Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού έχει ειπωθεί τόσες φορές ότι πρακτικά είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να υπάρξει Maxwell@20nm το Q1 2014.Ίσως να δούμε τις πρώτες Maxwell@28nm τότε αλλά σε καμία περίπτωση 20nm.Τέλος του '14 με αρχές του '15 θα δούμε τον επόμενο μεγάλο πυρήνα της πράσινης.

Και το 2014 τι θα βγαλει η nvidia ? GTX 750 ? :P

 

Θα παρει ρεπο 1 χρονο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είπαμε, maxwell@28nm αρχές του '14 και τέλη '14 με αρχές '15 ο μεγάλος πυρήνας στα 20nm, τι δεν καταλαβαίνεις ; Και πριν βιαστείς να χαρείς, θυμίσου πόσο καιρό έκανε να βγει το fermi και πόσες φορές είχε φάει delay, για 6 μήνες η AMD έπαιζε μπάλα μόνη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, maxwell@28nm αρχές του '14 και τέλη '14 με αρχές '15 ο μεγάλος πυρήνας στα 20nm, τι δεν καταλαβαίνεις ; Και πριν βιαστείς να χαρείς, θυμίσου πόσο καιρό έκανε να βγει το fermi και πόσες φορές είχε φάει delay, για 6 μήνες η AMD έπαιζε μπάλα μόνη της.

 

Αυτο το λες εσυ, οχι η nvidia...

 

Αρα και εσυ στηριζεσαι σε φημη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις πληροφοριες μεσα απο την nvidia ? Ξερεις καποιο μυστικο ? Εγω διαβαζω φημες απο μεγαλες σελιδες του εξωτερικου, με εκατομμυρια views και στηριζω τις αποψεις μου πανω στις φημες, οταν δεν υπαρχουν επισημα δελτια τυπου.

 

Διαφορετικα θα μιλουσαμε μονο οταν μιλουσε επισημα η nvidia και η καθε nvidia, 10 φορες τον χρονο...

 

Τα ξερεις ολα αυτα, απλα τρολαρεις...

 

Αντε γεια και σε σενα... :P

 

/ignore

 

/Ontopic

 

Βαση αυτο που ποσταρει τωρα το techpowerup.com και δεν ξερω αν θα το αλλαξει σε 5 λεπτα, η gtx 780 ti φοραει τον gk110-425-b1

 

http://www.techpowerup.com/gpudb/2512/geforce-gtx-780-ti.html

 

 

 

 

Για να μην τα γραφω ολα απο την αρχη διαβασε τα τελευταια 20 ποστ μου στο τοπικ.

 

 

Δεν ειναι στο χερι της Nvidia ούτε της AMD η μετάβαση σε νέα λιθογραφία ...

 

Είναι fabless εταιρίες  που εξαρτώνται από τρίτους κατασκευαστές . Αν η TSMC ή η GLOFO δεν είναι έτοιμες τότε δεν έχει 20nm.

 

Για αυτό και δεν βλέπεις διαφορές σε λιθογραφία στα προιόντα των δυο, όπως αντίθετα βλέπεις μεταξύ AMD (GLOFO) και Intel  (32 vs 22nm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αυτό που λέω/πιστεύω εγώ έχει και βάση σύμφωνα με το πότε έχει σκοπό να διαθέσει 20nm η TSMC..

 

Η tsmc εχει πει οτι μπορει να βγαλει 14 nm αρχες του 2014

 

Η δικη μου αποψη, οπως και η δικη σου στηριζονται σε φημες, οταν θα βγει καρτα με maxwell chip, τοτε θα δουμε ποιος ειχε δικιο.

 

Μεχρι τοτε κραταει ο καθενας την δικη του αποψη... :)

 

@adtakis εισαι σε ignore list

 

nvidia-gtc-2013-gpu-roadmap-maxwell-volt

 

 

Αυτο ειναι το επισημο χρονοδιαγραμμα, βλεπουμε maxwell το 2014, δεν ξερουμε αν ειναι 20 nm ή 28 nm, ειναι ομως maxwell :P...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η tsmc εχει πει οτι μπορει να βγαλει 14 nm αρχες του 2014

 

Η δικη μου αποψη, οπως και η δικη σου στηριζονται σε φημες, οταν θα βγει καρτα με maxwell chip, τοτε θα δουμε ποιος ειχε δικιο.

