Προς το περιεχόμενο

Ομοφυλόφιλοι φιλήθηκαν απέναντι από τον Μητροπολίτη Σεραφείμ


drake.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω όλα τα DVD του Cosmos και τα έχω δει. Επίσης έχω και ένα άλλο ντοκιμαντέρ του Σέιγκαν σχετικά με το Voyager.

 

Μιλάς για μάζα, όχι για ύλη από όσο γνωρίζω.

Θρησκευτικά Β' Λυκείου πρώτο κεφάλαιο.

Γα ύλη, δεν είμαι φυσικός και όσα έχω διαβάσει μετά από ονομασίες τα ξεχνώ.

Κάποιο μικροσωματίδιο είναι που μπορεί από το πουθενά να εμφανιστεί, δεν θυμάμαι όνομα.

Κάποιος φυσικός στην κουβέντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για ποιο απ'ολα?

Για όλα.

Γα ύλη, δεν είμαι φυσικός και όσα έχω διαβάσει μετά από ονομασίες τα ξεχνώ.

Κάποιο μικροσωματίδιο είναι που μπορεί από το πουθενά να εμφανιστεί, δεν θυμάμαι όνομα.

Κάποιος φυσικός στην κουβέντα;

Από όσο γνωρίζω μπορεί να αποκτήσει και να χάσει μάζα, αυτό εννοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ να σταματήσουμε να ψάχνουμε. Είπα όμως ότι δεν έχουν απαντηθεί ακόμα τα ερωτήματα που οδήγησαν τον άνθρωπο στο να πιστέψει στον Θεό, και μέχρι να απαντηθούν οποιαδήποτε δήλωση στυλ "Είστε πρόβατα, δεν ξέρετε τι σας γίνεται" κλπ θεωρείται άτοπη.

Πολλοί λόγοι υπάρχουν, και πιστεύω θα έχουν αναφερθεί σε παλαιότερα τοπικς. Η αίσθηση της ασφάλειας που σου προσφέρει ένας θεός, η αβεβαιότητα για το μέλλον, ακόμα και μετά το θάνατο, όλα αποκτούν μια σιγουριά. God's will. Παράδεισος.

 

Πάντως για το αρχικό θέμα, γιατί ξεφύγαμε κιόλας, εγώ συνηθίζω να είμαι σχεδόν πάντα υπερ του ακτιβισμού, και αυτή η περίπτωση δεν διαφέρει. Τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων ζευγαριών καταπαντούνται διαρκώς στην Ελλάδα, και θεωρώ πως πράξεις σαν αυτές δείχνουν πως "ει, υπάρχουμε και εμείς". Όσον αφορά στον το χώρο που έγινε το συμβάν, η εκκλησία είναι ένας από τους βασικούς παράγοντες για την μη παραχώρηση ίσων δικαιωμάτων στα ομοφυλόφιλα ζευγάρια, οπότε νομίζω πως η επιλογή του ήταν επιτυχής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για όλα.

Αναρωτιεμαι αν ολοι οσοι δεν εχουν διαβασει θρησκευτικα Β λυκειου για τον οποιονδηποτε λογο, ειναι καπου εκει εξω και κλεβουν, σφαγιαζουν και δε συμμαζευεται. Ενηγουεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί μπλέξατε την θρησκεία με την ομοφυλοφυλία σε τέτοιο βαθμό. Η αντίδραση ήταν απέναντι στον μητροπολίτη γιατί προφανός έχει εκφραστεί κατά αυτών. Το ίδιο θα συνέβαινε αν στη θέση του ήταν ένα πολιτικό ή πνευματικό ή τελος πάντων δημόσιο πρόσωπο

Κάποιοι δλδ. ισχυρίζονται ότι ένας/μια ομοφυλόφιλος/η δεν μπορεί να πιστεύει στον Θεό, στον Χριστό ή στον Βούδα. ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλα.

Από όσο γνωρίζω μπορεί να αποκτήσει και να χάσει μάζα, αυτό εννοούσα.

