Προς το περιεχόμενο

Ομοφυλόφιλοι φιλήθηκαν απέναντι από τον Μητροπολίτη Σεραφείμ


drake.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ε ναι αλλα σκεψου τους κακομηρους τους γονεις εδω με το ζορι μπορουν να εξηγησουν πως ερχονται τα μωρα σκεψου να προσπαθησουν να πουν στο παιδακι γιατι δυο μαντραχαλοι φιλιουνται :P

ο Louis CK δίνει μια πολύ καλή απάντηση σε αυτό, 1:10... :-D

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όχι. Από το σπίτι μου. Όποιος περιμένει ανταπόδοση, τύπου παράδεισος, για να είναι ηθικός, τότε κάτι κάνει λάθος.

 

Αν σημερα κατανοεις το τι ειναι ηθικο και  τι ανηθικο οφειλεται στην επιδραση της θρησκειας σε βαθος αιωνων σε ολοκληρη την ανθρωπινη κοινωνια. Το να λες οτι πηρα την ηθικη που εχω απο το σπιτι μου νομιζεις οτι μειωνει εστω και λιγο την πραγματικοτητα ? Απο που πηραν την ηθικη τους οι γονεις σου, οι γονεις των γονιων σου και παει λεγοντας ?

 

Γιατί να έχει η θρησκεία το μονοπώλιο της ηθικής όμως;

 

Γιατι ειναι η μονη που μπορει, σε εναν κοσμο που τα παντα ελεγχονται απο λυκους.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν σημερα κατανοεις το τι ειναι ηθικο και  τι ανηθικο οφειλεται στην επιδραση της θρησκειας σε βαθος αιωνων σε ολοκληρη την ανθρωπινη κοινωνια. Το να λες οτι πηρα την ηθικη που εχω απο το σπιτι μου νομιζεις οτι μειωνει εστω και λιγο την πραγματικοτητα ? Απο που πηραν την ηθικη τους οι γονεις σου, οι γονεις των γονιων σου και παει λεγοντας ?

 

 

Γιατι ειναι η μονη που μπορει, σε εναν κοσμο που τα παντα ελεγχονται απο λυκους.

 

 

Απλώς να σου υπενθυμίσω τις " ηθικές " φρικαλεότητες που διαπράχθηκαν στο όνομα της Χριστιανικής θρησκείας από τους προπαπούδες των προπαπούδων μας και πάει λέγοντας.  Η υποκρισία σ' όλο το μεγαλείο της. (Χωρίς να εννοώ εσένα προσωπικά). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση εχει το πως εκλαμβάνει κάποιος τον λόγο μιας θρησκείας και πως πρατει με το πως θα έπρεπε να πρατει στη πραγματικότητα;

 

Έχουμε κάνει δεκάδες συζητήσεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νεκροταφείο είναι ένας χώρος όπου τελούνται μυστήρια. Το λιμάνι δεν είναι. Στον πρώτο χώρο λοιπόν, ναι, είναι άκομψο, στον δεύτερο όμως ας πρόσεχαν.

 

Η κηδεία ΔΕΝ είναι μυστήριο...fail λοιπόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς να σου υπενθυμίσω τις " ηθικές " φρικαλεότητες που διαπράχθηκαν στο όνομα της Χριστιανικής θρησκείας από τους προπαπούδες των προπαπούδων μας και πάει λέγοντας.  Η υποκρισία σ' όλο το μεγαλείο της. (Χωρίς να εννοώ εσένα προσωπικά). 

 

Να σου υπενθυμισω ομως και εγω οτι αυτες οι φρικαλεοτητες δεν διαπραχθηκαν απο τους Ορθοδοξους Χριστιανους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το νεκροταφείο είναι ένας χώρος όπου τελούνται μυστήρια. Το λιμάνι δεν είναι. Στον πρώτο χώρο λοιπόν, ναι, είναι άκομψο, στον δεύτερο όμως ας πρόσεχαν.

Η κηδεία ΔΕΝ είναι μυστήριο...fail λοιπόν.

Η εξαφάνιση του Τζον Αυλακιωτη όμως ειναι :-p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία παράγραφος τα λέει όπως τα πιστεύω και εγώ. Δεν έχουμε κατά βάση διαφωνία.

Επίσης πιστεύω ότι άλλο εκκλησία ( ανθρώπινο κατασκέυασμα που εξυπηρετεί συμφέροντα) και άλλο Χριστιανική διδασκαλία.

Υπαρκτό πρόσωπο ή μη, θεός ή άνθρωπος , θα το επαναλάβω ότι ο Ιησούς τον οποίο επικαλούνται οι Χριστιανοί (εξ' ου και το όνομα) δεν δίδαξε το μίσος , την καταδίκη και την διαπόμπευση των " αμαρτωλών " , ούτε είπε ότι δεν πρέπει να κάνει κανείς σέξ πριν να παντρευτεί. Ούτε καθιέρωσε όλο αυτό το τελετουργικό της εκκλησίας, τις απαιλές και τις απαγορεύσεις .  Απλά δίδαξε " αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν " . Και δεν νομίζω να έβαλε κάποιιο αστερίσκο " εκτός από τους ομοφυλόφιλους ".

