Προς το περιεχόμενο

ΝVIDIA GeForce


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί από την AMD τι περιμένεις ακριβώς για την πρώτη φουρνιά της επόμενης γενιάς; Αρχές του 2014 προβλέπεται ένας πυρήνας της πολυπλοκότητας ενός GK104 κάτω από τα 20nm να στοιχίζει τα διπλάσια από ότι ο 104 στην έναρξη παραγωγής του. Και πες ότι παραβλέπεις το κόστος, με τα yields για πες μου πως το βλέπεις;

 

Στην AMD σου προδιαγράφω από τώρα διπλασιασμό perf/W για την επόμενη γενιά, αλλά κάτσε να πάνε πρώτα για το πρώτο respin.

Τρολάρεις το ίδιο σου το φόρουμ.

Μίλησε κανένας για AMD;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αφορα κατι που ειπατε για αρχικες τιμες ,η 5870 πουλιοταν εδω περαν γυρα στα 330€ και αυτο απο Πλαισιο κιολας,4870 δεν θυμαμαι ποσο και 6970 νομιζω 350-380 αν δεν απατομαι... Ε εχει διαφορα οταν ηρθε η 7970-680 και σου λενε 500+€ .... Και τωρα η Nvidia σου λεει θα δωσεις 650-700€ .... Ναι ο μισθος μας φταιει...

 

Τελειως ακυρο παραδειγμα,επιασες τις εξαιρεσεις και οχι τον κανονα.Εξαρταται και τι εχει διαθεσιμο ο ανταγωνισμος οταν βγαζεις ενα προιον..Η Nvidia βαζει οτι τιμες θελει γιατι εχει το καλυτερο προιον στην αγορα αυτη την στιγμη,εστω και σαν αποδοση/τιμη ειναι no brainer η AMD.. Θες να μου πεις οτι πρωτη φορα ειδες τιμη εναρξης 500+ ευρω σε gpu τα τελευταια 2 χρονια;  Και οτι δεν φταιει η πτωση του μισθου σου που ριχνει την αγοραστικη σου αξια,εφοσον η τιμη του καταναλωτικου προιοντος παραμενει σταθερη; Ok..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι,τιμη εναρξης απο ATI δεν ειχα ξαναδει ποτε πριν την 7970. Με τα 500αρια παντα επαιζε η Nvidia.. Το αν αξιζαν αυτες οι καρτες αυτα τα λεφτα για αυτα που προσφερουν ειναι αλλο θεμα,εγω προσωπικα ημουν παντα του vfm γιαυτο και πηρα με 260€ την 7950 αλλα ποτε δεν περιμενα οτι θα περναω σε επιδοσεις την τοτε καλυτερη καρτα της Nvidia 680,ναι μεν με oc αλλα κσι παλι ποτε ξανα δεν ειχε συμβει κατι τετοιο.. Δεν θελω να ξεφυγουμε απο το θεμα,τα 650-700€ που ζητανε για την 780 ειναι αδηκαιολογητα κατα την προσωπικη μου αποψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι,τιμη εναρξης απο ATI δεν ειχα ξαναδει ποτε πριν την 7970. Με τα 500αρια παντα επαιζε η Nvidia.. Το αν αξιζαν αυτες οι καρτες αυτα τα λεφτα για αυτα που προσφερουν ειναι αλλο θεμα,εγω προσωπικα ημουν παντα του vfm γιαυτο και πηρα με 260€ την 7950 αλλα ποτε δεν περιμενα οτι θα περναω σε επιδοσεις την τοτε καλυτερη καρτα της Nvidia 680,ναι μεν με oc αλλα κσι παλι ποτε ξανα δεν ειχε συμβει κατι τετοιο.. Δεν θελω να ξεφυγουμε απο το θεμα,τα 650-700€ που ζητανε για την 780 ειναι αδηκαιολογητα κατα την προσωπικη μου αποψη..

