Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως έχει φάση το όλο σκηνικό. Φουσκώνει η nvidia τις τιμές όσο δεν παίρνει και μετά τα 589 euro φαντάζουν κελεπούρι :)

κελεπούρι δεν την είπα, αλλά με βάση τις τιμές και τις επιδόσεις που υπάρχουν στον ανταγωνισμό, τη θεωρώ κάπως πιο λογική τιμή.. και όπως είπα γλυτώνοντας το ΦΠΑ+θα δώσω και την 6950 θα μπορούσε να μου βγει κάτω από 400..αυτή είναι μια τιμή που θα μπορούσα να αντέξω... παραφουσκωμένες είναι οι τιμές και από τις 2 εταιρίες...

 

επίσης έχω την εντύπωση ότι οι Έλληνες μαγαζάτορες πουλάνε πάντα τις nvidia πιο ακριβά από ότι πρέπει ...για παράδειγμα στο εξωτερικό βρίσκεις την 680 από 4 κατοστάρικα περίπου, ενώ εδώ ξεκινάνε από τα 480 περίπου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κελεπούρι δεν την είπα, αλλά με βάση τις τιμές και τις επιδόσεις που υπάρχουν στον ανταγωνισμό, τη θεωρώ κάπως πιο λογική τιμή.. και όπως είπα γλυτώνοντας το ΦΠΑ+θα δώσω και την 6950 θα μπορούσε να μου βγει κάτω από 400..αυτή είναι μια τιμή που θα μπορούσα να αντέξω... παραφουσκωμένες είναι οι τιμές και από τις 2 εταιρίες...επίσης έχω την εντύπωση ότι οι Έλληνες μαγαζάτορες πουλάνε πάντα τις nvidia πιο ακριβά από ότι πρέπει ...για παράδειγμα στο εξωτερικό βρίσκεις την 680 από 4 κατοστάρικα περίπου, ενώ εδώ ξεκινάνε από τα 480 περίπου :P

Δεν είπα για σένα ,γενικά μιλάω...

Off the topic μετά από από όλα αυτά τα benches και τις ανακοινώσεις τιμών δεν σου φαίνεται αρκετά ελκυστικό αυτό;

http://www.amazon.it/dp/B0096WIHL2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κελεπούρι δεν την είπα, αλλά με βάση τις τιμές και τις επιδόσεις που υπάρχουν στον ανταγωνισμό, τη θεωρώ κάπως πιο λογική τιμή.. και όπως είπα γλυτώνοντας το ΦΠΑ+θα δώσω και την 6950 θα μπορούσε να μου βγει κάτω από 400..αυτή είναι μια τιμή που θα μπορούσα να αντέξω... παραφουσκωμένες είναι οι τιμές και από τις 2 εταιρίες...

 

επίσης έχω την εντύπωση ότι οι Έλληνες μαγαζάτορες πουλάνε πάντα τις nvidia πιο ακριβά από ότι πρέπει ...για παράδειγμα στο εξωτερικό βρίσκεις την 680 από 4 κατοστάρικα περίπου, ενώ εδώ ξεκινάνε από τα 480 περίπου :P

καλα αυτο δεν ειναι τιποτα,εδω βρισκεις στα public 580 στα 415 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είπα για σένα ,γενικά μιλάω...

Off the topic μετά από από όλα αυτά τα benches και τις ανακοινώσεις τιμών δεν σου φαίνεται αρκετά ελκυστικό αυτό;

http://www.amazon.it/dp/B0096WIHL2

ειναι κομμενη δεν εχει physx

Επεξ/σία από saiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε διαφωνώ ailuros σε αυτά που λες, αλλά είναι διαφορετικό να λέμε μικροπροβλήματα στους drivers και διαφορετικό ότι θέλουν ένα 8μηνο να στρώσουν....όσον αφορά το κόστος και την απόδοση πέρα από τους δείκτες που βγάζουμε, πάντα υπάρχει και η υποκειμενικότητα μέσα. 

 

Αυτό που εννοώ είναι ότι π.χ. εγώ είμαι διατεθειμένος να πληρώσω μέχρι 600 ευρώ (διότι θα πάρω και επιστροφή ΦΠΑ) αν έχω ένα 30% μεγαλύτερη απόδοση στα MIN fps σε σχέση με μια 7970ghz των 420 ευρώ, διότι παίζω βαριά παιχνίδια στυλ metro, crysis και θέλω όσο καλύτερη απεικόνιση γίνεται, χωρίς να τα βλέπω σαν slides... τώρα αν η 7970 είχε 300 ευρώ και όχι 420 θα είχα πάρει ήδη μια και ας είχε και 600 η 780, διότι τότε κατά τη δική μου άποψη η διαφορά στην τιμή δε θα δικαιολογούσε και τη διαφορά στις επιδόσεις... θα περιμένω να δω μπας και ρίξει η AMD τις τιμές της λίγο ακόμη (σαν κάπου να πήρε το μάτι μου ότι υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο) και μετά θα αποφασίσω...

