Προς το περιεχόμενο

Ομοφυλόφιλοι φιλήθηκαν απέναντι από τον Μητροπολίτη Σεραφείμ


drake.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά κάποια πράγματα δεν προέρχονται αποκλειστικά από τη θρησκεία, απλά στην εξέλιξη της εντάχθηκαν σε αυτή. Π.χ. η νηστεία μόνο Χριστιανικό έθιμο δεν είναι. Επίσης αν δεν κάνω λάθος το φίκι φίκι προ του γάμου το «θέσπισαν» σε κοινωνίες που τις πάντρευαν από την εφηβεία οπότε και είχε κάποια λογική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 

Και μιας που το φερε η κουβέντα, ξέρεις τι έγινε ο γιος και η γυναίκα του μέγα Κωνσταντίνου, μετά από παρότρυνση της μαμάκας του; Μάλλον όχι.

 

Ο Κωνσταντινος και η μητερα του εκαναν οτι ακριβως εκανε καθε ηγετης πριν απο αυτους και μετα απο αυτους. Η εξουσια ειναι σκληρη ειναι αδιστακτη. Αυτο δεν αλλαζει ποτε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπαίνω στον κόπο να απαντήσω.

 

Ωραία, τότε πείτε μας επιτέλους τι/ποιος/πως δημιούργησε το σύμπαν, τι συμβαίνει μετά τον θάνατο, γιατί υπάρχουμε, ποιος μας έδωσε αυτήν την "πνοή ζωής" κτλ επιτέλους για να μας βγάλετε από αυτήν την πλάνη των Θεών στην οποία ζούμε. Ξεκάθαρα πράγματα όμως.

 

 

Μου αρέσει που η απορία δεν είναι "ΕΑΝ γίνεται κάτι μετά τον θάνατο" αλλά "ΤΙ συμβαίνει μετά τον θάνατο". Με άλλα λόγια, ήδη έχει απορριφθεί η θέση ότι θάνατος = τέλος και το μόνο που ψάχνει κανείς είναι τι γίνεται μετά. Πολύ αντικειμενική ερώτηση.

 

Επίσης, αντί η ερώτηση να είναι "ΠΩΣ δημιουργήθηκε το σύμπαν" είναι "ΠΟΙΟΣ/ΤΙ/ΠΩΣ ΤΟ δημιούργησε". Άρα, ήδη έχει γίνει η παραδοχή ότι υπάρχει κάτι έξω από το σύμπαν με δύναμη να το δημιουργήσει. 

 

Η άλλη.. "ποιος μας έδωσε την ΠΝΟΗ ΖΩΗΣ" και όχι "πως δημιουργήθηκε η ζωή". Για μία ακόμη φορά γίνεται η παραδοχή ότι κάποιος πρέπει να την δώσει και κάποιος είναι απέξω από όλα αυτά και τα ελέγχει. 

 

Και όλο αυτό το παραλήρημα καταλήγει με την φράση "ξεκάθαρα όμως". Ενώ ήδη έχουν μπει τα θεολογικά πλαίσια, ενώ ήδη έχουν γίνει εμμέσως όλες οι θεολογικές παραδοχές μετά αξιώνει να απαντήσει κανείς που εάν το κάνει ΗΔΗ παραδέχεται τις παραδοχές αυτές. 

 

Πολύ έντιμη αντιμετώπιση... από όσο γνωρίζω είναι πλήρως σύμφωνη με τις πρακτικές που τηρεί ο χριστιανισμός αιώνες τώρα. 

 

Συμφωνώ στα bold. Οι αποδείξεις μου βρίσκονται στις μαρτυρίες σχετικά με τον Χριστό και στα θαύματά Του. Είτε θέλεις τις αποδέχεσαι είτε όχι.

 

 

Μα φυσικά.. τι πιο αντικειμενικό και μετρήσιμο πέρα από μία μαρτυρία; Πόσο μάλλον δε όταν έχει διασωθεί από αυτούς που Ο ΙΔΙΟΣ ΛΕΣ ότι δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο των μαρτυριών. 

