που λένε για το χυλό και το γιαούρτι. Γάτα έχω, ο χαμστερ στο αβαταρ την έχει ακούσει με τα γρασίδια και δεν ασχολείται με κάρτες!!

 

Να σαι καλά!

 

Κοίτα η σάτιρα να ξέρεις έχει πάντα μια δόση αλήθειας πέρα από την υπερβολή. Επειδή είχα γάτες παλιά και έχουν ένα θέμα να αφήνουν τριχούλες δεξιά και αριστερά, μια φορά το μήνα σκουπάκι ή σκούπα ηλεκτρική στο μαλακό μέσα στο κουτί για παν ενδεχόμενο ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To q4 του 2013 η Nvidia στις Desktop Gpu, είχε αυξηση σχεδόν +50 % στις πωλήσεις, συγκριτικά με το q4 του 2012...

 

http://news.cnet.com/8301-1001_3-57618812-92/pcs-sales-may-suck-but-people-still-are-buying-nvidia-gpus/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To q4 του 2013 η Nvidia στις Desktop Gpu, είχε αυξηση σχεδόν +50 % στις πωλήσεις, συγκριτικά με το q4 του 2012...

 

http://news.cnet.com/8301-1001_3-57618812-92/pcs-sales-may-suck-but-people-still-are-buying-nvidia-gpus/

φτου δεν ντρεπονται τα προβατα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες επειδή πρόσφατα έκανα build ενα PC και πήρα την 280χ toxic και αντιμετώπισα πολλά προβλήματα έτσι την έστειλα πισω και λέω να πάρω την 780 gainward phantom όπου θα βαλω την διάφορα. Ξέρετε κάτι συγκεκριμένο για αυτή την κάρτα ? ειναι καλή επιλογή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες επειδή πρόσφατα έκανα build ενα PC και πήρα την 280χ toxic και αντιμετώπισα πολλά προβλήματα έτσι την έστειλα πισω και λέω να πάρω την 780 gainward phantom όπου θα βαλω την διάφορα. Ξέρετε κάτι συγκεκριμένο για αυτή την κάρτα ? ειναι καλή επιλογή ?

τουμπανι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Gainward έιναι αρκετά καλή κάρτα και με καλά specs για overclock.Και επίσης έχει διαφορετικό σχεδιασμό..και εγώ ανάμεσα σε αυτές τις δύο είμουν αλλά τσίμπησα από αγγελίες από ένα παιδί την κάρτα της υπογραφής μ με λιγότερα λεφτά :D
απλά να ξέρεις θέλει αρκετό χώρο απο το κουτί σου.κοίταξε τις διαστάσεις να δεις αν χωράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες επειδή πρόσφατα έκανα build ενα PC και πήρα την 280χ toxic και αντιμετώπισα πολλά προβλήματα έτσι την έστειλα πισω και λέω να πάρω την 780 gainward phantom όπου θα βαλω την διάφορα. Ξέρετε κάτι συγκεκριμένο για αυτή την κάρτα ? ειναι καλή επιλογή ?

 

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και την υλοποίηση της gigabyte , εχει πολυ καλο σύστημα ψύξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βρίσκω αρκετά πιο χαμηλά σε τιμη και αρκετά πιο άμεσα την phantom. Για αυτό ρώτησα συγκεκριμένα για αυτή. Έχει τεράστια διάφορα στην ψύξη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την phantom δεν εχω προσωπική εμπειρία , η υλοποιήση της 780 ειναι ίδια και στην 760 την δικιά μου και αν κρίνω απο αυτην οι θερμοκρασίες ειναι αρκετά χαμηλές τοσο σε idle οσο και σε full και επίσης ειναι  πολυ αθόρυβη και ας εχει 3 ανεμιστήρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα την gigabyte 780ti oc. Εχω τις εξης αρχικες εντυπωσεις..

1)εχει δυο οχταπινα αντι για 1 εξαπινο και ενα οχταπινο

2) στο πρωτο benchmark (valley extreme) ανεβαζε 1150 mhz ενω κανονικα δεν φτανει τοσο (δεν εχω κανει oc)

3) ανεβαζε θερμοκρασιες μεχρι 75 που επισης χωρις oc κανονικα δεν φτανει τοσο

4) στο valley με extreme hd settings ειχε σκορ 2954 που επισης δεν θα επρεπε να κανει τοσο ( τα reviews ) την εχουν χαμηλοτερα

Προφανως για καποιο λογο εχει μεγαλυτερο boost . Ισωσ ειναι καμια νεα version της gigabyte καθοτι και η παροχη ρευματος δεν αναφερεται πουθενα οτι ειναι δυο οχταπινα. Σιγα σιγα θα διερευνησω τι συμβαινει....

 

Ps η καρτα ειναι αθορυβη ακομη και με 70% fans.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα την gigabyte 780ti oc. Εχω τις εξης αρχικες εντυπωσεις..

1)εχει δυο οχταπινα αντι για 1 εξαπινο και ενα οχταπινο

2) στο πρωτο benchmark (valley extreme) ανεβαζε 1150 mhz ενω κανονικα δεν φτανει τοσο (δεν εχω κανει oc)

3) ανεβαζε θερμοκρασιες μεχρι 75 που επισης χωρις oc κανονικα δεν φτανει τοσο

4) στο valley με extreme hd settings ειχε σκορ 2954 που επισης δεν θα επρεπε να κανει τοσο ( τα reviews ) την εχουν χαμηλοτερα

Προφανως για καποιο λογο εχει μεγαλυτερο boost . Ισωσ ειναι καμια νεα version της gigabyte καθοτι και η παροχη ρευματος δεν αναφερεται πουθενα οτι ειναι δυο οχταπινα. Σιγα σιγα θα διερευνησω τι συμβαινει....

 

Ps η καρτα ειναι αθορυβη ακομη και με 70% fans.

 

H nvidia καρτες εχουν το base clock, boost clock και turbo clock (1150Mhz). 

Μια χαρα εισαι... 

Οταν περάσεις τους 80 βαθμους τοτε θα αρχίσει να σου τρώει το turbo clock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...