Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φανταζομαι εχεις καταλαβει οτι τοση ωρα μιλαμε για τη 290x σωστα?? Επισης ενας τιτλος δε λεει κατι...Ακομα και αν χανει σε ελαχιστα παιχνιδια η 290x απο τη Titan, κατσε και σκεψου ποση διαφορα υπαρχει αναμεσα στα 600ευρω και στα 1000...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι εχεις καταλαβει οτι τοση ωρα μιλαμε για τη 290x σωστα?? Επισης ενας τιτλος δε λεει κατι...Ακομα και αν χανει σε ελαχιστα παιχνιδια η 290x απο τη Titan, κατσε και σκεψου ποση διαφορα υπαρχει αναμεσα στα 600ευρω και στα 1000...

To "don't feed the troll" το έχετε διαβάσει όλοι. Αντί λοιπόν να αγνοήσετε τις ανοησίες του, πέφτετε ακριβώς στην παγίδα του και κάνει viral marketing για την αγαπημένη του εταιρεία.

 

Να παρακαλέσω λοιπόν για επιστροφή στο θέμα και ότι περιττό και εκτός θέματος από εδώ και στο εξής απλά θα εξαφανίζεται...

Και η Ghz edition,και η ti,ΑΝ ΠΟΥ ΘΑ βγουνε με 3GB μνημη και το ιδιο chip,στον επομενο τιτλο Battlefield π.χ,5,'η κανα crysis 4(λεω τωρα),θα κοιτανε τα θυμαρακια.Ηδη σε bf4 φαινεται η ανεση των 7χχχ της amd,εναντι των 7χχ με 2gb μνημη.

Αυτη η ανοητη εμμονη της nv,με 384 διαυλο,και 2-3 μνημη,ειναι λιαν επιεικως απαραδεκτη.Ουτε για μελλοντικο sli,δεν σε αφηνει να κανεις.

Παλι χιλιαρουδες για μονοκαρτες θα σε αναγκαζει να δινεις,(ειδικα αν εισαι φαν της),οπως μερικοι εδω μεσα.Βεβαια αυτοι τα εχουν,αφου απο τα 500 πανε ανετα στα 700-800 για την πλακα :-D

Aλλα θα μου πει κανεις,τα γουστα πλρωνονται. B)

500 και 700 ευρω για ιδια αρχιτεκτονικη,με χαμηλα specs,πανε πεταμενα.Δεν αξιζουν.

Αντε να δουμε,αν θα βαλει μυαλο,παιρνωντας σωστα παραδειγματα απο την κοκκινη.

Θα υπάρξουν εκδόσεις και με 3 και 6 γίγα μνήμης για όσους θεωρούν ότι τα χρειάζονται τα 6 γίγα.

 

Τι πρόβλημα έχεις πάλι εσύ με τα 3 γίγα μνήμης ακριβώς; Τόσο καιρό που οι 7900 είχαν 3 γίγα μνήμης πού ήταν ακριβώς το πρόβλημα; Για δείξε μου μετρήσεις μέχρι και 2560*1600 με AA που να υπερτερεί ξεκάθαρα ο Τιτάνας χάρη στη μνήμη έναντι μιας 780 και το συζητάμε. Τα 6 γίγα τα κοτσάρανε στον Τιτάνα για να εξυπηρετήσουν το double precision που άφησαν ξεκλείδωτο που έμμεσα δικαιολόγησε και το χιλιάρικο τιμή αγοράς. Πάνω από 3 γίγα μνήμης θα χρειαστείς σήμερα μόνο αν πας σε 4k ή multi-monitor και όχι απαραίτητα με σημερινά παιχνίδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος συγκρισης 256bit-384-512 και παει λεγοντας...Gtx680 στα 256bit vs 7970 στα 384bit και οι διαφορες ελαχιστες ακομα και για 2gb vs 3gb σε μεγαλες αναλυσης. Δεν το θεωρω λογικο να γινεται τοσος ντορος το μεγαλυτερο σε bit διαυλο ενω ουσια δεν υπαρχει (με 2-3fps διαφορα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος συγκρισης 256bit-384-512 και παει λεγοντας...Gtx680 στα 256bit vs 7970 στα 384bit και οι διαφορες ελαχιστες ακομα και για 2gb vs 3gb σε μεγαλες αναλυσης. Δεν το θεωρω λογικο να γινεται τοσος ντορος το μεγαλυτερο σε bit διαυλο ενω ουσια δεν υπαρχει (με 2-3fps διαφορα).