 

Aλλοίμονο αν με μια 680 ή 7970 είχες πρόβλημα με τις ελάχιστες επιδόσεις ή frame latencies. Σαφέστατα με μια 780/Titan είσαι σε άλλα επίπεδα μέσου όρου επιδόσεων, ελάχιστων επιδόσεων κ.ο.κ. το οποίο φυσικά όπως πάντα έχει και το ανάλογο κόστος.

 

Σε ανάλυση μέχρι και 1080p θα χρειαστεί πολύ προσπάθεια για να σου αποτελέσουν πρόβλημα οι ελάχιστες επιδόσεις. Σε ανάλυση 2560 ή και multi-monitor ναι σαφώς μπορεί να γίνει πονοκέφαλος.

 

Τώρα γιατί θα πρέπει η AMD να κατεβάσει περαιτέρω τις τιμές κάτω από τις παρούσες συνθήκες είναι απορίας άξιο. Ας καταβάσει πρώτα τις τιμές η NV οι οποίες είναι αδιαμφισβήτητα παραφουσκωμένες από την κορυφή ως τα νύχια και μετά μπορεί άνετα να σκεφτεί και περαιτέρω περικοπές η AMD.

 

΄Οπως σημειώθηκε ήδη οι τιμές γενικά για GPU είναι παραφουσκωμένες. Απλά είπε η NV να αφοδεύσει και ξεπωλιάστηκε ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα για σένα ,γενικά μιλάω...

Off the topic μετά από από όλα αυτά τα benches και τις ανακοινώσεις τιμών δεν σου φαίνεται αρκετά ελκυστικό αυτό;

http://www.amazon.it/dp/B0096WIHL2

 

τόσο μου βγαίνει έτσι και αλλιώς περίπου και με αγορά από εδώ με επιστροφή Φ.Π.Α, απλά θέλω τέτοια τιμή εδώ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. OK το ξέρω όνειρο θερινής νυχτός, αλλά με έχουν πιάσει τσιγκουνιές...... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντώς με την 780 η πράσινη παίζει πλέον μόνη της μπάλα από άποψη επιδόσεων. Βέβαια η τιμή στην οποία έρχεται στην Ευρώπη και ειδικά στην Ελλάδα είναι ανέκδοτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα αρκετα ενδιαφερων σχολια,και πραγματικα συμφωνω στην πλειοψηφια εξ'αυτων.

Γενικως,ναι,και κοινως αποδεκτο τα 650-700 κατοσταρικα ειναι πολλα για 780.

Θελω παιδια να σας κανω μια ερωτηση.Υπαρχει καποιο βιντεο οσον αφορα για τον θορυβο αυτης της ψυκτρας που ξεκινησε να βαζει η nvidia μετα απο την titan και την 690;Απ'οτι βλεπω αρκετοι παιρνουν nvidia και για την εμφανισιακη αυτη ψυκτρα.Πουλαει απο κατι σχολια εξωτερικου που βλεπω,και επιπροσθετα αυτον τον λογο.Οι θερμοκρασιες σε συγκριση με αυτες τις μη reference;Αν ειναι να δωσει καποιος για μια ενοχλητικοτατη ψυκτρα,τουλαχιστον να περιμενει καποια πιο αποδοτικη αλλης υλοποιησης.

Ειναι αυτος ο ενοχλητικος θορυβος μικρου αεροπλανου καθως απογειωνεται,οπως στις εργοστασιακες της σειρας 4,5,6;

Ο Σαμαρας παντως ειπε ο ΦΠΑ θα παει στο 15%.Λετε να γινει ποτε αυτο και να δουμε πιο σωστες τιμες εδω στην μικρη ελλαδιτσα;

Μαλλον το βλεπω,σαν το,ζησε Μαι να φας τρυφυλλι.

Παλι του εξωτερικου θα αρπαζουν τα 600αρια,και μετα σου λεει,γιατι η οικονομια της χωρας δεν παει καλα;

Εδω βγαινει και το παιρνει καποιος το χρημα,και τσουπ,παλι Γερμανια,Αγγλια τα σουφρωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα αρκετα ενδιαφερων σχολια,και πραγματικα συμφωνω στην πλειοψηφια εξ'αυτων.

Γενικως,ναι,και κοινως αποδεκτο τα 650-700 κατοσταρικα ειναι πολλα για 780.

