Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR για αρχάριους. Έκανα λάθος επιλογή!


tzeni686

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιθανότατα έχω αργήσει πάρα πολύ, αλλά νομίζω ότι αυτή είναι μια εξαιρετική σελίδα για αρχάριους που σκέφτονται τι να αγοράσουν. Εξηγεί τα πολύ βασικά, σε βοηθάει να αποφασίσεις ποιά κατηγορία σου ταιριάζει και προτείνει και συγκεκριμένα μοντέλα.

 

Αξίζει μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μμμ ωραια αυτη! Αλλα έχω ακούσει πολλες γνώμες και μπερδεύτηκα! Νμζ ότι προσανατολίζομαι πιο πολυ σε αυτην που έστειλες και στην Οlympus Pen E-PL1, που είναι και στη κοντά σε θέμα τιμής.Θα δείξει! Ευχαριστωωω πολύ πάντως!

Αα και κατι αλλο,λιγο ετεροχρονισμενα βεβαια! Επειδη μου προτεινες την nx1000, θελω να σε ρωτησω και για την nx2000 που ειδα. Εκτος απο την οθονη αφης και το υψηλοτερο iso που δεν νομιζω να φτασω τοσο,εχει καμια σοβαρη διαφορα σε ποιοτητα εικονας και δυνατοτητες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα και κατι αλλο,λιγο ετεροχρονισμενα βεβαια! Επειδη μου προτεινες την nx1000, θελω να σε ρωτησω και για την nx2000 που ειδα. Εκτος απο την οθονη αφης και το υψηλοτερο iso που δεν νομιζω να φτασω τοσο,εχει καμια σοβαρη διαφορα σε ποιοτητα εικονας και δυνατοτητες;;

 

Μην κοιτας καν την nx2000 ειναι ακριβως μια nx1000 με touch και τιποτα αλλο και ουσιαστικα με την nx300 με 50 ευρω παραπανω δεν εχει λογο υπαρξης. Αν θες να πας σε αυτα τα χρηματα κοιτας nx300 αλλιως παιρνεις την nx1000 που ειναι μια πολυ καλη μηχανη για να μαθεις, για μενα καλυτερα να επιλεξεις nx1000 και με τα χρηματα που θα σου μεινουν να παρεις εναν 30αρη φακο για τα βραδυνα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σααας. Λοιπόν, πάντα μου άρεσε η φωτογραφία και είχα μια ψηφιακή η οποία όμως χάλασε. Τώρα ψάχνω μια καινούρια φωτογραφική μηχανή. Γενικά, έχουμε πολλές εργασίες στη σχολή μου (αρχιτεκτονική) για τις οποιες πρέπει να τραβάμε βίντεο,να βγάζουμε φωτογραφίες κτλ οπότε θέλω να έχουν καλή ποιότητα. Εκτός από αυτό όμως, γενικά μου αρέσει η φωτογραφία. Θα ήθελα να το ψάξω το θέμα και να ασχοληθώ.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω DSLR.Αυτά που ζητάω, εκτός από καλή ποιότητα εικόνας όταν υπάρχει φως,είναι να μπορώ να τραβήξω φωτογραφίες και νυχτερινών τοπίων. Διάβασα ότι γι'αυτό πρέπει να κοιτάξω το ISO,και ότι όσο ψηλότερο,τόσο καλύτερες φωτογραφίες θα τραβάω τη νυχτα. Ωστόσο διάβασα ότι ίσως να υπάρχει noise σε τέτοιες φωτογραφίες,ακόμα και αν το ISO είναι υψηλό. Εγώ πώς θα ξέρω αν θα υπάρχει noise ή οχι? Διάβασα επίσης ότι πρέπει να προσέξω το διάφραγμα της μηχανής αν θέλω να τραβάω καλές φωτογραφίες τη νύχτα. Ισχύουν αυτά,έτσι; Επίσης θέλω να έχει λειτουργίες όπως bokeh. Θα πρέπει να έχω διαφορετικούς φακούς-lenses για τέτοιο είδος φωτογράφησης ή είναι συγκεκριμένη λειτουργία της μηχανης; (πώς φαίνεται η άσχετη..  :-D  )

Επίσης, επειδή πηγαίνω ταξιδάκια αλλά ακόμα και σε βόλτες θέλω να έχω την φωτογραφική μαζί μου, θέλω κάτι που να μπορώ να το χειριστώ σχετικά εύκολα και να μην είναι πάρα πολύ βαρύ.