To πλάτος είναι μια παράμετρος,

Μαζί και με άλλες παραμέτρους,

Τα βάζουμε στη λαδόκολλα και κάνουμε και καμία πράξη.

Άρα όντος το να ασχολείται κάποιος μόνο με μια παράμετρο αποκλειστικά είναι λίγο κοντόφθαλμο, αλλά όχι εάν έχει στόχο να μελετήσει ένα θεωρικό/πρακτικό μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι δεν υπαρχει λογος συγκρισης 256bit-384-512 και παει λεγοντας...Gtx680 στα 256bit vs 7970 στα 384bit και οι διαφορες ελαχιστες ακομα και για 2gb vs 3gb σε μεγαλες αναλυσης. Δεν το θεωρω λογικο να γινεται τοσος ντορος το μεγαλυτερο σε bit διαυλο ενω ουσια δεν υπαρχει (με 2-3fps διαφορα).

 

Τα 2GB για τα σημερινά δεδομένα για high end GPU είναι όντως οριακά. Ωστόσο θέλει αρκετή προσπάθεια για τα σημερινά δεδομένα για να μην αρκούν τα 3GB μνήμης πλην των εξαιρέσεων από 4k και πάνω.

 

Το πλάτος του διαύλου είναι απλά το μέσο για να πετύχεις μεγαλύτερο εύρος μνήμης και το πλάτος αυτού από μόνο του δεν καθορίζει από μόνο του το εύρος μνήμης. Με 7Gbps μνήμης σε 384bit δίαυλο έχεις μεγαλύτερο εύρος από 5Gbps σε 512bit δίαυλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίλουρε, θα δούμε πιστεύεις μεγάλες αλλαγές σε απαιτήσεις ποσότητας ram τώρα που οι νέες κονσόλες έχουν 4-5 GB ελεύθερα για παιχνίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα υπάρξουν εκδόσεις και με 3 και 6 γίγα μνήμης για όσους θεωρούν ότι τα χρειάζονται τα 6 γίγα.

 

Τι πρόβλημα έχεις πάλι εσύ με τα 3 γίγα μνήμης ακριβώς; Τόσο καιρό που οι 7900 είχαν 3 γίγα μνήμης πού ήταν ακριβώς το πρόβλημα; Για δείξε μου μετρήσεις μέχρι και 2560*1600 με AA που να υπερτερεί ξεκάθαρα ο Τιτάνας χάρη στη μνήμη έναντι μιας 780 και το συζητάμε. Τα 6 γίγα τα κοτσάρανε στον Τιτάνα για να εξυπηρετήσουν το double precision που άφησαν ξεκλείδωτο που έμμεσα δικαιολόγησε και το χιλιάρικο τιμή αγοράς. Πάνω από 3 γίγα μνήμης θα χρειαστείς σήμερα μόνο αν πας σε 4k ή multi-monitor και όχι απαραίτητα με σημερινά παιχνίδια.

Τα ιδια λεγατε και για BF4,οτι δεν θα χρειαστουνε τα 3,αλλα μια χαρα ειναι τα 2,και ειδαμε...

Κοντα στα 3 αρχισανε να ζητανε,και δεν ξερω τι θα γινει ακομη σε 2-3 χρονια.Δηλαδη θα πρεπει ν'αλλαζω καρτα καθε τιτλο game;

να μην εχω δηλαδη μνημη μεγαλη,να παιξω και 4k,και full φιλτρα σε sli;

Η μνημη,ΟΤΙ συσκευη και να ειναι χρειαζεται.Βαλην,και ας ειναι αχρειαστει.

Οσο δε για τον Regeekfc,οντως,ο φιλος τι καρτα εχει;που απο τα 500 ΠΑΕΙ ΑΝΕΤΑ ΣΤΑ 700-800;

Απλα δεν θελει να πει,γιατι ξερει οτι και θ'ακουσει.

ΜΟΝΟ να συμβουλευει τους αλλους για καρτες των 800 ευρω ξερει... :devil: Ασε που σου λεει,αν πω,θα με ζητησουν και αποδειξεις,και μετα πως θα κανω 10 accounts να την λεω στο αντιπαλο στρατοπεδο. B)

 

 

Τα 2GB για τα σημερινά δεδομένα για high end GPU είναι όντως οριακά.

Και τα 3,εξω απο την πορτα περιμενουν,να καταστουν φτωχα.Η τεχνολογια κια τα games,για τους φαν αυτης,προχωραει με γρηγορους ρυθμους.

