Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως και να το δει κανείς το gk110 δεν κάνει για gaming.

 

έχει αναγκαστεί να κόψει πόσο το 1/5 του πυρήνα για να το βγάλει σε επαρκείς αριθμούς...

 

 

overvalued όπως και αν το δει κανείς.

 

Οι επιδόσεις του είναι πόσο 5% πάνω από μια overclocked 7970; ενώ η 780 δεν σηκώνει και πολύ o/c η ίδια..

Προγραμμάτισαν Ν wafer runs για GK110 τόσα παράγανε κιόλας και ότι βγαίνει από το φούρνο το μοσχοπουλάνε και το κοινό αγοράζει. Θα έπρεπε να αναρωτηθείτε όλοι σας τι σκατά κάνει η AMD λάθος και δεν πουλάει σαν τρελλή τις κάρτες της που έχουν και καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης.

 

 

 

Εντωμεταξύ τώρα που βγήκε η 780 και δεν τους νοιάζει πια να μαρκετάρουν την 680 (το αντίθετο πλέον) φαίνεται πόσο ξεκάθαρα μπροστα ήταν η 7970 Ghz σε όλα τα νέα/απαιτητικά games (βασικά όλες ghz είναι δεν έχω ακούσει ποτε για κάποια 7970 που να μην πιάνει τα 1050).

 

Η 680 αντικαθίσταται από την GΤΧ770. Πάλι GK104 πυρήνας με ελαφρώς μεγαλύτερο χρονισμό και γρηγορότερη μνήμη. ΄Οπως είπα το νέο αστέρι πωλήσεών τους θα είναι η 760Ti στα 3 κατοστάρικα.

 

 

 

Ο δίαυλος είναι χοντρό πρόβλημα για το 104, για αυτό και στην 770 έχουν σπρώξει τη μνήμη όσο πάει.

 

Ο δίαυλος μια χαρά είναι για τον αριθμό ROPs που έχει.

 

 

 

Η πιο ενδιαφέρουσα κάρτα από την νέα γενιά είναι η 760ti, η οποία θα αντικαταστήσει αυτό το έκτρωμα την 660ti, επιτέλους θα έχει μια σοβαρή λύση στο mid range.

 

Ακριβώς.

 

 

 

Άραγε SLI 670 & 760ti θα παίζει;

 

mGPU = μπλιάχ

 

 

 

@Ailuros η AMD πάει για Q4 από ότι ακούς; Θα βγει στο ενδιάμεσο σειρά 8*** με renaming του tahiti;;

 

Renaming or not μην περιμένεις σοβαρές αυξήσεις επιδόσεων ούτε εδώ. ΄Οτι σκατά είναι η σειρά 7 έναντι της 6 εδώ θα είναι και η επόμενη φουρνιά της AMD έναντι 7xxx.

 

Η AMD έχει σοβαρότατο image problem. Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν φταίει το ότι οι επεξεργαστές τους υστερούν τόσο έναντι του ανταγωνισμού τους ή απλά τα οικονομικά προβλήματα της εταιρείας έχουν φοβήσει τον κόσμο και δεν αγοράζει.

 

Τελικά πόσα έχει;;

A full Kepler GK110 implementation includes 15 SMX units and six 64‐bit memory controllers. Different products will use different configurations of GK110. For example, some products may deploy 13 or 14 SMXs.

 

http://www.nvidia.com/content/PDF/kepler/NVIDIA-Kepler-GK110-Architecture-Whitepaper.pdf

 

Aκριβώς αυτό σου λέει: θεωρητικά η πλήρης έκδοση του πυρήνα έχει 15 clusters. Διαφορετικά προιόντα θα έχουν διαφορετικό αριθμό clusters.

 

Mε 15 δεν υπάρχει κανένα προιόν ακόμα. Για αυτό και είπα χαριτολογόντας ότι εκκρεμεί μια Titan SuperDuperUltra 15SMX με μέχρι και 8% περισσότερες επιδόσεις πάνω από τον Τιτάνα στην τιμή των $1999,99.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προγραμμάτισαν Ν wafer runs για GK110 τόσα παράγανε κιόλας και ότι βγαίνει από το φούρνο το μοσχοπουλάνε και το κοινό αγοράζει. Θα έπρεπε να αναρωτηθείτε όλοι σας τι σκατά κάνει η AMD λάθος και δεν πουλάει σαν τρελλή τις κάρτες της που έχουν και καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης.

 

 

Ο δίαυλος μια χαρά είναι για τον αριθμό ROPs που έχει.