Όχι, για ύλη.

Μαθηματικά έχει αποδειχτεί πολύ πιο πριν.

Τώρα μπαίνουμε σε μονοπάτια κβαντοφυσικής, που ούτε εσύ μαθητής λυκείου, ούτε εγώ φιλόλογος, έχουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατί μπλέξατε την θρησκεία με την ομοφυλοφυλία σε τέτοιο βαθμό. Η αντίδραση ήταν απέναντι στον μητροπολίτη γιατί προφανός έχει εκφραστεί κατά αυτών. Το ίδιο θα συνέβαινε αν στη θέση του ήταν ένα πολιτικό ή πνευματικό ή τελος πάντων δημόσιο πρόσωπο

Κάποιοι δλδ. ισχυρίζονται ότι ένας/μια ομοφυλόφιλος/η δεν μπορεί να πιστεύει στον Θεό, στον Χριστό ή στον Βούδα. ?

QFE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι αν ολοι οσοι δεν εχουν διαβασει θρησκευτικα Β λυκειου για τον οποιονδηποτε λογο, ειναι καπου εκει εξω και κλεβουν, σφαγιαζουν και δε συμμαζευεται. Ενηγουεη.

Δηλαδή επειδή όλοι πήγαμε σχολείο πάει να πει ότι όλοι μας ξέρουμε ορθογραφία ή είμαστε ξεφτέρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ να σταματήσουμε να ψάχνουμε. Είπα όμως ότι δεν έχουν απαντηθεί ακόμα τα ερωτήματα που οδήγησαν τον άνθρωπο στο να πιστέψει στον Θεό, και μέχρι να απαντηθούν οποιαδήποτε δήλωση στυλ "Είστε πρόβατα, δεν ξέρετε τι σας γίνεται" κλπ θεωρείται άτοπη.

Δεν υπαρχει ενα συγκεκριμενο επιχειρημα γιατι ο ανθρωπος αρχισε καπου καποτε να πιστευει στον Θεο.

Υπηρχαν καποια πραγματα που καποτε λογο περιορισμενης αντιληψης και μελετης τα αποδιδανε σε ενα ανωτερο ον γιατι δεν μπορουσαν να τα κατανοησουν...

Στην ουσια ο Θεος και ο καθε Θεος επικρατει γιατι γινεται συνεχεια αναφορα γιαυτον. Καποιοι εχουν αποδειξει οτι ο κοσμος δεν δημιιουργηθηκε απο το μυαλο ενος αμορφου πλασματος αλλα οτι αυτο ειναι η φυσικη εξελιξη των πραγματων. Αν πηγαινες 3000 χρονια πισω και ρωταγες πως δημιουργείτε ο ανθρωπος η γιατι το φυτο ανθιζει θα σου λεγανε ειναι δημιουργια του ταδε θεου που υπηρχε τοτε δεν ειχαν αλλο τροπο να το εξηγησουν γιατι δεν ειχαν την αντιληψη ενω σημερα μπορει ο ανθρωπος να σου το εξηγησει τεκμηριωμενα..

Ο ανθρωπος ολα αυτα τα χρονια ειχε την αναγκη να δημιουργει θεους και δαιμονες για να αποδιδει ευθυνες και για να κατατασει την υπαρξη του, εχει αναγκη απο κατι ανωτερο απο αυτον για να γνωριζει την θεση του.

Δυστηχως ομως εχει και την ταση να μπερδευει και να ερμηνευει λαθος καποια πραγματα, η εκκλησια επειδη ειναι απαρχαιομενος οργανισμος το καθε τι διαφορετικο το καταδιωκει ενω θα επρεπε να προσαρμοζεται στις καταστασεις, δεν μπορω να πιστεψω οτι ολοι οι gay ειναι και αθεοι. Επισης ο χριστιανισμος σαν θεωρια διαφερει κατα πολυ απο το δογμα της εκκλησιας και απο τον τροπο της εκκλησιας.. Ο χριστιανισμος ειναι μια ιδεολογια και αν ξερεις να ξεχωριζεις την ιδεολογια απο αυτους που την εκμεταλλευονται για κερδος εσυ μπορει να εχεις κερδισει αλλα αν ασπαζεσαι τυφλα τα λεγομενα τους τοτε γινεσαι φανατικος και ιδιος με αυτους...

