Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες για τα Windows 9 στη BUILD 2014, πιθανή κυκλοφορία τον Απρίλιο του 2015


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 μονο μάγκες. (και αργότερα 9)

θα μείνετε και εσείς με τα 7 για ένα διάστημα όπως τόσοι με τα XP, γυρω σας με τα χρόνια ο κόσμος θα αλλαζει σιγά σιγά θα βλεπετε το μετρο παντού.

Μετά θα σταματήσει η υποστήριξη των 7 και τσουπ αφου θα έχετε φάει το μετρο στην μάπα και θα το γνωριζετε θα πάτε στα τοτε windows 10 (ας πούμε) αφου όσοι όσο και να κράζετε δεν πάτε ούτε σε λαινουξ ούτε σε αιος στο τέλος, και εδω ας λέτε, γιατι μονο λέτε.

 

Τα λέμε μετά την παρουσίαση των 9 γιατι αν σας αρέσουν εκείνα ξαφνικά δεν θα έχετε θέμα με το μετρο οι περισσότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα το θέμα με τα Win8 είναι ο τρόπος λειτουργίας των metro apps. Δηλ full screen apps (Χριστέ μου...) ή έστω ένα κομμάτι της οθόνης ενώ έπρεπε σε desktop να τρέχουν σε παράθυρο.

Επίσης η αφαίρεση του start menu. Ναι μεν για εμένα ήταν σαν να μην υπήρχε. Μέχρι που ευχαριστήθηκα όταν δεν το είδα, αλλά αφού κάποιοι το θεωρούν απαραίτητο έπρεπε να είναι απενεργοποιημένο σαν προεπιλογή αλλά να υπάρχει επιλογή ενεργοποίησης για όσους το θέλουν.

Κατά τ' αλλά τα Win8 είναι ένα βήμα ποιο ελαφριά και σταθερά από τα πολύ καλά Win7, και το metro είναι ένας πάρα πολύ καλός launcher. Metro apps δεν χρησιμοποιώ αλλά στα Win7 δεν θα γυρνούσα.

 

Για τα Win9 τώρα, δεν έχω να πω κάτι. Είναι πολύ νωρίς.

Και μια χαρά είναι τα 3 χρόνια για νέα έκδοση.

Το αν οι αλλαγές είναι τέτοιες ώστε να δικαιολογεί την νέα έκδοση θα το δούμε τότε.

Επεξ/σία από GMod
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όποιον μου φτιάχνει αγιογραφία των win8 τον ρωτάω απλα: "Εσένα προσωπικά και με συγκεκριμένα παραδείγματα, που σε βοήθησαν/χάλασαν";

 

Αν είχα καταγράψει τις απαντήσεις θα ανέβαζα παράσταση πιο γελαδερή κι από αυτές του Σεφερλή. Απαντήσεις γεμάτες  στερεότυπα, κολοτούμπες και ανέκδοτα μέχρι χαζογελάκια, ψιλομ@λ@κιούλες και ΕλαΜωρεΤώραΝαΟυμ. Στο τέλος η κλασική ιστορία της σταχτοπούτας: Εχω έναν ξάδερφο που δουλεύει -τουλάχιστον- στη NASA και μου είπε οτι μπλα μπλα.. :eek:

 

Α ναι μη παρεξηγηθώ, τα ίδια ισχύουν κι αν αλλάξω την ερώτηση ας πούμε για winxp/vista/7/xbox/playstation/samsung/apple κτλ.. Δεν αλλάζει κάτι... :P

 

Εμβαθύνετε λίγο under the hood και αφήστε τα VS-wars.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η διαδρομή μου στα λειτουργικά είναι αυτή.

 

DOS 4.01 - 5 - 6.22 1990 - 1998

Windows 3.1 1993 - 1994

Windows 3.11 1994 - 1998

Windows 95 OSR2.5 1998

Windows 98 SE 1999 - 2000

Windows 2000 2001 - 2004

Windows XP SP2 2004 - 2010

Windows 7x64 2010...

 

Βεβαίως δοκιμάστηκαν και άλλες εκδόσεις όπως τα ME, NT 3.51 και 4.00 αλλά ξηλώθηκαν με συνοπτικές διαδικασίες.

Με λίγα λόγια, ότι είναι καλύτερο θα εγκατασταθεί, εάν τα 9 δεν είναι καλύτερα από τα 7 θα περιμένω τα επόμενα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν την παλευτε καστανο μερικοι...ο αλλος γυρναει σε 7 γιατι δεν εχει star button..βαλε ρε μεγαλε το clasic shell και εισαι κομπλε..