 

 

 

και ολα αυτα παρα την κοκκινη προπαγανδα

 

τσιπακια φορτωμενα, καρτες τεραστιες(σε οκγο) χωρις να προσφερουν τιποτα περισσοτερο,drivers που θα περασει ενα 8μηνο για να στρωσουν

 

δεν λενε τιποτα στον κοσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μετα πως να πουλησει η AMD τις καρτες οταν τουλαχιστον στα φορουμ υπαρχουν αποψεις σαν την απο πανω....θα τις διαβασει κανεις,θα πειστει και τσουπ,-1 καρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ολα αυτα παρα την κοκκινη προπαγανδα

 

τσιπακια φορτωμενα, καρτες τεραστιες(σε οκγο) χωρις να προσφερουν τιποτα περισσοτερο,drivers που θα περασει ενα 8μηνο για να στρωσουν

 

δεν λενε τιποτα στον κοσμο

 

ήμαρτον πια σοβαρευτείτε ορισμένοι σε αυτά που λέτε...τι 8 μήνες θέλουν οι drivers να στρώσουν, καλά τα πιστεύεις αυτά που λες?? ή πριν κάποιος που έλεγε για 5% διαφορά από μια 7970 o/c...anyway ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.... υπάρχει περίπτωση να τη δούμε κανά κατοστάρικο πιο κάτω σύντομα μπας και κάνουμε μια αγορά που και πάλι θα τσούξει, αλλά τουλάχιστον όχι τόσο, γιατί τα 7 κατοστάρικα κάθονται κάπως....θέλω να πιστεύω ότι κάπως έτσι θα πάει η κατάσταση, διότι γενικά όταν πρωτοφέρνουν εδώ κάρτες τις παραφουσκώνουν τις τιμές...θα γλυτώσουμε και το ΦΠΑ οπότε κάπως στρώνει η κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μετα πως να πουλησει η AMD τις καρτες οταν τουλαχιστον στα φορουμ υπαρχουν αποψεις σαν την απο πανω....θα τις διαβασει κανεις,θα πειστει και τσουπ,-1 καρτα.

 

Και που'σαι ακόμα.Εδώ άλλοι λένε πως καίγονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 υπάρχει περίπτωση να τη δούμε κανά κατοστάρικο πιο κάτω σύντομα μπας και κάνουμε μια αγορά που και πάλι θα τσούξει, αλλά τουλάχιστον όχι τόσο, γιατί τα 7 κατοστάρικα κάθονται κάπως

ναι

 

http://www.mindfactory.de/search_result.php/search_query/gtx780/listing_sort/6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

outlaw star,

 

Παρά τις εκάστοτε υπερβολές μπορώ σήμερα να βρω μια XFX [email protected] στα 375 ή και μια ΧFX [email protected] στα 420 ευρώ ενώ αποτελεί φαινομενικά αχτύπητο price/performance ratio δεν πουλάνε όσο θα περίμενε κανείς. Κάτω από αυτό το πρίσμα και 600 ευρώπουλα να μου δώσουν μια 780 πάλι μοιραία θα κάνω την σύγκριση. Τώρα αν η διαφορά μεταξύ οποιασδήποτε Radeon και οποιασδήποτε GeForce είναι στην πραγματικότητα, 5, 15, 20 ή 25% έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία. Οποιοσδήποτε αντικειμενικός διαβάζει τα πρόσφατα reviews το βλέπει πόσο θετική τοποθέτηση έχουν οι Radeon έναντι του ανταγωνσμού.

 

Και όχι δεν ισχύει ότι έχουν ανυπέρβλητα ή υπερβολικά προβλήματα οδηγών οι Radeon. Μικροπροβλήματα στους οδηγούς έχουν αμφότερες εταιρείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μετα πως να πουλησει η AMD τις καρτες οταν τουλαχιστον στα φορουμ υπαρχουν αποψεις σαν την απο πανω....θα τις διαβασει κανεις,θα πειστει και τσουπ,-1 καρτα.

θεωρεις οτι ειναι υπερβολη αυτα που λεω?

