Προς το περιεχόμενο

Windows tablets/hybrids γενικά.


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα ακομα αναλυτικό review του νέου 10 ιντσου tablet της Acer σε στυλ Τ100

http://www.notebookcheck.net/Acer-Aspire-Switch-10-SW5-011-12VU-Convertible-Review.119801.0.html

 

Pro

 

+ Good working area for the class of device. (Keyboard, Trackpad, Screen.)

+ Good multi-mode design and strong hinge.

+ Speaker quality.

+ Price.

 

Cons

 

- Battery Life compared to Asus T100 and Acer W510.

- Casing plastics feel a little cheap.

- No 'lie flat' 180 degree screen mode.

Shortcut

 

What we like

 

A great all-round, lightweight and dynamic 2-in-1 touch tablet/laptop targeted at home and travel usage.

 

What we'd like to see

 

A slightly larger battery capacity although battery life is generally quite good.

 

What surprises us

 

Screen quality for the price.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οσους ψαχνουν εναλλακτικη του showbox,στο android,υπαρχει το popcorn time.

1.Ειναι beta ακομη.

2.Υποστηριζει ελληνικους υποτιτλους

3.Εχει touch υποστηριξη,δεν εχει ομως ακομη,θελω να πιστευω,δυνατοτητα scalling,οποταν καταλαβαινετε,οτι θα ψιλο ταλιπωρηθείτε σε 8" και σε tablets με ψηλες αναλυσεις!

 

Με το t100,εγω προσωπικα,το χειριζομαι σχετικα ανετα με την αφη.

 

 


 

post-192952-0-70548000-1405124575_thumb.png

 

post-192952-0-87115500-1405124581_thumb.png

 

post-192952-0-98921300-1405124583_thumb.png

 

post-192952-0-08857100-1405124600_thumb.png

 

 

Επεξ/σία από ektor7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lenovo ThinkPad 10 review: A thinner, lighter Windows tablet with a high-res display

http://www.pcworld.com/article/2451082/lenovo-thinkpad-10-review-a-thinner-lighter-windows-tablet-with-a-high-res-display.html

 

At a Glance

Lenovo's latest productivity and business-oriented ThinkPad tablet checks all the right boxes on paper and is a joy to use in real life, but it suffers from a few ill-conceived design decisions

 

 

Tablet: $599; Quickshot cover: $45; Tablet dock: $129; Ultrabook keyboard: $119

 

+

 

Strong performance

Good battery life

Beautiful 1920x1200-pixel display

Very thin and light

 

-

 

Ultrabook keyboard dock allows just one angle

Can run warm to hot with demanding apps

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πεσει ακομη ενα καροσταρικο με 150,δλδ να σου βγαινει 500ευρω το συνολο μαζι με το dock keyboard,νομιζω οτι θα κτυπησει καλα την premium tablet αγορα,μ'αυτα που προσφερει!Και να σου βγαινει και γυρο στα 550 τα 4gb ram.

Για lte τι παιζει?

Θα δουμε συντομα στην αγορα?

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η Lenovo ειναι στον κόσμο της με τις κυκλοφορίες απο την άλλη βέβαια απευθύνεται σε μια συγκεκριμένη κατηγορία χρηστών και οχι τη μάζα.

Τιμές Αμερικής δεν ειναι κακή,Ευρώπη κατω απο 800 ευρώ με τίποτα.

Και με 800 ευρώ παίρνεις το 64αρι Surface Pro 3.

Άνιση η μάχη,εκτός αν κάποιος το θέλει κυρίως για το βάρος/μέγεθος του και το Wacom έναντι n-trig.

Καλά για LTE Χριστούγεννα και βλέπουμε!

 

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οσους ψαχνουν εναλλακτικη του showbox,στο android,υπαρχει το popcorn time.

1.Ειναι beta ακομη.

2.Υποστηριζει ελληνικους υποτιτλους

3.Εχει touch υποστηριξη,δεν εχει ομως ακομη,θελω να πιστευω,δυνατοτητα scalling,οποταν καταλαβαινετε,οτι θα ψιλο ταλιπωρηθείτε σε 8" και σε tablets με ψηλες αναλυσεις!

 

Με το t100,εγω προσωπικα,το χειριζομαι σχετικα ανετα με την αφη.

 

Ωραίο προγραμματάκι. Δεν το είχα ξανακούσει!

