Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είσαι κακομαθημένος όταν έχεις σκάσει 7 κατοστάρικα για μια 780 Ti και δεν έχεις 60άρια σε console ports όπως το AC IV σε 1080P ; Δεν νομίζω..Η κονσόλα είναι για entertainment και το PC είναι για hardcore gaming και για casual φυσικά.Εννοείται ότι δεν έχουν όλη την όρεξη να αλλάζουν οδηγούς, αλλά τα patches βγαίνουν και στις κονσόλες πλέον.

Θες 3 780 Ti για να πεις ότι είναι playable το παιχνίδι, βέβαια έχει και 4xMSAA που ίσως να 'ναι υπερβολή για 4K αλλά εδώ αποδεικνύεται ότι με μία κάρτα δεν πας πουθενά σε τέτοια ανάλυση.

Γνωρίζω ότι είμαι offtopic, αλλά αυτό ξεκινάει κάθε φορά που κάτι δεν πηγαίνει καλά στα PC από τους PC Gamers (ή καλύτερα από τους PC Users) ρίχνοντας ευθύνη στις κονσόλες.

Λες ότι με μία 780ti δεν έχεις 60άρια στο AC IV σε 1080p. Οπότε το ότι τα PC παίζουν με 60fps ενώ οι κονσόλες όχι, δεν ισχύει αφού ούτε αυτά παίζουν τελικά. Το πρόβλημα των PC Users είναι ότι θα μπορούσε το PC να παίξει αλλά δεν παίζει και γι' αυτό φταίνε οι κονσόλες. Θα πρέπει να αντιληφθούμε ότι δεν είμαστε δικαστήριο για να δούμε την πηγή του κακού. Σε τέτοιες περιπτώσεις που μάλιστα πληρώνουμε από την τσέπη μας, αυτό που θα πρέπει να μας απασχολεί είναι το αποτέλεσμα και μόνο.

 

Μιλάμε για Console Ports τα οποία πολλές φορές δεν αποδίδουν καλά στο PC. Τα γραφικά δεν είναι τόσο ανώτερα και κάποια προβλήματα όπως τα 30fps limit συχνά κάνουν την εμφάνιση τους. 

Αυτόματα γίνεται ο συνειρμός ότι φταίει η κονσόλα που συμβαίνει αυτό. Άντε και φταίει η κονσόλα, το αποτέλεσμα ποιο είναι όταν θα έχω δώσει 300Ευρώ μόνο για κάρτα γραφικών και τελικά δεν έχω την απόδοση που περιμένω; Θα πω φταίνε οι κονσόλες, αν δεν υπήρχαν αυτές θα έπαιζα καλύτερα; Ωραία. Υπάρχουν όμως και θα υπάρχουν. Άρα;

 

Λένε επίσης κάποιοι ότι αν δεν υπήρχαν οι κονσόλες τα παιχνίδια θα ήταν καλύτερα. Εγώ λέω ότι θα ήταν χειρότερα. Άκρη δεν πρόκειται να βγει.

 

Το ότι θα μπορούσε το PC με το Hardware που έχει να δείχνει πιο εντυπωσιακά πράγματα στην οθόνη με καλύτερη απόδοση είναι ένα άλλο θέμα. Δεν έχουν σχέση οι κονσόλες με αυτό. Θα μπορούσε... Δεν μπορεί και τέλος.

 

Αν αγαπούσατε κάποιοι την τεχνολογία, θα βλέπατε τα πράγματα αντικειμενικά. Θα μπορούσατε να δείτε και να ζηλέψετε το πως οι κονσόλες με τόσο αδύναμο Hardware αποδίδουν τόσο καλά και τις τεχνικές που χρησιμοποιούνται στα παιχνίδια ώστε να ξεγελάνε το μάτι του Gamer. Το υγείες κατά τη γνώμη μου θα ήταν να λέτε, μακάρι και στο PC να έδιναν την ίδια προσοχή που δίνουν και στις κονσόλες. Αυτό σημαίνει αγαπάω την τεχνολογία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η δυνατότητα για 60άρια αν είσαι διατεθειμένος να σκάσεις αρκετά φράγκα όμως για διπλές και τριπλές λύσεις κορυφαίων GPU.Τώρα το παράδειγμα για τα 30FPS Limit είναι εξαίρεση στον κανόνα μιας και το μόνο παιχνίδι που έχει αυτό το θέμα είναι το νέο NFS στο οποίο λογικά κάποια στιγμή θα βγει διόρθωση για να ξεκλειδώσει το όριο όπως έγινε και με τα προηγούμενα.Για τα υπόλοιπα συμφωνώ που λες ότι αν αν αν, το αν είναι υποθετικό οπότε λουζόμαστε την κατάσταση ως έχει γιατί δεν μπορούμε και αλλιώς.

 

Όσο για το τελευταίο, δεν χρειάζεται να αγαπάς την τεχνολογία για να το πεις αυτό(Το να έδιναν παρόμοια προσοχή στο PC με τις κονσόλες) το αυτονόητο δηλαδή, σιγά μην πέσουμε και στα γόνατα να παρακαλάμε για μια προσωρινή τεχνολογία που κάποια στιγμή θα λήξει :P Αυτό κάποτε γινόταν, τώρα τα πράγματα άλλαξαν και δεν φταίει η πειρατεία που λένε, απλά η κονσόλα έχει πιο πολλά λεφτά, τι να κάνουμε..

 

 

 

Αλλά ας επιστρέψουμε στο θέμα.

 

EVGA GeForce GTX 780 Ti Kingpin Edition Graphics Card (updated new photo added)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...