 

Μετά από μια αναζήτηση,διάβασα ότι η Nikon D3300 είναι ιδανική για beginners. Γενικά το έψαξα,και οι περισσότεροι λένε ότι αξίζει τα λεφτά της. Ποια είναι η γνώμη των έμπειρων?  :-D  Αξίζει ή θα κλαίω το 500άρι (σχεδόν); Για την D3200 τι λέτε; Κάπου είχα διαβάσει ότι οι διαφορές αυτών των δύο είναι μικρές.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε μια ρχ100 με κανα 400αρι,αν την βρεις.να την εχεις παντα μαζι σου,με αριστη ποιοτητα φωτο και βιντεο.αν θελεις να καμεις και γυμναστικη,παρε δσλρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Χαχα στο βάρος της αναφέρεσαι; Δεν ξέρω, προβληματίζομαι αρκετά, και αύριο πρέπει να πάω να αγοράσω κάποια φωτογραφική μηχανή. Άλλες γνώμες; Επαναλαμβάνω ότι με ενδιαφέρουν πολύ οι φωτογραφίες νυχτερινών (αστικών) τοπίων κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κατάλαβα... Από τη στιγμή που θα θέλω να την χρησιμοποιώ και σε ταξίδια, μάλλον αποκλείεται αυτή η επιλογή. Για την mirrorless Sony 5000L τι λέτε; Από αυτά που διάβασα, κατάλαβα ότι είναι μια σχετικά καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 5100 πολυυυυ καλυτερη......αν ειναι να φτασεις στην 5000,βαλε κατιτις και παρε την 5100.....αλλα η διαφορα στο βαρος,μεταξυ δσλρ και ακαθρεπτης,ειναι μικρη...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορα στα χρήματα ειναι αρκετά μεγάλη ομως και προς το παρον δεν θελω να δώσω 500+ για μια φωτογραφικη μηχανή,ετσι οπως ειναι η κατάσταση.. Σκεφτομουν να παρω μια πιο φθηνή για να ξεκινήσω και αν θελω να ασχοληθώ με κατι παραπανω,βλέπουμε.

 

Επειδη κοιτούσα για DSLR, το βάρος απο τις περισσότερες ηταν καπου στα 400-500 γρ ενώ της συγκεκριμένης mirrorless ειναι λιγότερο απο 300. Και επειδη στα ταξίδια περπατάω αρκετά, σιγουρα κατι βαρύ θα με κουράσει.

Γενικα το budget ειναι καπου στα 400 ευρώ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα στα χρήματα ειναι αρκετά μεγάλη ομως και προς το παρον δεν θελω να δώσω 500+ για μια φωτογραφικη μηχανή,ετσι οπως ειναι η κατάσταση.. Σκεφτομουν να παρω μια πιο φθηνή για να ξεκινήσω και αν θελω να ασχοληθώ με κατι παραπανω,βλέπουμε.

 

Επειδη κοιτούσα για DSLR, το βάρος απο τις περισσότερες ηταν καπου στα 400-500 γρ ενώ της συγκεκριμένης mirrorless ειναι λιγότερο απο 300. Και επειδη στα ταξίδια περπατάω αρκετά, σιγουρα κατι βαρύ θα με κουράσει.

Γενικα το budget ειναι καπου στα 400 ευρώ.

 

 

Να κοιτάς τον όγκο και όχι το βάρος της κάμερας πάντα! 

Ο όγκος θα σε περιορίζει στη χρήση της παντού και πάντα!!

Write this on your dna for ever!!!

 

Για dslr κοίτα τη sony a58 έχει πραγματικό live view βλέπεις αυτό που θα πάρεις στη φωτογραφία με τις αλλαγές που κάνεις σε διάφραγμα ταχύτητα iso και όλα τα άλλα στην οθόνη είτε στο evf χωρίς περιορισμούς κάτι που διευκολύνει τους αρχάριους σε μέγιστο βαθμό (στη nikon d5200 πρέπει να βγεις από το live mode για να αλλάξεις το διάφραγμα να επιστρέψεις στο live mode για να δεις αυτό που θα πάρεις στη φωτογραφία κάτι παραπάνω από μπέρδεμα κατά τη προσωπική μου γνώμη). Διαθέτει ότι περιμένει κανείς όπως hdr, bracketing (και τα δύο αυτά δεν είναι διαθέσιμα στη nikon d3300 ένα παράδειγμα αναφέρω) η ταχύτητα στην εστίαση είναι πάρα πολύ καλή για εισαγωγικό μοντέλο δεν θα σε απασχολήσει καθόλου, τώρα στα μειονεκτήματα βγάζει μέχρι 24 καρά σε προοδευτική σάρωση στο βίντεο 1080p δεν πηγαίνει παραπάνω μόνο στα 30 αλλά σε interlaced σπαστή σάρωση ακόμα δεν διαθέτει intevalometer για να κάνεις λήψεις ανά επιλεγμένα διαστήματα αλλά λύνεται με εξωτερικό πρόσθετο αν χρειαστείς αυτή τη δυνατότητα ποτέ. Δεν διαθέτει βοηθητικό σύστημα εστίασης σε χαμηλού φωτισμού συνθήκες με αποτέλεσμα να χρειάζεται να ανάβει το φλας πριν το κανονικό φλας για τη φωτογραφία.  

