Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR για αρχάριους. Έκανα λάθος επιλογή!


tzeni686

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο εμπεριστατωμενη αποψη δε θα μπορουσε να εχει δοθει :)

 

Η τεχνη της φωτογραφιας ειναι πραγματικα εκπληκτικη αλλα θελει χρονο,διαθεση,διαβασμα και φυσικα χρημα!

 

Εγω χρησιμοποιω την Canon 550D και κανει παπαδες αλλα δεν ειναι για πρωτη μηχανη

 

Πρωτα πρεπει να πειραματιστεις με μια πιο ευκολη μηχανη για τα βασικα και κατοπιν εφοσον δεις οτι το εχεις να προχωρησεις με κατι πιο δυνατο απο αποψη δυνατοτητων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

"Παιδια" σας ευχαρστώ πολυ! Με μικρή αναζήτηση που έκανα αυτές τις μέρες κατάλαβα πόσες βλακείες έγραψα στην αρχική ερώτηση.!Τέλος πάντων, το θέμα τωρα είναι πως πρέπει να πειραματιστώ για αρχή. Επειδή είμαί φοιτήτρια και τα έξοδα τρέχουν λέω να ξεκινήσω με μια πιο απλή τύπου mirrorless( δεν μου βγαίνει από το μυαλό) και αμά στο μέλλον δω ότι το έχω και θέλω να ασχοληθώ περαιτέρω τότε ναι να κάνω και επένδυση σε μια καλύτερη με περισσότερες δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πολύ καλά θα κάνεις . Θα πρέπει να ξέρεις όμως ότι και σε μια mirrorless (το σωστό είναι compact) πάλι θα χρειαστεί να ασχοληθείς μαζί της , να διαβάσεις προσεχτικά όλα τα καλούδια που μπορεί να έχει , ώστε να πάρεις απ΄ αυτή το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα .

Επειδή στο αρχικό σου θέμα είπες ότι θέλεις βοήθεια για μια καλή επιλογή μηχανής , εγώ για αρχάριο συνιστώ τις παρακάτω value for money μηχανές , δηλ που συνδυάζουν ποιότητα στη φωτογραφία (και κυρίως στη φωτομέτρηση ) και μικρή τιμή.

1) Canon IXUS 255 HS 

2) Nikon Coolpix S9500 

3) Panasonic Lumix DMC-SZ9  

 

Οι παραπάνω κάμερες έχουν απαράμιλλη ποιότητα στη φωτογραφία , βοηθούν πολύ τον αρχάριο και είναι φθηνές , εγώ ξεχωρίζω την Canon ( δες εδώ ) .

Τα καταστήματα που αναφέρω έχουν και άτοκες δόσεις , επειδή είπες ότι  είσαι φοιτήτρια και τα έξοδα τρέχουν και δεν φθάνουν.

Επεξ/σία από nhzt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πολύ καλά θα κάνεις . Θα πρέπει να ξέρεις όμως ότι και σε μια mirrorless (το σωστό είναι compact) πάλι θα χρειαστεί να ασχοληθείς μαζί της , να διαβάσεις προσεχτικά όλα τα καλούδια που μπορεί να έχει , ώστε να πάρεις απ΄ αυτή το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα .

Επειδή στο αρχικό σου θέμα είπες ότι θέλεις βοήθεια για μια καλή επιλογή μηχανής , εγώ για αρχάριο συνιστώ τις παρακάτω value for money μηχανές , δηλ που συνδυάζουν ποιότητα στη φωτογραφία (και κυρίως στη φωτομέτρηση ) και μικρή τιμή.

1) Canon IXUS 255 HS 

2) Nikon Coolpix S9500 

3) Panasonic Lumix DMC-SZ9  

 

Οι παραπάνω κάμερες έχουν απαράμιλλη ποιότητα στη φωτογραφία , βοηθούν πολύ τον αρχάριο και είναι φθηνές , εγώ ξεχωρίζω την Canon ( δες εδώ ) .