 

 

Για μία ακόμη φορά τηρούνται οι πάγιες τακτικές του χριστιανισμού... που για να μην είναι κανείς άδικος οφείλει να παραδεχθεί πως κάθε φανατισμένος με παρωπίδες και εχθρός της γνώσης (ένας θρησκευόμενος δηλαδή) τις τηρεί. 

 

 

 

Δεν είπα ποτέ να σταματήσουμε να ψάχνουμε. Είπα όμως ότι δεν έχουν απαντηθεί ακόμα τα ερωτήματα που οδήγησαν τον άνθρωπο στο να πιστέψει στον Θεό, και μέχρι να απαντηθούν οποιαδήποτε δήλωση στυλ "Είστε πρόβατα, δεν ξέρετε τι σας γίνεται" κλπ θεωρείται άτοπη.

 

 

Φυσικά και δεν είπες να σταματήσουμε να ψάχνουμε... φαίνεται ακριβώς από πάνω σε αυτά που λες. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες που έβγαλες τελικά συμπέρασμα;

Θα προσπαθήσω να σου το εξηγήσω για τελευταία φορά πριν σου πώ καληνύχτα.

Αν κάποιοι ήθελαν να κρύψουν, διαστρεβλώσουν, παραποιήσουν αυτά που είπε ο Χριστός, θα έγραφαν ότι είπε αυτά που οι μετέπειτα ιεράρχες για λόγους επιβολής και χειραγώγησης έγραψαν και δίδαξαν στις επόμενες γενεές. Δλδ. όχι φικι φικι πριν το γάμο, όχι στο προφυλακτικό, υποχρεωτική νηστεία κάποιες καθορισμένες μέρες, υποχρεωτικός εκκλησιασμός , θρησκευτικός γάμος, μιάσματα οι ομοφυλόφυλοι, αμαρτία τα ξέκωλα, στο πυρ το εξώτερο οι άθεοι, κατηχητικό για τα μικρά παιδιά, διδασκαλία ξύλινων θρησκευτικών στα σχολεία , σταυροκόπημα με κρυφές ματιές στις εκκλησίες για να δούμε αν βλέπουν οι άλλοι πόσο ενάρετοι είμαστε κλπ. κλπ. κλπ. κλπ. κλπ.

 

Καληνύχτα και όνειρα γλυκά και απονήρευτα. :-D (Όσο αυτό είναι εφικτό μετά από το thread με τις παχουλές.)

Μα όσα είπε διαστρεβλωμένα είναι....αν είπε κιόλας.

Εξάλλου ποτέ ο Χριστός δεν δίδαξε καινούργια θρησκεία. Ο χριστιανισμός είναι καθαρά θρησκεία που ιδρύθηκε μετά τον θάνατό του, από τους μαθητές και οπαδούς του.

 

Οπότε πιστεύεις σε μία θρησκεία που ποτέ δεν δίδαξε αυτός του οποίου τα λόγια πιστεύεις, τα οποία λόγια τα γνωρίζεις μόνο χάρη στη θρησκεία που ποτέ ο Χριστός δεν δίδαξε και της οποίας τους εκπροσώπους εσύ δεν πρεσβεύεις.

Οξύμωρο με όλη του την έννοια.

 

Καλή σου απονήρευτη νύχτα παρέα με τρεις βραζιλιάνες να σε φιλάν παντού και όπου γουστάρεις.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για παρόμοιες ερωτήσεις... ήδη υπάρχει video στο youtube.

 

 

 

 


Παραθέτω και ένα επιχείρημα από το video:

 

 

Επιχείρημα εκ του "και γαμώ" ΙΙ (ή επιχείρημα εκ της δημιουργίας)

 

1) Το X είναι και γαμώ

2) Δεν μπορώ να καταλάβω πως το Χ θα μπορούσε να υπάρξει χωρίς κάτι (που επίσης δεν καταλαβαίνω) να το έχει δημιουργήσει

3) Αυτό το κάτι θα πρέπει να είναι ο θεός επειδή δεν μπορώ να βρω μία καλύτερη εξήγηση

4) Επομένως ο θεός υπάρχει

 

edit.. να δεις.. που είδα παρόμοιο επιχείρημα..

