Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες για τα Windows 9 στη BUILD 2014, πιθανή κυκλοφορία τον Απρίλιο του 2015


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΜΑΝ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟ START!!! Γιατι να το επαναφερουν;;;; Εμενα με βολευει μια χαρα η αντιστοιχη οθονη στο Metro. Το μονο που θυμαμαι να κανω με το start που δε βολευει τωρα ειναι να το ανοιγοκλεινω οταν βαριεμαι :D

Γιατι οταν θα ξυλωσουμε το modern UI με κατι πρεπει να μπαινουμε στις εφαρμογες μας :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον , απτα 8.1 , ο χρηστης μπορει να κανει το metroUI  -Ε-ΝΤΕ-ΛΟΣ  bypass .  Απλα οριζονταις στο pc να μπαινει στο desktop κατα την εκκινηση , και οταν παταει το start button , να μην μπαινει στο metroUI , αλλα στην λιστα με ολα τα προγραμματα ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον , απτα 8.1 , ο χρηστης μπορει να κανει το metroUI  -Ε-ΝΤΕ-ΛΟΣ  bypass .  Απλα οριζονταις στο pc να μπαινει στο desktop κατα την εκκινηση , και οταν παταει το start button , να μην μπαινει στο metroUI , αλλα στην λιστα με ολα τα προγραμματα ....

Γινεται να μην υπαρχει καθολου; Να μην υπαρχει η περιπτωση να ανοιξει ξαφνικα μια metro εφαρμογη σε full screen την ωρα που παιζω ενα game ; (το εχω παθει με το hotmail)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τσακίδια και ακόμη παραπέρα.

 

Linux, OpenGL, και άντε γεια. Που μου έχει και την απαίτηση να αγοράζουμε λειτουργικό κάθε δυο χρόνια.

 

Από δω ρε!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παιδιά έχω μια απορία για τα κινητά αυτη που έχουν WP 8 θα βγει αναβάθμιση για να πάνε σε 8.1 ;;

ναι το επιβεβαίωσε τις προάλες η MS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επέλαση της κοινής λογικής..

 

Το start επανέρχεται γιατί απλά για desktop είναι καλύτερο (για πολλούς από εμάς) καθώς η λογική start->all programs->Appnamefolder->appname και start->controlpanel->blablabla είναι απλά καλύτερη από τα "πλακάκια" ατάκτως ερριμένα (εντάξει στην 8.1 τα "τακτοποίησαν καλύτερα αλλα παραμένουν πλακάκια).

 

Τηλεφωνικό support με metro start των 8.0 ή/και 8.1...

- "άκου φίλε για να το βρεις θα κάνεις κλικ σε κάποια γωνία αριστερά αν έχει 8.0 ή στο παράθυρο κάτω αριστερά αν έχει 8.1 και θα βγουν κάτι σελίδες με πλακάκια στην δεύτερη στην μεσαία στήλη κάπου προς τα κάτω ή ίσως λίγο πάνω αν έβαλες καινούριες εφαρμογές θα δείς ένα εικονίδιο που μοιάζει με πεπόνι άγουρο. Θα σου έλεγα να το γράψεις αντί να το ψάχνεις αλλά η εφαρμογή είναι από έναν Ούγγρο και αρχίζει με τρία σύμφωνα και δεν θυμάμαι την σειρά.." ΕΛΕΟΣ!!!

 

Να μην ξαναλέμε τα ίδια επιχειρήματα τα έχουμε παραθέσει οι δύο παραταξεις σε άλλα threads.

 

btw Και 25 εκ εγκαταστάσεις που έχει είναι διότι

α) όλα τα νέα laptop/pc έρχονται με 8αρια καθώς τα 7 δεν υπάρχουν και άρα τι να κάνεις θα υπάρχουν και 8 αναγκαστικά.

β) γιατί υπάρχει το δωρεάν classic shell και τα κάνει "λειτουργικά" και "ανεκτά". Φαντάζομαι στα 25.000.000 8άρια τα 20 θα το έχουν χαλαρά. Τα άλλα 5 ή δεν το ξέρουν ή όντως τους αρέσει περισσότερο το "νέο σταρτ" (γούστα είναι αυτά υπάρχουν και βίτσια :P).

