Προς το περιεχόμενο

Ομοφυλόφιλοι φιλήθηκαν απέναντι από τον Μητροπολίτη Σεραφείμ


drake.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφορες για την υπαρξη του Χριστου εχουν κανει αρκετοι ιστορικοι και λογιοι μερικοι απο τους σημαντικοτερους ειναι ο Λουκιανός ο Σαμοσατεύς, ο Γάιος Κορνήλιος Τάκιτος και Ιώσηπος Φλάβιος.

Να το ξαναγράψω...

ΔΕΝ υπάρχουν σύγχρονες ιστορικές πηγές της εποχής του Ιησού που να μιλάν για την σταύρωση και τον θάνατό του και για το πτώμα του. Όσοι αναφέρεις γεννήθηκαν μετά τον θάνατο του Ιησού.

 

Ο Ιησούς είναι ιστορικό πρόσωπο. Υπάρχουν πηγές που μιλάνε γι'αυτόν.

Όσα γνωρίζουμε για τον θάνατό του και για το πτώμα του τα ξέρουμε από πηγές της εκκλησίας.

Δεν υπάρχει ρωμαικό κείμενο που να αναφέρει την σταύρωση του Ιησού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τι λες για : "Δεν μπορουμε με σιγουριά να πούμε αν υπάρχει Θεός, αλλα μιας και δεν υπάρχουν ικανες αποδείξεις είναι λογικότερο το ενδεχόμενο οτι δεν υπάρχει;"

Λέω ότι είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιες οι πιθανότητες να υπάρχει και να μην υπάρχει. Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει και εσείς πιστεύετε ότι δεν υπάρχει. Θέμα πίστης είναι και τα δύο. Για να θεωρήσουμε την πίστη του ενός από τους δύο σωστή πρέπει πρώτα να το αποδείξει κα΄τι το οποίο δεν μπορεί να κάνει καμία από τις 2 πλευρές άρα απόλυτη ισορροπία στην ζυγαριά.

Δεν υπάρχει ρωμαικό κείμενο που να αναφέρει την σταύρωση του Ιησού.

Υπάρχει με τις κατηγορίες και όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα αφου δεν εχουν αποδειξει οι επιστημονες οτι το συμπαν δημιουργηθηκε μονο του ολοι τους ειναι τρελοι?

Δεν γνωρίζουν ακόμα. Γι'αυτό υπάρχει η διαφορά της θεωρίας με την απόδειξη.

Όταν το αποδείξουν, δεν θα μιλάν για θεωρία.

 

Σε αντίθεση με τις θρησκείες που δεν βασίζονται στην απόδειξη, αλλά στην τυφλή πίστη των όσων πρεσβεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω ότι είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιες οι πιθανότητες να υπάρχει και να μην υπάρχει. Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει και εσείς πιστεύετε ότι δεν υπάρχει. Θέμα πίστης είναι και τα δύο. Για να θεωρήσουμε την πίστη του ενός από τους δύο σωστή πρέπει πρώτα να το αποδείξει κα΄τι το οποίο δεν μπορεί να κάνει καμία από τις 2 πλευρές άρα απόλυτη ισορροπία στην ζυγαριά.

 

Υπάρχει με τις κατηγορίες και όλα.

Θα δεχθώ αυτήν την αποψη αν πιστευεις ακριβώς το ίδιο και για κάθε μυθολογικό πλάσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίθεση με τις θρησκείες που δεν βασίζονται στην απόδειξη, αλλά στην τυφλή πίστη των όσων πρεσβεύουν.

Τότε μπορούμε κάλλιστα να θεωρήσουμε και την Αθεΐα ως θρησκεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω ότι είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιες οι πιθανότητες να υπάρχει και να μην υπάρχει. Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει και εσείς πιστεύετε ότι δεν υπάρχει. Θέμα πίστης είναι και τα δύο. Για να θεωρήσουμε την πίστη του ενός από τους δύο σωστή πρέπει πρώτα να το αποδείξει κα΄τι το οποίο δεν μπορεί να κάνει καμία από τις 2 πλευρές άρα απόλυτη ισορροπία στην ζυγαριά.

Υπάρχει με τις κατηγορίες και όλα.

 

 

Άρα πιστεύεις και ότι άλλο γράφουν μέσα η παλαιά και η καινή διαθήκη έτσι? 

 

Επίσης αντίστοιχα πιστεύεις πως μπορεί να υπάρχουν δράκοι, μονόκεροι και οι 12 θεοί του Ολύμπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις την ιστορία με την Αναστασία Ρομανόφ; Για χρόνια κάποια ισχυρίζονταν ότι αυτή είναι, μέχρι και ταινία γυρίστηκε.

