Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες για τα Windows 9 στη BUILD 2014, πιθανή κυκλοφορία τον Απρίλιο του 2015


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>Αυτους που με τον θειο δηλαδη πως θα τους μετρησει ρε φιλε;Προφανως και εννοει τους νομιμους κατοχους....</p>

 

τα σπασμένα είναι στην ουσία κανονικά ενεργοποιημενα με παράνομο τρόπο...

 

μετά την ενεργοποιηση η Microsoft σε βλέπει στούς servers της ως κανονικό χρήστη...για αυτό και μπορείς και έχεις ενημερώσεις,service pack κτλ

 

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αναρωτηθεί γιατί τα υποστήριξε 14 ολόκληρα χρόνια; Σίγουρα όχι για την ψυχή της μάνας της.

 

Τα υποστήριξε, επειδή όλες οι εταιρίες/χρήστες τα αγόρασαν και μετά ΔΕΝ αναβάθμισαν λόγω κόστους. Και γιατί "βολεύτηκαν" με αυτά. Αποτέλεσμα; 14 χρόνια μετά οι χρήστες να μην έχουν δοκιμάσει κάτι νέο, και να είναι κολλημένοι σε τόσο παλιό λειτουργικό. Και τώρα που θέλει να προωθήσει και να πετύχουν τα 8 "θυμήθηκε" να τα θάψει.

 

Και άντε, πες αυτοί που δεν χρειάζονται τα νέα λειτουργικά, πάει στο καλό. Αλλά να βλέπεις ΟΛΕΣ οι εταιρίες και ΟΛΑ τα εκπαιδευτικά ιδρύματα να έχουν μείνει με XP είναι κατάντια. Έτσι πάμε μπροστά; Με λειτουργικά δεκαετιών; Δε νομίζω.

 

Ενώ με linux, μάντεψε. Θα αναβαθμιζόταν δωρεάν. Ναι, τέλειο θα ήταν να αλλάζει το λειτουργικό κάθε 2 χρόνια. Όχι, να μένουμε 14 χρόνια με το ίδιο λειτουργικό. Αλλά αυτή η διανομή linux, θα έπρεπε να είναι user friendly και να υποστηριζόταν από τους κατασκευαστές. 

 

Ο μόνος που έφτασε πιο κοντά στο παραπάνω, είναι η Canonical, αλλά δεν τα έχει καταφέρει μέχρι στιγμής καθώς είναι πολύ πίσω ακόμα από τον ανταγωνισμό.

 

Η Google θα μπορούσε να τα καταφέρει, αλλά κόλλησε με το web-based Chrome OS. Εδώ έχει καταφέρει να βγάλει τόσα laptop από (σχεδόν) όλους τους κατασκευαστές. Αν έβγαζε μία διανομή linux που θα μπορούσε να μπει σε full mode Chrome OS αλλά και Android θα ήταν το ιδανικότερο, αλλά τίποτα... Πραγματικά κρίμα.

 

Τώρα η Valve, τη βλέπω πιο πολύ συγκεντρωμένη στο gaming κομμάτι του Steam OS και όχι στο desktop, οπότε δεν περιμένω και πολλά, και είναι κρίμα γιατί είναι κορυφαία εταιρία. 

 

Μακάρι, το linux και το open-source να κυριαρχήσει και στα desktop κάποια στιγμή (γιατί στα κινητά/τάμπλετ κυριαρχεί ήδη). Μόνο κέρδος θα έχουν οι καταναλωτές.