Κι εσύ πως ξέρεις τι δίδαξε ο χριστός; Μαζί φαντάροι πήγατε;

 

Από κείμενα που έχουν γράψει άτομα της εκκλησίας που προσπαθείς να διαχωρίσεις δεν γνωρίζεις όσα γνωρίζεις;

Και ακόμα καλύτερα, από κείμενα που επέλεξαν άτομα της εκκλησίας να διασώσουν, γιατί όσα δεν τους συνέφεραν είτε τα αφορούσαν είτε φρόντιζαν να τα καταστρέψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου υπενθυμισω ομως και εγω οτι αυτες οι φρικαλεοτητες δεν διαπραχθηκαν απο τους ορθοδοξους χριστιανους.

 

Συζητήσιμο. Απλώς η Καθολική εκκλησία (την οποία προφανώς εννοείς) έτυχε να έχει μεγαλύτερη δύναμη από την Ορθόδοξη , που είχε και το πρόβλημα της υποδούλοσης στο Ισλάμ για αιώνες.

Υ.Γ. Η εποχή του Βυζαντίου δεν μου φαίνεται και τόσο αθώα παρεπιπτόντως. ;)

Κι εσύ πως ξέρεις τι δίδαξε ο χριστός; Μαζί φαντάροι πήγατε;

 

Από κείμενα που έχουν γράψει άτομα της εκκλησίας που προσπαθείς να διαχωρίσεις δεν γνωρίζεις όσα γνωρίζεις;

Και ακόμα καλύτερα, από κείμενα που επέλεξαν άτομα της εκκλησίας να διασώσουν, γιατί όσα δεν τους συνέφεραν είτε τα αφορούσαν είτε φρόντιζαν να τα καταστρέψουν.

 

Όσο και αν δεν το καταλαβαίνεις, στα λόγια μου έρχεσαι.  Λίγη σκέψη και κρίση pls.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν σημερα κατανοεις το τι ειναι ηθικο και  τι ανηθικο οφειλεται στην επιδραση της θρησκειας σε βαθος αιωνων σε ολοκληρη την ανθρωπινη κοινωνια. Το να λες οτι πηρα την ηθικη που εχω απο το σπιτι μου νομιζεις οτι μειωνει εστω και λιγο την πραγματικοτητα ? Απο που πηραν την ηθικη τους οι γονεις σου, οι γονεις των γονιων σου και παει λεγοντας ?

 

 

Γιατι ειναι η μονη που μπορει, σε εναν κοσμο που τα παντα ελεγχονται απο λυκους.

 

Ότι δηλαδή πρέπει να πιστεύεις κάπου για να μην κάνεις δολοφονίες, να βιάζεις, να μην βασανίζεις κι έτσι; Φάση, μόνο οι άθεοι και οι αλλόθρησκοι στις φυλακές.

 

Και μιας που το φερε η κουβέντα, ξέρεις τι έγινε ο γιος και η γυναίκα του μέγα Κωνσταντίνου, μετά από παρότρυνση της μαμάκας του; Μάλλον όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητήσιμο. Απλώς η Καθολική εκκλησία (την οποία προφανώς εννοείς) έτυχε να έχει μεγαλύτερη δύναμη από την Ορθόδοξη , που είχε και το πρόβλημα της υποδούλοσης στο Ισλάμ για αιώνες.

Υ.Γ. Η εποχή του Βυζαντίου δεν μου φαίνεται και τόσο αθώα παρεπιπτόντως. ;)

 

Όσο και αν δεν το καταλαβαίνεις, στα λόγια μου έρχεσαι.  Λίγη σκέψη και κρίση pls.

Εγώ δεν πιστεύω στα λόγια κανενός ανθρώπου που δεν έγραψε ούτε ένα κείμενο και όσα γράφτηκαν γι'αυτόν δεν έχει σωθεί τίποτα παρά έχουν αλλοιωθεί όπως μας συμφέρει ανά τους αιώνες.

 

Εσύ δηλώνεις ότι δίδαξε την αγάπη, πού ξέρεις ότι δεν είπε "αγάπη μεν, αλλά αν σου την βιδώσει, κοπάνα στο δόξα πατρί"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες που έβγαλες τελικά συμπέρασμα;

Θα προσπαθήσω να σου το εξηγήσω για τελευταία φορά πριν σου πώ καληνύχτα.

Αν κάποιοι ήθελαν να κρύψουν, διαστρεβλώσουν, παραποιήσουν αυτά που είπε ο Χριστός, θα έγραφαν ότι είπε  αυτά που οι μετέπειτα ιεράρχες για λόγους επιβολής και χειραγώγησης έγραψαν και δίδαξαν στις επόμενες γενεές. Δλδ. όχι φικι φικι πριν το γάμο, όχι στο προφυλακτικό, υποχρεωτική νηστεία κάποιες καθορισμένες μέρες, υποχρεωτικός εκκλησιασμός , θρησκευτικός γάμος, μιάσματα οι ομοφυλόφυλοι, αμαρτία τα ξέκωλα,  στο πυρ το εξώτερο οι άθεοι, κατηχητικό για τα μικρά παιδιά, διδασκαλία ξύλινων θρησκευτικών στα σχολεία , σταυροκόπημα με κρυφές ματιές στις εκκλησίες για να δούμε αν βλέπουν οι άλλοι πόσο ενάρετοι είμαστε κλπ. κλπ. κλπ.  κλπ. κλπ.

 

Καληνύχτα και όνειρα γλυκά και απονήρευτα. :-D (Όσο αυτό είναι εφικτό μετά από το thread με τις παχουλές.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...