Προς το περιεχόμενο

Ομοφυλόφιλοι φιλήθηκαν απέναντι από τον Μητροπολίτη Σεραφείμ


drake.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ούτε καν. Θα έλεγα τι το έχει πρωτοξεκινήσει αλλά δεν θέλω να φλερτάρω με ban.

 

 

Αυτό.

Καλά, επειδή το έχω ξαναζήσει το στόρι αρκετές φορές εδώ στο φόρουμ με άτομα που δεν έχουν ιδέα από ιστορία αλλά το παίζουν παντογνώστες, δεν το συνεχίζω, ό,τι πεις.

 

Και για να σε προλάβω, mineure στην ευρωπαική ιστορία έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το προβλεπόμενο φλερτ σου με το ban με κάνει ακόμα περισσότερο να θέλω να μάθω τι (για εσένα) πρωτοξεκίνησε την συγκεκριμένη κόντρα. Και γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, επειδή το έχω ξαναζήσει το στόρι αρκετές φορές εδώ στο φόρουμ με άτομα που δεν έχουν ιδέα από ιστορία αλλά το παίζουν παντογνώστες, δεν το συνεχίζω, ό,τι πεις.

 

Και για να σε προλάβω, mineure στην ευρωπαική ιστορία έχω.

Δεν αμφισβητώ τις ιστορικές σου γνώσεις ούτε τις σπουδές σου, και αντίστοιχα περιμένω και από εσένα να μην αμφισβητείς τις δικές μου.

 

BTW Μιας και έχεις και πτυχίο στην Ευρωπαϊκή Ιστορία θα πρέπει σαφώς να γνωρίζεις ότι την ιστορία δεν την μαθαίνεις (μόνο) από τα συγγράμματα του Πανεπιστημίου σου. Αλλά αυτό ήδη πρέπει να το γνωρίζεις.

Βασικά το προβλεπόμενο φλερτ σου με το ban με κάνει ακόμα περισσότερο να θέλω να μάθω τι (για εσένα) πρωτοξεκίνησε την συγκεκριμένη κόντρα. Και γιατί.

Θα μείνεις με την απορία. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα μια gay κοινοτητα ειχε κανει μια βαρβατη δωρεα στην εκκλησια οι παπαδες αραγε θα ειχαν την ιδια αντιδραση?

Και δεν μιλαω για μικροποσα υποθετικα μιλαμε εδινε 2-3 εκατομυρια ευρω θα τα δεχονταν οι παπαδες η οχι?

Οι παπαδες πρεπει να καταλαβουν οτι εξορίζοντας κοινοτητες θα τους γυρισει μπουμερανγκ και ο κοσμος πρεπει να καταλαβει οτι αλλο η πιστη και αλλο η εκκλησια...

Δεχομαι την πιστη και εχει το δικαιωμα ο καθενας να πιστευει οτι γουσταρει αλλα δεν δεχομαι τους εκπροσωπους του δογματος που σε οποιον βρισκουν κατι διαφορετικο το καταδικαζουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος προβλεψη κανεις η στατιστικη δειχνει οτι σε περιοδους οικονομικης κρισης η στροφη του κοσμου προς την θρησκεια ειναι μεγαλυτερη. 

Aμα κρίση βοηθάει την αμορφωσιά, ναι συμφωνώ στρέφονται στον θεό να σωθούν...

Όπως αλλοι στα super market με τα "ελληνικά" προϊόντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είθισται στην σύγχρονη κοινωνία στην οποία ζούμε να συμπεριφερόμαστε με έναν συγκεκριμένο κοινωνικά αποδεκτό τρόπο ανάλογα τον χώρο που βρισκόμαστε. Π.χ. υπάρχουν αρκετά μέρη στα οποία είναι ανάρμοστο να χαμουρεύεσαι με την φίλη σου. Π.χ όταν είσαι καλεσμένος σε ένα σπίτι, σε χώρους με μικρά παιδιά, όταν βρίσκεσαι σε κάποια κοινωνική/θρησκευτική εκδήλωση.

Για παράδειγμα το να χαμουρεύεσαι σε μια κηδεία (το οποίο είναι Χριστιανική τελετή) είναι μάλλον πολύ ανάρμοστο.

Αν το κάνει αυτό λοιπόν αυτό ένας ετεροφυλόφυλος θα είναι χυδαίος και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Αν το κάνει ομοφυλόφιλος θα πρέπει να του το επιτρέψουμε γιατι αλλιώς καταπατείται η ελευθερία και η σεξουαλικότητά του κτλ κτλ. Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι,δεν είμαι ομοφοβικός. Είμαι απλά ενάντια σε αυτές τις πράξεις τους.