Στο Pc και το laptop τρέχει μια χαρά. Στο t100 όμως η εικόνα είναι με σπασίματα.

Επεξ/σία από fasttam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο προγραμματάκι. Δεν το είχα ξανακούσει!

Στο Pc και το laptop τρέχει μια χαρά. Στο t100 όμως η εικόνα είναι με σπασίματα.

Ειναι beta=τωρα βγηκε και ειναι δοκιμαστικο ακομη,πως να το ακουσεις?:P

Σε ταινια?

Ποια ηταν ή σε τι αναλυση ηταν αυτο με τα σπασιματα?

Εγω εκατσα ειδα καποια επισοδια απο σειρα και ηταν ολα μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δοκιμάσει το WimBoot για να συρρικνώσετε το λειτουργικό ;  2,5 GB τα windows σε καθαρή εγκατάσταση και έχεις recovery partition αν θες να το επαναφέρεις. Η φωτό είναι από Toshiba Encore 32αρι και θα μπορούσε το recovery partition να είναι 2.5 GB αλλά δεν έβρισκα κατάληλο image των windows.

post-146201-0-58496700-1405342015_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σε μενα το εχω κανει αλλα ειχα ελευθερο 1.5gb οταν το εκανα.μετα την ολη διαδικασια ειχα ελευθερα 13gb και το recovery ηταν 15gb αμα θυμαμαι καλα!στην ουσια με ελευθερωσε 11.5gb!!απο αποδοση οπως ηταν πριν το tablet για να μην πω πιο γρηγορο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σε μενα το εχω κανει αλλα ειχα ελευθερο 1.5gb οταν το εκανα.μετα την ολη διαδικασια ειχα ελευθερα 13gb και το recovery ηταν 15gb αμα θυμαμαι καλα!στην ουσια με ελευθερωσε 11.5gb!!απο αποδοση οπως ηταν πριν το tablet για να μην πω πιο γρηγορο!

15 gb recovery πολύ μου ακούγεται. Αν γίνει σωστά θα πρέπει να έχεις 22-24 gb χώρο ελεύθερο. Το recovery πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερο από την εικόνα των Windows (+500mb I think). Το σύστημα παίζει χρησιμοποιώντας τα συμπιεσμένα αρχεία που βρίσκονται στο αρχείο install.wim στο διαμέρισμα επαναφοράς(recovery partition). Από άποψη ταχύτητας δεν υπάρχει καμία διαφορά (μερικοί λένε παίζει και πιο γρήγορα) αφού τόσο ο Atom όσο και η eMMC είναι υπεραρκετά για αυτό. Το "catch" είναι ότι κάθε φορά που θα γίνεται update και θα αλλάζουν τα αρχεία των Windows, οι αλλαγές δεν μπορούν να αποθηκευτούν στο install.wim και αποθηκεύονται στο διαμέρισμα με τα windows αυξάνοντας έτσι το μέγεθος της εγκατάστασης. Πάντως δε νομίζω ποτέ να φτάσουν το 50% του δίσκου όπως γίνεται με κανονικό install. 

 

Εκτός από τις ταμπλέτες το wimboot γίνεται σε όλα τα συστήματα με δίσκο SSD/eMMC(γενικά όχι σε μαγνητικούς) που διαθέτουν UEFI (άρα όχι στο παραδοσιακό BIOS).

 

Περισσότερες πληροφορίες για wimboot: http://blogs.windows.com/windows/b/springboard/archive/2014/04/10/what-is-windows-image-boot-wimboot.aspx

Tutorial για εγκατάσταση σε Toshiba Encore: http://forums.toshiba.com/t5/Encore-Tablets/Windows-8-1-WimBoot/td-p/574620

Με μερικές αλλαγές σίγουρα μπορεί να εφαρμοστεί ο παραπάνω οδηγός σε κάθε Bay Trail tablet. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι beta=τωρα βγηκε και ειναι δοκιμαστικο ακομη,πως να το ακουσεις? :P

Σε ταινια?

Ποια ηταν ή σε τι αναλυση ηταν αυτο με τα σπασιματα?

Εγω εκατσα ειδα καποια επισοδια απο σειρα και ηταν ολα μια χαρα!

Είδα σε 720 μία ταινία (το non stop) και σε δοκιμή 720 το πρώτο της 7ης σεζόν του Trueblood και λίγο Californication.

Στα 480 πηγαίνει καλύτερα, αλλά όχι άψογα!

