Προς το περιεχόμενο

Windows tablets/hybrids γενικά.


ektor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε ξέρω πλέον πως σκέφτονται στην ms,με τόσα παιδαριώδη λάθη που κάνουν τα τελευταία χρόνια!

Μέχρι το Σεπτέμβριο μ'αλλον θα είμαστε σε αναμονή,μέχρι να ανακοινωθεί κάτι επίσημο!

Αν και οι φήμες συχνά επιβεβαιώνονται όσο αφορά τα σχεδια της ms!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω οτι αν ειναι να εμπλουτιστεί το metro ui με όλο και περιςςοτερο εφαρμογές θα μπορούσε να κόψει το desktop κομμάτι εώς 10 ιντςες <br> Ήδη στα σκαριά ειναι full touch office,photoshop,<br> Αρκεί να μπουν και browser chrome,opera,Firefox συν media player όπως bsplayer,vlc της προκοπής και εφόσον αλλάξει την full screen mode λειτουργία και βάλει ενδείξη μπαταριας,ώρας και συντομευσεις απο wifi,bt,gps όπως ειναι σε iPad και android σαν μονομη μπάρα πανω κορυφή

Εγώ πάντως windows tablet και ειδικά κατω των 10 ιντσών δεν ξανά αγοράζω αν δεν βάλουν 4:3 η 3:2 aspect ratio.

Τα 16:9 και 16:10 ειναι persona non grata lol!

.<br><br><br> Sent from my iPad using Insomnia

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κανουν τετοια πατατα παντως εγω δεν είμαι αυτης της λογικης. Το t100 θα είναι το πρωτο μου και το τελευταιο μηχανακι της win πλατφόρμας....παμε για αλλα μετα....

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Αν κανουν τετοια πατατα παντως εγω δεν είμαι αυτης της λογικης. Το t100 θα είναι το πρωτο και το τελευταιο μηχανακι της win πλατφόρμας....παμε για αλλα μετα....</p>

Δεν νομίζω να γίνει ίσως μόνο αν κατα κάποιο τροπο κρύψει το desktop κομμάτι out of the box και θα μπορείς να το ενεργοποιήσει ο χρήστης αν θέλει μετέπειτα

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι αν ειναι να εμπλουτιστεί το metro ui με όλο και περιςςοτερο εφαρμογές θα μπορούσε να κόψει το desktop κομμάτι εώς 10 ιντςες <br> Ήδη στα σκαριά ειναι full touch office,photoshop,<br> Αρκεί να μπουν και browser chrome,opera,Firefox συν media player όπως bsplayer,vlc της προκοπής και εφόσον αλλάξει την full screen mode λειτουργία και βάλει ενδείξη μπαταριας,ώρας και συντομευσεις απο wifi,bt,gps όπως ειναι σε iPad και android σαν μονομη μπάρα πανω κορυφή

Εγώ πάντως windows tablet και ειδικά κατω των 10 ιντσών δεν ξανά αγοράζω αν δεν βάλουν 4:3 η 3:2 aspect ratio.

Τα 16:9 και 16:10 ειναι persona non grata lol!

.<br><br><br> Sent from my iPad using Insomnia

Ξεχνάς μερικα Βασικοτατα πράγματα:

1.drivers=compatibility

2.server δυνατότητες

3.no administrator δυνατότητες

4.εφαρμογες όπως το touchme που σου δίνει δυνατότητα παραμετροποίησης των gestures με βαση τα shortcuts του keyboard(δεν υπαρχει ούτε καν στο android)

5.no PC games και εφαρμογες,όσο δυναμονουν οι soc και θα εισαι περιορισμενος στις κ@υλ@ς του κάθε developer,αν θα στα φερει στα windows!

6Το metro UI,θα πάψει να υποστηρίζει flash player και Silverlight,γιατι θα είναι mobile os.

 

Υπάρχουν και άλλα,αλλά έπιασε το point!

Δεν έχει μελλον στα tablets το metro UI μόνο του.Δεν είναι τηλεφωνο με μικρή οθόνη και περιορισμένη χρήση!