 

Α! Εδώ: 

 

Δεν μπαίνω στον κόπο να απαντήσω.

 

Ωραία, τότε πείτε μας επιτέλους τι/ποιος/πως δημιούργησε το σύμπαν, τι συμβαίνει μετά τον θάνατο, γιατί υπάρχουμε, ποιος μας έδωσε αυτήν την "πνοή ζωής" κτλ επιτέλους για να μας βγάλετε από αυτήν την πλάνη των Θεών στην οποία ζούμε. Ξεκάθαρα πράγματα όμως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια για ποιον πας. Οταν πας σε λειτουργια τετοιων "αγιων" ανθρωπων , αποδεχεσαι και εγκρινεις εμμεσα την εξουσια τους. Μια εξουσια που βασιζεται στο μισος, στον πλουτο και το συμφερον.Και για να μην παραξηγηθω προφανως και δεν μιλαω για ολους τους παπαδες, αλλα ο συγκεκριμενος ειναι απ τα χειροτερα παραδειγματα.Sent from my iPhone using Insomnia

Μηπως να κοψουμε και την Εκκλησια επειδη οι παπαδες ειναι λαμογια? Αν ειναι ετσι να κοψουμε και την αγορα ψωμιου επειδη υπαρχει αισχοκερδια,να κοψουμε να πηγαινουμε και στον γιατρο επειδη ξερουμε οτι παιρνει φακελακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όσα είπε διαστρεβλωμένα είναι....αν είπε κιόλας.

Εξάλλου ποτέ ο Χριστός δεν δίδαξε καινούργια θρησκεία. Ο χριστιανισμός είναι καθαρά θρησκεία που ιδρύθηκε μετά τον θάνατό του, από τους μαθητές και οπαδούς του.

 

Οπότε πιστεύεις σε μία θρησκεία που ποτέ δεν δίδαξε αυτός του οποίου τα λόγια πιστεύεις.

Οξύμωρο με όλη του την έννοια.

 

Καλή σου απονήρευτη νύχτα παρέα με τρεις βραζιλιάνες να σε φιλάν παντού και όπου γουστάρεις.

:)

 

Αφου λες οτι μελετησες  ιστορια θα επρεπε να εισαι ποιο προσεκτικος στα συμπερασματα που παραθετεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοξο που εισαι μωρηηηη!

Στας Ινδίας.Νέο Δελχί

 

Ναι είμαι κ γω ένας pustiriot λέμε!

 

Σας διαβάζω κ παρακολουθώ τις Ελλαδιστάν εξελίξεις .Θα τα πούμε από UK αναλυτικά όταν επιστρέψω γιατί γαμιέται λίγο ο διας αυτή τη στιγμή.

 

Αίμα τιμή pustiriot αυγή!

 

Φιλιά παρτάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On topic.. 

 

Σχετικά με την καθαυτού κίνηση... ήταν πολύ ωραία κίνηση. Πολύ καλύτερη από το κλείσιμο δρόμων, από τις διαδηλώσεις και από ό,τι άλλο. 

 

 

Αυτός ο άνθρωπος (αυτός με τα κοσμήματα) είχε σοβαρές αντιρρήσεις, και τις εξέφρασε χρησιμοποιώντας την εξουσία που έχει, για κάτι που αναγνωρίζεται ως δικαίωμα των ανθρώπων με διαφορετικό σεξουαλικό προσανατολισμό από τον συνηθισμένο. 

 

Καλά κάνανε οι τυπάδες και οι τύπισσες. Μαγκιά τους. 

