Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χρειαζεται να δω βιντεο, εδω την εχω τη καρτα. Δε ξερω κατα ποσο το συγκεκριμενο βιντεο αποδιδει τη πραγματικοτητα αλλα αν ειναι αρκετα κοντα τοτε η windforce ακουγεται περισσοτερο. Τωρα για τις θερμοκρασιες δε μπορεις να πεις κατι. Νεα καρτα απο Nvidia με νεο chip. Οποτε δε μπορουμε να συγκρινουμε με Amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν χρειαζεται να δω βιντεο, εδω την εχω τη καρτα. Δε ξερω κατα ποσο το συγκεκριμενο βιντεο αποδιδει τη πραγματικοτητα αλλα αν ειναι αρκετα κοντα τοτε η windforce ακουγεται περισσοτερο. Τωρα για τις θερμοκρασιες δε μπορεις να πεις κατι. Νεα καρτα απο Nvidia με νεο chip. Οποτε δε μπορουμε να συγκρινουμε με Amd.

Εγω μιλησα για winforce 3x,gtx 670.

To βιντεο για την εικονα της ψυκτρας που ανεφερα.Δεν συγκρινα με Amd.

Ποια καρτα εχεις,και πες μου,σε 100% θερμοκρασιες,ταχυτητα fans,και τα σχετικα.

Μονο που πας να συγκρινεις ενα ψοφιο ανεμιστηρι,το γνωστο της nvidia,με τα 3χ της Gigabyte,που το ενα βγαζει μιση παραπανω φορα απο το αντιστοιχο της εργοστασιακης,νομιζω απο μονο του τα λεει ολα.

Να μην μιλησουμε μετα για  hitpipes,πιο ανοιχτα fins,και χαλκινη βαση στην gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσενα ο θορυβος σε πειραζει ή οι θερμοκρασιες?? Γιατι για τις θερμοκρασιες κατι ξερει η Nvidia. Επιπλεον και εγω windforce 3 εχω στην 7970. Δεν εχει σημασια ποσο % φορτωνει ο ανεμηστηρας και τετοια. Η Gigabyte που εχω δουλευει 70 βαθμους και η Vapor X 72 με εντελως διαφορετικο συστημα ψυξης. Απο εκει και περα, και στο 100 να τους βαλεις να δουλεψουν, μεγαλη διαφορα δεν θα δεις. Ολες οι ψυκτρες εχουν θερμοαγωγιμη και ολες εχουν heatpipes..απο εκει και περα ολα ειναι λεπτομεριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσενα ο θορυβος σε πειραζει ή οι θερμοκρασιες??Γιατι για τις θερμοκρασιες κατι ξερει η Nvidia.

 

 

Δηλαδη εαν μια καρτα πιανει σχεδον 90 βαθμους,και πρεπει να βαζω ακουστικα στο μεγιστο για να μην εχω την αισθηση οτι θα απογειωθω,δεν πρεπει να με αποσχολει.

Φανταζομαι γνωριζει οπως τις σειρες 4 και 5.Δηλαδη το να δουλευει μια καρτα στους 68-70 βαθμους,με μια καλη ψυξη,και στους 85 βαθμους και κατι με μια φθηνη ψυξη,ειναι το ιδιο,και δεν επιδρα στην διαρκεια ζωης των μνημων και της gpu;

Ολες οι ψυκτρες εχουν θερμοαγωγιμη και ολες εχουν heatpipes..

 

H stock cooler της nvidia,εαν δεν κανω λαθος,δεν εχει heatpipes.Παστα,σαφως και ολες.

Οντως,συγνωμη.Ειμαι υπερβολικος.Κακως το ανεφερα.

Τοτε κακως αλλαζουμε ψυκτρες στους επεξεργαστες,και πρεπει να τους αφηνουμε να δουλευουν στους 85 και κατι βαθμους,αφου αντεχουν 102.

Μαλλον δεν καταλαβες το σημειο αναφορας μου.Δεν πειραζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Απλα κολλας στη λεπτομερια. Ολες οι reference καρτες εχουν τετοια ψυξη και ολες ψυχουν καλα σε στοκ ρυθμισεις. Για τη λειτουργια που σχεδιαστηκαν και κατασκευαστηκαν, μια χαρα δουλευουν. Και στο αμαξι το ραδιοφωνο μια χαρα δουλευει αλλα εμεις το αλλαζουμε για να ακουγεται πιο δυνατα κτλ. Επομενως δεν μας ικανοποιει τιποτα στη τελικη γιαυτο και ψαχνουμε μετατροπες. Ομως στα στοκ συστηματα καποιοι δουλευουν χωρις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν θελησεις να κανεις π.χ υπεργχρονισμο στην stock της nvidia,για τους x,y λογους,και εχοντας 85 βαθμους,η καρτα θα εκραγει βασει λογικης,και μειωνεται δραστικα η διαρκεια ζωης.

Οταν ομως εχεις 68-70 βαθμους,εχεις αρκετη ανοχη μεχρι τα ορια της καρτας,και διαρκειας ζωης των μνημων,αλλα και της ιδιας της gpu.