Και ούτε η Intel και οι oem θα σπαταλούν χρήμα για tablets που δε θα έχουν ούτε την ζήτηση ούτε τις δυνατότητες και την προοπτική του android ή των υβριδικών tablets!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω εγώ προσωπικά εώς 10 ιντςες καλύπτομαι με ipad και iOS.

Πανω απο 10 ιντςες τα προτιμώ τα windows να παίζουν κατα 70% ultrabook και 30% tablet χρηςη.

Να σου πω δεν πιστεύω οτι η MS θα κόψει το desktop κατω των 10 ιντσών η όπως είπα θα σου δίνει τη δυνατότητα να το ενεργόποιεις αργότερα,αν έρχεται εξ αρχής χωρίς αυτο.

Δεν νομίζω κανένας oem να το δεχτεί αυτο και ούτε η Intel και ελάχιστες πιθανότητες να συμβεί.

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικα δε πρέπει να κάνει καν ενοποίηση με καμία απο τις tablet εκδόσεις γιατι θα μ@μισει και το smartphone&tablet usability.

Και απο την άλλη ακομη και η RT που σε όλα τα μηχανήματα που είναι εγκατεστημένη έχει αποσπομενο πληκτρολόγιο και με την δυνατότητα που θα δώσουν τα win9 να τρέχουν τα metro apps σε windows,για πρώτη φορα θα δώσει μια πιο υβριδική χρήση,με netbook χρήση και δυνατότητες μακραν καλύτερες απο τα chromebooks της google!

Μιλαμε ότι είναι ένα λογισμικο,που εχει desktop file manager,desktop ie,desktop office,desktop control panel και ολες τις εφαρμογες που κατεβαζει από το store να τρεχουν σε παραθυρα στο desktop!

Θα μπορεί να κάθεται στο desktop να ανοίγει 3-4 app σε παράθυρα και να τα δουλεύει παράλληλα,με το desktop να έχει πάψει να είναι πλέον διακοσμητικό,όπως πιστεύουν πολλοί!

Πραγματικα τι αλλα θες από ένα netbook?

Και τι πραγματικα πρεπει να κανεις σε ένα desktop περιβαλλον,για να είναι χρησιμο και να μην θεωρείται διακοσμητικο στοιχειο?

Γενικά η ενοποίηση του store μπορεί να γίνει και χωρίς την ενοποίηση των λογισμικών και με ανεξάρτητο τρόπο!
Ενώ σωστά ξεχώρισε το UI στην αρχή μεταξυ τηλεφώνων και tablets,τωρα έρχεται να τα διαλύσει όλα!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι συσκευες που φημολογούνται ότι θα χασουν το desktop ui,είναι αυτές που εχουν Windows RT και τα intel tablets κατω των 9"!

Oμως την αποφαση ποια και τι εκδοση του λογισμικο(κομμενο ή full) θα τρεχουν τα 8αρια με intel soc,θα την παιρνει ο OEM κατασκευαστης(dell,asus,lenovo,toshiba κ.α.) και όχι η ms! :devil:

Για τα ηδη υπαρχοντα 8αρια,λογικα ή θα διαλεξει ο χρηστης ή θα φανε το ξηλο της αρκούδας,εκει στην ms! :P

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το επιβάλουν από τη Microsoft, εγώ δεν αναβαθμίζω πάντως. Δεν είμαι διατεθειμένος να χάσω το desktop έτσι εύκολα.

Μην αγχωνεσαι,θα κατεβασεις και θα περασεις οποια εκδοση,θες!Η ms δε μπορει να σου επιβαλει κατι οσο εισαι με ξεκλειδοτο bios!

Απλα θα ταλεπορισει αυτους που δεν θελουν να χασουν το desktop(δλδ ολους) να μπουν στην διαδικασια να ψαξουν,να κατεβασουν και να κανουν clean install,που ειναι λιγο μπελαλιτηκη τωρα που ο κωδικος του os ειναι γραμμενος στο bios!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο οτι κατάλαβα με τα windows 9 το λειτουργικό θα εντοπίζει αυτόματα το hardware του κάθε μηχανήματος ανάλογα τις ιντςες η την υποστήριξη η μη αφής και ανάλογα θα διαμορφώνεται το περιβάλλον εργασίας.