Τα καταστήματα που αναφέρω έχουν και άτοκες δόσεις , επειδή είπες ότι  είσαι φοιτήτρια και τα έξοδα τρέχουν και δεν φθάνουν.

 

Συγνώμη αλλα η μόνη σχέση compact και mirrorless είναι το μέγεθος του body. Και όσον αφορά την απαράμιλλη ποιότητα, απλά σου αναφέρω ότι ο αισθητήρας στις μηχανές που αναφέρες είναι μια τσίμπλα σε σχέση με mirrorless. Αν θες νυχτερινές φώτο, μόνο mirrorless ή DSLR. Δεν υπάρχει άλλη σοβαρή λύση.

Απλά δες εδώ τον αισθητήρα της canon IXUS 255 με μέγεθος 1/2.3 σε σχέση με τον APS-C που χρησιμοποιείτε στις mirrorless.

http://en.wikipedia.org/wiki/Image_sensor_format

370mm2 προς 30mm περίπου. Μιλάμε για 12.5 φορές μεγαλύτερη επιφάνεια ή 1250%. Ανάλογη είναι και η διαφορά στην ποσότητα του φωτός που πιάνει ο αισθητήρας.

Δεν συζητάμε καν για το πολύ μεγαλύτερο ISO καθώς και το λιγότερο noise που έχει το μεγαλύτερο ISO.

Μέρα με την νύχτα λοιπον ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ compact με μία mirrorless.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπαν και άλλοι απο πάνω να κάτσεις να διαβάσεις περί φωτογραφίας πριν αλλάξεις μηχανή.

 

Η μηχανή μια χαρά φωτό βγάζει, εσύ δεν ξέρεις πως να την ρυθμίσεις και να βγάλεις αυτό που πραγματικά μπορεί να βγάλει

 

Δες παραδείγματα

 

http://www.ephotozine.com/article/sony-cyber-shot-dsc-h200-review-22528

 

Άλλαξε μηχανή μόνο όταν καταλάβεις τι σημαίνουν και πως αλληλεπιδρούν τα | 1/60 sec | f/3.1 | 4.0 mm | ISO 80 κάτω απο τις φωτο

 

Sony-Cyber-shot-H200-Trees-DSC00007_1375

 

Sony-Cyber-Shot-H200-Thoresby-Hall-DSC00

 

Sony-Cyber-shot-H200-close-focus-DSC0001


και να προσθέσω πως με 250 ευρω δεν θα κάνεις ΚΑΜΙΑ σπουδαία αλλαγή. Θες απο 400 ευρω και ΠΑΝΤΑ με την προϋπόθεση πως εχεις διαβάσει αρκετά ωστε να έχεις άποψη για τις παραμέτρους της φωτογραφίας

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη αλλα η μόνη σχέση compact και mirrorless είναι το μέγεθος του body. Και όσον αφορά την απαράμιλλη ποιότητα, απλά σου αναφέρω ότι ο αισθητήρας στις μηχανές που αναφέρες είναι μια τσίμπλα σε σχέση με mirrorless. Αν θες νυχτερινές φώτο, μόνο mirrorless ή DSLR. Δεν υπάρχει άλλη σοβαρή λύση.

Απλά δες εδώ τον αισθητήρα της canon IXUS 255 με μέγεθος 1/2.3 σε σχέση με τον APS-C που χρησιμοποιείτε στις mirrorless.

http://en.wikipedia.org/wiki/Image_sensor_format

370mm2 προς 30mm περίπου. Μιλάμε για 12.5 φορές μεγαλύτερη επιφάνεια ή 1250%. Ανάλογη είναι και η διαφορά στην ποσότητα του φωτός που πιάνει ο αισθητήρας.

Δεν συζητάμε καν για το πολύ μεγαλύτερο ISO καθώς και το λιγότερο noise που έχει το μεγαλύτερο ISO.