Εκει στοχευε η παρατηρηση,περαν του θορυβου.

Συζητηση κανουμε,για την καινουρια σειρα,και του οτι δεν βλεπω να διορθωνει η nvidia γνωστα προβληματα.

Να,μια ωραια ψυκτρα με heatpipes.

http://i1-news.softpedia-static.com/images/news-700/There-s-a-Third-Inno3D-GTX-780-Card-the-iChill-with-HerculeZ-3000-Cooler.jpg?1369407579

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν διαφωνω. Απλα η Nvidia κραταει το ιδιο μοτιβο στη ψυκτρα εδω και χρονια. Σπανια εβγαζε προβλημα και ακομα πιο σπανια οι θερμοκρασιες γινονταν προβλημα. Απλα δεν στοχευε ποτε (σα να μην την ενοιαζε) στο οτι εγω θελω να κλοκαρω. Και αυτο γιατι: Φτιαχνει μια καρτα γραφικων που ειναι οτι πιο γρηγορο αυτη τη στιγμη σε αυτο το budget, τελος, γιατι να το κανεις ακομα πιο γρηγορο?? Αργοτερα που θα βγει η 790, θα βγει και η gigabyte ας πουμε που θα βγαλει την 780 superclocked και θα περναει την 790reference με αλλη ψυκτρα και χαμηλοτερες θερμοκρασιες. Αν την εβγαζαν εξαρχης ετοιμη να κλοκαριστει και να φτασει στο θεο, δεν θα βλεπαμε τιποτα αλλο μετα. Το ιδιο ισχυει και για τις Amd εννοειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως ισχυουν ολα αυτα λογω marketing,ασχετα αν συμφωνω η' αν διαφωνω.Απλα στα χρηματα αυτα δεν επρεπε να εχω και τις αναλογες "παροχες";

Θα πω ενα πολυ απλο παραδειγμα.

Εχεις δυο ατομα(εταιρειες),ακριβως με την ιδια καρτα.Αυτο που αλλαζει ειναι η ψυκτρα.

Τις εχουν δουλεψει ιδιες ωρες,στα ιδια ρολογια,στις ιδιες εφαρμογες.

Τις πουλανε και οι δυο.

Ποια θα επιλεξεις ως υποψηφιος αγοραστης μεταχειρισμενης;

Προσωπικα αυτον με την καλυτερη ψυξη,διοτι η καρτα θα εχει καταπονηθει λιγοτερο σε υψηλες θερμοκρασιες.

Εν παση,νομιζω οτι καταλαβες τι εννοω.Αυτο που παιρνω,θελω με λιγα λογια να ειναι αθορυβο ως επι το πλειστον,και να κρατησει.

Δεν νομιζω να ειναι παραλογο.

Δεν αναφερω Amd,διοτι θα ξεφυγουμε του θεματος.Σαφως ομως θα ηθελα να ισχυει το ιδιο και για την αλλη εταιρεια.Αυτα,και συγνωμη αν κουρασα.

Καλο βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πιο πολλα που διαβασακαι εγω ,σε load κανει εναν σχετικο θορυβο. Παντως απο σχεδιασμο εξωτερικης εμφανισης ειναι απιστευτος!

Ασχετο,πετυχε το ματι μου αυτο το review http://www.hardwareheaven.com/reviews/1754/pg13/zotac-nvidia-geforce-gtx-780-graphics-card-review-metro-last-light.html και κοιταχτε διαφορα και ποσο ευκολα σηκωνει στο Max το Metro Last Light!!! Τι σκατα?? Πανω σε μια 780 φτιαξανε το παιχνδι ?? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://wccftech.com/nvidia-geforce-gtx-770-performance-unveiled-10-faster-radeon-hd-7970-ghz/

 

post-251746-0-20536800-1369645650_thumb.jpeg

 

Έγινε OC στο χρονισμό της μνήμης της 770. Απ' τα 1502 MHz πήγαν στα 1752 MHz.

To core clock της 770 είναι 1048 MHz, ενώ της 680 1006 MHz.

Η τιμή θα είναι 449 $.

 

Ας είμαστε επιφυλακτικοί μέχρι να δούμε επίσημα αποτελέσματα.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσενα ο θορυβος σε πειραζει ή οι θερμοκρασιες?? Γιατι για τις θερμοκρασιες κατι ξερει η Nvidia. Επιπλεον και εγω windforce 3 εχω στην 7970. Δεν εχει σημασια ποσο % φορτωνει ο ανεμηστηρας και τετοια. Η Gigabyte που εχω δουλευει 70 βαθμους και η Vapor X 72 με εντελως διαφορετικο συστημα ψυξης. Απο εκει και περα, και στο 100 να τους βαλεις να δουλεψουν, μεγαλη διαφορα δεν θα δεις. Ολες οι ψυκτρες εχουν θερμοαγωγιμη και ολες εχουν heatpipes..απο εκει και περα ολα ειναι λεπτομεριες.