Θελω παιδια να σας κανω μια ερωτηση.Υπαρχει καποιο βιντεο οσον αφορα για τον θορυβο αυτης της ψυκτρας που ξεκινησε να βαζει η nvidia μετα απο την titan και την 690;Απ'οτι βλεπω αρκετοι παιρνουν nvidia και για την εμφανισιακη αυτη ψυκτρα.Πουλαει απο κατι σχολια εξωτερικου που βλεπω,και επιπροσθετα αυτον τον λογο.Οι θερμοκρασιες σε συγκριση με αυτες τις μη reference;Αν ειναι να δωσει καποιος για μια ενοχλητικοτατη ψυκτρα,τουλαχιστον να περιμενει καποια πιο αποδοτικη αλλης υλοποιησης.

Ειναι αυτος ο ενοχλητικος θορυβος μικρου αεροπλανου καθως απογειωνεται,οπως στις εργοστασιακες της σειρας 4,5,6;

Ο Σαμαρας παντως ειπε ο ΦΠΑ θα παει στο 15%.Λετε να γινει ποτε αυτο και να δουμε πιο σωστες τιμες εδω στην μικρη ελλαδιτσα;

Μαλλον το βλεπω,σαν το,ζησε Μαι να φας τρυφυλλι.

Παλι του εξωτερικου θα αρπαζουν τα 600αρια,και μετα σου λεει,γιατι η οικονομια της χωρας δεν παει καλα;

Εδω βγαινει και το παιρνει καποιος το χρημα,και τσουπ,παλι Γερμανια,Αγγλια τα σουφρωνουν.

Aκομα και να μειωθει ο φ.π.α. θα καρπωθει το καταστημα τη μειωση και η τιμη θα παραμεινει ιδια. Κλασσικοι ελληνες μπακαληδες, δεν θα αλλαξουν ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκομα και να μειωθει ο φ.π.α. θα καρπωθει το καταστημα τη μειωση και η τιμη θα παραμεινει ιδια. Κλασσικοι ελληνες μπακαληδες, δεν θα αλλαξουν ποτε.

 

Εχεις δικιο.Ξεχασα για κλασματα του second,οτι ειμαστε ελλαδα.

Το παιρνω πισω.

Αρα ειναι σαν να σου λενε,φιλε μου αρεσει να τα δινεις εξω.Δεν σε θελω ελληνα,τοπικιστη,αλλα Γερμανο,και Αγγλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο.Ξεχασα για κλασματα του second,οτι ειμαστε ελλαδα.

Το παιρνω πισω.

Αρα ειναι σαν να σου λενε,φιλε μου αρεσει να τα δινεις εξω.Δεν σε θελω ελληνα,τοπικιστη,αλλα Γερμανο,και Αγγλο.

Ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις βρηκα αυτο.Προχθες που εψαξα δεν ειχε τιποτε.

Αυτο παιδια σου τρυπαει τα τυμπανα η' οχι;

Μιλαω να τρεχει σε παιχνιδι 100% Load,επι ωρες,η' απλα ειναι ιδεα μου;κατι για 80-82 βαθμους λεει πιο κατω.Ψηνεται η καρτα,η' ειναι φυσιολογικο;Σαν αεριοθουμενο ακουγεται.

Ξοδευει με λιγα λογια καποιος ενα ματσο χρηματα για ανεμιστηρακια,εχεις στο συνολο και με κλειστο το κουτι του υπολογιστη 45-50 dB,και με το που αρχιζει να δουλευει η 780,παει στον βροντο οτι εφτιαξες.

Ωραια η καρτα περαν της τιμης,αλλα αυτο με την ψυξη οταν δινεις τοσα χρηματα,δεν το καταλαβα ποτε.

Γιατι δεν βαζουν μια τετοια ψυξη εξ'αρχης,και παιζουν με ψευτοανεμιστηρια;

http://www.guru3d.com/articles_pages/gigabyte_geforce_gtx_680_oc_edition_review,1.html

Ερασιτεχνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα θα διαφωνησω.Γνωστος μου εχει gtx 670 με τα 3 ανεμιστηρακια,100% load και εχει 62 βαθμους μεχρι το 40-42% της ταχυτητας των fans.

Πιο πανω δεν παει ποτε ουτε η θερμοκρασια,ουτε η ταχυτητα των fans.,διοτι η ψυκτρα ειναι απαιχτη.

http://www.youtube.com/watch?v=c3B50LAmaFk

Δες το βιντεο τo τελευταιο,και ο ηχος ειναι αυτος που δειχνει στο 40%.

Τωρα αν αυτος το παει 100-700%,ολες ετσι ακουγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...