Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια πριν λιγο καιρο για την Ti δεν λεγαμε ? Δεν κανουμε μια συνοψη λεω εγω να τα ξεδιαλυνουμε ?

 

780<780GE<780Ti...Λογικα θα κυκλοφορισουν κοντα κοντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απλά δε ξέρω εάν το έχει κάνει ο Vendor ή το ευλόγησε η nV επίσημα το όνομα.

 

GTX 780 GHz (Edition) is based on B1 revision of GK110-300 GPU

 

780ghz15.jpg

 

Μια καινουργια λειτουργια διαχειρισης ρευματος για οσους θα κανουν overclock την GTX 780 ti...

 

GeForce GTX 780 Ti Power Balancing for overclockers

 

NVIDIA equipped its GTX 780 Ti with a new feature called Power Balancing. Without this feature power drawn from: 6-pin power connector, 8-pin power connector and PCI Express interface would be balanced across these three sources respectively depending on the current load. However if user overclocks the card power delivery becomes unbalanced, thus card draws more power from one source than the others. To fix this problem NVIDIA came up with an idea of Power Balancing. You probably see where this is going. With this feature enabled GPU can steer the power from one input to another. This will improve overclocking capabilities in comparison to GTX 780 or the TITAN.

 

Η GTX 780 ti στα 9000 rand στην νοτια αφρικη, λεφτα υπαρχουν...:)

 

http://www.evetech.co.za/blog/geforce-gtx-780-ti-price-availability/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GTX 780 GHz (Edition) is based on B1 revision of GK110-300 GPU

 

 

Συγνώμη ρε φίλε που δε παίρνω την άποψή σου για GE σα βέβαιο αλλά σα φήμες.

Για εμένα κατατάσσετε στο φήμες ή vendor name ακόμα – μέχρι να το επιβεβαιώσει κάποιος της nV όπως λ.χ. έχει επιβεβαιωθεί το 780Ti από την ίδια.

Δεν είναι κακό να περιμένει κανείς μέχρι να γίνουν οι ανακοινώσεις δηλαδή πριν κάτι το θεωρήσουμε επίσημο – όλοι μας μπορούμε να κάνουμε υπομονή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε φίλε που δε παίρνω την άποψή σου για GE σα βέβαιο αλλά σα φήμες.

Για εμένα κατατάσσετε στο φήμες ή vendor name ακόμα – μέχρι να το επιβεβαιώσει κάποιος της nV όπως λ.χ. έχει επιβεβαιωθεί το 780Ti από την ίδια.

Δεν είναι κακό να περιμένει κανείς μέχρι να γίνουν οι ανακοινώσεις δηλαδή πριν κάτι το θεωρήσουμε επίσημο – όλοι μας μπορούμε να κάνουμε υπομονή.

 

Για να γινει επισημη ανακοινωση πρεπει να βγαλει reference gtx 780 Ghz Edition, μπορει να μην θελει να βγαλει...

 

Οι vendors που βρηκαν το b1 revision ? :P

 

Οι επιδωσεις που εχει οφειλονται στο o/c και στο b1 revision του gk110.

 

H nvidia θελει να τελειωνει με τον kepler και να παει σε maxwell...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον από ότι μπορώ να δω εδώ:

 

* Η 780GHz δεν θα περιέχει (τουλάχιστον για την ώρα) σε Β1 πυρήνες. Θα φανεί άλλωστε από τις πρώτες μετρήσεις. B1 θα είναι afaik Ti & την μυθική πια "black edition".

 

* 12GB σε mainstream είπαμε να το ξεχάσουμε. Εκτός βέβαια αν υπάρχει κανένας υποψήφιος αγοραστής εδώ για Tesla K40 και μου διαφεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

However the GTX 780 GHz Edition will be using a GK110-300-B1 core

 

http://wccftech.com/nvidia-announces-gtx-780-ghz-cards-cheaper-launch-faster-gtx-780/

 

 

 

NVIDIA is also planning to launch a faster variant of GeForce GTX 780 Ti. Just as I told you in my previous post, GTX 780 Ti will also be available in 6GB and 12GB variants, these cards will be available in special, possibly limited editions.

 

http://videocardz.com/47530/nvidia-geforce-gtx-780-ti-also-special-edition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να καταντησω κουραστικος αλλα επειδη δεν εχω προλαβει να μετρησω, υπαρχει καποιο αξιολογο bench να δω ποση Vram τραβανε τα bf4/crysis 3 σε 2560x1600?? Το bf3 μου εβγαζε avrg 75 fps σε μεγαλους χαρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να καταντησω κουραστικος αλλα επειδη δεν εχω προλαβει να μετρησω, υπαρχει καποιο αξιολογο bench να δω ποση Vram τραβανε τα bf4/crysis 3 σε 2560x1600?? Το bf3 μου εβγαζε avrg 75 fps σε μεγαλους χαρτες.

 

gpu-z --> Sensors --> μαρκαρε το "log to file" ---> save as...

 

Ολα καταγραφονται στο "Sensor Log" αρχειο

 

http--www.gamegpu.ru-images-stories-Test

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δοκιμή που έκανα στον χάρτη Lancang Dam με 64 παίχτες με ρυθμίσεις 1080p , 4msaa & ultra η μέγιστη μνήμη RAM ήταν στα 6,4GB και στα 2025MB ήταν της GTX 680 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπουδαία πηγή. Κάτι άλλο που δεν κατάφερε να παρερμηνεύσει το ανήλικο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γινει επισημη ανακοινωση πρεπει να βγαλει reference gtx 780 Ghz Edition, μπορει να μην θελει να βγαλει...

 

 

Τώρα πάλι με τρολάρεις Ή να ξαναγράψω τι είναι επίσημο και τι φήμες

Δεν είναι κακό να είναι κατι φήμη – και εγώ συζητάω για φήμες – απλά βάζω μια γραμμή όταν κάτι επισημοποιείται

Είπα όπως και στην  περίπτωση 780Ti έγινε ανακοίνωση – και από εκεί και περά εγώ το κατέγραψα στα επίσημα – θα αναμένω να δώ εάν το GE είναι κάτι επίσημο ή vendor name.

Γιατί μπερδεύεσαι?

Τουλάχιστον από ότι μπορώ να δω εδώ:

 

* Η 780GHz δεν θα περιέχει (τουλάχιστον για την ώρα) σε Β1 πυρήνες. Θα φανεί άλλωστε από τις πρώτες μετρήσεις. B1 θα είναι afaik Ti & την μυθική πια "black edition".

 

 

Κάπου πρέπει να ξεφορτωθούν όλα τα Α

Γιατί δεν νομίζω να συνεχίζουν παραγωγή των Α αφού έχουν Β

Σταδιακά άρα λογικά όλα Β θα είναι – αφού αδειάσουν τις αποθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EVGA-GeForce-GTX-780-6GB-3.jpg

 

UPDATE: According to EVGA, plans for GTX 780 with 6GB memory are from July, but this card was never released and most likely never will be.

ORIGINAL STORY: EVGA is slowly preparing for GeForce GTX 780 TI launch, but of course the GPU industry does not centre itself around one model. That said, older cards will see a refresh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...