Δεκαετίες στα δικαστήρια, μέχρι που τέλος το δικαστήριο αποφάνθηκε ότι η ισχυριζόμενη δεν είχε τις απαιτούμενες αποδείξεις να αποδείξει την καταγωγή της, όχι το αντίθετο. Δηλαδή η απόφαση του δικαστηρίου δεν ήταν ότι η αντίθετη πλευρά απέδειξε ότι δεν ήταν η Αναστασία.

 

Μέχρι που έπεσε ο κομμουνισμός, βρέθηκε ο τσαρικός ομαδικός τάφος και έγινε ταυτοποίηση του DNA και αποδείχτηκε κςι επιστημονικά ότι παραμύθια πωλούσε η τύπισσα.

Μα δεν υπαρχει αντιθετη πλευρα στο παραδειγμα σου..Ισχυριζοταν οτι ηταν η Αναστασια,δεν υπηρχε η αλλη πλευρα που να ελεγε οτι κοιτα,αυτη την λενε Κωνσταντινα αλλα ισχυριζεται οτι ειναι η Αναστασια...

 

Παρε παραδειγμα ενα παιδι που δεν ξερουμε αν Πατερας του ειναι ο Κωστας ή ο Νικος.Ο καθε ενας απο την πλευρα του υποστηριζει οτι πατερας ειναι ο ιδιος..Ανετα λοιπον μπορει ο Κωστας να αποδειξει οτι αυτος ειναι ο πατερας αλλα σε αντιθετη περιπτωση,το ιδιο ανετα μπορει ο Νικος δειχνοντας αποδειξεις να αποδειξει οτι πατερας ΔΕΝ ειναι ο Κωστας αλλα εκεινος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει με τις κατηγορίες και όλα.

Δεν υπάρχει ρωμαικό έγγραφο που να μιλάει για την σταύρωση του Ιησού. Και για το πτώμα του.

Αν υπάρχει, πες ποιο είναι.

 

Μήπως πρέπει να αποδείξω εγώ ότι δεν υπάρχει πάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεχθώ αυτήν την αποψη αν πιστευεις ακριβώς το ίδιο και για κάθε μυθολογικό πλάσμα.

Όσον αφορά τα μυθικά πλάσματα εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχουν δίχως να έχω αποδείξεις γι αυτό. Εάν όμως κάποιος αποδείξει ότι υπάρχουν τότε εννοείται πως θα το αποδεχτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τα μυθικά πλάσματα εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχουν δίχως να έχω αποδείξεις γι αυτό. Εάν όμως κάποιος αποδείξει ότι υπάρχουν τότε εννοείται πως θα το αποδεχτώ.

Εννοώ το να θεωρείς ιδια την πιθανότητα να υπάρχουν και να μην υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ρωμαικό έγγραφο που να μιλάει για την σταύρωση του Ιησού. Και για το πτώμα του.

Αν υπάρχει, πες ποιο είναι.

 

Μήπως πρέπει να αποδείξω εγώ ότι δεν υπάρχει πάλι;

Συγνώμη αλλά δεν το έχω εδώ δίπλα εύκαιρο να στο σκανάρω.

 

Άρα πιστεύεις και ότι άλλο γράφουν μέσα η παλαιά και η καινή διαθήκη έτσι? 

Όσον αφορά την παλαιά η ίδια η Εκκλησία λέει ότι επρόκειτο για ιστορίες. Για την καινή εννοείται πως ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζουν ακόμα. Γι'αυτό υπάρχει η διαφορά της θεωρίας με την απόδειξη.

Όταν το αποδείξουν, δεν θα μιλάν για θεωρία.

 

Σε αντίθεση με τις θρησκείες που δεν βασίζονται στην απόδειξη, αλλά στην τυφλή πίστη των όσων πρεσβεύουν.

Στις θρησκειες υπαρχουν αυτοι που πιστευουν στην υπαρξη του και αυτοι που δεν πιστευουν σε αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ το να θεωρείς ιδια την πιθανότητα να υπάρχουν και να μην υπαρχουν.

Οταν αποδειξεις δεν υπαρχουν απο καμια πλευρα τοτε οι πιθανοτητες ειναι ιδιες ειτε να ισχυει το ενα,ειτε το αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οι πιθανότητες είναι ίδιες, πιστεύω όμως ότι δεν υπάρχουν.

Οκ τότε, προσωπικά διαφωνώ στο οτι ειναι ίδιες, αλλα τουλαχιστον η αποψη σου ειναι γενική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...