Προσωπικα ΟΥΤΕ με 3 θα επαιρνα καρτα,ΑΛΛΑ τουλαχιστον με 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίλουρε, θα δούμε πιστεύεις μεγάλες αλλαγές σε απαιτήσεις ποσότητας ram τώρα που οι νέες κονσόλες έχουν 4-5 GB ελεύθερα για παιχνίδια;

 

΄Οταν τα δεις τα παιχνίδια αυτά οι low end GPU θα είναι στα επίπεδα επιδόσεων των 780/7970.

Τα ιδια λεγατε και για BF4,οτι δεν θα χρειαστουνε τα 3,αλλα μια χαρα ειναι τα 2,και ειδαμε...

Κοντα στα 3 αρχισανε να ζητανε,και δεν ξερω τι θα γινει ακομη σε 2-3 χρονια.Δηλαδη θα πρεπει ν'αλλαζω καρτα καθε τιτλο game;

να μην εχω δηλαδη μνημη μεγαλη,να παιξω και 4k,και full φιλτρα σε sli;

Η μνημη,ΟΤΙ συσκευη και να ειναι χρειαζεται.Βαλην,και ας ειναι αχρειαστει.

Οσο δε για τον Regeekfc,οντως,ο φιλος τι καρτα εχει;που απο τα 500 ΠΑΕΙ ΑΝΕΤΑ ΣΤΑ 700-800;

Απλα δεν θελει να πει,γιατι ξερει οτι και θ'ακουσει.

ΜΟΝΟ να συμβουλευει τους αλλους για καρτες των 800 ευρω ξερει... :devil: Ασε που σου λεει,αν πω,θα με ζητησουν και αποδειξεις,και μετα πως θα κανω 10 accounts να την λεω στο αντιπαλο στρατοπεδο. B)

 

Και τα 3,εξω απο την πορτα περιμενουν,να καταστουν φτωχα.Η τεχνολογια κια τα games,για τους φαν αυτης,προχωραει με γρηγορους ρυθμους.

Προσωπικα ΟΥΤΕ με 3 θα επαιρνα καρτα,ΑΛΛΑ τουλαχιστον με 4.

 

Τα συμπεράσματά μου για το Battlefield 4 θα τα δεις όταν το δω σε τελική μορφή σαν τμήμα των εκάστοτε reviews.

 

Δεν με νοιάζει αγαπητέ τι κάνουν οι άλλοι εγώ κάνω συζητήσεις επί της ουσίας και για άλλη μια φορά σε προκαλώ να μου δείξεις σε ποιές σημερινές περιπτώσεις δεν αρκούν τα 3 γίγα μνήμης σε αναλύσεις μέχρι και 2560*1600 με AA. Μόλις απαντήσεις αυτή την ερώτηση πες μου και τι ανάλυση έχει η οθόνη σου ακριβώς γιατί πάνω από 1920 χλωμό το βλέπω.

 

Θέλεις 4 γίγα πάρτα και μαγκιά σου, αλλά έχε τουλάχιστον την ειλικρίνεια να πεις ότι θα καλύψει την εκάστοτε ανασφάλειά σου για το μέλλον που δεν είναι μεν αδικαιολόγητη, αλλά δεν υπάρχει και απτή απόδειξη αυτή τη στιγμή ότι τα 3 γίγα μνήμης δεν αρκούν ούτε καν σε 4k αναλύσεις στα σημερινά παιχνίδια.

 

Ωστόσο όταν κάνουμε συζήτηση επί της ουσίας θέλω και σταράτες και ρεαλιστικές απαντήσεις. Επειδή ακριβώς δεν ανήκεις στα trolls των πολλαπλών λογαριασμών περιμένω και αντίστοιχη αντιμετώπιση ;)

 

*** edit: http://www.insomnia.gr/topic/502989-amd-radeon-hd-9-series/?p=52742600

 

δεν αλλάζει κάτι για το BF4 και τα μελλοντικά reviews...απλά οι μέχρι στιγμή ενδείξεις μάλλον δεν αποτελούν την απόδειξη που μερικοί ψάχνατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν με νοιάζει αγαπητέ τι κάνουν οι άλλοι εγώ κάνω συζητήσεις επί της ουσίας και για άλλη μια φορά σε προκαλώ να μου δείξεις σε ποιές σημερινές περιπτώσεις δεν αρκούν τα 3 γίγα μνήμης σε αναλύσεις μέχρι και 2560*1600 με AA.