 

υπάρχουν λυσεις εμπορικες με Linux αλλα μάντεψε τις πληρωνεις! Κανείς δε σου δινει προιον δωρεαν με υποστηριξη για να το χρησιμοποιησεις για να βγαλεις χρηματα. Επειδη το λογισμικο δεν εχει υλικη υπόσταση και επειδη ευκολα το βρισκεις δωρεαν για προσωπικη χρηση και επειδη και η microsoft φυσικα το επετρεψε για να κυριαρχήσει εχει επικρατησει η λογικη του τζαμπα. Και γω θέλω κάθε χρονο νεα αθλητικα αλλα δε μου τα αναβαθμιζουν αν δεν πληρωσω αν και εχω πληρωσει μεγάλο περιθωριο κερδους. Το λειτουργικο ειναι κατι που χρησιμοποιεις ακομα και οταν ΔΕΝ το χρησιμοποιεις και πρεπει να καταλαβετε οτι και 100€ να το αγορασεις η τιμη ειναι πολυ χαμηλη!!! Όλα αυτά θα γίνουν πολύ κατανοητά αν σκεφτείς τι περιθώριο κέρδους πληρώνεις για να πιεις έξω εναν καφέ. Το linux και το Open-source αν θελεις να εχεις μια ευκαιρια να επικρατησει θα επικρατήσει μόνο αν αρχίσεις να πληρώνεις για αυτό

τα υποστηρίζει πως ακριβώς;αφού μένουν στάσιμα τεχνολογία(DX9)εγω δηλαδη που τα χρησιμοποιω μόνο για games,γιατί να μην μπορώ να μείνω με τα xp και να μπορώ να παίζω τα παιχνιδιακια μου;και ένταξη xp με dx11.2 πες το υπερβολή στα 7 γιατί όμως;σωστή υποστήριξη θα ήταν να τα κρατάει στην αιχμή της τεχνολογίας πράγμα που δεν κάνει,αναγκαζοντας μας να αλλάζουμε λειτουργικό καθε 1/2 χρόνια πληρώνοντας το.

 

ναι πρεπει να το πληρωσεις, δε σε αναγκαζει κανεις, δεν ειναι διακιωμα σου να θες να καταναλωνεις χωρις κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 98 second edition ρε!

Παλι μάτωσαν τα ματια μου...
Τι σας χαλανε τα καινουργια λογισμικα ήθελα να ξερα..
Για να βγαίνουν στην αγορα παει να πει οτι κατι παραπανω θα εχουν απο τα προηγουμενα,κατι καλύτερο θα εχουν να προσφέρουν.
Εσεις πριν κυκλοφορήσουν τα θάψατε.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αναρωτηθεί γιατί τα υποστήριξε 14 ολόκληρα χρόνια; Σίγουρα όχι για την ψυχή της μάνας της.

 

Τα υποστήριξε, επειδή όλες οι εταιρίες/χρήστες τα αγόρασαν και μετά ΔΕΝ αναβάθμισαν λόγω κόστους. Και γιατί "βολεύτηκαν" με αυτά. Αποτέλεσμα; 14 χρόνια μετά οι χρήστες να μην έχουν δοκιμάσει κάτι νέο, και να είναι κολλημένοι σε τόσο παλιό λειτουργικό. Και τώρα που θέλει να προωθήσει και να πετύχουν τα 8 "θυμήθηκε" να τα θάψει.

 

Και άντε, πες αυτοί που δεν χρειάζονται τα νέα λειτουργικά, πάει στο καλό. Αλλά να βλέπεις ΟΛΕΣ οι εταιρίες και ΟΛΑ τα εκπαιδευτικά ιδρύματα να έχουν μείνει με XP είναι κατάντια. Έτσι πάμε μπροστά; Με λειτουργικά δεκαετιών; Δε νομίζω.

 

Ενώ με linux, μάντεψε. Θα αναβαθμιζόταν δωρεάν. Ναι, τέλειο θα ήταν να αλλάζει το λειτουργικό κάθε 2 χρόνια. Όχι, να μένουμε 14 χρόνια με το ίδιο λειτουργικό. Αλλά αυτή η διανομή linux, θα έπρεπε να είναι user friendly και να υποστηριζόταν από τους κατασκευαστές. 

 

Ο μόνος που έφτασε πιο κοντά στο παραπάνω, είναι η Canonical, αλλά δεν τα έχει καταφέρει μέχρι στιγμής καθώς είναι πολύ πίσω ακόμα από τον ανταγωνισμό.

