Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR για αρχάριους. Έκανα λάθος επιλογή!


tzeni686

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας! Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με την  φωτογραφία άλλα πάντα το ήθελα! Πέρυσι λοιπόν αγόρασα την πρώτη μου DSLR, την Sony DSC-H200. Δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη.!!! Η αλήθεια είναι πως δεν το είχα ψάξει και πολύ το θέμα και είδα 20 ΜΡ  και μεγάλο οπτικό ζουμ και εντυπωσιάστηκα! Έβγαλα τις πρώτες φωτογραφίες και στην φωτογραφική φαίνονταν πολύ ωραίες με έντονα χρώματα και αρκετά καθαρές! Όταν όμως τις πέρασα στο λάπτοπ ήταν μια αποτυχία! Χειρότερες και από κινητό!
Τελικά πήρα την απόφαση να την πουλήσω( αν ενδιαφέρεται κανείς ας επικοινωνήσει μαζί μου στο [email protected] , τιμή συζητήσιμη!) Τώρα λοιπόν έχω να ρωτήσω:

  • Για την επόμενη που θέλω να αγοράσω, τι μου προτείνετε???? Μπορώ να διαθέσω εώς 200- βαριά-βαριά 250 ευρω. Κατά προτίμηση να παίρνει τις μπαταρίες ΑΑ γα να κρατήσω και τον ίδιο φορτιστή και μπαταρίες. Θέλω να είναι έντονα ωραία τα χρώματα,μου αρέσουν οι κοντινές που θολώνουν από πίσω (είμαι πολύ άσχετη όπως καταλαβαίνετε αλλά θα το εκτιμούσα αν με βοηθούσατε να γίνω καλύτερη!) και κυρίως με όσο τον δυνατόν πιο μεγάλη ευκρίνεια για αυτά τα λεφτά , δηλαδή αρκετά καθαρες, να μην θολώνουν, να φαίνονται καλά και στον υπολογιστή.
  • Αν θέλω καλή ποιότητα εικόνας ποια χαρακτηριστικά πρέπει να κοιτάω και πώς να τα συγκρίνω??
  • ΟΙ fujtitsu είναι καλές??( για αυτό το εύρος τιμών που προανέφερα)
  • είδα αυτήν για πείτε γνώμες
    http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=62873&selectedCategoryId=13
    Αυτα! ελπίζω να μην σας κούρασα με την ασχετοσύνη μου! Αλλα και κανένας δεν γεννήθηκε ειδικός οπότε περιμένω βοήθεια! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι λάθος κάνεις για να σου βγάζει φωτογραφίες χειρότερες από το κινητό. Απλά δεν γίνεται.

Και επίσης η φωτογραφική αυτή ΔΕΝ είναι DSLR. Είναι μια απλή φωτογραφική μηχανή.

Μην περιμένεις τίποτε φοβερές νυχτερινές λήψεις. Ο αισθητήρας είναι πολύ μικρός.

Αν θες νυχτερινές καλές, σου προτείνω mirrorless σαν αυτή http://www.samsung.com/gr/consumer/camera-camcorder/cameras/nx-cameras/EV-NX300ZBQUGR που έχουν αισθητήρα και φακό σαν dslr και είναι πιο compact. Μόνη διαφορά με dslr ότι δεν έχει viewfinder που βλέπει μέσα από το φακό με χρήση ενός καθρέπτη, για αυτό και λέγονται και mirror-less.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κολλάς στο dslr, για αρχή βρες μια φωτογραφική που εξυπηρετεί τα δικά σου δεδομένα.

η sony που έχεις είναι αξιόλογη, πειραματίσου με αυτή, αυτό που λες προφανώς γίνετε λόγο ρυθμίσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστική αλλα ποιά είναι η ουσιαστική διαφορα dslr kai mirrorless?? 


τη εχω τραβηξει με την sony... δεν ειναι πολυ καθαρη οπως βλεπετε

post-286494-0-47737400-1389381561_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο DSLR μου προτέινεις κάποια σε αυτό το ευρος τιμών? 

γενικα μια σχετικα καλη σε αυτο το εύρο τιμών! Ευχαριστώ!