Λοιπον,ας τα πουμε με απλα λογια.Οταν μιλουσατε(θα ψαξω να βρω τα σχολια οσων το κανανε),για τα 2 γιγα οτι ηταν ΚΑΙ ΘΑ ειναι ΑΡΚΕΤΑ,ειναι αληθεια,ή λεω ψεμματα;

Τα περασαμε;

Ξερεις ποσα θα χρειαστεις σε sli,και full φιλτρα σε ενα χρονο ακομη(ετσι οπως πανε οι εταιρειες),και πανω απο 1080p αναλυση,και 2 οθονες(ενας λατρης του Gaming);

Επειδη εγω λοιπον,για το τελευταιο ΔΕΝ εχω απαντηση που θα μπορουσα να δωσω σε καποιον που θελει καρτα για 3 χρονακια,και σε ενα απο τωρα να ριξει και ενα sli,κτλ...

Λεω,ΟΥΤΕ με 3 δεν θα επαιρνα.Αποψη μου,γνωμη μου.Ειναι κακο Αιλουρε;

Εδω εχετε τον αλλον να αλωνιζει,και να λεει οτι του κατεβει,επειδη εξεφρασα αποψη ανω των 3 gb μνημη,μου ζητατε να ξερω τι θα γινει σε 2 χρονια;

Κανεις δεν μπορει να ξερει,και απο αποψη ασφαλειας,εγω αν ηθελα π.χ μια καρτα για τα επομενα χρονια,με δυνατο πυρηνα,και σε sli καποια στιγμη,λαμβανοντας υποψιν την εξελιξη στα γραφικα και τις απαιτησεις,λεω,ναι,θελω καρτα με 4 gb.

Σταυρωστε με. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,ας τα πουμε με απλα λογια.Οταν μιλουσατε(θα ψαξω να βρω τα σχολια οσων το κανανε),για τα 2 γιγα οτι ηταν ΚΑΙ ΘΑ ειναι ΑΡΚΕΤΑ,ειναι αληθεια,ή λεω ψεμματα;

Τα περασαμε;

Ξερεις ποσα θα χρειαστεις σε sli,και full φιλτρα σε ενα χρονο ακομη(ετσι οπως πανε οι εταιρειες),και πανω απο 1080p αναλυση,και 2 οθονες(ενας λατρης του Gaming);

Επειδη εγω λοιπον,για το τελευταιο ΔΕΝ εχω απαντηση που θα μπορουσα να δωσω σε καποιον που θελει καρτα για 3 χρονακια,και σε ενα απο τωρα να ριξει και ενα sli,κτλ...

Λεω,ΟΥΤΕ με 3 δεν θα επαιρνα.Αποψη μου,γνωμη μου.Ειναι κακο Αιλουρε;

Εδω εχετε τον αλλον να αλωνιζει,και να λεει οτι του κατεβει,επειδη εξεφρασα αποψη ανω των 3 gb μνημη,μου ζητατε να ξερω τι θα γινει σε 2 χρονια;

Κανεις δεν μπορει να ξερει,και απο αποψη ασφαλειας,εγω αν ηθελα π.χ μια καρτα για τα επομενα χρονια,με δυνατο πυρηνα,και σε sli καποια στιγμη,λαμβανοντας υποψιν την εξελιξη στα γραφικα και τις απαιτησεις,λεω,ναι,θελω καρτα με 4 gb.

Σταυρωστε με. :lol:

Πάλι δεν μου απαντάς επί της ουσίας και μάλιστα με έστω μια προσπάθεια να τεκμηριώσεις τα λεγόμενά σου αλλά μου τσαπουνάς ότι σου κατεβαίνει.

 

Για άλλη μια φορά ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΣΥ ο δίπλα ή ο μπακάλης σου. Με ενδιαφέρει να μου αποδείξεις που δεν αρκεί την σημερινή ημέρα τα 3 γίγα μνήμης. Πήγαμε και στα 2 γίγα τώρα για performance GPUs έστω και εκεί. Υπάρχει μια παραπομπή στην προηγούμενη συμμετοχή μου το οποίο έχει αρκετές κάρτες σε σύγκριση ακριβώς στο BF4. Kάνεις τον κόπο να μου δείξεις που υστερούν σε αυτούς τους δύο πίνακες οι κάρτες με 3 γίγα και ναι και με 2 γίγα μνήμης.

 

΄Η που θα δείξεις τι μου διαφεύγει ή πάυει η συζήτηση εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια για τα 4gb που λες Hawk7 τα ελεγε και ενας αλλος κατοχος 770 2gb που μου ειπε οτι κακως πηρε την 2gb εκδοση και οχι την 4gb. Οταν τον ρωτησα σε τι αναλυση παιζει μου ειπε σε 1080p....