 

μα αν ειναι δυνατον να κρινεις ενα λειτουργικο για ενα start button δλδ ελεος.εγω εχω 8.1 και δεν τα αλλαζω με τιποτα.

εκανα τις παραμετροποιησεις μου και ειναι ολα τελεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν την παλευτε καστανο μερικοι...ο αλλος γυρναει σε 7 γιατι δεν εχει star button..βαλε ρε μεγαλε το clasic shell και εισαι κομπλε..

 

μα αν ειναι δυνατον να κρινεις ενα λειτουργικο για ενα start button δλδ ελεος.εγω εχω 8.1 και δεν τα αλλαζω με τιποτα.

 

εκανα τις παραμετροποιησεις μου και ειναι ολα τελεια.

Αρα συμφωνεις οτι ως λειτουργικο out of the box δεν κανει και θελει αλλαγες και παραμετροποιησεις. Σε εσενα μπορει να μην ειναι το start button να ειναι κατι αλλο. Σε εμενα να ειναι το Modern UI που ανοιγει σε ασχετες στιγμες. Δηλαδη θελει δουλεια ακομη για να γινει αποδεκτο απο τον απλο χρηστη. Γιατι ο μεσος και andvanced καθονται και μπορουν , να τα παραμετροποιησουν. Ο απλος ομως μπορει να βρει αυτα που κανει καθε μερα και σε μια ταμπλετα android απο το να παλευει με ενα λειτουργικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς το παρων τα 7 ειναι αξεπεραστα, οποτε λεω να βαλω τα 8 μπας και αλλαξω γνωμη, σε 2-3 εβδομαδες να σου παλι φορματ να ξαναμπουν τα 7. Δεν αναφερομαι μονο στην εμφανιση, αλλα και στην χρηστικοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φτάνει που αρκετοί τίτλοι παιχνιδιών DX9 - DX10 έχουν ασυμβατότητες με DX11.1 - 11.2. Εδώ υπάρχουν προβλήματα στα παιχνίδια μετά την εγκατάσταση του "evil update - KB2670838" που προσθέτει στα 7 μέσω του IE, libraries του DX11.1.

 

Σημαντικός λόγος να μείνεις μακρυά από τα 8άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟ START!!! Γιατι να το επαναφερουν;;;; Εμενα με βολευει μια χαρα η αντιστοιχη οθονη στο Metro. Το μονο που θυμαμαι να κανω με το start που δε βολευει τωρα ειναι να το ανοιγοκλεινω οταν βαριεμαι :D

συμφωνω και εγω! βλακεια είναι το start menu χιλιες φορες η οθονη εναρξης metro πολύ πιο ευκολη. τσακ μπαμ. κοιτα την εφαρμογήη το desktop πρόγραμμα το πατας και ετοιμος, όχι σαν το κουμπι εναρξης που ψάχνεις στα υπομενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποσχέθηκα πως θα γράψω εντυπώσεις μόλις το δοκιμάσω:

 

Από την παρασκευή έχω την ευκαιρία να παίζω ταυτόχρονα με 2πλη καθαρή εγκατάσταση win7 x64 και win8.1 x64 σε διαφορετικούς αλλά ίδιους sata2 σκληρούς. Το σύστημα είναι ενα τετραπύρηνο q6600 με 4gb ram, ελεγμένο με av, memcheck κτλ. Η εγκατάσταση έγινε με τα defaults και περάστηκαν όλα τα updates. Μετά από 4-5 restarts ωστε το σύστημα να έρθει στα ίσια του τα αποτελέσματα είναι:

 

1. Τα win7 x64 είναι τουλάχιστον 20%-30% πιο γρήγορα από τα win8.1 , σε κατάσταση out-of-the-box χωρίς έξτρα προγράμματα.

2. Τα win8 παρουσίασαν 2 κρασαρίσματα, το ένα κατα το hybrid sleep και το άλλο στην διάρκεια ενός restart.

3. Τα win8 μπουτάρουν και κλείνουν 40%-50% πιο γρήγορα από τα win7.

4. Στα win7 χρειάστηκαν drivers για το wireless stick και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι. Στα win8 έψαξε-κατέβασε και εγκατέστησε μόνο του όλους τους drivers.

5. Στα win8 εμφανίστηκαν αρκετά κολλήματα και στα metro apps και στις σοβαρές λειτουργίες πχ. αναζήτηση, την πρώτη φορά βρήκε ότι ζήτησα, την επόμενη με αγνόησε.

6. Στα win8 ο δίσκος σκάβει συνεχώς, θύμισε εποχές πρώτης έκδοσης vista. Απλά fail.

7. Τα win7 λειτουργούν μια χαρά, κατά τα γνωστά, χωρίς παρεμβάσεις στα services.