οι 7000 δεν ειχαν προβληματα  με του οδηγους? και ακομα με το cf,οχι οτι ειμαι φαν του sli

 

παντως εδω μεσα εισται πολοι σε ετοιμοτητα να υπερασπιστητε την κοκκινη αν διαβασετε κατι το οποιο θεωρειτε υπερβολη

το αντιθετο σπανια..τελος παντων

 

υπερβολη ειναι οτι η 7970 ειναι πιο δυνατη απο την 680 οταν  η πρωτη εχει υποστει 20%overclock και στεναζει απο (φασαρια reference)

clock to clock δεν υφισταται οταν η 680 χτυπαει τα 1300core με στοκ ταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ολα αυτα παρα την κοκκινη προπαγανδα

 

τσιπακια φορτωμενα, καρτες τεραστιες(σε οκγο) χωρις να προσφερουν τιποτα περισσοτερο,drivers που θα περασει ενα 8μηνο για να στρωσουν

 

δεν λενε τιποτα στον κοσμο

 

Εκτός τόπου και χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει φάση το όλο σκηνικό. Φουσκώνει η nvidia τις τιμές όσο δεν παίρνει και μετά τα 589 euro φαντάζουν κελεπούρι :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει φάση το όλο σκηνικό. Φουσκώνει η nvidia τις τιμές όσο δεν παίρνει και μετά τα 589 euro φαντάζουν κελεπούρι :)

 

Ακολουθεί την Apple εν μέρει. Έχει έναν premium αέρα, που δεν τον έχει η AMD. Έχει πείσει τον κόσμο ότι για να είναι πιο ακριβή, υπάρχει λόγος.

 

Όχι ότι είναι ακριβώς τα ίδια nVidia και AMD απ' την άλλη βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

outlaw star,

 

Παρά τις εκάστοτε υπερβολές μπορώ σήμερα να βρω μια XFX [email protected] στα 375 ή και μια ΧFX [email protected] στα 420 ευρώ ενώ αποτελεί φαινομενικά αχτύπητο price/performance ratio δεν πουλάνε όσο θα περίμενε κανείς. Κάτω από αυτό το πρίσμα και 600 ευρώπουλα να μου δώσουν μια 780 πάλι μοιραία θα κάνω την σύγκριση. Τώρα αν η διαφορά μεταξύ οποιασδήποτε Radeon και οποιασδήποτε GeForce είναι στην πραγματικότητα, 5, 15, 20 ή 25% έχει καμιά ιδιαίτερη σημασία. Οποιοσδήποτε αντικειμενικός διαβάζει τα πρόσφατα reviews το βλέπει πόσο θετική τοποθέτηση έχουν οι Radeon έναντι του ανταγωνσμού.

 

Και όχι δεν ισχύει ότι έχουν ανυπέρβλητα ή υπερβολικά προβλήματα οδηγών οι Radeon. Μικροπροβλήματα στους οδηγούς έχουν αμφότερες εταιρείες.

δε διαφωνώ ailuros σε αυτά που λες, αλλά είναι διαφορετικό να λέμε μικροπροβλήματα στους drivers και διαφορετικό ότι θέλουν ένα 8μηνο να στρώσουν....όσον αφορά το κόστος και την απόδοση πέρα από τους δείκτες που βγάζουμε, πάντα υπάρχει και η υποκειμενικότητα μέσα. 

 

Αυτό που εννοώ είναι ότι π.χ. εγώ είμαι διατεθειμένος να πληρώσω μέχρι 600 ευρώ (διότι θα πάρω και επιστροφή ΦΠΑ) αν έχω ένα 30% μεγαλύτερη απόδοση στα MIN fps σε σχέση με μια 7970ghz των 420 ευρώ, διότι παίζω βαριά παιχνίδια στυλ metro, crysis και θέλω όσο καλύτερη απεικόνιση γίνεται, χωρίς να τα βλέπω σαν slides... τώρα αν η 7970 είχε 300 ευρώ και όχι 420 θα είχα πάρει ήδη μια και ας είχε και 600 η 780, διότι τότε κατά τη δική μου άποψη η διαφορά στην τιμή δε θα δικαιολογούσε και τη διαφορά στις επιδόσεις... θα περιμένω να δω μπας και ρίξει η AMD τις τιμές της λίγο ακόμη (σαν κάπου να πήρε το μάτι μου ότι υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο) και μετά θα αποφασίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός τόπου και χρόνου.

εκτος τοπου, γιατι οπως εχουμε ξαναπει βλεπει εδω μεσα στο insomnia  οτι πολλοι προτιμουν amd (και το κανουν με επιχειρηματα.. ), κατι που δε συμβαινει γενικοτερα ακομα και σε τεχνολογικα φορουμ 

 

βεβαια συμφωνα με αλλους εδω ειμαστε ελληναρες που κανουμε πώς τα ξερουμε ολα και κραζουμε για να κραζουμε, αλλα τελικα προτιμω να ειμαι ελληναρας σε σχεση με αυτα που διαβαζω αλλου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...