Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR για αρχάριους. Έκανα λάθος επιλογή!


tzeni686

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντελώς πληροφοριακά πάντως υπάρχουν πια compact με aps-c και ff αισθητήρες οπότε τα καμμία σχέση οι compact με mirrorless και dslr σε ποιότητα φωτογραφίας είναι πια από υπερβολικά εως ανακριβή (μιλάω μόνο για ποιότητα και όχι για κόστος ή vfm)

Οκ. Πάσο. Δεν ήξερα ότι βγήκαν. Πάντως αυτές οι τρεις έχουν 1/2.3.

Και πάλι mirroless πάντως για τον πολύ καλύτερο φακό + διάφορα άλλα.

Τέσπα μπορεί να κάνω και λάθος επειδή η συζήτηση πήρε μια πιο επιθετική τροπή, το ίδιο ισχύει και για τον nhzt. Σχετικά με το πιο πάνω που έκανες quote ποια ήταν η διαφωνία σου;

Ότι δεν είναι μεσοβέζικη λύση,. Οι dslr πια απευθύνονται πια καθαρά μόνο σε επαγγελματίες και όχι και σε ερασιτέχνες, όπως πριν. Μόνο οι επαγγελματίες έχουν ανάγκη, προσωπική μου άποψη, να βλέπουν από τον viewfinder το ίδιο ακριβώς κάδρο που βλέπει και ο φακός. Στον ερασιτέχνη αρκεί η mirroless που η διαφορά της είναι αυτή με την dslr.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Ένα μεγάλο σένσορα τον χρειάζεται ο επαγγελματίας για μεγαλύτερες εκτυπώσεις , o/η jenni686 τι να τον κάνει;  

 

 

O Μεγάλος sensor δεν σημαινει μεγάλες διαστάσεις της φωτογραφίας.

 

Ό sensor βασικά αντιγράφεi το film 

 

To μέγεθος του sensor καθορίζει πόσο φώς θα χρησημοποιήσει για να φτιάξει μια εικόνα,

Eπίσης όσο μεγαλύτερος ο sensor τόσο πιο πολύ πληροφορία μπορεί να αποθηκευσει και αυτόματα να παράγει μια καλύτερη εικόνα.

Τέλος ο αισθητήρας καθορίζει το δυναμικό ευρος , και το πόσο κόκο θα έχει στα υψηλά ISO

 

Βάση αυτών βλέπεις ότι το μέγεθος του αισθητήρα παιζει μεγάλο ρόλο και οι mirrorless έχουν πλεονέκτημα σε αυτό.

 

O Eπαγγελματίας θα πάει σε Full Frame ή Medium Format Camera που ειναι σε άλλο level μή συγκρίσιμα με compact mirrorless και cmos crop

 

 

Για ποιο επιθετικό ύφος μιλάς; Που ακριβώς έβγαλες το συμπέρασμα αυτό; Όταν κάποιος διαφωνεί δεν σημαίνει ότι σου επίθεται. Πραγματικά δεν έχω κάποια επιθετική διάθεση. Σε αντίθεση με σένα "νομίζω ότι δεν ασχολείσαι με την φωτογραφία έστω και ερασιτεχνικά , διότι διαφορετικά θα ήξερες ότι οι σένσορες δεν κάνουν τι διαφορά στη φωτογραφία".  Δηλαδή με κατηγορείς ότι σου επιτίθομαι ενώ απλά διαφωνώ, και τελικά καταλήγεις ξεκάθαρα να μου επιτίθεσαι.

 

Όσον αφορά αυτά που λες. Ακριβώς επειδή είναι αρχάρια και δεν ξέρει να κάνει ρυθμίσεις κτλ θα χρειαστεί το μεγαλύτερο sensor. Όχι για να βγάλει καλύτερες φώτο (καλλιτεχνικές), απλά πιο καθαρές. Όσοι φίλοι έχω, casual users με τις φωτογραφικές, κολάνε στο ότι δεν μπορούν να βγάλουν καλές νυχτερίνες χωρίς τρίποδο. Η mirroless σου δίνει αυτό που θες σε τιμές compact και μάλιστα με κιτακια που έχει και φακό! Γιατί λοιπόν να μην πάει κατευθείαν εκει;

 

Anyway. Δεν διαφωνώ ότι η φωτογραφία είναι πολλά περισσότερα από την κάμερα. Εγώ διαφώνησα όσον αφορά την απαράμιλλη (τεχνικά και όχι καλλιτεχνικά) ποιότητα των compact.