 

Παντα αυτες οι καρτες (mid-high end) εχουν μακραν  καλυτερη σχεση αποδοσης/τιμης. Δεν περιμενεις απο το ultra high end να παρεις ενα τετοιο κλασμα αποδοτικο.. Και υπηρξαν και εποχες που η AMD ειχε τιμες φαρμακειο στις ναυαρχιδες της.. Και παντα οι κορυφαιες καρτες γραφικων ηταν πανακριβες. Μην θυμηθω κατι 150.000+ εποχες που ειχαμε ακομη δραχμες για gts και ti μοντελα. Ολα ειναι θεμα ανταγωνισμου παντως. Τα λεφτα που ζητανε ειναι πολλα,αλλα και οι καρτες αυτες μην νομιζεις οτι ειναι φθηνες κατασκευαστικα. Η τιμη της λογου χαρη στην Αμερικη ειναι 510 ευρω οχι 650!! Αλλα σε εμας φαινονται ακομη περισσοτερο για τους λογους που ειπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι,τιμη εναρξης απο ATI δεν ειχα ξαναδει ποτε πριν την 7970. Με τα 500αρια παντα επαιζε η Nvidia.. Το αν αξιζαν αυτες οι καρτες αυτα τα λεφτα για αυτα που προσφερουν ειναι αλλο θεμα,εγω προσωπικα ημουν παντα του vfm γιαυτο και πηρα με 260€ την 7950 αλλα ποτε δεν περιμενα οτι θα περναω σε επιδοσεις την τοτε καλυτερη καρτα της Nvidia 680,ναι μεν με oc αλλα κσι παλι ποτε ξανα δεν ειχε συμβει κατι τετοιο.. Δεν θελω να ξεφυγουμε απο το θεμα,τα 650-700€ που ζητανε για την 780 ειναι αδηκαιολογητα κατα την προσωπικη μου αποψη..

ρε procpector εχεις γεμισει ολα τα τοπικ με αυτο το πραγμα,λες και εχεις κανει κατορθωμα,

η 660/7870/ αμα κλοκαρουν δεν σε περνανε οσο εισαι στοκ?

 

η 680 αμα κλοκαρει δεν θα φτασει την 780 οσο ειναι αυτη στοκ?

 

το θαμα ειναι οτι σε ολες τις περιπτωσεις θα πρεπει τις πεταξεις τα ματια για να το πετυχεις αυτο....!!(??)!!

 

δεν λεει τιποτα αυτο και πιο παλια συνεβαινε, αλλα εισαι μικρος και δεν το ξερεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρολάρεις το ίδιο σου το φόρουμ.

Μίλησε κανένας για AMD;

Ο προβληματισμός του 20nm δεν είναι αποκλειστικός για έναν IHV και μόνο και μόνο αυτό ήταν το νόημα της απάντησής μου. ΄Οταν αφορά όλους τους IHV είναι εύλογη η ερώτησή μου, ούτε είναι απόκοσμο σε μια συζήτηση που αφορά την NV να αναφέρεται ο άμεσος ανταγωνισμός της.

 

Πέρα από αυτό θα σε παρακαλούσα να αλλάξεις τόνο γιατί για απλή ανταλλαγή απόψεων πρόκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο προβληματισμός του 20nm δεν είναι αποκλειστικός για έναν IHV και μόνο και μόνο αυτό ήταν το νόημα της απάντησής μου. ΄Οταν αφορά όλους τους IHV είναι εύλογη η ερώτησή μου, ούτε είναι απόκοσμο σε μια συζήτηση που αφορά την NV να αναφέρεται ο άμεσος ανταγωνισμός της.

 

Πέρα από αυτό θα σε παρακαλούσα να αλλάξεις τόνο γιατί για απλή ανταλλαγή απόψεων πρόκειται.

Ο τόνος ήταν χαμηλός, μέχρι που ανέφερες τις απόψεις σου.

Και το νόημα το κατάλαβα. Εξ¨άλλου για τέτοια θέματα όταν μιλάμε για NVIDIA ή AMD εννοούμε NVIDIA και AMD  :-)

Επεξ/σία από ahristos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τόνος ήταν χαμηλός, μέχρι που ανέφερες τις απόψεις σου.

Και το νόημα το κατάλαβα. Εξ¨άλλου για τέτοια θέματα όταν μιλάμε για NVIDIA ή AMD εννοούμε NVIDIA και AMD  :-)

Αν θεωρείς τότε ότι πρέπει να υψώνεις τον τόνο όταν τυγχάνει να μην σου αρέσει η άποψη του άλλου (η οποία συμπτωματικά έτυχε τεκμηρίωσης), τότε μπορεί εμένα προσωπικά να με αφήνει στην ουσία αδιάφορο, αλλά δεν θα ήθελα να επαναληφθεί με οποιονδήποτε άλλο χρήστη.

