Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά είναι τρελό value for money σε σχέση με τις 780 Τι. Αλλά είναι AMD :Ρ . Και μέχρι τώρα απ'ότι έχω δει από reviews και benchmarks έχουν ένα θεματάκι σε κατανάλωση και κάποια μικρή αστάθεια. Είναι και το θέμα των drivers στην μέση...

Γιαυτο ειπα ειναι για Custom.Εκτως αν θες να πεταξεις 250+ευρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοείς custom 290 ή 290x;

 

Γιατί αν λες για την 290x δεν είναι 250€,υπολόγισε ότι θα πέσει κιόλας η 780Ti + ότι θα βγούν και πιο φθηνές υλοποιήσεις από την EVGA..

 

Παρόλα αυτά συμφωνώ απόλυτα πως μπορείς άνετα να πάρεις μια 290-290x,να γλυτώσεις ότι γλυτώσεις από χρήματα (που δεν θα είναι και λίγα) και πάλι να είσαι άρχοντας σε επιδόσεις..

Τώρα περί AMD-κατανάλωση-αστάθεια και drivers στη μέση νομίζω δεν χρειάζεται να τα λέμε..δεν είμαστε στο 2000 ακόμα,έχουν ξεπεραστεί αυτά. Άσε που λαλακίες βλέπουμε και από τις 2 εταιρίες αρκετά συχνά οπότε κλάιν!

 

Και η Nvidia τώρα τελευταία μας έχει δώσει κάτι drivers...μούρλια! ΝΟΤ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Και η Nvidia τώρα τελευταία μας έχει δώσει κάτι drivers...μούρλια! ΝΟΤ

Σε ποιους αναφερεσαι συγκεκριμενα  ?
Ακομα και οι 331.82 που βγηκαν τωρα,ειναι χειροτεροι απο τους προηγουμενους...Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο game ? Στο bf4 διορθωσαν πολλα προβληματα.

 

Συγκεκριμένα στο BF4 διαβάζω από άτομα με 780-780Ti ότι ενώ ανέβασε frames το παιχνίδι δεν είναι πλέον όσο smooth ήταν..

Σε εμένα προσωπικά οι 331.82 είχαν ώς αποτέλεσμα στο Metro LL να είμαι μέχρι και 2 frames κάτω και γενικά οι κάρτες πλέον δεν είναι σταθερές σε ρολόγια που πρίν έπαιζα με στοκ voltage...πρέπει να δώσω λίγο παραπάνω ρεύμα :)

 

Και να θυμίσω πως στα fixes λέει βελτίωση έως και 50% στο Metro LL...σε σχέση με παλαιότερους drivers βέβαια αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να είναι χειρότερα σε σχέση με τους 331.65 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι gpu εχεις doc ? Τα notes οταν λενε up το 50% boost εννοουν οτι μπορεις να δεις αυξηση στην καλυτερη εως και 50% σε σχεση παντα με τους προηγουμενους certified και παντα αναλογα με το συστημα του καθενος .Eξυπακουεται δηλαδη οτι δεν θα δουν ολοι αυξηση 50% ,στο γραφει αλλωστε οτι τα παραδειγματα με 50% boost ηταν για την σειρα 7xx στο metro και λογικο .To μεγαλο gain το παιρνουν συνηθως οι τελευταιες καρτες πχ 780 ti .Oι drivers δηλαδη θα δωσουν στο συστημα σου αυτο που ειναι να του δωσουν ,το αν εσυ τωρα περιμενες παραπανω δεν τους κανει χαλια drivers ,αλλο το ενα αλλο το αλλο .

Στο bf4 εμενα μου διορθωσε τα περισσοτερα προβληματα και παιζει πολυ πιο smooth αλλα με το συστημα που εχω τωρα δεν ειναι δυνατον να παρω ολο το 18% performance boost που λεει ...Δοκιμασε να χρησιμοποιησεις και τον DDU unistaller αν δεν το εχεις κανει ηδη μηπως δεις καλυτερα αποτελεσματα. Μην βγαζεις κανονες απο  το τι ακους ειδικα για το bf4 που για το smoothness ευθυνονται και αλλοι παραγοντες και γινεται γενικα ενας χαμος .

Επισης ναι οι drivers μπορει να σου αλλαξουν το stability του oc της gpu σε καποια games αναλογα και σε ποια επιπεδα εχεις στρεσαρει την καρτα δηλαδη αν εισαι κοντα στα ορια της ή οχι .Εγω βεβαια δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο οποτε την κλοκαρω στα 1228 σταθερα στον πυρηνα της .Χειροτεροι παντως δεν ειναι απο τους 331.65 γνωμη μου ...Επισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι gpu εχεις doc ? Τα notes οταν λενε up το 50% boost εννοουν οτι μπορεις να δεις αυξηση στην καλυτερη εως και 50% σε σχεση παντα με τους προηγουμενους certified και παντα αναλογα με το συστημα του καθενος .Eξυπακουεται δηλαδη οτι δεν θα δουν ολοι αυξηση 50% ,στο γραφει αλλωστε οτι τα παραδειγματα με 50% boost ηταν για την σειρα 7xx στο metro και λογικο .To μεγαλο gain το παιρνουν συνηθως οι τελευταιες καρτες πχ 780 ti .Oι drivers δηλαδη θα δωσουν στο συστημα σου αυτο που ειναι να του δωσουν ,το αν εσυ τωρα περιμενες παραπανω δεν τους κανει χαλια drivers ,αλλο το ενα αλλο το αλλο .

