Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR για αρχάριους. Έκανα λάθος επιλογή!


tzeni686

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω λεω να μην αλλαξεις φωτογραγικη γιατι σ αυτο το σταδιο θα ειναι πεταμενα λεφτα.

 

Προφανως δε ξερεις βασικες αρχες της φωτογραφιας αλλα ουτε καν πως να χειριζεσαι σωστα τη μηχανη σου! Δε σου το λεω για κακο, κανεις δε γεννηθηκε παντογνωστης.

 

Η γνωμη μου ειναι να κατσεις να διαβασεις το βιβλιαρακι με τις οδηγιες χρησεις ωστε να μαθεις πρωτα απ ολα να βγαζεις σωστες φωτογραφιες μ αυτη που εχεις, και αν μετα θες, να συνεχισεις για μια καλυτερη μηχανη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλα ποιά είναι η ουσιαστική διαφορα dslr kai mirrorless?? 

τη εχω τραβηξει με την sony... δεν ειναι πολυ καθαρη οπως βλεπετε

 

η μηχανη σου είναι compact και δυστυχως κάτω από αυτές τις συνθήκες (χαμηλο φωτισμο και πιθανον και zoom) δε γίνεται να βγαλεις πολύ καλύτερες φωτογραφίες. Χρειάζεσαι μεγαλύτερο αισθητήρα

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω πως σε εναν ανθρωπο που δε ξερει τα βασικα βρισκοντε μερικοι που προτεινουν ετσι με ανεση μηχανες της ταξης των 400-600 ευρω.

Η μηχανη που εχεις Τζενη προφανως μπορει να βγαλει πολυ καλυτερες φωτογραφιες απο το παραδειγμα που ανεβασες αρκει να της δωσεις χρονο και να μας ρωτησεις για τις ρυθμισεις κλπ.

 

Εχουμε καταντησει να κυκλοφορουν ατομα στο δρομο με mark ii και να μην ξερουν ουτε καν τι ειναι το iso και οχι οτι φταινε οι ιδιοι..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω πως σε εναν ανθρωπο που δε ξερει τα βασικα βρισκοντε μερικοι που προτεινουν ετσι με ανεση μηχανες της ταξης των 400-600 ευρω.

Η μηχανη που εχεις Τζενη προφανως μπορει να βγαλει πολυ καλυτερες φωτογραφιες απο το παραδειγμα που ανεβασες αρκει να της δωσεις χρονο και να μας ρωτησεις για τις ρυθμισεις κλπ.

 

Εχουμε καταντησει να κυκλοφορουν ατομα στο δρομο με mark ii και να μην ξερουν ουτε καν τι ειναι το iso και οχι οτι φταινε οι ιδιοι..

Ξεκαθάρισα απο την αρχη οτι ειμαι αρχαρια....οταν αγορασα την Sony δεν το είχα ψάξει καθόλου ούτε είχαν ρωτήσει κανέναν! Σίγουρα δεν γνωρίζω τις μέγιστες δυνατότητες της μηχανής που έχω αλλα κάποιος παραπάνω πρότεινε mirrorless και της είδα και οι περισσότερες ειναι πιο μικρες σε μέγεθος-αρα πιο εύκολες στην μεταφορα-από αυτην που διαθέτω. Αυτό είναι πλεονέκτημα και αρκετό για να αλλάξω.  Θέλεις να μου προτείνεις καμία? Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου θες φορητοτητα παρε μια compact μικρου μεγεθους!!! Mirrorless παιρνουν οσοι θελουν ν αλλαζουν φακους, εσυ θα τα βρεις σκουρα με την εστιαση , αφου δε ξερεις να τη κανεις καν σε μια απλη μηχανη. Προσεχε... ΔΕ ΣΤΗ ΛΕΩ. Για να μη παρεξηγηθουμε κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου θες φορητοτητα παρε μια compact μικρου μεγεθους!!! Mirrorless παιρνουν οσοι θελουν ν αλλαζουν φακους, εσυ θα τα βρεις σκουρα με την εστιαση , αφου δε ξερεις να τη κανεις καν σε μια απλη μηχανη. Προσεχε... ΔΕ ΣΤΗ ΛΕΩ. Για να μη παρεξηγηθουμε κιολας.