 

Ως τωρα πχ το πιο βαρυ παιχνιδι που εχω δει και ζηταει υψηλες απαιτησεις ειναι το Watch Dogs http://www.videogamer.com/pc/watch_dogs/news/watch_dogs_revised_pc_system_requirements_are_even_more_demanding_than_the_last_ones.html, τωρα για τα αλλα θα δουμε και απο τις επομενες καρτες της Nvidia πως θα ειναι σε σχεση με την σειρα 7--.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάλι δεν μου απαντάς επί της ουσίας και μάλιστα με έστω μια προσπάθεια να τεκμηριώσεις τα λεγόμενά σου αλλά μου τσαπουνάς ότι σου κατεβαίνει.

Θελω να μαθω,τι δεν καταλαβαινεις απ΄οσα σου εγραψα.

Σου ειπα οτι ΤΩΡΑ τα 3 γιγα δεν φτανουν πουθενα;οχι δειξε μου.Δηλαδη ημαρτον.

Σου ειπα οτι για 3 χρονια καρτα τουλαχιστον που βαζω ως ενα ευλογο διαστημα ανβαθμισης,με τις απαιτησεις που εχει ενας gamer,οπως λεγατε οτι τα 2 φτανουν,και εχουν ξεπεραστει,ΕΤΣΙ και τωρα σου λεω,οτι σε αυτο το ευλογο διαστημα που θα θελω ενα απαιτητικο gaming δεν θα φτανουν.

Πες μου,τι δεν καταλαβαινεις;

Αν ειναι να παιζει καποιος mame,ας παρει και με 1 γιγα.Θα του φτασει.

 

http://www.youtube.com/watch?v=gqSATR1L098

2300MB Μνημη σε παλιο τιτλο game.Σε καποιο αλλο τοπικ,ειχε μπει ενα screenshot με 2500MB memory usage.

Φυσικα μιλαμε για απαιτητικες καταστασεις,και οχι για εναν μεσο χρηστη.Αυτο εννοειτε.

Αν παλι,δεν καταλβαινεις αυτο που σου ελω,αστο,και η συζητηση μπορει να θεωρηθει ληξαν.

Βαλε σε 2 χρονια,τι θα θελουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να μαθω,τι δεν καταλαβαινεις απ΄οσα σου εγραψα.

Σου ειπα οτι ΤΩΡΑ τα 3 γιγα δεν φτανουν πουθενα;οχι δειξε μου.Δηλαδη ημαρτον.

Σου ειπα οτι για 3 χρονια καρτα τουλαχιστον που βαζω ως ενα ευλογο διαστημα ανβαθμισης,με τις απαιτησεις που εχει ενας gamer,οπως λεγατε οτι τα 2 φτανουν,και εχουν ξεπεραστει,ΕΤΣΙ και τωρα σου λεω,οτι σε αυτο το ευλογο διαστημα που θα θελω ενα απαιτητικο gaming δεν θα φτανουν.

Πες μου,τι δεν καταλαβαινεις;

Αν ειναι να παιζει καποιος mame,ας παρει και με 1 γιγα.Θα του φτασει.

 

http://www.youtube.com/watch?v=gqSATR1L098

2300MB Μνημη σε παλιο τιτλο game.Σε καποιο αλλο τοπικ,ειχε μπει ενα screenshot με 2500MB memory usage.

Φυσικα μιλαμε για απαιτητικες καταστασεις,και οχι για εναν μεσο χρηστη.Αυτο εννοειτε.

Αν παλι,δεν καταλβαινεις αυτο που σου ελω,αστο,και η συζητηση μπορει να θεωρηθει ληξαν.

Βαλε σε 2 χρονια,τι θα θελουν.

Αναλογα με το ποσα μπορει να διαθεσει ο καθε gamer οπως λες υπαρχουν και αναλογες απαιτησεις. Για τον μεσο gamer που στην καλυτερη ειναι σε 1080p με 7870 ή  στην καλυτερη μια 760,μια χαρα θα ειναι για 2-2.5χρονια.Αργοτερα βλεπουμε τι θα εχει βγει και απο πλευρας παιχνιδιων(πχ Crysis 4,Metro 3 κλπ)και απο καρτες απο τις 2 εταιριες(και συγκεκριμενα απο Nvidia μερια μιας και ειμαστε σε topic για Nvidia  :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...