 

 

Και όχι, δεν πήγανε σε κανένα νεκροταφείο ούτε κανέναν ιδιαίτερο χώρο. Σε ένα λιμάνι πήγανε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που η απορία δεν είναι "ΕΑΝ γίνεται κάτι μετά τον θάνατο" αλλά "ΤΙ συμβαίνει μετά τον θάνατο". Με άλλα λόγια, ήδη έχει απορριφθεί η θέση ότι θάνατος = τέλος και το μόνο που ψάχνει κανείς είναι τι γίνεται μετά. Πολύ αντικειμενική ερώτηση.

 

Επίσης, αντί η ερώτηση να είναι "ΠΩΣ δημιουργήθηκε το σύμπαν" είναι "ΠΟΙΟΣ/ΤΙ/ΠΩΣ ΤΟ δημιούργησε". Άρα, ήδη έχει γίνει η παραδοχή ότι υπάρχει κάτι έξω από το σύμπαν με δύναμη να το δημιουργήσει. 

 

Η άλλη.. "ποιος μας έδωσε την ΠΝΟΗ ΖΩΗΣ" και όχι "πως δημιουργήθηκε η ζωή". Για μία ακόμη φορά γίνεται η παραδοχή ότι κάποιος πρέπει να την δώσει και κάποιος είναι απέξω από όλα αυτά και τα ελέγχει. 

 

Και όλο αυτό το παραλήρημα καταλήγει με την φράση "ξεκάθαρα όμως". Ενώ ήδη έχουν μπει τα θεολογικά πλαίσια, ενώ ήδη έχουν γίνει εμμέσως όλες οι θεολογικές παραδοχές μετά αξιώνει να απαντήσει κανείς που εάν το κάνει ΗΔΗ παραδέχεται τις παραδοχές αυτές. 

 

Πολύ έντιμη αντιμετώπιση... από όσο γνωρίζω είναι πλήρως σύμφωνη με τις πρακτικές που τηρεί ο χριστιανισμός αιώνες τώρα. 

 

 

 

Μα φυσικά.. τι πιο αντικειμενικό και μετρήσιμο πέρα από μία μαρτυρία; Πόσο μάλλον δε όταν έχει διασωθεί από αυτούς που Ο ΙΔΙΟΣ ΛΕΣ ότι δεν έχουν καμία σχέση με το αντικείμενο των μαρτυριών. 

 

 

Για μία ακόμη φορά τηρούνται οι πάγιες τακτικές του χριστιανισμού... που για να μην είναι κανείς άδικος οφείλει να παραδεχθεί πως κάθε φανατισμένος με παρωπίδες και εχθρός της γνώσης (ένας θρησκευόμενος δηλαδή) τις τηρεί. 

 

 

 

 

 

Φυσικά και δεν είπες να σταματήσουμε να ψάχνουμε... φαίνεται ακριβώς από πάνω σε αυτά που λες. 

Προφανώς και έχω επηρεαστεί έντονα από τον Χριστιανισμό αφού όλη μου την ζωή την έζησα με βάση το Χριστιανικό πρότυπο. Εσύ πιστεύεις ότι δεν υπάρχει Θεός. Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει Θεός. Εγώ πιστεύω στα θαύματα του Χριστού και τα θεωρώ ως απόδειξη ύπαρξης του Θεού ενώ εσύ δεν πιστεύεις σε αυτά και δεν τα αποδέχεσαι. Τα ερωτήματα που έθεσα στην αρχή τα έχω απαντήσει μέσω του Χριστιανισμού ενώ εσύ ακόμα ψάχνεις (και καλά κάνεις). Όταν τα απαντήσεις, τότε θα μπορείς να αποδείξεις τα λεγόμενά σου ότι δεν υπάρχει Θεός. Εγώ έχω αποδείξει τα λεγόμενά μου (ότι δηλαδή υπάρχει Θεός) μέσω αποδεδειγένων ιστορικών γεγονότων (π.χ. Ρωμαϊκό έγγραφο σχετικά με την περιγραφή του Χριστού και την σταύρωσή Του) τα οποία δεν αποδέχεσαι για κάποιον άγνωστο για εμένα λόγο. Οπότε, κάνε όσες έρευνες θέλεις και όταν που απαντήσεις τις ερωτήσεις αυτές θα σε παραδεχτώ. Όπως προείπα, μέχρι τότε, οποιαδήποτε δήλωση σχετικά με την ορθότητα της αθεΐας είναι άτοπη. Τα έγραψα όσο πιο απλά και κατανοητά γίνεται και ελπίζω να έγινα σαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι, δεν πήγανε σε κανένα νεκροταφείο ούτε κανέναν ιδιαίτερο χώρο. Σε ένα λιμάνι πήγανε. 