 

Το να εκφράζει κανείς την άποψή του πάνω σε ένα θέμα είναι αναφαίρετο δικαιίωμά του. Το να του επιτίθονται άλλοι είτε άμεσα είτε έμμεσα επειδή εκφράζει την άποψη αυτή μάλλον όχι.

 

Και τώρα τέρμα η ΟΤ συζήτηση και επιστροφή στο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο forum.Επειδη θεωρω οτι η ερωτηση μου δεν χριζει δημιουργιας καινουριου θεματος,και εχει σχεση με nvidia και ati,ηθελα να ρωτησω στα παιδια,ποτε αναμενονται οι καινουριες σειρες Haswell,και 9000 αντιστοιχα;σας ερωτω διοτι απ'οτι βλεπω καθε χρονο βγαινει και κατι διαφορετικο,και η σειρα 7 για nvidia δεν βλεπω να εχει να μας δειξει κατι ξεχωριστο.Για την Amd αναμενω.

Στις σειρες αυτες θα αλλαξει κατι σημαντικο;Σκεφτομαι για κατι καλο μελλοντικα.

Καλη η 780,και απο αποψη χαρακτηριστικων,και απο αποψη τιμης,αλλα νομιζω παλι αρκετα ακριβη.Εαν οι κινησεις απο τους υποψηφιους αγοραστες ειναι στο αμεσο μελλον πιο προσεκτικες και μετρημενες,θεωρω οτι οι τιμες θα πεσουν κι αλλο,σε πιο λογικα επιπεδα,και δεν πρεπει να τρεξουν πολλοι να στηριξουν κατα την γνωμη μου τετοια μεγεθη τιμων.

Η nvidia μονο μεχρι 780 θα βγαλει;

Για τις τιμες σε ισοτιμιας δολλαριου,ευρω,οντως και'γω απο καποιες αγορες που εκανα,δεν ισχυουν.Οτι δειχνουν σε ταξη μεγεθους $,ειναι οι ιδιες και για εμας σε ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηaswell & σειρά 9xxx ΑMD είτε πριν το τέλος χρονιάς είτε αρχές 2014 ανάλογα την περίπτωση. Το κακό με το Haswell είναι ότι θα πρέπει κάποιος να έχει τεράστια ανοχή για να το χρησιμοποιήσει σοβαρά για gaming.

 

Τόσο η NV όσο και η AMD θα βγάλουν εντός της χρονιάς οικοκομικότερες GPU από 780 & ΣΙΑ οι οποίες οι περισσότερες θα είναι μεταλλαγμένες σημερινές 6xx ή 78xx με νέα ονομασία και κάπως μεγαλύτερες επιδόσεις. Είτε σήμερα είτε αύριο θα βρεις αξιοπρεπέστατες λύσεις από αμφότερες εταιρείες μεταξύ 150-200 ευρώ που δεν θα αναστενάζουν εύκολα σε όποια παιχνίδια αντιμετωπίσουν και δεν σου πριονίζουν και το πορτοφόλι τόσο.

 

Κάτι σε Haswell καλό και άγιο αλλά μην περιμένεις - αν αναλογιστείς και την τιμή του - να σου δώσω ένα εφάμιλλο αποτέλεσμα με την προαναφερόμενη κατηγορία καρτών γραφικών. Διόλου τυχαίο: http://www.fudzilla.com/home/item/31461-nvidia-won-most-haswell-high-end-notebooks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί η GTX 780 δεν είναι κάτι ξεχωριστό.

Όπως φαίνεται στα διαγράμματα η GTX 780, έρχεται δεύτερη από την Titan, αλλά παίζουν στην ίδια εθνική. βλέπουμε ότι κάτω από την GTX 780, οι κάρτες έχουν αρκετά χαμηλότερη απόδοση. Μέσα σε αυτές και η GTX 680.

Μπορεί να γελάμε τώρα με τις κάρτες που έχουμε και να τα παίζουμε όλα, αλλά με την Unreal 4, να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε ή μάλλον πόσο βαθιά θα βάλουμε το χέρι στη τσέπη.

http://www.guru3d.com/articles_pages/geforce_gtx_780_review,13.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα διαγραμματα που παρεθεσες Heatspreader,βλεπω σε Far Cry 3,και αναλυση 2560*1600 με 2 msaa με το ζορι 50 fps,ενω στο δευτερο διαγραμμα 680 με 780 διαφορα 12-15 fps.