Ένα ακόμα μειονέκτημα θα έλεγα ο κάπως αυξημένος θόρυβος του κλείστρου με κραδασμό βέβαια αυτό είναι κάπως προσωπική εκτίμηση μετά από συμβίωση περίπου τριών μηνών.

Δεν διαθέτει τη μεγάλη γκάμα των φακών των canon και nikon αλλά πραγματικά δεν είναι κάτι που πρέπει να σε απασχολεί καθόλου!

Μερικά επεισόδια 8 tutorials για τη a58 για να μπεις στο νόημα https://www.youtube.com/watch?v=b_j67EJaSn8&list=PLLvThNaLhMa8E-yvXYztQlqd6s_YHcOZY

 

Για mirrorless αν μπορείς πήγαινε στη sony a6000 κατευθείαν παρέκαμψε τη αδελφή της a5100 και μόνο για το ενσωματωμένο εικονοσκόπιο evf αξίζει τη διαφορά έχουμε ήλιο εδώ δεν είναι παίξε γέλασε.

Η a5000 είναι σε μικρότερη κατηγορία από της άλλες δύο αν ανέβεις σε τιμή πήγαινε στη καλύτερη. 

Εγώ θα πήγαινα κατευθείαν σε mirrorless δεν θα ακουμπούσα καθόλου τις dslr κάμερες προσωπικά θεωρώ ότι οι περισσότεροι υποψήφιοι αγοραστές παρακινούνται από τη pro εμφάνιση αυτών. Πρέπει να ανεβάσεις πολύ την τιμή για να πάρεις ανάλογη ποιότητα σαν της a6000 σε dslr και αυτό είναι εκεί πραγματικότητα.

Ένα review https://www.youtube.com/watch?v=TvqNoPMls-k για a6000.

Συγκρίνοντας τη a6000 με μια αξιόλογη dslr https://www.youtube.com/watch?v=T1EV-j3ubdw.

 

Ακόμα δεν παντρευόμαστε το φωτογραφικό μας εξοπλισμό γιαυτό υπάρχει και η μεταχειρισμένη επιλογή.

Αν δεν έχουμε κατανοήσει τις όποιες επιλογές που έχουμε στη διάθεσή μας δεν αγοράζουμε απερίσκεπτα για να μη το μετανιώσουμε άμεσα.

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι η a58 έχει motor drive στο σώμα της δηλαδή κάνει και για τους παλιούς φακούς με δοντάκι (minolta a mount) που δεν διαθέτουν εσωτερικό κινητήρα καθώς και ότι έχει σύστημα απόσβεσης των κραδασμών στο σώμα (αισθητήρα ακριβέστερα) και έτσι μετατρέπει οποιαδήποτε φακό σε σταθεροποιημένο αν και όχι με τόσο επιτυχημένο τρόπο όσο αν ήταν τοποθετημένο μέσα στο φακό πάντως σε κάθε περίπτωση f /2.5 stop τα κρατάει άνετα

Η τιμή της τσίμπησε σχετικά αλλά οι σταθεροί φακοί prime sal35f18, sal50f18 και 85f28 την ίδια περίοδο έπεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, λιγη βοηθεια! Σκεφτομουν να παρω μια Compact φωτογραφικη μηχανη στα 200 ευρω πανω κατω και εκτος απο την κοινη χρηση την ηθελα και για καταδυση με αδιαβροχες θηκες κτλπ... ΟΜΩΣ ειδα αυτην την Μirror-less https://www.skroutz.gr/s/257071/Olympus-Pen-E-PL1-Body.html στα 199 ευρω. Αξιζει τι λετε; Αυτη ομως δεν νομιζω να μπαινει στο νερο με αδιαβροχες θηξες κτλπ, ετσι δεν ειναι;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, λιγη βοηθεια! Σκεφτομουν να παρω μια Compact φωτογραφικη μηχανη στα 200 ευρω πανω κατω και εκτος απο την κοινη χρηση την ηθελα και για καταδυση με αδιαβροχες θηκες κτλπ... ΟΜΩΣ ειδα αυτην την Μirror-less https://www.skroutz.gr/s/257071/Olympus-Pen-E-PL1-Body.html στα 199 ευρω. Αξιζει τι λετε; Αυτη ομως δεν νομιζω να μπαινει στο νερο με αδιαβροχες θηξες κτλπ, ετσι δεν ειναι;

 

Όλα καλά;

https://www.skroutz.gr/c/753/diafora-aksesouar-fotografikwn.html?keyphrase=Olympus+PT-EP01 μόνο!

 

Αυτές οι  μικρές υποβρύχιες https://www.skroutz.gr/c/1671/Compact.html?keyphrase=υποβρυχια+φωτογραφικη+μηχανη&page=1 χωρίς σκάφανδρο νομίζω θα σε καλύψουν σε λογικές απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...