Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H apple κάνει rescaling της πλάκας, και για αυτό έχει κωλύσει και σε συγκεκριμένες μονό αναλύσεις ακέραια πολλαπλάσια βασικής ανάλυσης.

Bilinear αγαπητέ Ailoure

Θα μου πεις καλύτερα η Παναγιώτενα από το ολότελα … αλλά μιας και εδώ καμία φορά συζητάμε και για Upscaling, εγώ το θεωρώ ατόπημα…

Μακάρι η dell να είναι σε προσιτή τιμή, αν και μάλλον όσοι είμαστε σε 27’’ θα περιμένουμε πάλι για 27’’ τουλάχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H apple κάνει rescaling της πλάκας, και για αυτό έχει κωλύσει και σε συγκεκριμένες μονό αναλύσεις ακέραια πολλαπλάσια βασικής ανάλυσης.

Bilinear αγαπητέ Ailoure

Θα μου πεις καλύτερα η Παναγιώτενα από το ολότελα … αλλά μιας και εδώ καμία φορά συζητάμε και για Upscaling, εγώ το θεωρώ ατόπημα…

Μακάρι η dell να είναι σε προσιτή τιμή, αν και μάλλον όσοι είμαστε σε 27’’ θα περιμένουμε πάλι για 27’’ τουλάχιστο.

 

Ναι και; Γιατί το scaling σε Android γίνεται διαφορετικά; Και θα ήθελα να είχα bicubic αλλά το κόστος ούτε σε PC δεν θα μπορούσες να το καλύψεις σε hw. To θέμα είναι ότι δεν πεθαίνεις όταν σε 3D πας περιστασιακά σε χαμηλότερες αναλύσεις ειδικά αν αυτό γίνει σωστά. Προσοχή πρότεινα προσαρμοσμένο αλγόρυθμο και όχι την συνταγή του Μουσακά της Κύρα Κούλας δίπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατάω μικρό καλάθι για το πόσο σύντομα θα γίνουν mainstream οι 4k οθόνες - τηλεοράσεις. Η δική μου εκτίμηση είναι πως ούτε σε μία 5εατία δεν θα είναι mainstream. Εδώ 24άρια monitor σε 1080 ανάλυση δεν είναι καλά καλά mainstream.

 

Είμαι λάτρης των πολλών ppi. Αυτό όμως σε συνδυασμό λειτουργικό και ανάλυση. Το λειτουργικό να είναι έτοιμο γι' αυτήν την ανάλυση.

Τα Windows 7 κατά τη γνώμη μου φαίνονται όμορφα στην 27άρα οθόνη του iMac. Μέχρι εκεί όμως. Μεγαλύτερη ανάλυση χωρίς μεγαλύτερη στοιχεία δεν έχει καλό αποτέλεσμα ακόμα.

 

Σκοπός κατά τη γνώμη μου είναι να έχεις 4k ανάλυση σε μία 27άρα και το μέγεθος των στοιχείων να είναι ίδιο με μία 27άρα ανάλυσης 2560 x 1440, ώστε η ποιότητα αυτών να είναι πολύ καλύτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς κερδίζεις σε σύγκριση με 1080p, αλλά όχι το μέγιστο δυνατό όπως με το να είχες 4Κ σε 32-36αρι πχ...

 

λογικά πάντως θα βγουν και 27-28αρες 4Κ που παίζει να βολεύουν περισσότερο...

http://www.panelook.com/M270QAN01.0_AUO_27.0_LCM_overview_20793.html

 

Ερχονται και οι 27'' 4Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτες γραφικών για 4Κ δεν βλέπω εγώ..

 

Mια χαρά σε βγάζουν οι 290/780 ακόμα και για 4k όταν δεν χρειάζεσαι όπως και δήποτε >60 fps παντού και πάντοτε πόσο μάλλον οτιδήποτε mGPU όσο και αν τις σιχαίνομαι. Καθαρά υποκειμενικό είναι και συνήθως όσοι θέλουν και πάρα πολύ μεγάλες επιδόσεις 9 στις 10 suck at gaming :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τις επιδοσεις οι οποιες δεν γινεται να ειναι καλες με 650ti Boost SLI (περιπου σαν 670-680), υποστηριζουν κανονικα 4k. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρά σε βγάζουν οι 290/780 ακόμα και για 4k όταν δεν χρειάζεσαι όπως και δήποτε >60 fps παντού και πάντοτε πόσο μάλλον οτιδήποτε mGPU όσο και αν τις σιχαίνομαι. Καθαρά υποκειμενικό είναι και συνήθως όσοι θέλουν και πάρα πολύ μεγάλες επιδόσεις 9 στις 10 suck at gaming :P

Με κάμποσες παραχωρήσεις ειδικά στα βαριά παιχνίδια(Crysis 3/Metro LL etc) ναι, το θέμα είναι να μην κάνεις παραχωρήσεις και να κρατάς ένα 40-45άρι average με SingleGPU, δεν σου λέω να τιγκάρεις το ΑΑ σε 8x κλπ, αλλά ένα 2xMSAA και όλα τα άλλα maxed out και να 'σαι σμούθ.Αυτό θέλει 3-4 χρονάκια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάμποσες παραχωρήσεις ειδικά στα βαριά παιχνίδια(Crysis 3/Metro LL etc) ναι, το θέμα είναι να μην κάνεις παραχωρήσεις και να κρατάς ένα 40-45άρι average με SingleGPU, δεν σου λέω να τιγκάρεις το ΑΑ σε 8x κλπ, αλλά ένα 2xMSAA και όλα τα άλλα maxed out και να 'σαι σμούθ.Αυτό θέλει 3-4 χρονάκια ακόμα.

 

Δεν αλλάζει ούτε χιλιοστό κάτι σε αυτό που είπα. Για άλλη μια φορά το "smooth" είναι υποκειμενικό. Πέραν του ότι κάθε genre και επιπλέον κάθε παιχνίδι ξεχωριστά έχουν άλλη συμπεριφορά, εγώ έρχομαι και σου λέω ότι παίζω αποκλειστικά space/flight/racing sims και ο μέσος όρος πάνω από τα 30 fps μου αρκούν τι θα μου πεις; ΄Οτι ισχύει κάτι άλλο στον στείρα υποκειμενικό σου κόσμο; Αυτό το ξέρουμε. Καιρός είναι μάλλον να προσπαθήσεις να δεις ότι υπάρχουν και άλλες απόψεις/γούστα/ανάγκες εκεί έξω και ΔΕΝ είσαι απαραίτητα ο κανόνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Racing sims με 30FPS ; Οκ..Που και αυτά με μια κάρτα δεν τα πιάνεις(σταθερά).

 

Αν σου χρειάζονται παραπάνω για να το παίξεις ή το παιχνίδι είναι Θεόκουλο ή όπως προείπα έμμεσα σου χρειάζεται ΠΟΛΥ εξάσκηση ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...