Αυτο το θεωρώ θετικό.

Πχ σε desktop δεν θα υπάρχει καν το metro ui και θα μπουταρει απευθείας όπως τα 7αρια σε ντέσκτοπ περιβάλλον.

Αντίθετα σε μηχανήματα με αφή θα υπάρχει εξ ορισμού και το metro ui όπως ειναι σήμερα.

 

Για εμένα θα μπορούσε να καταργήσει το ντέσκτοπ σε κατω των 9 ιντσών εφόσον καλυφθούν οι σημερινές ελλείψεις σε εφαρμογές και εφόσον βέβαια διατηρήσει full flash support,και πλήρη συμβατότητα και υποστήριξη περιφερειακών μαζί βέβαια με βελτίωση του multitasking σε metro ui όπως και βελτίωση της δομής του ui πχ interactive live titles

 

Εώς τότε δεν εχει κανένα νόημα και ούτε οι oem θα συμφωνήσουν.

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο οτι κατάλαβα με τα windows 9 το λειτουργικό θα εντοπίζει αυτόματα το hardware του κάθε μηχανήματος ανάλογα τις ιντςες η την υποστήριξη η μη αφής και ανάλογα θα διαμορφώνεται το περιβάλλον εργασίας.

Αυτο το θεωρώ θετικό.

Πχ σε desktop δεν θα υπάρχει καν το metro ui και θα μπουταρει απευθείας όπως τα 7αρια σε ντέσκτοπ περιβάλλον.

Αντίθετα σε μηχανήματα με αφή θα υπάρχει εξ ορισμού και το metro ui όπως ειναι σήμερα.

Βασικα το μονο που θα κανει η "desktop" εκδοση,ειναι να αλλαζει τι θα ειναι προεπελεγμενο και τιποτα αλλο!

Δλδ σε λαπτοπ/ντεσκτοπ θα ειναι προεπελεγμενες οι επιλογες:

Να μπουταρει στο desktop και οι metro να ανοιγουν σε παραθυρα.

Στο surface/t100 για παραδειγμα θα ειναι προεπελεγμενο:

Να μπουταρει στο modern start menu και να ανοιγουν οι metro εφαρμογες fullscreen!

Και στις δυο περιπτωσεις ο χρηστης μπορει στη συνεχεια να επιλεξει,οτι αυτο θελει για το start menu και τις metro εφαρμογες!

Ελπιζω να τους κοψει λιγο και εκτος απο τη default επιλογη που θα εχει πως θα ανοιγουν οι metro εφαρμογες,να υπαρχει και το καταλληλο εικονιδιο,οπως ειναι το close&minimized,για να αλλαζεις για καθε εφαρμογη ξεχωριστα και οχι μονο για ολες!

 

Για εμένα θα μπορούσε να καταργήσει το ντέσκτοπ σε κατω των 9 ιντσών εφόσον καλυφθούν οι σημερινές ελλείψεις σε εφαρμογές και εφόσον βέβαια διατηρήσει full flash support,και πλήρη συμβατότητα και υποστήριξη περιφερειακών μαζί βέβαια με βελτίωση του multitasking σε metro ui όπως και βελτίωση της δομής του ui πχ interactive live titles

 

Εώς τότε δεν εχει κανένα νόημα και ούτε οι oem θα συμφωνήσουν.

Η σωστη και πληρης υποστηριξη περιφεριακων,χρειαζεται και τους καταλληλους drivers που στα desktop τους προσθετεις εσυ,ενω στην RT,περιμενεις ποτε θα τους προσθεσει η ms και τα προιοντα που θα διαλεξει αυτη!

Στην  rt π.χ. δεν μπορεις να βαλεις 3/4G usb stick!

To surface 1&2 γιατι δεν ειναι συμβατο με το docking station των surface pro 1&2?