 

Όχι μωρέ, δεν είσαι ομοφοβικός. Μην το πείς πουθενά.

 

Όσο για τα σχολια τύπου "ας το κράταγαν για τον εαυτό τους"...Εσύ αγαπητέ όταν βγαίνεις με την κοπέλα σου και φιλιέσαι σε κοινή θέα, δικαιούμαι εγώ να σου πώ "κράτα το για τον εαυτό σου";

 

Επίσης την χριστιανική σου λειτουργία, κάνε την σε έναν ΙΔΙΩΤΙΚΟ χώρο (βλέπε εκκλησία) και όχι σε έναν ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ. Τότε μπορείς να θέσεις όρους. Και τότε μπορεί και εγώ να μην ξεράσω στην θέα ενός 80χρονου που καθορίζει την σεξουαλική ζωή των ανθρώπων με βάση κάτι γραπτά κάποιων γιδοβοσκών 2000 χρόνια πριν.

 

Άντε και καλό μεσαίωνα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα μια gay κοινοτητα ειχε κανει μια βαρβατη δωρεα στην εκκλησια οι παπαδες αραγε θα ειχαν την ιδια αντιδραση?

Και δεν μιλαω για μικροποσα υποθετικα μιλαμε εδινε 2-3 εκατομυρια ευρω θα τα δεχονταν οι παπαδες η οχι?

Οι παπαδες πρεπει να καταλαβουν οτι εξορίζοντας κοινοτητες θα τους γυρισει μπουμερανγκ και ο κοσμος πρεπει να καταλαβει οτι αλλο η πιστη και αλλο η εκκλησια...

Δεχομαι την πιστη και εχει το δικαιωμα ο καθενας να πιστευει οτι γουσταρει αλλα δεν δεχομαι τους εκπροσωπους του δογματος που σε οποιον βρισκουν κατι διαφορετικο το καταδικαζουν...

 

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι θα είχαν αρνηθεί τη βοήθεια αν προερχόταν απο ομοφυλόφιλη κοινότητα.

 

Επίσης την χριστιανική σου λειτουργία, κάνε την σε έναν ΙΔΙΩΤΙΚΟ χώρο (βλέπε εκκλησία) και όχι σε έναν ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ. Τότε μπορείς να θέσεις όρους. Και τότε μπορεί και εγώ να μην ξεράσω στην θέα ενός 80χρονου που καθορίζει την σεξουαλική ζωή των ανθρώπων με βάση κάτι γραπτά κάποιων γιδοβοσκών 2000 χρόνια πριν.

 

Άντε και καλό μεσαίωνα.

Δημόσιος χώρος είναι και τα νεκροταφεία, το θεωρείς οκ να χαμουρεύονται άτομα την ώρα που τελείται η οποιαδήποτε εκδήλωση εκεί  (χριστιανική ή μή)  δίπλα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μωρέ, δεν είσαι ομοφοβικός. Μην το πείς πουθενά.

 

Όσο για τα σχολια τύπου "ας το κράταγαν για τον εαυτό τους"...Εσύ αγαπητέ όταν βγαίνεις με την κοπέλα σου και φιλιέσαι σε κοινή θέα, δικαιούμαι εγώ να σου πώ "κράτα το για τον εαυτό σου";

 

Επίσης την χριστιανική σου λειτουργία, κάνε την σε έναν ΙΔΙΩΤΙΚΟ χώρο (βλέπε εκκλησία) και όχι σε έναν ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ. Τότε μπορείς να θέσεις όρους. Και τότε μπορεί και εγώ να μην ξεράσω στην θέα ενός 80χρονου που καθορίζει την σεξουαλική ζωή των ανθρώπων με βάση κάτι γραπτά κάποιων γιδοβοσκών 2000 χρόνια πριν.

 

Άντε και καλό μεσαίωνα.

Αρχικά το post "Ας το κραταγαν για τον εαυτο τους" δεν το έκανα εγώ.

