Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχοντας κανει αναβαθμιση πριν απο 10 μερες ([email protected], GB Z87 UD4H, 8GB Ram) ψαχνω για καρτα για να αντικαταστησω την 560ti.

 

Δεν ψηνομαι καθολου για 290Χ λογω ref cooler αν και η τιμη/αποδοση ειναι πολυ καλη. Η Asus DC2 OC στα ~590e ειναι πολυ δελεαστικη, αν και κατι μου λεει να περιμενω την 780Ti... Παντως δεν νομιζω να υπαρχουν μεγαλες διαφορες σε 1080p monitor...

 

Δυσκολη αποφαση :(

 

Ξερουμε αν η 780Τι θα βγει μονο με ref coolers Νοεμβριο?

Και εγω σκεφτομουν να την αλλαξω φετος αλλα επειδη τα περισσοτερα παιχνιδια τα τρεχει ανετα στο φουλ οπως και τα προγραμματα που χρησιμοποιω για δουλεια αποφασισα πως μπορω να την κρατησω μερικους μηνες ακομα μεχρι να βγουν οι maxwell. Καλυτερα το ιδιο να κανεις και εσυ εκτος αν υπαρχει καποιος πολυ σοβαρος λογος και πρεπει να την αλλαξεις αμεσα. Με τα ιδια λεφτα που τωρα παιρνουμε μια 780/780 ti  σε λιγους μηνες θα παιρνουμε μια πιο δυνατη maxwell. Γι αυτο σε συμβουλευω να περιμενεις εκτος αν οπως ειπαμε υπαρει καποιος πολυ σοβαρος λογος για να αλλαξεις τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω σκεφτομουν να την αλλαξω φετος αλλα επειδη τα περισσοτερα παιχνιδια τα τρεχει ανετα στο φουλ οπως και τα προγραμματα που χρησιμοποιω για δουλεια αποφασισα πως μπορω να την κρατησω μερικους μηνες ακομα μεχρι να βγουν οι maxwell. Καλυτερα το ιδιο να κανεις και εσυ εκτος αν υπαρχει καποιος πολυ σοβαρος λογος και πρεπει να την αλλαξεις αμεσα. Με τα ιδια λεφτα που τωρα παιρνουμε μια 780/780 ti  σε λιγους μηνες θα παιρνουμε μια πιο δυνατη maxwell. Γι αυτο σε συμβουλευω να περιμενεις εκτος αν οπως ειπαμε υπαρει καποιος πολυ σοβαρος λογος για να αλλαξεις τωρα.

Αυτός μπορεί να μην τρέχει σε 1280Χ1024  :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω σκεφτομουν να την αλλαξω φετος αλλα επειδη τα περισσοτερα παιχνιδια τα τρεχει ανετα στο φουλ οπως και τα προγραμματα που χρησιμοποιω για δουλεια αποφασισα πως μπορω να την κρατησω μερικους μηνες ακομα μεχρι να βγουν οι maxwell. Καλυτερα το ιδιο να κανεις και εσυ εκτος αν υπαρχει καποιος πολυ σοβαρος λογος και πρεπει να την αλλαξεις αμεσα. Με τα ιδια λεφτα που τωρα παιρνουμε μια 780/780 ti  σε λιγους μηνες θα παιρνουμε μια πιο δυνατη maxwell. Γι αυτο σε συμβουλευω να περιμενεις εκτος αν οπως ειπαμε υπαρει καποιος πολυ σοβαρος λογος για να αλλαξεις τωρα.

Φουλ τα περισσοτερα games με την 560τι?!?! Δυσκολα φιλε, εγω εχω την HAWK (1GB ομως) που υποτιθεται ειναι superclocked και ζοριζεται παρα πολυ σε medium...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορετικό έχει το GK180, σε σχέση με ένα πλήρες GK110 (15smx).

Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή κάρτα για οποιαδήποτε αγορά με GK110/15 SMX.

 

Τον μεγαλύτερο αριθμό SMX από GK110 θα τον βρεις αυτή τη στιγμή σε Tesla K20X:

 

14SMX@730MHz (no turbo)

6GB@1300MHz

235W TDP

 

Quadro K6000 (GK180)

 

15SMX@800MHz (900+MHz turbo)

12GB@1500MHz

225W

 

To 180 το πιθανότερο να είναι απλά ένα metal spin του 110 που δίνει την δυνατότητα να ενεργοποιηθούν όλα τα SMX σε υψηλότερες συχνότητες και μικρότερη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φουλ τα περισσοτερα games με την 560τι?!?! Δυσκολα φιλε, εγω εχω την HAWK (1GB ομως) που υποτιθεται ειναι superclocked και ζοριζεται παρα πολυ σε medium...