 

Μεχρι τοτε κραταει ο καθενας την δικη του αποψη... :)

 

@adtakis εισαι σε ignore list

 

Αλλο αν καποιος κατασκευαστης εχει ξεκινησει να μεταβαινει σε αλλη  λιθογραφια και αλλο το να ειναι ετοιμος να παραγει μεγαλα chip σε ποσοτητες , χωρις να εχει μεγαλη κατασκευαστικη αστοχια. :-)

 

edit, αυτό γιατί το αφαίρεσες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η tsmc εχει πει οτι μπορει να βγαλει 14 nm αρχες του 2014

 

Η δικη μου αποψη, οπως και η δικη σου στηριζονται σε φημες, οταν θα βγει καρτα με maxwell chip, τοτε θα δουμε ποιος ειχε δικιο.

 

Μεχρι τοτε κραταει ο καθενας την δικη του αποψη... :)

 

@adtakis εισαι σε ignore list

 

nvidia-gtc-2013-gpu-roadmap-maxwell-volt

 

 

Αυτο ειναι το επισημο χρονοδιαγραμμα, βλεπουμε maxwell το 2014, δεν ξερουμε αν ειναι 20 nm ή 28 nm, ειναι ομως maxwell :P...

Ποιό 14nm από TSMC για αρχές του 14'; Η μόνη εταιρεία που ανακοίνωσε κάτι σχετικό για αρχές του 14' είναι η Samsung και πρόκειται μόνο για 20nm + FinFET. Για το 2014 θα έχουμε από TSMC 20SoC και από αρχές 2015 αν όλα πάνε κατ' ευχήν 16nm (που ω τι έκπληξη δεν είναι τίποτε άλλο παρά 20nm + FinFET).

 

Κάτα τα άλλα μπορείς να φρενάρεις λίγο τον τόνο σου γιατί δεν υπάρχει σχεδόν ενότητα που να μην προκαλείς αναστάτωση και αν όχι θα αναφέρεις ακόμα και το τελευταίο κουνούπι που θα τύχει να σε ενοχλήσει. Δεν θα υπάρξει περαιτέρω προειδοποίηση στο μέλλον.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας λεει την αποψη του, και ο χρονος θα δειξει αν ειναι σωστη ή οχι, παραπανω πληροφορηση εκτος απο το ιντερνετ δεν εχει κανεις εδω, και ειναι μετρημενοι στα δακτυλα παγκοσμιως αυτοι που εχουν πληροφορηση μεσα απο την nvidia.

 

Δεν προκαλω αναστατωση, απλα μου την επεσαν οι γνωστοι αγνωστοι της amd...

 

20 nm εγραψα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας λεει την αποψη του, και ο χρονος θα δειξει αν ειναι σωστη ή οχι, παραπανω πληροφορηση εκτος απο το ιντερνετ δεν εχει κανεις εδω, και ειναι μετρημενοι στα δακτυλα παγκοσμιως αυτοι που εχουν πληροφορηση μεσα απο την nvidia.

 

Δεν προκαλω αναστατωση, απλα μου την επεσαν οι γνωστοι αγνωστοι της amd...

 

20 nm εγραψα...

 

΄Εχω δουλέψει για την εταιρεία πάνω από 2 χρόνια, θέλεις να μου πεις κάτι συγκεκριμένο ή να μου συστήσεις ίσως κάποιον;

 

Φυσικά και προκαλείς αναστάτωση και μάλιστα κατά συρροή. Τώρα αν "οι άλλοι" είναι οι γνωστοί άγνωστοι της AMD εσύ τι είσαι ο ακέφαλος καβαλάρης των πρασίνων; Παρεπιπτόντως και για σένα οι συντονιστικές αποφάσεις ή προειδοποιήσεις δεν διατίθονται σε συζήτηση.

 

Τώρα το αν έγραψες 20nm το δείχνει η ίδια σου η παραπομπή. Από την αγωνία σου δεν θυμάσαι και τι έγραψες. 14 γράφει πάνω πάνω, μάτι βγάζει.

 

Τέλος ελπίζω να μην είσαι με τους "άλλους" αλλά με "εμάς", Απλά γιατί εμείς είμαστε ουσιαστικά οι άλλοι :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...