Μέρα με την νύχτα λοιπον ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ compact με μία mirrorless.

 

Κατ΄ αρχήν δεν καταλαβαίνω το επιθετικό ύφος . Ηρέμησε . Λες και σου κλέψαμε τον γαίδαρο.

Και κατά δεύτερο σε προκαλώ να μου βρεις  μια mirrorless  , με τιμή γύρω στα 200€ και ποιότητα εφάμιλλη αυτών που προτείνω εγώ . Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για τον/την jenni686 , όχι για μένα , από το να αραδιάζεις τεχνολογικές θεωρίες .

 

Αν πάλι θέλεις να ανοίξουμε συζήτηση για σένσορες αυτό είναι άλλο θέμα. νομίζω ότι δεν ασχολείσαι με την φωτογραφία έστω και ερασιτεχνικά , διότι διαφορετικά θα ήξερες ότι οι σένσορες δεν κάνουν τι διαφορά στη φωτογραφία , αλλά το συναίσθημα ,το μυαλό ,η υπομονή και μετά ο σένσορας για μια καλή φωτογραφία

Ήθελα νάξερα σε ποιόν απευθύνεσαι και του λες για mirrrorless και διαστάσεις του σένσορα. Νομίζω ότι o/η jenni686 είναι ΑΡΧΑΡΙΟΣ , και βγάζει snapshots. helloooo !!!

Ένα μεγάλο σένσορα τον χρειάζεται ο επαγγελματίας για μεγαλύτερες εκτυπώσεις , o/η jenni686 τι να τον κάνει;  

Πολύ σωστά τα λέει ο sphinxgr πιο πάνω σχετικά με το χειρισμό της μηχανής . Πολύ ωραίες φωτο βγάζει , αν ξέρεις να την ρυθμίσεις σωστά . Διάβασμα θέλει ο αρχάριος , όχι mirrorless .

για τις canon της sx σειράς τι γνώμη έχεις;

 

Όταν μια μηχανή βγάζει τέτοιες φωτογραφίες δεν μπορεί παρά να είναι υπέροχη !!!

Επεξ/σία από nhzt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄ αρχήν δεν καταλαβαίνω το επιθετικό ύφος . Ηρέμησε . Λες και σου κλέψαμε τον γαίδαρο.

Και κατά δεύτερο σε προκαλώ να μου βρεις  μια mirrorless  , με τιμή γύρω στα 200€ και ποιότητα εφάμιλλη αυτών που προτείνω εγώ . Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για τον/την jenni686 , όχι για μένα , από το να αραδιάζεις τεχνολογικές θεωρίες .

 

Αν πάλι θέλεις να ανοίξουμε συζήτηση για σένσορες αυτό είναι άλλο θέμα. νομίζω ότι δεν ασχολείσαι με την φωτογραφία έστω και ερασιτεχνικά , διότι διαφορετικά θα ήξερες ότι οι σένσορες δεν κάνουν τι διαφορά στη φωτογραφία , αλλά το συναίσθημα ,το μυαλό ,η υπομονή και μετά ο σένσορας για μια καλή φωτογραφία

Ήθελα νάξερα σε ποιόν απευθύνεσαι και του λες για mirrrorless και διαστάσεις του σένσορα. Νομίζω ότι o/η jenni686 είναι ΑΡΧΑΡΙΟΣ , και βγάζει snapshots. helloooo !!!

Ένα μεγάλο σένσορα τον χρειάζεται ο επαγγελματίας για μεγαλύτερες εκτυπώσεις , o/η jenni686 τι να τον κάνει;  

Πολύ σωστά τα λέει ο sphinxgr πιο πάνω σχετικά με το χειρισμό της μηχανής . Πολύ ωραίες φωτο βγάζει , αν ξέρεις να την ρυθμίσεις σωστά . Διάβασμα θέλει ο αρχάριος , όχι mirrorless .

