Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε αναλυσεις 1080p-1200p πανω απο 770(με τις νεες τιμες)και R9 280x δεν χρειαζεται να αγορασει καποιος.Καλυτερα να κρατησει την διαφορα και να αγορασει μια νεα δυνατοτερη καρτα μετα απο 2.5-3 χρονια.Να δουμε ποσες φορες θα τα πουμε ακομα  :-D

 

Αν εχω ενα μονιτορ 1080p στα 120/144 hz, θα μου βγαλει τα αναλογα fps μια 770/7970 σε ενα βαρυ game? Οχι... Να λοιπον ενας λογος να παρω μια καλυτερη καρτα γραφικων.

 

Δεν εχουμε ολοι τα ips monitor που τα βαπτιζετε gaming monitors στα 60 hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εχω ενα μονιτορ 1080p στα 120/144 hz, θα μου βγαλει τα αναλογα fps μια 770/7970 σε ενα βαρυ game? Οχι... Να λοιπον ενας λογος να παρω μια καλυτερη καρτα γραφικων.

 

Δεν εχουμε ολοι τα ips monitor που τα βαπτιζετε gaming monitors στα 60 hz

Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι μιλαω για το τι εχει η πλειοψηφια(μη σου πω οτι δεν ειναι λιγοι αυτοι που ουτε καν σε 1080p παιζουν).Τα ιδια επισης και μεχρι ποσα λεφτα διαθετουν οι περισσοτεροι για αγορα καρτας γραφικων ... Απλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι μιλαω για το τι εχει η πλειοψηφια(μη σου πω οτι δεν ειναι λιγοι αυτοι που ουτε καν σε 1080p παιζουν).Τα ιδια επισης και μεχρι ποσα λεφτα διαθετουν οι περισσοτεροι για αγορα καρτας γραφικων ... Απλα πραγματα.

 

Αυτος που θα αγορασει τη ακριβη καρτα θα εχει και καλο μονιτορ.

 

Οι high-end καρτες δεν ειναι για τους "περισσοτερους".

 

Τα πραγματα ειναι απλα εμεις τα κανουμε δυσκολα...

 

Οποιος εχει τα γενια εχει και τα χτενια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος που θα αγορασει καλη καρτα δεν ειναι απαραιτητο να εχει καλο monitor. Εγω παραδειγμα που εχω 1280χ1024 μονιτορ και 560 ti καρτα  (μια καρτα η οποια μπορει και τρεχει πολλα παιχνιδια σε 1080p). Δεν θα αλλαξω ποτε μονιτορ αλλα καρτα θα αλλαξω συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος που θα αγορασει καλη καρτα δεν ειναι απαραιτητο να εχει καλο monitor. Εγω παραδειγμα που εχω 1280χ1024 μονιτορ και 560 ti καρτα  (μια καρτα η οποια μπορει και τρεχει πολλα παιχνιδια σε 1080p). Δεν θα αλλαξω ποτε μονιτορ αλλα καρτα θα αλλαξω συντομα.

 

Κακως δεν αλλαζεις μονιτορ γιατι χανεις ποιοτητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος που θα αγορασει καλη καρτα δεν ειναι απαραιτητο να εχει καλο monitor. Εγω παραδειγμα που εχω 1280χ1024 μονιτορ και 560 ti καρτα  (μια καρτα η οποια μπορει και τρεχει πολλα παιχνιδια σε 1080p). Δεν θα αλλαξω ποτε μονιτορ αλλα καρτα θα αλλαξω συντομα.

 

Τα 1024p για τη συγκεκριμενη καρτα και τα σημερινα παιχνιδια ειναι οτι πρεπει..Για 1080 δε το συζηταμε εκτος αν θεωρουμε καλο να τρεχει ultra με <30fps. Η δυνατη καρτα γραφικων παει και σε καλη οθονη, τουλαχιστον σε αναλυση αλλιως δεν υπαρχει ουσια...Μια 7950 στο Bf θα βγαλει 50-60 frames ενω μια 290x θα βγαλει 100 και μιλαω για 1080p...Επομενως, αφου τα 100fps ειναι λιγο too much, εχει headroom να παιξει και σε 1440p αλλα και σε 1600p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχω ενα μονιτορ 1080p στα 120/144 hz, θα μου βγαλει τα αναλογα fps μια 770/7970 σε ενα βαρυ game? Οχι... Να λοιπον ενας λογος να παρω μια καλυτερη καρτα γραφικων.

 

Δεν εχουμε ολοι τα ips monitor που τα βαπτιζετε gaming monitors στα 60 hz

 

 

Για πες ποιος ήταν ο νονός που τα βάφτισε ?