Ειναι αρκετα πραγματα που πρεπει να θυσιασεις με την απομακρινση του desktop,δενν ειναι μονο το περιβαλλον και η εφαρμογες του!

 

Αν ομως με την υλοποιηση της mobile versio  των windows,απλα κρυβει το desktop και μπορεις manual να το εμφανισεις/ενεργοποιησεις και αυτο ισχυσει και στα wp,θα γινει αυτοματα ενα τεραστιο βημα προς την κατευθυνση μια συσκευη να κανει τα παντα!

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελευταίο που λες μπορεί να γίνει αν το mobile κομμάτι τρέχει 64bit hardware και δεν φαίνεται κάτι τέτοιο στον ορίζοντα.<br> Για εμένα ειτε θα πρέπει να αναβάθμιςει ριζικά το metro ui με εφαρμογές,βελτίωση ui η να κάνει το desktop ui πιο touch friendly.<br> Έτσι όπως ειναι το desktop σήμερα και ειδικά κατω των 10 ιντσών ειναι πιο δύσχρηστο σε σχέση με iOS και android.<br> Εδώ δεν μπορώ να μαρκαρω μια ολόκληρη πρόταση σε desktop με χρηςη αφής και να τις κάνω copy paste οπουδήποτε αλλού παλι σ ντέσκτοπ εφαρμογή.<br> Τι να λέμε τώρα.<br><br> Sent from my iPad using Insomnia

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο που λες μπορεί να γίνει αν το mobile κομμάτι τρέχει 64bit hardware και δεν φαίνεται κάτι τέτοιο στον ορίζοντα.<br> Για εμένα ειτε θα πρέπει να αναβάθμιςει ριζικά το metro ui με εφαρμογές,βελτίωση ui η να κάνει το desktop ui πιο touch friendly.<br> Έτσι όπως ειναι το desktop σήμερα και ειδικά κατω των 10 ιντσών ειναι πιο δύσχρηστο σε σχέση με iOS και android.<br> Εδώ δεν μπορώ να μαρκαρω μια ολόκληρη πρόταση σε desktop με χρηςη αφής και να τις κάνω copy paste οπουδήποτε αλλού παλι σ ντέσκτοπ εφαρμογή.<br> Τι να λέμε τώρα.<br><br> Sent from my iPad using Insomnia

Μεχρι τo τελος του 2015,υπαρχει χρονος για πολλα πραγματα να γινουν!

Γιατι πρεπει να τρεχει αναγκαστικα x64?Τα windows tablet 32bit(clover trail/arm) ειναι και οι bay trail που ειναι 64αριδες με 32bit os,δε κερδιζουν τιποτα!

 

Αν σου πω οτι στο desktop των windows ειναι πιο ευκολο για μενα να μαρκαρω και να κανω copy/paste?

Φυσικα εγω προτιμω αυτο που ειχαν τα 7αρια,που απλος περνουσες το δακτυλο απο πανω και μαρκαριζε!Ακουγεται λιγο περιεργο και επιφοβο να μαρκαρεις χωρις να το θελεις,αλλα πιστεψε με,σπανια τυχαινε κατι τετοιο και ηταν πολυ ακριβες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως τα κατάφερες;!<br> Εγώ κάθε φορά που πάω να κάνω κάτι copy paste οπουδήποτε ειτε στο σερφάρισμα ειτε σε file explorer ειτε αλλού ακόμα και ενα word αρχείο με το δάχτυλο,βρίζω απο μέσα μου και αναγκάζομαι το ποντικι να παίρνω στο τέλος.<br> Ακόμα και να επιλέξω όλα σε μια πρόταση και να τα σβησω αδύνατο.

Εννοούσα οτι για να μπορεί να τρέχει το mobile os desktop περιβάλλον με όλα όσα συνεπάγεται αυτο δεν πρέπει να ειναι σε χ64/32 hardware με αντίστοιχο x64/32 os.

Πως θα γίνει διαφορετικά ;

 

<br><br> Sent from my iPad using Insomnia

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...