Ωραια τα λες αλλα προτεινε και καποια να έχω κατά νου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/compact/Nikon-Digital-Camera-S6500-Red-VNA-272-E1.htm

 

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Sony-Digital-Camera-DSC-WX200-Black.htm

 

 

Γενικα σε compact υπαρχουν μπολικες επιλογες. Οι δυο παραπανω εχουν αρκετο ζουμ που απ ο,τι βλεπω το θες, ευρυγωνιο φακο(καταλληλο για τοπια) & υποσχονται καλη ποιοτητα σε χαμηλο φωτισμο. Η sony εχει και wi-fi. Μπορεις να ψαξεις γι αυτα τα δυο μοντελα πληροφπριες, να δεις δειγματα στο youtube και να αποφασισεις ποια προτιμας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/compact/Nikon-Digital-Camera-S6500-Red-VNA-272-E1.htm

 

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Sony-Digital-Camera-DSC-WX200-Black.htm

 

 

Γενικα σε compact υπαρχουν μπολικες επιλογες. Οι δυο παραπανω εχουν αρκετο ζουμ που απ ο,τι βλεπω το θες, ευρυγωνιο φακο(καταλληλο για τοπια) & υποσχονται καλη ποιοτητα σε χαμηλο φωτισμο. Η sony εχει και wi-fi. Μπορεις να ψαξεις γι αυτα τα δυο μοντελα πληροφπριες, να δεις δειγματα στο youtube και να αποφασισεις ποια προτιμας

 

Αχ σε ευχαριστω πολυ!  Μπορεις να μου πεις και τη γνωμη σου και σε κατι αλλο?? Οι mirrorless μου μπηκαν λιγο στο μυαλο( γιατι εστω οτι στο μέλλον καταλάβω λιγο τι παιζει και βελτιωθω δεν θα ειναι καλυτερες?)  και αναμεσα σε Olympus PEN E-PL1 και Sony NEX 3n ποια προτείνεις?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου θες φορητοτητα παρε μια compact μικρου μεγεθους!!! Mirrorless παιρνουν οσοι θελουν ν αλλαζουν φακους, εσυ θα τα βρεις σκουρα με την εστιαση , αφου δε ξερεις να τη κανεις καν σε μια απλη μηχανη. Προσεχε... ΔΕ ΣΤΗ ΛΕΩ. Για να μη παρεξηγηθουμε κιολας.

Καμια σχέση. Mirrorless θα πάρεις για να βγάλεις πολύ καλύτερες φωτο απο κομπακτ λόγω καλύτερου φακού αλλα κυρίως λόγω τεράστιας διαφοράς αισθητήρα. Και μια mirrorles λειτουργεί τελεια και στο αυτόματο. Παραταυτα θα συμφωνήσω να μείνει με αυτην που έχει, εκτός και αν καίγεται για νυχτερινές λήψεις. Με κομπακτ δεν πρόκειται να πλησιάσει ποτέ μια mirrorless.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαθάρισα απο την αρχη οτι ειμαι αρχαρια....οταν αγορασα την Sony δεν το είχα ψάξει καθόλου ούτε είχαν ρωτήσει κανέναν! Σίγουρα δεν γνωρίζω τις μέγιστες δυνατότητες της μηχανής που έχω αλλα κάποιος παραπάνω πρότεινε mirrorless και της είδα και οι περισσότερες ειναι πιο μικρες σε μέγεθος-αρα πιο εύκολες στην μεταφορα-από αυτην που διαθέτω. Αυτό είναι πλεονέκτημα και αρκετό για να αλλάξω.  Θέλεις να μου προτείνεις καμία? Ευχαριστω!

Ενταξει ξερω πως αν σου εχει μπει η ιδεα να αγορασεις κατι νεο δεν βγαινει ευκολα.

Ψαξε για καποια sony nex η καποια olympus pen η καποια panasonic lumix μοντελα του 2011 και μετα.