 

Το έχεις ψάξει; Αυτό με τους αισθητήρες που έβαλα το είδες;

Οι mirrorless δεν είναι μεσοβέζικη λύση. Οι mirrorless και οι dslr έχουν τους ίδιους τεράστιους αισθητήρες που κάνουν την διαφορά στην νυχτερινή λήψη. Οι compact έχουν μικροσκοπικούς αισθητήρες.

Οι mirrorless δεν είναι μικρές γιατί είναι χειρότερες από τις dslr. Είναι μικρές γιατί λείπει όλος ο μηχανισμός με τον καθρέπτη. Οι DSLR έχουν ένα καθρεπτάκη πίσω από φακό για να ανακατευθύνουν το φως στο viewfinder. Όταν τραβάς φώτο αυτός ο καθρέπτης πρέπει να τραβηκτεί και να πάει το φως στον αισθητήρα. Όλος αυτός ο μηχανισμός πιάνει πολύ χώρο. Οι mirrorless ΕΙΝΑΙ DSLR χωρίς αυτόν τον μηχανισμό. Τίποτε άλλο. Στον viewfinder της mirrorless δεν βλέπεις ότι βλέπει ο φακός αλλά ότι βλέπει ο φακός του viewfinder (αν έχει).

 

Ενώ έχεις δίκαιο γενικά διαφωνώ σε κάτι βασικό

Το μόνο κοινό των dslr με mirrorless ειναι ο αισθητήρας , απο κει και πέρα όλα κατα βάση διαφέρουν

Διάρκεια μπαταρίας, επεξεργαστης (digic-5 Κτλπ) γκριπ, μηχανισμός κλείστρου, flash sync speed, focus system , quick acess buttons, control panels κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσον αφορά αυτά που λες. Ακριβώς επειδή είναι αρχάρια και δεν ξέρει να κάνει ρυθμίσεις κτλ θα χρειαστεί το μεγαλύτερο sensor. Όχι για να βγάλει καλύτερες φώτο (καλλιτεχνικές), απλά πιο καθαρές. Όσοι φίλοι έχω, casual users με τις φωτογραφικές, κολάνε στο ότι δεν μπορούν να βγάλουν καλές νυχτερίνες χωρίς τρίποδο. Η mirroless σου δίνει αυτό που θες σε τιμές compact και μάλιστα με κιτακια που έχει και φακό! Γιατί λοιπόν να μην πάει κατευθείαν εκει;

 

λοιπόν μιας και κατάλαβες αρχικά ότι άλλο τέχνη και άλλο τεχνολογία , να ξεκαθαρίσω κάτι . Έχω πει ότι οι mirrorless δεν έχει καλές ή αξιόπιστες ή ότι ο μεγάλος σένσορας είναι κάτι κακό. Νομίζω παρανοείς !! Απλά πρότεινα φτηνές και αξιόπιστες μηχανές . Αν σε ικανοποιεί , θα προτείνω και τις mirrorless , ΑΛΛΑ είναι ακριβές . Η jenni686 είναι φοιτήτρια και δεν έχει να διαθέσει πολλά και όπως λέει μπορεί να κρατήσει αυτή που έχει και να μην αλλάξει μηχανή . Τι δεν καταλαβαίνεις  ; απορώ ;

 

Πολλή ωραία .

Λοιπόν jenni686 , αν πρόκειται να πάρεις φωτογραφική , να πάρεις οπωσδήποτε mirrorless γιατί σε συμφέρει . Έχεις δεν έχεις χρήματα . Αν δεν έχεις να μην πάρεις . Τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που λυθηκαν οι παρεξηγησεις, μπορει καποιος να μας κανει μια λιστα με οσες mirrorless κυκλοφορουν με τιμη ως 250€(ταβανι).