 

Verdict: Είναι φανερό πως οι developers της MS ασχολήθηκαν πάρα πολύ με το windows store και τα λεφτά που έρχονται από τις metro εφαρμογές, που δεν έμεινε χρόνος για περισσότερο refinement του λειτουργικού. Σε καμιά περίπτωση δεν δίνουν τη σιγουριά των win7 αφού σε κάθε restart εμφάνιζαν και κάτι περίεργο πχ. η εμμονή να δέσουν το local account με ένα outlook account. Αυτά είναι τραγικές μανατζεριές που θυμίζουν τη google με τη μανία της στο google+. Προσπάθησα ειλικρινά να αγνοήσω την σχετική παραφιλολογία αλλά δυστυχώς τα win8.1 είναι φανερά crippled για κάποιο περίεργο λόγο που το αποδίδω στην βιασύνη να βγούν στην αγορά. Προσωπικά μου θύμισε εποχές που το Nero ήταν κάποτε πρόγραμμα και μετά έγινε bloatware. :P

 

Πρόταση: Οσοι κάνετε πραγματική δουλειά με τα windows, μείνετε στα win7. Αλλιώς θα χρειαστεί να μπεί πολύ νερό στο κρασί σας.. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

κι έμεινες με τους drivers που κατεβάζουν τα windows 8 από μόνα τους ε?

 

όταν λες 20-30% πιο γρήγορα, σε τι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι έμεινες με τους drivers που κατεβάζουν τα windows 8 από μόνα τους ε?

Για "Out of the box" experience σχολιάζω. Τους drivers για usb wireless και για την κάρτα ήχου εβαλε. Μην ανησυχείς, δόξα στο γιαραμπή 30 χρόνια με υπολογιστή, ένα optimization και ένα service refinement μπορώ να κάνω, μόλις περάσει η πρώτη φάση δοκιμών. Skip the skeptiscism. ;)

 

 

όταν λες 20-30% πιο γρήγορα, σε τι?

 

Σε ότι... Εφαργογές, ie browsing, flash, όλη η αισθηση είναι πιο γρήγορη στα win7 παρά το default aero. (*Ιδιος nvidia driver και στα 2.) Λογικό το βρίσκω αφού στα 8αρια παίζουν διάφορα services από πίσω, αν τα κλείσω παίζουν σαν τα 7αρια. Αν όμως στρώσω και τα 7άρια δηλ. κλείσω services και κόψω τα πολλά aero effects, δεν θα γίνουν πάλι πιο γρήγορα; Γι'αυτό είπα "out of the box". Περίεργο επίσης οτι το dwm (Desktop Window Manager) παίζει πολύ ψηλότερα στα 8άρια από τα 7άρια. Να ελπίζω οτι υπάρχει θέμα με τον τελευταίο nvidia driver στα 8άρια;

 

Πάντως η γενική αίσθηση δεν είναι wow!, παρά το πολύ όμορφο περιβάλλον, αυτό καταθέτω. Μιλάμε τώρα για ένα σύστημα που το δουλεύω 4 χρόνια με win7 x64 και το ξέρω σαν το χέρι μου. Με αυτές τις συνθήκες τα 8άρια δεν έχουν καμία τύχη εδώ πέρα, εκτός αν υπάρχει κάτι-κάπου-κάπως που κάνει το σύστημα 20-25% πιο γρήγορο. Πχ. να κλείσει εντελώς το service για το metroUi; Πολύ αμφιβάλλω όμως... :,(

 

Edit: 1ο απαραίτητο optimization στα 8αρια, Αν κλείσουν τα metro live tiles , το σύστημα δουλεύει αισθητά πιο γρήγορα ακόμα κι αν βρίσκομαι αποκλειστικά σε desktop mode.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τι να σου πω, προσωπικά τέτοια αίσθηση δεν είχα, όπως και πάρα πολλοί άλλοι, ούτε τα συγκριτικά/benchmarks που έχουν γίνει από άπειρα sites δείχνουν τέτοιες διαφορές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κι εγώ τα 8άρια θέλω, αλλιώς γιατί να μπω στον κόπο; Να πούμε όμως οτι οι περισσότεροι users μένουν στο boot time και στο wow factor του metroUI. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το boot time μου είναι αδιάφορο πρώτον διότι το pc σπάνια κλείνει και δεύτερον γιατί έχω ssd :P

 

Οι διαφορές στις επιδόσεις στο σύστημα μου είναι σχεδόν ανύπαρκτες σε σχέση με τα 7,απλά τα έχω επιλέξει για κάποια συγκεκριμένα νέα features για τα οποία θα έπρεπε να έχω βάλει 3rd party programs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...