 

Ακριβό σπόρ αν θες να ασχοληθείς.

 

Από θέμα χρήμάτων πας εδώ http://www.skroutz.gr/s/285031/Nikon-D3100-Kit.html?from=catspan

 

Αλλά να ξέρεις πως είναι ότι πιο εισαγωγικό υπάρχει.Όταν ανέβουν οι απαιτήσεις σου θα αναγκαστείς να αλλάξεις σώμα-φακό.

 

Το καλύτερο θα ήταν να κοίταζες για κάποια Canon 600D - Nikon D5200

Επεξ/σία από Vasilis 07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τω μεταξυ στην περιγραφη της απο την sony γράφει 

H200 Ψηφιακή φωτογραφική μηχανή μικρού μεγέθους
Απίστευτο ζουμ χωρίς αλλαγή φακών, οπτικό ζουμ 26x. τέλος πάντων.
τωρα τι μου προτίνετε έώς 250? οχι απαραίτητα dslr αλλα με καλη ποιότητα εικόνας και ευκρίνεια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H μηχανη που εχεις δεν ειναι dslr, ειναι κατηγοριας bridge που σημαιναι οτι οι φακοι ΔΕΝ αλλαζουν. Υπαρχουν κατι κονβερτορες για ολες αυτες αλλα δεν θα δεις διαφορα μιας και ποιοτικα τα οπτικα τους μερη ειναι υποδεεστερα. Παρολα αυτα τουλαχιστον την μερα η μηχανη μπορει να βγαλει αξιοπρεπης φωτογραφιες οποτε σιγουρα κατι εχεις κανει λαθος στην ρυθμιση. Ισως ειχες βαλει ψηφιακο zoom, ισως ειχες τερματισει το iso, πολλα μπορει να φταινε. Θα σου ελεγα να την κρατησεις για κανενα μηνα,να διαβασεις το manual της μηχανης σου και παραλληλα να διαβασεις και αυτο Link.png Site: Η τεχνικη της αναλογικης & ψηφιακης φωτογραφιας .

Απο εκει και περα αν πειραματιστεις και δεις οτι δεν σου κανει την πουλας και μια πολυ καλη προταση ειναι η samsung nx1000 και η sony nex-3n η καποια nikon 3100/3200. Γενικα πειραματισου και μαθε να δουλευεις την μηχανη σου πριν δωσεις ασκοπα χρηματα.

 

 

υγ. επισης τα greeklish απαγορευονται στο φορουμ, γραψε Ελληνικα αλλιως τα μηνυματα σου θα σβηστουν.

Επεξ/σία από snik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μηχανη που εχεις δεν ειναι dslr, ειναι κατηγοριας bridge που σημαιναι οτι οι φακοι ΔΕΝ αλλαζουν. Υπαρχουν κατι κονβερτορες για ολες αυτες αλλα δεν θα δεις διαφορα μιας και ποιοτικα τα οπτικα τους μερη ειναι υποδεεστερα. Παρολα αυτα τουλαχιστον την μερα η μηχανη μπορει να βγαλει αξιοπρεπης φωτογραφιες οποτε σιγουρα κατι εχεις κανει λαθος στην ρυθμιση. Ισως ειχες βαλει ψηφιακο zoom, ισως ειχες τερματισει το iso, πολλα μπορει να φταινε. Θα σου ελεγα να την κρατησεις για κανενα μηνα,να διαβασεις το manual της μηχανης σου και παραλληλα να διαβασεις και αυτο Link.png Site: Η τεχνικη της αναλογικης & ψηφιακης φωτογραφιας .

Απο εκει και περα αν πειραματιστεις και δεις οτι δεν σου κανει την πουλας και μια πολυ καλη προταση ειναι η samsung nx1000 και η sony nex-3n η καποια nikon 3100/3200. Γενικα πειραματισου και μαθε να δουλευεις την μηχανη σου πριν δωσεις ασκοπα χρηματα.

 

 

υγ. επισης τα greeklish απαγορευονται στο φορουμ, γραψε Ελληνικα αλλιως τα μηνυματα σου θα σβηστουν.

ευχαριστω πολυυυυ θα δω τι θα κανω ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...