Πάντως είναι φοβερή ευκολία.

(Σκέφτομαι μήπως έφταιγε ότι η μπαταρία ήταν χαμηλά, θα το ξαναδώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

15 gb recovery πολύ μου ακούγεται. Αν γίνει σωστά θα πρέπει να έχεις 22-24 gb χώρο ελεύθερο. Το recovery πρέπει να είναι λίγο μεγαλύτερο από την εικόνα των Windows (+500mb I think). Το σύστημα παίζει χρησιμοποιώντας τα συμπιεσμένα αρχεία που βρίσκονται στο αρχείο install.wim στο διαμέρισμα επαναφοράς(recovery partition). Από άποψη ταχύτητας δεν υπάρχει καμία διαφορά (μερικοί λένε παίζει και πιο γρήγορα) αφού τόσο ο Atom όσο και η eMMC είναι υπεραρκετά για αυτό. Το "catch" είναι ότι κάθε φορά που θα γίνεται update και θα αλλάζουν τα αρχεία των Windows, οι αλλαγές δεν μπορούν να αποθηκευτούν στο install.wim και αποθηκεύονται στο διαμέρισμα με τα windows αυξάνοντας έτσι το μέγεθος της εγκατάστασης. Πάντως δε νομίζω ποτέ να φτάσουν το 50% του δίσκου όπως γίνεται με κανονικό install. 

 

Εκτός από τις ταμπλέτες το wimboot γίνεται σε όλα τα συστήματα με δίσκο SSD/eMMC(γενικά όχι σε μαγνητικούς) που διαθέτουν UEFI (άρα όχι στο παραδοσιακό BIOS).

 

Περισσότερες πληροφορίες για wimboot: http://blogs.windows.com/windows/b/springboard/archive/2014/04/10/what-is-windows-image-boot-wimboot.aspx

Tutorial για εγκατάσταση σε Toshiba Encore: http://forums.toshiba.com/t5/Encore-Tablets/Windows-8-1-WimBoot/td-p/574620

Με μερικές αλλαγές σίγουρα μπορεί να εφαρμοστεί ο παραπάνω οδηγός σε κάθε Bay Trail tablet. 

 

μα σε λεω το wimboot το εκανα ενω ειχα 1.5gb ελευθερο χωρο μονο γι αυτο το recovery ειναι τοσο.αμα το εκανα σε clean windows θα εχω οσο λες εσυ!το ιδιο πραμα ειναι!εγω το εκανα βαση αυτου του οδηγου!!

 

http://forum.tabletpcreview.com/dell/63032-simplified-wimboot-dell-venue-8-pro-guide.html

 

 

BTW, staying with a factory stock Windows in the WIMBoot recovery partition and adding software to the C drive will not save as much space as WIMBooting a full Windows since all of the software is compressed to the WIMBoot recovery partition

 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μα σε λεω το wimboot το εκανα ενω ειχα 1.5gb ελευθερο χωρο μονο γι αυτο το recovery ειναι τοσο.αμα το εκανα σε clean windows θα εχω οσο λες εσυ!το ιδιο πραμα ειναι!εγω το εκανα βαση αυτου του οδηγου!!

 

http://forum.tabletpcreview.com/dell/63032-simplified-wimboot-dell-venue-8-pro-guide.html

Α σοζ δεν κατάλαβα ότι έβαλες κ άλλα στο wim, ok τότε. Ναι όντως συμπιέζει και τα προγράμματα σου αν θες και μπορείς να βάλεις ακόμα περισσότερα σε 32 gb. Αλλά μετά παίζει και το θέμα ότι το wim είναι read-only και δεν αλλάζουν/φεύγουν πράγματα εύκολα οπότε και δε το προτίμησα. 

Επεξ/σία από kdoul123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα σε 720 μία ταινία (το non stop) και σε δοκιμή 720 το πρώτο της 7ης σεζόν του Trueblood και λίγο Californication.

Στα 480 πηγαίνει καλύτερα, αλλά όχι άψογα!

Πάντως είναι φοβερή ευκολία.

(Σκέφτομαι μήπως έφταιγε ότι η μπαταρία ήταν χαμηλά, θα το ξαναδώ)

Οταν ειναι χαμηλη η μπαταρια,πεφτει αρκετα η αποδοση του tablet.Γι'αυτο προσπαθουμε να το διατηρουμε 30+ σε μπαταρια.

Φορτηστο και ξαναδοκιμασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...