και η δικια μου overclocked ειναι (εχω την TWIN FRONZ II OC) αλλα παιζω σε 1280χ1024 επειδη ειναι παλια η οθονη και δεν παει πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν εχετε καταλαβει τι εκανε η AMD ? 

 

Σε ορους Nvidia Kepler η καρτα της AMD δεν θα επρεπε να ετρεχε πανω απο τα 750-800mhz.

Ειναι σαν να κατεβαζε η Nvidia 780gtx  ref. και 780 gtx Titan με 1150mhz και 1125mhz core . Αν και με αυτα που διαβαζω απο τους κατοχους αυτων των καρτων και μαλιστα απο προσωπικη εμπειρια απο φιλο μου με 780gtx ref ακομα και σε τετοιες συχνοτητες ανετα παιζεις. 

 

Σε clock to clock η AMD ειναι πισω. Οι tessellations engine που εχει η R9-290X δεν δέχτηκαν καμια βελτίωση. Οι δυνατοτητες σε double flops κουρευτηκαν. Γελαω οταν καποιοι λεγανε ακομα και για 1/2 dp f..

 

Γενικα δεν με ενθουσιασε γιατι ακομα και την 780gtx ref. δεν την πιανει παιδια και σε software δεν τιθεται καν θεμα να το αναλυουμε.

 

Ολα τα review η R9-290X σε uber mode (1000mhz) τρεχει σαφως πιο πανω απο τις 780gtx και gtx Titan (875-900mhz). Με 780gtx και gtx Titan με πολυ δυνατες δυνατοτητες overclocking.

 

Επισης θερμοκρασιες και θορυβο κανεις δεν θελει στο pc του. Ολοι ξερουμε που καταλήγουν τετοιες καρτες. 

 

Kαταρχιν με το καλημερα εαν βαλεις το fan της 780gtx ref στο 65% εχεις ενα κοντα στο 10% πανω σε αποδοση μιας και θα τρεχει στο turbo clock 1000+mhz γιατι δεν θα αφησεις την καρτα να περασει τους 80 βαθμους κελσιου (και σιγα το θορυβο που κανει στο 65%)

 

Επειδη ο ailuros μας κυνηγα δικαιως με το μαστιγιο για τα off-topic, παραθετω αυτο που εγραψες στο αλλο θεμα για να παραθεσω με την σειρα μου μια εμπειρια με gtx780 ref (asus) φιλου.

Καναμε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που περιγραφεις, κανοντας δοκιμαστικα bench runs στο valley. Το αποτελεσμα στο ρολοι ηταν παντα το ιδιο, 954Mhz ΑΚΡΙΒΩΣ boost συχνοτητα, οπως το κατεγραψε το afterburner, και οπως ηταν επομενο, ιδιο score/fps στο bench. Η θερμοκρασια βρηκε ταβανι γυρω στους 73C και μειναμε τελειως ικανοποιημενοι με το νεο profile (και απο αποψη θορυβου απο οτι μου ελεγε, αν και δεν ημουν μπροστα) και το κρατησε για "βαρυ" φορτο.

Where is gpu boost 2.0, οεο? Το 'χα στην ακρη του μυαλου μου και μου το θυμισες. Ξερουμε τι παιζει εδω?

 

Edit: Επειδη ειναι το 1ο που θα ρωτηθει, ισως, και το ξεχασα τελευταιους WHQL της εποχης φοραγε ή beta, σιγουρα επομενη εκδοση απο αυτη που ειχε το δισκακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο. Εγγραφή του παιχνιδιού σε βίντεο H264 την ώρα που παίζεις, χωρίς να επιβαρύνει ιδιαίτερα το σύστημα.

Υπολογίζω 25GB αρχείο ανά ώρα στη μέγιστη ποιότητα, που είναι πολύ καλύτερο από του FRAPS.

Αλλά αφού έχει hardware κωδικοποιητή H264 γιατί δεν έγινε ντόρος να χρησιμοποιηθεί σε κανονική μετατροπή βίντεο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται εγραφη μεχρι 20 min.

 

Twitch Streaming Coming Soon
 

http://blogs.nvidia.com/blog/2013/10/18/shadowplay/

 

And there’s more to come. We’re working hard to integrate Twitch with ShadowPlay so you’ll be able to stream your games to friends and fans worldwide.

Soon, all your friends will be able to watch you play while you enjoy all the performance you’ve come to expect using your GeForce GTX GPU.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...