 

Να παρω και εγω λιγο θεση πανω σε αυτο, συμφωνω  με τον retromaniac για την αποψη του πανω στις compact. Το να δωσει καποιος σημερα 200-250 ευρω για τετοια μηχανη το θεωρω χαζο ενω μπορει να παει σε mirrorless, εχουν πεσει παρα πολυ οι τιμες και καποιος μπορει να παρει εξαιρετικες μηχανες με τρελο value for money με αυτα τα χρηματα, χαρακτηριστικο παραδειγμα η samsung nx1000. Γενικα η ψαλλιδα mirrorless-dslr εχει κλεισει αρκετα τον τελευταιο καιρο οποτε το θεωρω παραλογο να της συγκρινουμε με τις compact. Αν το ψαξεις nhzt θα δεις ποιοτητα εφαμιλλη και ισως και καλυτερη των οικονομικων dslr που προτεινεις.

 

Οπως ειχα πει και πριν πρωτα πρεπει να μαθει η ts την μηχανη της και μετα να ψαχτει για καποια αλλη μιας και με αυτην που εχει τωρα μπορει να βγαλει καλες φωτογραφιες αρκει να ξερει τι κανει. Η καλυτερη μηχανη δεν θα δωσει αυτοματα καλυτερες φωτογραφιες, θα δωσει μονο καλυτερη ευελιξια σε διαφορες συνθηκες πχ βραδυ η γρηγορες ληψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σίγουρα για έναν αρχάριο φτάνουν οι compact, και εγω γενικά δεν τις είχα σε υπόληψη αλλά έχω παρατηρήσει βελτίωση τους όσων αφορα σε σε iso τιμών 800-1600 ειδικά σε σχέση με αυτή που έχω εγώ την οποία πλέον θεωρώ κακή. Σε συνθηκες που το φως επαρκεί οι compact δεν παρουσιάζουν κάποιο εξαιρετικό μειονέκτημα. Συμφωνώ γενικά με τον nhzt και μου αρέσει που δεν θάβει όλες τις compact ενώ έχει ασχοληθεί με τη φωτογραφία. Το θέμα είναι ποιες είναι ακριβώς οι απαιτήσεις που έχει ο καθε ένας και που αυτες είναι πολύ δύσκολο να αξιολογηθούν ειδικά όταν πρόκειται για έναν πολύ αρχάριο χρήστη. Πάντως θεωρώ ότι οι mirrorless σίγουρα είναι μια κάποια μεσοβέζικη λύση καθώς ούτε τον όγκο των dslr εχουν ενώ μπορουν να δωσουν πολυ καλύτερα οπτικα αποτελέσματα (με λιγότερο θόρυβο σε σκηνές που το φως δεν επαρκεί και το φλας ή δεν μπορει να ανταποκριθεί ή χαλάει την αίσθηση του στιγμιότυπου

 

Υ.Γ. Όντως το επιθετικό ύφος αποτρέπει από το να γίνει μια συζήτηση χρήσιμη συμπερασματικά και στο να μας πάρει περισσότερο σοβαρά βε΄ναια ο συνομιλητης μας

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ΄ αρχήν δεν καταλαβαίνω το επιθετικό ύφος . Ηρέμησε . Λες και σου κλέψαμε τον γαίδαρο.

Και κατά δεύτερο σε προκαλώ να μου βρεις  μια mirrorless  , με τιμή γύρω στα 200€ και ποιότητα εφάμιλλη αυτών που προτείνω εγώ . Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για τον/την jenni686 , όχι για μένα , από το να αραδιάζεις τεχνολογικές θεωρίες .