Μεταχειρισμενες (ισως και καινουρια προσφορα) μπορεις να βρεις 200-300 ευρω , δε σου συνιστω να δωσεις παραπανω λεφτα και οποια και αν παρεις θα ειναι υπεραρκετη για τα επομενα 2+ χρονια.

Παρε οτι σου αρεσει και σε βολευει στην μεταφορα ωστε να μην μεινει στο ραφι οταν περασει ο ενθουσιασμος (που μπορει να μην φυγει και ποτε).

Τουλαχιστον αγοραζοντας καποια απο αυτες θα εισαι σιγουρη οτι η φωτογραφικη τραβαει ''σωστα'' και αν δε σου αρεσει το αποτελεσμα θα τα βαζεις μονο με τον εαυτο σου. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ξερω πως αν σου εχει μπει η ιδεα να αγορασεις κατι νεο δεν βγαινει ευκολα.

Ψαξε για καποια sony nex η καποια olympus pen η καποια panasonic lumix μοντελα του 2011 και μετα.

Μεταχειρισμενες (ισως και καινουρια προσφορα) μπορεις να βρεις 200-300 ευρω , δε σου συνιστω να δωσεις παραπανω λεφτα και οποια και αν παρεις θα ειναι υπεραρκετη για τα επομενα 2+ χρονια.

Παρε οτι σου αρεσει και σε βολευει στην μεταφορα ωστε να μην μεινει στο ραφι οταν περασει ο ενθουσιασμος (που μπορει να μην φυγει και ποτε).

Τουλαχιστον αγοραζοντας καποια απο αυτες θα εισαι σιγουρη οτι η φωτογραφικη τραβαει ''σωστα'' και αν δε σου αρεσει το αποτελεσμα θα τα βαζεις μονο με τον εαυτο σου. :-D

ευχαριστω πολυ...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλύτερη λύση για μενα σε mirrorless γιατί και το value for money μετράει σήμερα πολύ είναι η samsung nx1000

https://www.skroutz.gr/s/2346626/Samsung-NX1000-Kit.html

 

Με 240€ παίρνεις πολλά καλούδια + 20mp και εννοείται υψηλότερο iso (για βραδυνές που θέλεις) απο κομπακτ κάμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλύτερη λύση για μενα σε mirrorless γιατί και το value for money μετράει σήμερα πολύ είναι η samsung nx1000

https://www.skroutz.gr/s/2346626/Samsung-NX1000-Kit.html

 

Με 240€ παίρνεις πολλά καλούδια + 20mp και εννοείται υψηλότερο iso (για βραδυνές που θέλεις) απο κομπακτ κάμερα

Μμμ ωραια αυτη! Αλλα έχω ακούσει πολλες γνώμες και μπερδεύτηκα! Νμζ ότι προσανατολίζομαι πιο πολυ σε αυτην που έστειλες και στην Οlympus Pen E-PL1, που είναι και στη κοντά σε θέμα τιμής.Θα δείξει! Ευχαριστωωω πολύ πάντως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού άκουσες τις γνώμες των άλλων άκου και την δική μου .

Εγώ άρχισα να ασχολούμαι με την ερασιτεχνική φωτογραφία το 1988 και η πρώτη μου μηχανή ήταν μία ρώσικη αναλογική Zenit με εναλλακτικούς φακούς . Το επόμενο βήμα μου ήταν να μάθω καλά , αυτό που μου άρεσε δηλ η φωτογραφία . Πράγματι αγόραζα κυρίως ξένα περιοδικά όπως το Practical Photography για να μάθω πρώτα απ΄όλα πως λειτουργεί μία φωτογραφική μηχανή και δεύτερον τις τεχνικές φωτογράφησης. Άλλαξα πολλές μηχανές μέχρι να καταλήξω στην Canon 20D και να βγάζω φωτογραφίες τις οποίες δημοσιεύω  εδώ

Κάπως έτσι ξεκίνησαν και πολλοί άλλοι ερασιτέχνες ή επαγγελματίες φωτογράφοι .