Γιατί, στα λιμάνια δεν τελούνται μυστήρια; Επίσης αφού δεν χωνεύουν για τον Α ή Β λόγω τον εν λόγω ιερέα ή την εν λόγω θρησκεία γιατί συνεχίζουν να το τραβάνε το θέμα; Δεν λέω, δικαίωμά τους, αλλά εάν πιστεύουν ότι πρόκειται η Εκκλησία να αλλάξει γνώμη, τότε πολύ απλά βαυκαλίζονται. Επιπλέον γιατί δεν πήγαιναν ιδιαιτέρως μπροστά στον εν λόγω ιερέα να τα κάνουν αυτά και έπρεπε να δείξουν τέτοια ασέβεια σε αυτό το ιερό για εμάς τους Χριστιανούς τελετουργικό των Θεοφανείων; Διότι έτσι δεν την έσπασαν μόνο στον μητροπολίτη αλλά και σε όλους τους υπόλοιπους πιστούς που είχαν παρευρεθεί εκεί για να γιορτάσουν την ημέρα εκείνη.

 

Ντροπή. Θα μπορούσαν να το είχαν κάνει με άλλον πολύ πιο αποτελεσματικό και αποδεκτό από τους πιστούς τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μου αρεσε να εβλεπα δυο αντρες να φιλιουντε μπροστα μου , ουτε μου αρεσει οτι γενικα τα media κλπ προσπαθουν να περασουν την ομοφυλοφιλια σαν κατι φυσικο και νορμαλ , με αυτου του ειδους τις ενεργειες απλα προβαλεις την διαφορετικοτητα σου και προσπαθεις να την επιβαλεις με το ζορι στον αλλον.

Απο την αλλη δεν μπορω να κρινω καποιον σαν ανθρωπο μονο και μονο απο τις επιλογες του στο κρεβατι και εννοειτε οτι αναγνωριζω το δικαιωμα του να κανει οτι γουσταρει και ενω ουστιαστικα δεν με ενδιαφερει το θεμα δεν ειναι αναγκη να μου αρεσει κιολας, ετσι ?

 

Βεβαια για να πω την αληθεια ποιο πολυ με ενοχλει ο ρολος της εκκλησιας στην συγχρονη ελληνικη κοινωνια και ο τροπος που διαχειριζονται τα προνομια και την "δυναμη" που εχουν τα μελη του κληρου σε τοπικο,πανελλαδικο η και διεθνες επιπεδο.

Οι συνηθεις αντιδρασεις τους σε θεμετα σαν αυτα μου φαινονται το λιγοτερο υποκριτικες και γραφικες ...

http://www.youtube.com/watch?v=Sc1Q0UXapd8

 

Αυτο που σιγουρα χρειαζεται παντως στην ελλαδα ειναι ουσιαστικος διαχωρισμος κρατους/εκκλησιας αμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ρε παιδια, και εγω γαμαω καθε βραδυ και απο μια μοντελα αλλα δεν βγαινω να το κανω βουκινο. Με ενοχλουν αυτες οι προκλητικες κινησεις απο οπου και αν προερχονται. Ειναι σαν να τρως το φαγητο σου και καποιος απο το πουθενα ερχεται και σου χωνει τα βρωμοχερα του μεσα στο πιατο σου. 

 

Απο τη στιγμη λοιπον που αυτοι πηγαν για να προκαλεσουν ε τωρα ας τα λουστουνε κιολας. Το να προσπαθησεις να τα "βαλεις" με τη θρησκεια με τετοιο τροπο εκτος απο αφελες ειναι και εντελεως ηλιθιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...