Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Borderline on-topic, μια μικρή διόρθωση γί αυτά που είπα για τον Linus. Στο τελευταίο stream όταν μιλούσε για την 780ti και την 290/290x είπε πως θα ξανά κάνουν test όταν βγούν οι custom 290 και το ότι δεν θα συνιστούσε σε κανένα να αγοράσει reference 290 γιατί είναι τρελό bottleneck για τις 290 η θερμοκρασία (ο slick έκανε πλάκες τύπου "μήπως να ανεβώ στα βουνά να κάνω overclock μπας και τρέχει καλύτερα"). Συμφωνώ με όλα όσα είπε αν και στα κανονικά βίντεο εκτος stream δεν διευκρινίζει πολλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο zaknafein ομως δεν ειπε κατι τετοιο!

 

Και εσυ του λες καλα λεει :-P

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

Ναι έχεις δίκιο, εννοούσα 4άρες 770 οι οποίες κυμαίνονται γύρω στα 330€ έξω. Εδώ είναι ακόμα σχετικά ακριβές (360€) αλλά όπως και να έχει είναι στο ίδιο εύρος τιμών με τις 780ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.mindfactory.de/product_info.php/4096MB-Gigabyte-GeForce-GTX-770-Windforce-3X-OC-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retai_857795.html

R9 290 είναι ένα κλικ πιο ακριβές (345-350€) αλλά με το reference cooler το οποίο είναι απλά ανεπαρκές.

Εν πάσει περιπτώσει, δεν συγκρίνω αυτές τις 2, απλά λέω ότι αν σήμερα ψώνιζα από πράσινη θα πήγαινα προς τα εκεί (770 4GB SLI).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.mindfactory.de/product_info.php/4096MB-Gigabyte-GeForce-GTX-770-Windforce-3X-OC-Aktiv-PCIe-3-0-x16--Retai_857795.html

R9 290 είναι ένα κλικ πιο ακριβές (345-350€) αλλά με το reference cooler το οποίο είναι απλά ανεπαρκές.

Εν πάσει περιπτώσει, δεν συγκρίνω αυτές τις 2, απλά λέω ότι αν σήμερα ψώνιζα από πράσινη θα πήγαινα προς τα εκεί (770 4GB SLI).

 

Όχι ρε συ,εκτός του ότι είναι ίδια τιμή (10-20€ πάνω κάτω,κλάιν) είναι και κατώτερη από την 290 η 770..

Παίρνεις 2 custom 280x και με λιγότερα από 6 κατοστάρικα είσαι άρχοντας κατά την άποψη μου. Όλα αυτά αν δεν θες να περιμένεις τις custom 290 που δεν αργούν πλέον :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ 770 και 290. Η 290 με ένα σωστό oc κοντράρει Titan και 780/ti...

 

Στην τελική άμα θες την 770 περίμενε λίγο γιατί θα πέσουν οι τιμές(Λογικά στα επίπεδα 280x). Αυτά είναι τα ωραία του ανταγωνισμού  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Doc&Mill, δεν διαφωνούμε. Εγώ είπα ότι αν κοίταζα μόνο για nV, θα προτιμούσα 770χ2 έναντι μιας 780ti. Δεν είπα ότι θα προτιμούσα 770 έναντι 290. Εστιάζω στον εσωτερικό ανταγωνισμό του line-up των 7 series.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα προτιμούσα την απλή 780 αν ήθελα nV, αλλιώς γενικά νομίζω ότι η 290 custom θα 'ναι ότι καλύτερο ειδικά για τα λεφτά που θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Doc&Mill, δεν διαφωνούμε. Εγώ είπα ότι αν κοίταζα μόνο για nV, θα προτιμούσα 770χ2 έναντι μιας 780ti. Δεν είπα ότι θα προτιμούσα 770 έναντι 290. Εστιάζω στον εσωτερικό ανταγωνισμό του line-up των 7 series.

 

Ε πες το από την αρχή ντε να μη γράφουμε και τσάμπα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Doc&Mill, δεν διαφωνούμε. Εγώ είπα ότι αν κοίταζα μόνο για nV, θα προτιμούσα 770χ2 έναντι μιας 780ti. Δεν είπα ότι θα προτιμούσα 770 έναντι 290. Εστιάζω στον εσωτερικό ανταγωνισμό του line-up των 7 series.

 

Στο 2*GTX770@SLi config θα έχεις πάντα μόνο 2GB μνήμης ανά καρέ. Και να' ταν μόνο αυτό. Λίγο παραπάνω να βασιστούν σε επερχόμενα παιχνίδια διάφορα εφέ σε compute είσαι αυτόματα σε καλύτερη μοίρα είτε με 2*280@CF ή έστω και με μια απλή 780.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 2*GTX770@SLi config θα έχεις πάντα μόνο 2GB μνήμης ανά καρέ. Και να' ταν μόνο αυτό. Λίγο παραπάνω να βασιστούν σε επερχόμενα παιχνίδια διάφορα εφέ σε compute είσαι αυτόματα σε καλύτερη μοίρα είτε με 2*280@CF ή έστω και με μια απλή 780.

770x2 Είναι υπερβολή μέχρι 1200p.Για μεγαλύτερες αναλύσεις ίσως δεν αρκούν τα 2gb...

760x2 Είναι ιδανικότερη λύση,έχεις επιδόσεις 780ti ++.

Από προσωπική εμπειρία με 660tix2 sli βρίσκομαι σε επιδόσεις titan.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...