Η 680 μετα απο λιγη κυκλοφορια ενω μεχρι σημερα ειχε 5,5 κατοσταρικα,μετα την 780 θα'χει 4 και κατι,ενω η 780 μαλλον θα μεινει στα 6 και κατι.

Συνεπως και βασει λογικης,12 fps για 200-250 ευρω,δεν θεωρω αξιολογη επενδυση,και αποδοση.Ολα αυτα φυσικα χωρις να λογαριαζουμε την κινηση της Amd στο αμεσο μελλον.

Τα 50 fps ειναι ναι μεν,playable,αλλα τα 60 που θεωρουνται οπως διαβαζω το οριο για smooth,δεν τα πιανει καμια.

Αρα,θεωρω τις τιμες απαραδεκτες βασει προσωπικης αποψης,τιμη,αποδοση,και αυτος ειναι ο λογος που δεν θεωρω οτι η nvidia εχει βγαλει κατι αξιολογο.Η συγκριση καρτων της ιδιας εταιρειας,δεν μου λεει κατι,με την λογικη οτι η 690 που ειναι διπυρηνη βγαζει σε 1440p,δηλαδη ουτε 1600,70 fps,και καρτα 1000 και κατι ευρω,αρα η 780 με 50 σε 1440,δικαιολογει τα 700 ευρω.

Εαν λαβεις σοβαρα υπ'οψιν οτι μια καρτα 1000 ευρω,ειναι παρελθον σε 1 με 2 χρονια,αφου καθε χρονο βγαζουν και καινουρια,καθως και με την κυκλοφορια πιο απαιτητικων games κινδυνευουν να εχουν τις μισες αποδοσεις,τοτε ειναι πεταμα χρηματων ολες αυτες.

Οπως και να το δω με την δικη μου λογικη,οι καρτες γραφικων φτασανε να αξιζουν οσο ενας ολοκληρος υπολογιστης,οταν σε 2 χρονια ειναι παρελθον.

Σιγουρα εαν καποιος θελει για 6 μηνες να βγαζει 60 fps θα τα δωσει,αλλα στο να απευθυνθουνε σε περισσοτερο κοσμο,και συνεπως περισσοτερες πωλησεις,δεν το βλεπω καθολου.

Το κανουν εσκεμενα;θελουν να εχουν πορτοφολια 5 ταχυτητων;ειλικρινα δεν εβγαλα ποτε ακρη με αυτες τις εταιρειες.

Με τις cpu δεν συμβαινει το ιδιο,καθως ηδη με quad της σειρας 6 που βγηκε πριν ποσα χρονια,συνεχιζει καποιος να μην εχει κανενα προβλημα.

Εκει που θελω να καταληξω,ειναι οτι δεν αξιζουν τα λεφτα τετοιες καρτες,και οι επιδοσεις βγαινουν με το σταγονομετρο.

Ρωτησα για Haswell και ati,με την ελπιδα οτι θα δουμε κατι ξεχωριστο,και εαν φτασω σε σημειο να δωσω 6 κατοσταρικα,να πιασουν τοπο για λιγο παραπανω καιρο.Aπο την σειρα 7 περιμενα πραγματικα κατι διαφορετικο,αλλα θα περιμενω πολυ ακομη μαλλον,μεχρι να μου κανει αυτο το κλικ που λεμε.

Ασε που η nvidia εχει απογοητευση στα drivers,τους κατοχους των 1000 ευρω καρτων,αφου καθε φορα που βλεπω στο history τις βελτιωσεις,η 690 και η titan,μενουν απ'εξω.Ακομη δεν εχουν βγει σωστοι drivers για την τελευταια καρτα 690,βγαινει σειρα 7.

Με το ζορι θα βγαλουν για την 7,και μετα θα'ρθουνε οι Haswell.

Aρα ειναι σαν να σου λενε,εμενα με ενδιαφερει καθαρα το πορτοφολι σου,και δεν με νοιαζει αν μεινεις ευχαριστημενος.

Συγνωμη για την μακροσκελη αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...