 

Υ.Γ. Δεν είπε κανείς ότι τα 8άρια δεν είναι γρήγορα, σταματάτε να λέτε συνέχεια αυτό. Γρήγορα είναι και σταθερά και μπουτάρουν γρήγορα (για αυτό κυρίως και δείχνουν πιο γρήγορα από τα 7). Δύσχρηστα είναι και άσχημα (χωρίς aero) αλλα με classic shell στρώνουν.και είμαι σίγουρος τα 9άρια θα είναι όπως πρέπει (start, aero).

 

Άλλωστε θα αφήσει και το metro start και UI για χρήστες ταμπλετών ή desktopάδες που αγαπάνε να υποβαθμίζουν την εμπειρία χρήσης ενός desktop συστήματος σε επίπεδο.. "ταμπλέτας".

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πλάκα κάνετε όλοι ότι τα win8.1 είναι ελαφριά ? πως το ορίζεται το ελαφριά ότι πάνε καλά στο browsing ? και μόνο ?? όσοι γράφεται για τα παλιά λαπτοπ που πάνε καλά και "καλά" πάνε δηλαδή καλύτερα απο ότι τα windows 7 starterN σε παλιά λαπτοπ με 1gb ram ?  έλεος με τα σκουπίδια windows και με τους άσχετους χρήστες που τα υποστηρίζουν... γιατί σε μένα στο 99% των games είναι απο 2-10% κάτω απο τα 7 ? ΓΙΑΤΊ ΣΕ ΌΤΙ ΈΧΕΙ ΝΑ ΚΆΝΕΙ ΜΕ CPU πχ CINEBENCH, 3DMARK PHYSICS EΙΝΑΙ ΚΑΤΩ 7-8% ? και φυσικά σε ανάλογα προγράμματα της δουλειάς μου, μου έβγαλαν την παναγία με το MOUSE ACCELERATION και ακόμα με το τραγικό patch βελτίωσαν μερικά games δεν τα διόρθωσαν όλα και μου τα προμόταρε η ΜS σαν gaming λειτούργικο με υποστήριξη dx11.2 και τα αγόρασα για το τπτ. Προσωπικά η ms με εξαπάτησε και είμαι αγανακτησμένος γιατί τα αγόρασα και πήρα κάτι χειρότερο απο το προηγούμενο προΐον και ΤΕΛΟΣ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τσακίδια και ακόμη παραπέρα. Linux, OpenGL, και άντε γεια. Που μου έχει και την απαίτηση να αγοράζουμε λειτουργικό κάθε δυο χρόνια. Από δω ρε!!!

 

υποστηρίζει τα ΧP 14 χρόνια απο που κι ως που εχει την απαίτηση να αγοραζεις νεο λειτουργικό κάθε 2 χρόνια; Μάλλον εσύ εχεις την απαίτηση να αλλάζεις λειτουργικό χωρις κοστος σε λιγότερο από 2 χρόνια

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα surface mini pro θα θέλαμε εξιςου θα έλεγα.

Ενα σε χαρακτηριστικα ThinkaPad 8 αλλα με Wacom digitazer διοτι η Lenovo ξέχασε να να το βαλει.

 

Για το 15 έχουμε καιρό ακομα και τι θα επιθυμούσαμε.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποστηρίζει τα ΧP 14 χρόνια απο που κι ως που εχει την απαίτηση να αγοραζεις νεο λειτουργικό κάθε 2 χρόνια; Μάλλον εσύ εχεις την απαίτηση να αλλάζεις λειτουργικό χωρις κοστος σε λιγότερο από 2 χρόνια

 

Έχεις αναρωτηθεί γιατί τα υποστήριξε 14 ολόκληρα χρόνια; Σίγουρα όχι για την ψυχή της μάνας της.