Στο skroutz δεν βρηκα καποιο φιλτρο για να τις ξεχωρισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ότι δεν είναι μεσοβέζικη λύση,. Οι dslr πια απευθύνονται πια καθαρά μόνο σε επαγγελματίες και όχι και σε ερασιτέχνες, όπως πριν. Μόνο οι επαγγελματίες έχουν ανάγκη, προσωπική μου άποψη, να βλέπουν από τον viewfinder το ίδιο ακριβώς κάδρο που βλέπει και ο φακός. Στον ερασιτέχνη αρκεί η mirroless που η διαφορά της είναι αυτή με την dslr.

 

α οκ απλά δεν σου άρεσε η λέξη επειδη ίσως υποδηλώνει και κατι αρνητικό ή πρόχειρο. Νομιζα πως ήταν άλλη η διαφωνία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενώ έχεις δίκαιο γενικά διαφωνώ σε κάτι βασικό

Το μόνο κοινό των dslr με mirrorless ειναι ο αισθητήρας , απο κει και πέρα όλα κατα βάση διαφέρουν

Διάρκεια μπαταρίας, επεξεργαστης (digic-5 Κτλπ) γκριπ, μηχανισμός κλείστρου, flash sync speed, focus system , quick acess buttons, control panels κτλπ

Θέλετε να μιλήσουμε για διαφορές mirrorless και dslr , πολύ ωραία . Αν και off topic προτείνω να ανοίξουμε νέο threat .

Συμφωνώ με την γνώμη σου ότι διαφέρουν σε βασικά πράγματα οι mirrorless και dslr , αλλά δεν είπες το βασικό , την μεγάλη ποικιλία φακών και αξεσουάρ . Πολλή βασικό για έναν σοβαρό φωτογράφο . O ερασιτέχνης φωτογράφος δεν παίρνει μια μηχανή όπως λέει ο Retromaniac  μόνο για νυχτερινή λήψη , οπότε μονόδρομος η mirrorless . ο φωτογράφος όταν θέλει να ασχοληθεί με macro θα πρέπει να πάρει macro φακό (όχι της πλάκας) , όταν θέλει wild life θα πάρει πανάκριβο tele , όταν θέλει portrait θα πάρει 50mm ή 80mm  μεσαίο και ούτω καθεξής .

Άρα καμία σχέσει οι dslr με τις mirrorless , ως προς την χρήση . Αυτά τα λένε αυτοί που δεν ασχολούνται με το άθλημα. Εγώ έδωσα του κόσμου τα λεφτά σε φακούς  , ξέχωρα για τρίποδο και wireless shutter release και άλλα . Με μια mirrorless τι να κάνεις . θα βγάζεις μόνο νυχτερινές snapshots.

Μιας που λυθηκαν οι παρεξηγησεις, μπορει καποιος να μας κανει μια λιστα με οσες mirrorless κυκλοφορουν με τιμη ως 250€(ταβανι).

Στο skroutz δεν βρηκα καποιο φιλτρο για να τις ξεχωρισω.

 

θα σου βρει και μάλιστα πολλές ο Retromaniac , περίμενε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν μιας και κατάλαβες αρχικά ότι άλλο τέχνη και άλλο τεχνολογία , να ξεκαθαρίσω κάτι . Έχω πει ότι οι mirrorless δεν έχει καλές ή αξιόπιστες ή ότι ο μεγάλος σένσορας είναι κάτι κακό. Νομίζω παρανοείς !! Απλά πρότεινα φτηνές και αξιόπιστες μηχανές . Αν σε ικανοποιεί , θα προτείνω και τις mirrorless , ΑΛΛΑ είναι ακριβές . Η jenni686 είναι φοιτήτρια και δεν έχει να διαθέσει πολλά και όπως λέει μπορεί να κρατήσει αυτή που έχει και να μην αλλάξει μηχανή . Τι δεν καταλαβαίνεις  ; απορώ ;

 

Πολλή ωραία .