Η διαφορα την θρησκειας εχει να κανει με τον ανθρωπο κατα ποσο δεχεται την ιδεολογια pure χωρις κομπλεξικους φανατισμους και κατα ποσο την δεχεται ειπομενη απο διαφορα στοματα....

Αυτα τα στοματα ανα τους αιωνες οταν πραγματικα υπηρχε η εποχη που η μορφωση ηταν πολυ δυσκολο πραγμα τοτε βρισκανε πολυ ευκολα ευκολους ανθρωπους να πιστευουν τα δικα τους..να τους κανουν φανατικους και να τους δογματισουν. Ευτυχώς την σημερινη εποχη εχουμε ωκεανο γνωσης οποτε μπορουν με λιγο search να σου λυθουν αποριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοσδήποτε "βλάπτει" κατά οποιονδήποτε τρόπο (πάντοτε σε χριστιανικά πλαίσια) το γενειοφόρο αυτό ανθρωποειδές, έχει το σεβασμό και την εκτίμησή μου.

 

(page 1 for me)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι δλδ. ισχυρίζονται ότι ένας/μια ομοφυλόφιλος/η δεν μπορεί να πιστεύει στον Θεό, στον Χριστό ή στον Βούδα. ?

Το θέμα σε αυτό δεν είναι τι πιστευουν οι ομοφυλόφιλοι, αλλά τι πιστεύει ο συγκεκριμένος θεός για αυτούς.

 

 

 

 

Από αυτή την άποψη, προσωπικά δεν πολυκαταλαβαίνω τους ομοφυλόφιλους πιστούς.

 

 

edit: Δεν μου δουλεουν τα img tags για κάποιο περίεργο λόγο, χύμα το link it is.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δηλαδή επειδή όλοι πήγαμε σχολείο πάει να πει ότι όλοι μας ξέρουμε ορθογραφία ή είμαστε ξεφτέρια;

Επ ουδενι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα σε αυτό δεν είναι τι πιστευουν οι ομοφυλόφιλοι, αλλά τι πιστεύει ο συγκεκριμένος θεός για αυτούς.

 

 

 

 

Από αυτή την άποψη, προσωπικά δεν πολυκαταλαβαίνω τους ομοφυλόφιλους πιστούς.

 

 

edit: Δεν μου δουλεουν τα img tags για κάποιο περίεργο λόγο, χύμα το link it is.

 

Τόλη οι Γραφές της Παλαιάς Διαθήκης είναι γεμάτες από αφορισμούς.  Για τους κλέφτες, τους δολοφόνους, τους μοιχούς, τους άπληστους, τους λάγνους.

Αλλίμονο αν πέρναμε κατά γράμμα όλα αυτά. Τότε κανένας δεν θα δικαιούνταν να θεωρεί τον εαυτό του πιστό.

Απ' όσο ξέρω η διδασκαλία του Ιησού λέει με απλά λόγια ότι όλοι οι άνθρωποι δικαιούνται την αγάπη των συνανθρώπων τους και την ανοχή τους χωρίς διακρίσεις. Αν αυτό το πιστεύετε , τότε είστε Χριστιανοί. Αν όχι, τότε είστε " κατ' όνομα Χριστιανοί " .

Το ίδιο πράγμα λένε και άλλες θρησκείες , δεν είναι προνόμιο της Χριστιανικής. Και ένας άθεος μπορεί να στηρίζει την ύπαρξή του σε αυτές τις αρχές και ας μην πιστεύει σε μια συγκροτημένη ιδεολογία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...