 

Αν πάλι θέλεις να ανοίξουμε συζήτηση για σένσορες αυτό είναι άλλο θέμα. νομίζω ότι δεν ασχολείσαι με την φωτογραφία έστω και ερασιτεχνικά , διότι διαφορετικά θα ήξερες ότι οι σένσορες δεν κάνουν τι διαφορά στη φωτογραφία , αλλά το συναίσθημα ,το μυαλό ,η υπομονή και μετά ο σένσορας για μια καλή φωτογραφία

Ήθελα νάξερα σε ποιόν απευθύνεσαι και του λες για mirrrorless και διαστάσεις του σένσορα. Νομίζω ότι o/η jenni686 είναι ΑΡΧΑΡΙΟΣ , και βγάζει snapshots. helloooo !!!

Ένα μεγάλο σένσορα τον χρειάζεται ο επαγγελματίας για μεγαλύτερες εκτυπώσεις , o/η jenni686 τι να τον κάνει;  

Πολύ σωστά τα λέει ο sphinxgr πιο πάνω σχετικά με το χειρισμό της μηχανής . Πολύ ωραίες φωτο βγάζει , αν ξέρεις να την ρυθμίσεις σωστά . Διάβασμα θέλει ο αρχάριος , όχι mirrorless .

 

Όταν μια μηχανή βγάζει τέτοιες φωτογραφίες δεν μπορεί παρά να είναι υπέροχη !!!

 

Για ποιο επιθετικό ύφος μιλάς; Που ακριβώς έβγαλες το συμπέρασμα αυτό; Όταν κάποιος διαφωνεί δεν σημαίνει ότι σου επίθεται. Πραγματικά δεν έχω κάποια επιθετική διάθεση. Σε αντίθεση με σένα "νομίζω ότι δεν ασχολείσαι με την φωτογραφία έστω και ερασιτεχνικά , διότι διαφορετικά θα ήξερες ότι οι σένσορες δεν κάνουν τι διαφορά στη φωτογραφία".  Δηλαδή με κατηγορείς ότι σου επιτίθομαι ενώ απλά διαφωνώ, και τελικά καταλήγεις ξεκάθαρα να μου επιτίθεσαι.

 

Όσον αφορά αυτά που λες. Ακριβώς επειδή είναι αρχάρια και δεν ξέρει να κάνει ρυθμίσεις κτλ θα χρειαστεί το μεγαλύτερο sensor. Όχι για να βγάλει καλύτερες φώτο (καλλιτεχνικές), απλά πιο καθαρές. Όσοι φίλοι έχω, casual users με τις φωτογραφικές, κολάνε στο ότι δεν μπορούν να βγάλουν καλές νυχτερίνες χωρίς τρίποδο. Η mirroless σου δίνει αυτό που θες σε τιμές compact και μάλιστα με κιτακια που έχει και φακό! Γιατί λοιπόν να μην πάει κατευθείαν εκει;

 

Anyway. Δεν διαφωνώ ότι η φωτογραφία είναι πολλά περισσότερα από την κάμερα. Εγώ διαφώνησα όσον αφορά την απαράμιλλη (τεχνικά και όχι καλλιτεχνικά) ποιότητα των compact.

Πάντως θεωρώ ότι οι mirrorless σίγουρα είναι μια κάποια μεσοβέζικη λύση καθώς ούτε τον όγκο των dslr εχουν ενώ μπορουν να δωσουν πολυ καλύτερα οπτικα αποτελέσματα (με λιγότερο θόρυβο σε σκηνές που το φως δεν επαρκεί και το φλας ή δεν μπορει να ανταποκριθεί ή χαλάει την αίσθηση του στιγμιότυπου

 

 

Το έχεις ψάξει; Αυτό με τους αισθητήρες που έβαλα το είδες;

Οι mirrorless δεν είναι μεσοβέζικη λύση. Οι mirrorless και οι dslr έχουν τους ίδιους τεράστιους αισθητήρες που κάνουν την διαφορά στην νυχτερινή λήψη. Οι compact έχουν μικροσκοπικούς αισθητήρες.