 

Τα υποστήριξε, επειδή όλες οι εταιρίες/χρήστες τα αγόρασαν και μετά ΔΕΝ αναβάθμισαν λόγω κόστους. Και γιατί "βολεύτηκαν" με αυτά. Αποτέλεσμα; 14 χρόνια μετά οι χρήστες να μην έχουν δοκιμάσει κάτι νέο, και να είναι κολλημένοι σε τόσο παλιό λειτουργικό. Και τώρα που θέλει να προωθήσει και να πετύχουν τα 8 "θυμήθηκε" να τα θάψει.

 

Και άντε, πες αυτοί που δεν χρειάζονται τα νέα λειτουργικά, πάει στο καλό. Αλλά να βλέπεις ΟΛΕΣ οι εταιρίες και ΟΛΑ τα εκπαιδευτικά ιδρύματα να έχουν μείνει με XP είναι κατάντια. Έτσι πάμε μπροστά; Με λειτουργικά δεκαετιών; Δε νομίζω.

 

Ενώ με linux, μάντεψε. Θα αναβαθμιζόταν δωρεάν. Ναι, τέλειο θα ήταν να αλλάζει το λειτουργικό κάθε 2 χρόνια. Όχι, να μένουμε 14 χρόνια με το ίδιο λειτουργικό. Αλλά αυτή η διανομή linux, θα έπρεπε να είναι user friendly και να υποστηριζόταν από τους κατασκευαστές. 

 

Ο μόνος που έφτασε πιο κοντά στο παραπάνω, είναι η Canonical, αλλά δεν τα έχει καταφέρει μέχρι στιγμής καθώς είναι πολύ πίσω ακόμα από τον ανταγωνισμό.

 

Η Google θα μπορούσε να τα καταφέρει, αλλά κόλλησε με το web-based Chrome OS. Εδώ έχει καταφέρει να βγάλει τόσα laptop από (σχεδόν) όλους τους κατασκευαστές. Αν έβγαζε μία διανομή linux που θα μπορούσε να μπει σε full mode Chrome OS αλλά και Android θα ήταν το ιδανικότερο, αλλά τίποτα... Πραγματικά κρίμα.

 

Τώρα η Valve, τη βλέπω πιο πολύ συγκεντρωμένη στο gaming κομμάτι του Steam OS και όχι στο desktop, οπότε δεν περιμένω και πολλά, και είναι κρίμα γιατί είναι κορυφαία εταιρία. 

 

Μακάρι, το linux και το open-source να κυριαρχήσει και στα desktop κάποια στιγμή (γιατί στα κινητά/τάμπλετ κυριαρχεί ήδη). Μόνο κέρδος θα έχουν οι καταναλωτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικό σύμφωνα με το WinSuperSite για την τωρινή κατάσταση είναι ότι τα Windows 8.1 χρησιμοποιούνται σε περίπου 25 εκατομμύρια PC's, ένας αριθμός αν μη τι άλλο απογοητευτικός.

Eννοει ολους, (και αυτους με τον θειο), η μονο τους νομιμους, γιατι μου φαινετε πολυ μικρος ο αριθμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στα τσακίδια και ακόμη παραπέρα. Linux, OpenGL, και άντε γεια. Που μου έχει και την απαίτηση να αγοράζουμε λειτουργικό κάθε δυο χρόνια. Από δω ρε!!!

 

υποστηρίζει τα ΧP 14 χρόνια απο που κι ως που εχει την απαίτηση να αγοραζεις νεο λειτουργικό κάθε 2 χρόνια; Μάλλον εσύ εχεις την απαίτηση να αλλάζεις λειτουργικό χωρις κοστος σε λιγότερο από 2 χρόνια

τα υποστηρίζει πως ακριβώς;αφού μένουν στάσιμα τεχνολογία(DX9)εγω δηλαδη που τα χρησιμοποιω μόνο για games,γιατί να μην μπορώ να μείνω με τα xp και να μπορώ να παίζω τα παιχνιδιακια μου;και ένταξη xp με dx11.2 πες το υπερβολή στα 7 γιατί όμως;σωστή υποστήριξη θα ήταν να τα κρατάει στην αιχμή της τεχνολογίας πράγμα που δεν κάνει,αναγκαζοντας μας να αλλάζουμε λειτουργικό καθε 1/2 χρόνια πληρώνοντας το.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...