Λοιπόν jenni686 , αν πρόκειται να πάρεις φωτογραφική , να πάρεις οπωσδήποτε mirrorless γιατί σε συμφέρει . Έχεις δεν έχεις χρήματα . Αν δεν έχεις να μην πάρεις . Τέλος.

αχχαχα οκ εγω κατέληξα πάντως στην Samsung NX1000.! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι βλεπω υπαρχει αρκετη ορεξη για συζητηση στο φορουμ αλλα ανοιξτε κανενα καινουριο θεμα να γουσταρουμε.

 

Απο μια ερωτηση για προταση φωτογραφικης καταληξαμε ολοι να μοστραρουμε τις γνωσεις μας με τον καθενα να υποστηριζει την δικη του λογικη.

 

Την nx1000 δεν την εχω ψαξει καθολου αλλα στα 250 και κατω μου φαινεται μια χαρα επιλογη (για καινουρια παντα)

Καλοριζικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλετε να μιλήσουμε για διαφορές mirrorless και dslr , πολύ ωραία . Αν και off topic προτείνω να ανοίξουμε νέο threat .

Συμφωνώ με την γνώμη σου ότι διαφέρουν σε βασικά πράγματα οι mirrorless και dslr , αλλά δεν είπες το βασικό , την μεγάλη ποικιλία φακών και αξεσουάρ . Πολλή βασικό για έναν σοβαρό φωτογράφο . O ερασιτέχνης φωτογράφος δεν παίρνει μια μηχανή όπως λέει ο Retromaniac  μόνο για νυχτερινή λήψη , οπότε μονόδρομος η mirrorless . ο φωτογράφος όταν θέλει να ασχοληθεί με macro θα πρέπει να πάρει macro φακό (όχι της πλάκας) , όταν θέλει wild life θα πάρει πανάκριβο tele , όταν θέλει portrait θα πάρει 50mm ή 80mm  μεσαίο και ούτω καθεξής .

Άρα καμία σχέσει οι dslr με τις mirrorless , ως προς την χρήση . Αυτά τα λένε αυτοί που δεν ασχολούνται με το άθλημα. Εγώ έδωσα του κόσμου τα λεφτά σε φακούς  , ξέχωρα για τρίποδο και wireless shutter release και άλλα . Με μια mirrorless τι να κάνεις . θα βγάζεις μόνο νυχτερινές snapshots.

 

θα σου βρει και μάλιστα πολλές ο Retromaniac , περίμενε .

 

Αγαπητέ μου δεν ξέρω για το τι γνώσεις έχεις στις φωτογραφίες και στις φωτογραφικές, αλλά στις ειρωνίες και στις προσβολές είσαι πρώτος. Δεν σου έχω κάνει καμία επίθεση, το ξεκαθάρισα, και μάλιστα ζήτησα να μου πεις που ακριβώς είχα επιθετικό ύφος. Όχι μόνο δεν μου απάντησες ώστε να λυθεί η όποια παρεξήγηση, αλλά συνεχίζεις να είσαι το ίδιο προσβλητικός και ειρωνικός.

 

Όσον αφορά τις dslr και τι mirroless έχεις δίκιο. Μόνο ο αισθητήρας είναι ίδιος. Κατά τα άλλα το μέλλον είναι mirrorless.

http://photographylife.com/mirrorless-vs-dslr

 

"In summary, I would like to say that DSLRs simply have no way to compete with mirrorless in the future. I am not saying that everyone will be switching to smaller and lighter mirrorless cameras soon – no, we are still far from that point. However, it simply does not make sense for manufacturers like Nikon and Canon to continue investing into making DSLRs better, when the technology advantage is clearly with mirrorless. "

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Τζένη που άνοιξε το θέμα πιστεύω έχει καταλάβει ότι το "πρόβλημα" δεν είναι η φωτογραφική αλλά ο τρόπος με τον οποίο παίρνει φωτογραφία εκείνη. Το 2010 αγόρασα την πρώτη (και τωρινή) μου DSLR, μία Olympus. Οι πρώτες φωτογραφίες που έβγαλα ήταν ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ από τη sony compact μου, γιατί δεν ήξερα ούτε πώς να βγάλω τη μπαταρία για φόρτιση. Επειδή είχα ένα μεγάλο ταξίδι μπροστά μου κάθησα και διάβασα και ασχολήθηκα με τη φωτογραφια τα 3-4 Σαββατοκύριακα που είχα μπροστά μου και το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλό τελικά.