Οι mirrorless δεν είναι μικρές γιατί είναι χειρότερες από τις dslr. Είναι μικρές γιατί λείπει όλος ο μηχανισμός με τον καθρέπτη. Οι DSLR έχουν ένα καθρεπτάκη πίσω από φακό για να ανακατευθύνουν το φως στο viewfinder. Όταν τραβάς φώτο αυτός ο καθρέπτης πρέπει να τραβηκτεί και να πάει το φως στον αισθητήρα. Όλος αυτός ο μηχανισμός πιάνει πολύ χώρο. Οι mirrorless ΕΙΝΑΙ DSLR χωρίς αυτόν τον μηχανισμό. Τίποτε άλλο. Στον viewfinder της mirrorless δεν βλέπεις ότι βλέπει ο φακός αλλά ότι βλέπει ο φακός του viewfinder (αν έχει).

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχεις ψάξει; Αυτό με τους αισθητήρες που έβαλα το είδες;

 

δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Μήπως παρέξηγησες αυτό που λέω; Εννοώ καλύτερα οπτικά αποτελέσματα σε σχεση με τις compact και όχι με τις DSLR. Και σίγουρα το ύφος σου είναι επιθετικό και οι άλλοι φυσικό είναι να αμυνθούν με τον ίδιο τρόπο

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Μήπως παρέξηγησες αυτό που λέω; Εννοώ καλύτερα οπτικά αποτελέσματα σε σχεση με τις compact και όχι με τις DSLR. Και σίγουρα το ύφος σου είναι επιθετικό και οι άλλοι φυσικό είναι να αμυνθούν με τον ίδιο (ή χειρότερο ) τρόπο

 

Δεν καταβαίνω γιατί είναι επιθετικό. Μπορώ να έχω ένα παράδειγμα. Κάτι που είπα επιθετικό. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω. Και θα ήθελα να το αποφύγω στο μέλλον. Αν μπορείς απομόνωσε μου ένα ή περισσότερα σημεία και εξηγησέ μου γιατί είναι επιθετικό. Θα σου ήμουν πραγματικά υπόχρεως.

 

ΥΓ. Όλα έχουν σχέση με το πως φαντάζεσαι στο μυαλό σου τον άλλον όταν γράφει κάτι. Αν τον φαντάζεσαι να το λέει με τόνο επιθετικό ή ήρεμο. Μήπως παρεξήγησες αυτό; Μήπως με φαντάζεσαι να τα λέω με αγανάκτηση και επιθετικότητα; Διάβασε τα ίδια που έγραψα και απλά φαντάσουμε ότι μιλάω ήρεμα και συγκρατημένα. Θα δεις ότι τα ίδια λόγια δεν είναι παρεξηγήσιμα. Και επίσης δεν προσέβαλλα κανέναν αντίθετα με την "προσβολή" που δέχθηκα.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντελώς πληροφοριακά πάντως υπάρχουν πια compact με aps-c και ff αισθητήρες οπότε τα καμμία σχέση οι compact με mirrorless και dslr σε ποιότητα φωτογραφίας είναι πια από υπερβολικά εως ανακριβή (μιλάω μόνο για ποιότητα και όχι για κόστος ή vfm)

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταβαίνω γιατί είναι επιθετικό. Μπορώ να έχω ένα παράδειγμα. Κάτι που είπα επιθετικό. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω. Και θα ήθελα να το αποφύγω στο μέλλον. Αν μπορείς απομόνωσε μου ένα ή περισσότερα σημεία και εξηγησέ μου γιατί είναι επιθετικό. Θα σου ήμουν πραγματικά υπόχρεως.

 

Τέσπα μπορεί να κάνω και λάθος επειδή η συζήτηση πήρε μια πιο επιθετική τροπή, το ίδιο ισχύει και για τον nhzt. Σχετικά με το πιο πάνω που έκανες quote ποια ήταν η διαφωνία σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...