απο περιεργεια μεταξυ vapor x και windforce ποια ακουγεται περισσοτερο; 

βεβαια στο cf πρεπει να εχει και σημασια ποια εχεις πανω και ποια κατω , γιατι η επανω ζοριζεται και περισσοτερο 

 

Εγω μιλησα για winforce 3x,gtx 670.

To βιντεο για την εικονα της ψυκτρας που ανεφερα.Δεν συγκρινα με Amd.

Ποια καρτα εχεις,και πες μου,σε 100% θερμοκρασιες,ταχυτητα fans,και τα σχετικα.

Μονο που πας να συγκρινεις ενα ψοφιο ανεμιστηρι,το γνωστο της nvidia,με τα 3χ της Gigabyte,που το ενα βγαζει μιση παραπανω φορα απο το αντιστοιχο της εργοστασιακης,νομιζω απο μονο του τα λεει ολα.

Να μην μιλησουμε μετα για  hitpipes,πιο ανοιχτα fins,και χαλκινη βαση στην gpu.

δεν εχει σημασια αν ειναι nvidia ή amd , η ψυκτρα ειναι η ιδια 

 

επισης αυτο που ισχυει ειναι οτι απο βιντεο δεν ειναι και τοσο ευκολο να καταλαβεις τι ακριβως συμβαινει με το θορυβο, επισης υπαρχουν και αλλοι παραγοντες οπως το κουτι και η θερμοκρασια δωματιου  που θα κανουν μια καρτα να ακουγεται περισσοτερο ή λιγοτερο 

 

εγω με windforce και αρκετη ταση στη καρτα μου ειμαι στους εως  67 βαθμους και οι ανεμιστηρες μεχρι 49% και μπορω να πω οτι δεν εχω θεμα θορυβου 

 

παντως εχει ενδιαφερον οτι στην 7990 η amd επελεξε σαν reference ψυκτρα με 3 ανεμιστηρες στο στυλ του windfrorce , ενω η nvidia επιμενει στο συνηθες σχεδιο της 

 

ο ενας ανεμιστηρας παντως για μενα δε φτανει , αλλα δεν αποκλειεται και  να ειναι ικανοποιητικος 

θα προτιμουσα ομως τουλαχιστον δυο αν ηταν τα δικα μου λεφτα, δε θα πηγαινα σε reference λυση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχεις έως 67°C με Metro: Last Light αυτόν τον καιρό που έχει ζέστη, στο HAF 922, είσαι ωραίος.

 

Εγώ στο HAF X βλέπω 70-71°C. Η κάρτα ξεκινά να ακούγεται μετά το 50-55%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

67 εχω με σχετικη δροσουλα στο δωματιο , αν βαλω και a/c για να πολεμησω μια και καλη τη ζεστη εχω εως 63αρια , αλλα εκει οι ανεμιστηρες δεν πλησιαζουν καν το 50%. αφηνει δηλαδη η καρτα να πλησιασει τους 65 με 30-40% και μετα ανεβαζει κι αλλο 

 

με μπολικη ζεστη (δεν εχω τυχει ακομα σε γερο καυσωνα, αλλα εκει σιγουρα θα παιζω με a/c για μενα κυριως οχι λογω του hw μου ) και κανενα απολυτως  a/c εχω κι εγω 71-72 (απλα και με τη παραμικρη ζεστη το ανοιγω οποτε ειναι σπανια κατασταση για μενα)  ,  γιατι ετσι οπως ειναι ρυθμισμενη η ψυκτρα οι ανεμιστηρες δεν περνουν το 50% , τουλαχιστον στο δικο μου κουτι για κανενα λογο 

 

σε αλλους με πιο κλειστα κουτια εχω δει να πηγαινουν και  παραπανω τα φουρφουρια  , εγω μονο χειροκινητα τα εχω ανεβασει να δω τι παιζει  και μπορω να πω οτι κανουν αρκετο θορυβο , δηλαδη στο 70% και μετα  ενοχλουν 

 

οποτε παιζει ρολο και το κουτι του καθενος , δηλαδη απο τον επανω 200αρη οταν παιζω νιωθω ενα αρκετα ζεστο κυμα ζεστης να φευγει προς τα εξω, αν καπου δεν υπαρχει αυτο λογικα θα ζοριζεται κι αλλο η καρτα και θα ανεβαζει στροφες 

 

εγω δηλαδη λεω οτι το windforce ειναι αρκετα ησυχο , αλλα ειναι ησυχο σε μενα, δε μπορω να πω με σιγουρια οτι θα ειναι ησυχο και σε αλλους και βρισκω λογικο να μην ειναι 

 

ολες αυτες οι afrermarket ψυκτρες αυτου του στυλ αμολανε τη ζεστη χυμα μες στο κουτι σου και το κουτι σου πρεπει να μπορει να τη βγαλει εξω

 

ενω ψυκτρες σαν τις συνηθισμενες reference μπορουν να ανταπεξελθουν εξισου καλα και σε κουτια που δεν εχουν και πολυ καλο airflow και ειναι σχεδιασμενες να βγαζουν αυτες εξω τη ζεστη 

ομως με ενα μονο φουρφουρι εγω περιμενω θορυβο οσο ψαγμενο κι αν ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...