 

Γνώμη μου είναι ότι σαν αρχάρια οι φωτογραφίες που θα βγάλει με τις μηχανές που προτείνετε θα είναι καλύτερες από αυτές που βγάζει τώρα πολύ απλά γιατί της προτείνετε τεχνολογικά καλύτερες μηχανές οι οποίες συγχορούν τα λάθη του άσχετου (με την καλή έννοια). 

 

Απο κεί και πέρα αν δεν ασχοληθεί πραγματικά ΠΟΤΕ δεν θα καταφέρει να βγάζει καλές φωτογραφίες και ακόμα και 1000 ευρώ να δώσει για μια καλή DSLR, απλά και μόνο λόγω brute force θα βγάζει καλές φωτογραφίες οι οποίες όμως θα είναι  πολύ κατώτερες από το potential της μηχανής.

 

 

Δεν είμαι αντίθετος σε αυτό αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα, και ίσα ίσα μπορεί με τον καιρό να μάθει και να εξελιχθεί πιο γρήγορα απ'ότι θα τα κατάφερνε με μία κατώτερη μηχανή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Πολλή ωραία .

Λοιπόν jenni686 , αν πρόκειται να πάρεις φωτογραφική , να πάρεις οπωσδήποτε mirrorless γιατί σε συμφέρει . Έχεις δεν έχεις χρήματα . Αν δεν έχεις να μην πάρεις . Τέλος.

 

αχχαχα οκ εγω κατέληξα πάντως στην Samsung NX1000.!  :)

Άντε βρε κορίτσι μου , επιτέλους !!! κήρυξες Τρωικό πόλεμο (όχι για την ομορφιά σου την οποία δεν γνωρίζουμε , αλλά για την φωτογραφική σου) . Άντε να χαρεί και ο Retromaniac !!!

Πολύ καλή η επιλογή σου , σίγουρα αφού διαθέτεις τα χρήματα , ανεβαίνεις  σε ποιότητα . Ελπίζω να την χρησιμοποιήσεις όπως της αξίζει. 

Καλές φωτογραφίες και μη ξεχνάς ....διάβασμα !!!

Επεξ/σία από nhzt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε βρε κορίτσι μου , επιτέλους !!! κήρυξες Τρωικό πόλεμο (όχι για την ομορφιά σου την οποία δεν γνωρίζουμε , αλλά για την φωτογραφική σου) . Άντε να χαρεί και ο Retromaniac !!!

Πολύ καλή η επιλογή σου , σίγουρα αφού διαθέτεις τα χρήματα , ανεβαίνεις  σε ποιότητα . Ελπίζω να την χρησιμοποιήσεις όπως της αξίζει. 

Καλές φωτογραφίες και μη ξεχνάς ....διάβασμα !!!

Χαχα! Μετά την εξεταστική που θα ασχοληθώ άμα βγάλω καμια καλή θα την ανεβάσω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν χάρηκα, αλλά σίγουρα κάποιος πικράθηκε!!!  :-D

Ξέρεις πολύ καλά ότι χάρηκες και άσε τα χαζά :-D , αλλά εγώ γιατί να πικραθώ αφού δεν απέρριψα τις mirrorless . Αν και έκανα πολύ αγώνα για να το καταλάβεις .

Πάντως εγώ στη θέση της φοιτήτριας θα έδινα 70€ περισσότερα να πάρω την Canon 1100D η οποία είναι entry level dslr . Διότι αν της αρέσει η φωτογραφία και θέλει να ασχοληθεί τότε θα αναγκαστεί να πάει σε DSLR με καθρέφτη ή mirrorless .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...