:D

 

Προσφέρεις απίθανη διασκέδαση ώρες ώρες :D

 

Νταξ θα αγοράσεις δυο τρείς γενιές κάρτες ακόμα και τα ξαναλέμε. Fuuuu εάν φυσικά μας κάνουν τη χάρη και δεν έχουμε μονό SoCs ως τότε :D

 

Γιατί θα δεις ότι ακόμα και ΕΑΝ τα έχεις (όπως έγραφες), δε σημάνει ότι θα τα δίνεις πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως ένα υψηλός ρυθμός ανανέωσης μπορεί να χρησιμεύσει σε όλες τις σύγχρονες κάρτες ανεξαρτήτου κατηγορίας γιατί αυτό που θα επιρεάσει πρωταρχικά είναι οι εκάστοτε μέγιστες και ουχί ο μέσος όρος των επιδόσεων. ROFL :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις μεχρι τωρα πληροφοριες εχουμε gtx 780 ti > gtx 780 ghz > Titan > gtx 780, αρα η Titan εχει παει ηδη στο ραφι...

Η amd ασχολειται με τους drivers, τι να σου κανουν οι drivers, οταν το hardware ειναι στα ορια, μαλλον στα καγκελα...

Η 290X δεν υπαρχει πουθενα, η 290 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ σε μερικες μερες (αν δεν παρει και αλλη αναβολη), ετσι το πεδιο  για ακομη μια μερα ειναι ανοικτο, και η nvidia συνεχιζει να πουλαει την 7xx σειρα της και οχι μονο...

Τωρα τα παραδειγματα με τις αναλυσεις και τις οθονες μου θυμιζουν mercedes με τασια, ktm με πυροσωληνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις μεχρι τωρα πληροφοριες εχουμε gtx 780 ti > gtx 780 ghz > Titan > gtx 780, αρα η Titan εχει παει ηδη στο ραφι...

 

Η amd ασχολειται με τους drivers, τι να σου κανουν οι drivers, οταν το hardware ειναι στα ορια, μαλλον στα καγκελα...

 

Η 290X δεν υπαρχει πουθενα, η 290 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ σε μερικες μερες (αν δεν παρει και αλλη αναβολη), ετσι το πεδιο  για ακομη μια μερα ειναι ανοικτο, και η nvidia συνεχιζει να πουλαει την 7xx σειρα της και οχι μονο...

 

Τωρα τα παραδειγματα με τις αναλυσεις και τις οθονες μου θυμιζουν mercedes με τασια, ktm με πυροσωληνα...

 

Τα specs του chip να κοιτατε. Τα ρολογια δεν λενε καμια σημασια!

Εκτος εαν τα θελετε οπως σας τα πασαρει το εργοστασιο.

Το GK110 σε οποια καρτα και να το παρετε εχει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ δυνατοτητες overclocking.

Δεν υπαρχει 780gtx reference που να μην παιζει με ταση nvidia τα 1200mhz και να μην ξεβρακωνει την 290Χ χωρις να πιανει 95 βαθμους. Για ποια 780 ghz λετε, το φαγατε το τυρακι επειδη εχει αλλη σφραγιδα το chip πανω του....

 

Η GTX Titan που κατεβαινει απο το εργοστασιο με 1,16v στα 837mhz και παιζει με 1,13v τα 1100mhz :-D και 1200+ με nvidia ταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προς το παρόν έχω βάλει στο μάτι την gainward 780 GLH αλλά θα περιμένω να δω τα νέα κομμάτια από Nvidia και custom λύσεις από AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα specs του chip να κοιτατε. Τα ρολογια δεν λενε καμια σημασια!

Εκτος εαν τα θελετε οπως σας τα πασαρει το εργοστασιο.

Το GK110 σε οποια καρτα και να το παρετε εχει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ δυνατοτητες overclocking.

Δεν υπαρχει 780gtx reference που να μην παιζει με ταση nvidia τα 1200mhz και να μην ξεβρακωνει την 290Χ χωρις να πιανει 95 βαθμους. Για ποια 780 ghz λετε, το φαγατε το τυρακι επειδη εχει αλλη σφραγιδα το chip πανω του....

 

Η GTX Titan που κατεβαινει απο το εργοστασιο με 1,16v στα 837mhz και παιζει με 1,13v τα 1100mhz :-D και 1200+ με nvidia ταση.

 

Κοίτα αν συζητάμε για respin, ευελπιστούμε σε ακόμα καλύτερες επιδώσεις πάντως

Και καλύτερα ποσοστά παραγωγής ολόκληρων πύρινων

Γενικά το respin δεν είναι όσο ακριβό είναι ένα νέο core, και ειδικά σε περιπτώσεις μεγάλης φύρας , οικονομικά σίγουρα συμφέρει.

Πάντως από όλες τις φήμες και εγώ μπερδεμένος είμαι στο τι συμβένει.

Το μονό σίγουρο είναι ότι και οι δυο εταιρίες εξετάζουν νέες στρατηγικές και λύσεις και ανακατεύουν την τράπουλα όσο καλύτερα μπορούν , μέχρι την επόμενη γενιά, που όλο και περισσότερο αργεί ο κύκλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...