Αυτό που θέλω να κάνεις είναι να απαντήσεις στα παρακάτω :

 

- σ΄αρέσει η φωτογραφία σαν τέχνη , ώστε με μία καλή μηχανή να αρχίσεις να δημιουργείς ;

- θα μπορέσεις να διαβάσεις ώστε να αποκτήσεις την γνώση για την τέχνη (φωτογραφία) και για την τεχνολογία (φωτογραφική μηχανή);

- θα μπορέσεις να αφιερώσεις χρόνο ,  δηλ να κάνεις περιπάτους και εκδρομές βγάζοντας πολλές φωτογραφίες , ώστε να εφαρμόσεις αυτά που θα μάθεις;

 

Αν απαντήσεις αρνητικά έστω και σε μία ερώτηση , τότε μην ψάχνεις για καλύτερη μηχανή . Η Sony που έχεις σου αρκεί για snapshot φωτογραφίες που πιθανόν να βγάζεις . όπως η φωτογραφία που μας έδειξες . 

Αν όμως απαντήσεις θετικά σε όλες τις ερωτήσεις , τότε το πρόβλημα σου θα λυθεί με τις παρακάτω ενέργειες.

 

- επέλεξε μία από τις δύο μάρκες Canon ή Nikon για να μπεις στο κόσμο τις φωτογραφίας. Διότι αυτές έχουν την μεγαλύτερη γκάμα προιόντων , καθώς και υποστήριξη και ποιότητα. Αυτό που σου λέω είναι βασικό διότι σου δίνει την δυνατότητα στο μέλλον να επιλέξεις μέσα από μια μεγάλη γκάμα φακούς και αξεσουάρ . Αυτές τις δύο επίσης τις υποστηρίζουν και ανεξάρτητες εταιρίες κατασκευής φωτογραφικών ειδών.  Εγώ ξεκίνησα τις DSLR , με την Canon 300D και κατόπιν αγόρασα μόνο το σώμα της Canon 20D χρησιμοποιώντας τους φακούς και τα αξεσουάρ που είχα .Αν όμως αποφάσιζα να αλλάξω πχ σε Nikon θα έπρεπε να αγοράζω και πάλι νέους φακούς και αξεσουάρ (χάσιμο χρημάτων).

- αγόρασε μία απλή DSLR για να μάθεις τις βασικές ρυθμίσεις (όχι έτοιμα προγράμματα που έχουν όλες) και να εφαρμόζεις τις τεχνικές τις φωτογραφίας , που θα μάθεις διαβάζοντας. 

- Η καλλιτεχνική φωτογραφία δεν είναι , πατάω ένα κουμπί και τα υπόλοιπα τα κάνει η μηχανή. Πρέπει να γνωρίζεις τι είναι διάφραγμα , τι είναι ταχύτητα , τι είναι ISO και τι Depth of field .Αν δεν τα ξέρεις αυτά με ΚΑΜΙΑ  μηχανή δεν θα μπορέσεις να βγάλεις καλλιτεχνική φωτογραφία.

- πρέπει να καταλάβεις δύο πράγματα . Η φωτογραφία είναι τέχνη και η φωτογραφική μηχανή είναι τεχνολογία . Σήμερα χρησιμοποιούμε την τεχνολογία στη τέχνη , ώστε να δημιουργήσουμε καλύτερη τέχνη. Επίσης πρέπει να πιστέψεις ότι ένας επαγγελματίας φωτογράφος μπορεί να βγάλει καλύτερη φωτογραφία με ένα κινητό , από έναν άσχετο που έχει στα χέρια του μια Canon EOS 1D X .Επίσης να καταλάβεις τι εννοούμε στην φωτογραφία όταν λέμε καλύτερη φωτογραφία . Εννοούμε την καλλιτενική και όχι αυτή που έχει μεγαλύτερη ανάλυση.

- και τέλος αφιέρωσε χρόνο και χρήμα .

 

Οι δικές μου προτάσεις είναι :

Canon 1100D  ή Nikon D3100  (σχετικά φθηνές ) και

Canon 600D  ή Nikon D3200 (ακριβότερες)

Ξεκίνα με αυτές να μάθεις και χτίσε πάνω σ΄αυτές αγοράζοντας φακούς και αξεσουάρ .

 

Ελπίζω να βοήθησα .

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...