 

Η Google θα μπορούσε να τα καταφέρει, αλλά κόλλησε με το web-based Chrome OS. Εδώ έχει καταφέρει να βγάλει τόσα laptop από (σχεδόν) όλους τους κατασκευαστές. Αν έβγαζε μία διανομή linux που θα μπορούσε να μπει σε full mode Chrome OS αλλά και Android θα ήταν το ιδανικότερο, αλλά τίποτα... Πραγματικά κρίμα.

 

Τώρα η Valve, τη βλέπω πιο πολύ συγκεντρωμένη στο gaming κομμάτι του Steam OS και όχι στο desktop, οπότε δεν περιμένω και πολλά, και είναι κρίμα γιατί είναι κορυφαία εταιρία. 

 

Μακάρι, το linux και το open-source να κυριαρχήσει και στα desktop κάποια στιγμή (γιατί στα κινητά/τάμπλετ κυριαρχεί ήδη). Μόνο κέρδος θα έχουν οι καταναλωτές.

 

Τα xp ήταν γενικά μεγάλη επιτυχία,γιατί και στην εποχή τους υπήρχε πολύ hype για αυτά.

Ήταν η ίδια εποχή που είχε εμφανιστεί το DVD,και το πολύ πιο γρήγορο και ευρύτερα διαδεδομένο από τους hardware manufacturers USB2,και τα xp ήταν απ τα πρώτα που είχαν καλούς driver usb2,και μπορούσαν να παίξουν ταινίες DVD ή να τα χρησιμοποιήσουν για δεδομένα,και ο κόσμος τα είδε ως κάτι αναγκαίο,κάτι που πραγματικά θα τους άφηνε να χειριστούν νέες τεχνολογίες hardware.

 

Το θέμα είναι πως πέρα από τις όποιες αναβαθμίσεις έκανε η Microsoft στις εκδόσεις των Windows από εκείνη τη στιγμή,μεσολάβησε μια μεγάλη διεύρυνση του internet,και μαζί άνοιξε η αγορά software πάρα μα πάρα πολύ,σε σημείο που φτάσαμε να μπορούμε να κάνουμε σχεδόν οτιδήποτε με software το οποίο δεν περιλαμβάνεται μέσα στο κώδικα των Windows,και να είναι αυτό το software τις περισσότερες φορές δωρεάν,και να μπορεί να το κατεβάσει κάποιος από το σπίτι του...

 

Τότε άμα ήθελες να πάρεις dvd drive και να βλέπεις dvd ταινίες στον υπολογιστή,ΕΠΡΕΠΕ να βγάλεις τα Windows 98 ή 2000 ή Millenium,και να βάλεις XP. Τώρα ότι καινούριο και να βάλεις στο PC σου,είτε blu ray,είτε display port,είτε 3d printer,στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων το απαραίτητο software για τη λειτουργεία αυτών θα το παρέχει ο κατασκευαστής hardware ή άλλος software developer.

 

Υπάρχουν ένα σωρό αλλαγές από έκδοση σε έκδοση,αλλά το θέμα είναι ότι πέρα από τις αλλαγές στο UI ο μέσος χρήστης ούτε ξέρει ποιες είναι οι αλλαγές αυτές,ούτε και μάλλον πρόκειται να μάθει,μιας και δεν είναι πλέον του τύπου να  ξεκλειδώνουν λειτουργείες για τον απλό χρήστη.

 

Μπορεί να έχει μια νέα έκδοση του Visual Studio,και directX,αλλά πέρα από τους προγραμματιστές και τους gamers,ποιοι άλλοι θα ενδιαφερθούν για τέτοιου είδους αναβαθμίσεις ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ disqualified<br>

σωστά αυτα που λες,αλλά μια διόρθωση.<br>

στην επαγγελματικη αγορά δεν πληρώνεις το λειτουργικό,αλλά την υποστήριξη!<br>

και έχει κλιμακούμενη τιμή<br><br>

δηλαδή εγώ μπορώ να πω στην RedHat <br>

οτι θέλω μόνο απομακρύμένη βοήθεια,μέχρι 3βλάβες(software problems) τον χρόνο και να πληρώνω 100$ τον χρόνο<br>