 

Όσον αφορά αυτό με την κοπέλα μου σου λέω ξεκάθαρα ότι ουδέποτε έξω σε δημόσιο χώρο δεν την έχω φιλήσει. Καλά-καλά ούτε που την ακουμπάω, οπότε άκυρο το επιχείρημά σου. Όσον αφορά για τη τέλεση της Λειτουργίας σε δημόσιο χώρο, μάλλον δεν γνωρίζεις ότι έγινε (στον Πειραιά που έγινε και το περιστατικό) με τις "ευλογίες" των Ενόπλων Δυνάμεων (Λιμενικό και Πολεμικό Ναυτικό) οπότε και πάλι άκυρο το επιχείρημά σου. Καλό μεσαίωνα σε εμένα ή σε εσένα που θα μας απαγορέψεις να κάνουμε μία Λειτουργία κοντά στην θάλασσα; Από το 313 μ.Χ. έχουμε ανεξιθρησκεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβητώ τις ιστορικές σου γνώσεις ούτε τις σπουδές σου, και αντίστοιχα περιμένω και από εσένα να μην αμφισβητείς τις δικές μου.

 

BTW Μιας και έχεις και πτυχίο στην Ευρωπαϊκή Ιστορία θα πρέπει σαφώς να γνωρίζεις ότι την ιστορία δεν την μαθαίνεις (μόνο) από τα συγγράμματα του Πανεπιστημίου σου. Αλλά αυτό ήδη πρέπει να το γνωρίζεις.

 

Θα μείνεις με την απορία. :P

Δεν αμφισβήτησα τις σπουδές σου, σίγουρα όμως δεν έχεις σπουδές στην Ιστορία.

Επίσης, ποιος σου είπε ότι οι γνώσεις μου στην ιστορία προέρχονται μόνο από τα συγγράμματα του πανεπιστημίου;

 

Δεν πάμε καλά.....εκατοντάδες χρόνια τώρα, μην πω χιλιάδες, είναι κατακριτέα η ομοφιλοφιλία με τίμημα μέχρι και τον θάνατο, από διάφορες θρησκείες. Σαουδική Αραβία ακόμα, στον 21ο αιώνα τιμωρείται με θάνατο.

 

Κατά τ'άλλα, οι ομοφιλόφιλοι το ξεκίνησαν....δεν κάνει κακό να ανοίγουμε κανά βιβλίο που και που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ομοφοβικη δεν ειμαι..Εχω φιλους γκει..Λυπαμαι ομως που καποια μεριδα ομοφυλοφιλων γινονται υποχειρια πολιτικων συντεχνιων,διοτι τα περισσοτερα ευτραπελα ειναι πολιτικως υποκινουμενα..Τον σεβασμο δεν τον απαιτεις τον κερδιζεις και δεν τον κερδιζεις ερωτοτροπωντας σε μια θρησκευτικη εκδηλωση/εορτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβήτησα τις σπουδές σου, σίγουρα όμως δεν έχεις σπουδές στην Ιστορία.

Επίσης, ποιος σου είπε ότι οι γνώσεις μου στην ιστορία προέρχονται μόνο από τα συγγράμματα του πανεπιστημίου;

 

Δεν πάμε καλά.....εκατοντάδες χρόνια τώρα, μην πω χιλιάδες, είναι κατακριτέα η ομοφιλοφιλία με τίμημα μέχρι και τον θάνατο, από διάφορες θρησκείες. Σαουδική Αραβία ακόμα, στον 21ο αιώνα τιμωρείται με θάνατο.

 

Κατά τ'άλλα, οι ομοφιλόφιλοι το ξεκίνησαν....δεν κάνει κακό να ανοίγουμε κανά βιβλίο που και που.

Αρχικά δεν είπα ότι οι ιστορικές σου γνώσεις προέρχονται μόνο από τα συγγράμματα.

 

Εν συνεχεία, δεν θυμάμαι να υποστήριξα ποτέ την άποψη ότι δίκαια κατά τους αιώνες έπαθαν ό,τι έπαθαν οι ομοφυλόφιλοι. Ίσα-ίσα που και σε πιο παλιά μου post είχα τεθεί υπέρ των δικαιωμάτων τους. Και όσον αφορά το όλο "Από ποιον ξεκίνησε" θέμα, προφανώς σε άλλο πράγμα αναφερόσουν εσύ και σε άλλο εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα κρίση βοηθάει την αμορφωσιά, ναι συμφωνώ στρέφονται στον θεό να σωθούν...

Όπως αλλοι στα super market με τα "ελληνικά" προϊόντα...

 

Δεν ειναι αμορφωσια ειναι απελπισια και αν δεν υπηρχε η θρησκεια θα μετατρεπονταν συντομα σε οργη και θα σκοτωνε ο ενας τον αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...