Στο bf4 εμενα μου διορθωσε τα περισσοτερα προβληματα και παιζει πολυ πιο smooth αλλα με το συστημα που εχω τωρα δεν ειναι δυνατον να παρω ολο το 18% performance boost που λεει ...Δοκιμασε να χρησιμοποιησεις και τον DDU unistaller αν δεν το εχεις κανει ηδη μηπως δεις καλυτερα αποτελεσματα. Μην βγαζεις κανονες απο  το τι ακους ειδικα για το bf4 που για το smoothness ευθυνονται και αλλοι παραγοντες και γινεται γενικα ενας χαμος .

Επισης ναι οι drivers μπορει να σου αλλαξουν το stability του oc της gpu σε καποια games αναλογα και σε ποια επιπεδα εχεις στρεσαρει την καρτα δηλαδη αν εισαι κοντα στα ορια της ή οχι .Εγω βεβαια δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο οποτε την κλοκαρω στα 1228 σταθερα στον πυρηνα της .Χειροτεροι παντως δεν ειναι απο τους 331.65 γνωμη μου ...Επισης

 

EVGA SC ACX 770 SLI

 

Σου λέω τι είδα προσωπικά,έχουν και άλλα άτομα παράπονα δεν είμαι ο μόνος :)

Το point νομίζω ήταν ξεκάθαρο στο αρχικό μου post!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω εγώ ο αφελής γιατί δεν θα μπορούσε όλη αυτή η ενότητα να είχε μπει στην ενότητα GeForce 7 Series; Αν δεν υπάρξουν λογικές αντιρρήσεις η παρούσα ενότητα θα συγχωνευθεί με την δεύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μου το λες εμενα Ailuros ,εγω ειδα φως και μπηκα :P

 

Η μεταφορά έγινε και ενημέρωσα και τον χρήστη που είχε ανοίξει την προηγούμενη ενότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JNrWIck.jpgeVDBwfr.jpg

Jj3OHfC.png

QEBoOq5.png

Gigabyte GTX 780 Ti GHz Edition: first impression for performance

After a few benchmarks is clear: Gigabyte GTX 780 Ti GHz Edition is the fastest single-GPU graphics card - with visible distance. Compared to the reference versions of the GeForce GTX 780 Ti, for the Nvidia GPU guarantees a boost to 928 MHz, the GV-N78TGHZ-3GD can sell to more than 20 percent - which owes the map its gigantic boost to up to 1,241 MHz. Our sample works in games with worst case 1215 MHz at 1.100 volts (Anno 2070), in the middle of the GPU Boost of 1,228 MHz. Only in the PCGH VGA tool that produces similar loads as the Furmark, the card falls just below their base clock and anticipates 1058 MHz at 0.963 volts.

 

http://www.pcgameshardware.de/Geforce-GTX-780-Grafikkarte-257241/Tests/Gigabyte-GTX-780-Ti-GHz-Test-1098977/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά από την γνώριμη διακοπή για διαφημίσεις από τον γνωστό άγνωστο viral marketier μπορούμε να επανέλθουμε στην πραγματικότητα.

 

OT αλλά πρέπει να πω τον πόνο μου: όταν βρω το λαλακισμένο που μου έκανε θερινό το παρκαρισμένο μου αμαξάκι ο θάνατος δια ανασκολοπισμού θα του φανεί joy ride μπροστά σε αυτό που έχει να τραβήξει. Ουφ στάνιαρα....

 

Κατά τα άλλα να' ναι μαύρο ή να μην είναι τελικά: http://videocardz.com/48149/nvidia-geforce-gtx-titan-black-edition-pictured

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπάει το μαύρο, βέβαια δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να βγει αυτή η κάρτα αλλά οκ.

 

Αν δεν βαριόταν κάποιο κινεζάκι και δεν κατασκεύασε απλά την φωτό, τότε τους έχω ικανούς τους πράσινους να βγάλουν τελικά όντως μια νέα έκδοση Τιτάνα με 12 γίγα μνήμης (αν και μέχρι τώρα δεν ήθελα να το πιστέψω) και να την πουλήσουν πάλι κοντά στο χιλιάρικο. Εσύ τι λες να μην βρεθούν αρκετοί ανεγκέφαλοι να την πάρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...