μπορώ όμως να πω ότι θέλω αυτόματα updates, απεριόριστες βλάβες με και λύση των οποίων προβλημάτων προκύψουν μέσα σε μίση ώρα! και όχι απομακρύμένα δίνοντας μου οδηγίες αλλά να τα κάνουν όλα αυτοί!<br><br>

τότε το μαλί μπορεί να πάει και 100.000$<br>

αλλά όταν έχεις σοβαρή επιχείρηση δεν το ρισκάρεις και τα σκας για υποστήριξη ανεξαρτητος λειτουργικόυ!<br><br>

 

Alithinos το πρόβλημα είναι ότι πλέον δεν αναβαθμιζουν dx η visual studio αναγκαζοντας σε να μεταβεις στο καινούργιο που ουσιαστικά δεν προσφέρει και κάτι το φοβερό καθώς όπως είπες κι εσύ τα πάντα πια υποστήριζονται απο τους κατασκευαστες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωω πωω...κολληματα που εχετε μερικοι!!

Η λυση λεγεται classic shell, κανονικο μενου των windows 7 στα 8 και καθολου metro...και ειναι και free!

Θα σταματησετε να μας τα ζαλιζετε επιτελους?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε μοντελο υπάρχει σημασία έχει ότι πληρώνεις κάτι

ναι,αλλα έχει διαφορά να πληρώνεις το λειτουργικό από το να πληρώνεις την υποστήριξη...

στο ένα πληρώνεις software και στο άλλο μια υπηρεσία

 

και αν θέλω να στησω έναν απλό mail server ή τέλος πάντων κάτι για προσωπική μου χρήση,δεν χρειάζομαι υποστήριξη αρα δεν πληρώνω!

 

γιατί και να πέσει ο server χεστικα,οπότε τον φτιάξω!

 

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα τα windows 8 σε αργα μηχάνημα και ιδικα τα APU της amd εχουν βρει την βάση τους πανω σε αυτα. Αλλα ειληκρινα σε desktop ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ. Ειναι τελικό! ειναι ωραια σε οθονη αφής αντε και σε λαπτοπ λιγο να το παλεψεις με το multitouch touchpad. Αλλα σε desktop ΔΕΝ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι,αλλα έχει διαφορά να πληρώνεις το λειτουργικό από το να πληρώνεις την υποστήριξη...

στο ένα πληρώνεις software και στο άλλο μια υπηρεσία

 

και αν θέλω να στησω έναν απλό mail server ή τέλος πάντων κάτι για προσωπική μου χρήση,δεν χρειάζομαι υποστήριξη αρα δεν πληρώνω!

 

γιατί και να πέσει ο server χεστικα,οπότε τον φτιάξω!

 

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

Και στην MS πληρώνεις υπηρεσία και λειτουργικό. Αυτό που συζητάμε τωρα μου θυμίζει λίγο το χωρίς πάγιο ΟΤΕ. Για να το κλείσουμε θεωρώ υπερβολικά τα παράπονα για το κόστος των windows. Νo hard feelings φυσικά έτσι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να δούμε και κανένα dx12!!!

πάντως αν έρθουν τόσο γρήγορα με βλέπω να παραληπτω τελείως τα 8 και να τα περιμένω!

 

αλήθεια ξέρεις κανείς αν τα επερχομενα παιχνίδια(watch dogs,the whither3κτλ) θα υποστηρίζουν dx11,1?

 

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

@ disqualified

το ότι πληρώνεις πληρώνεις την Microsoft για software&support μπορεί να ισχύει θεωρητικά,αλλα όχι πρακτικά...

απλά προσπάθησε να επικοινωνησεις με την υποστήριξη (ή όπως το λένε) για σοβαρό πρόβλημα!

 

αντίθετα στο linux και μα μην έχεις υποστήριξη,πάντα θα υπάρχει η κοινότητα,πρόθυμη να σε βοηθήσει όπου χρειαστεις!

 

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...