Προς το περιεχόμενο

Ομοφυλόφιλοι φιλήθηκαν απέναντι από τον Μητροπολίτη Σεραφείμ


drake.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνοι. Εγώ παραδέχτηκα το ότι δεν μπορώ να αποδείξω την ύπαρξή Του. Τέλος ιστορίας. Ο συνφορουμιτής όμως το συνέχισε και ισχυρίστηκε ότι ο Χριστιανισμός είναι παραμύθι. Αφού το ισχυρίστηκε δεν του πέφτει και το βάρος τις απόδειξης;

 

Είναι σα να σου λέω ότι η Γη δεν είναι στρογγυλή και α σε βάζω να μου αποδείξεις ότι είναι στρογγυλή αντί να σου αποδείξω εγώ ότι δεν είναι (μιας και εγώ το ισχυρίστηκα). Αντίστοιχα ο από πάνω ισχυρίστηκε ότι ο Χριστιανισμός είναι παραμύθι.

 

 

Προσωπικά βρίσκω το παραμύθι πολύ καλύτερο από το "φανταστικό". Δηλαδή, καλύτερα να πουν σε κάποιον "πιστεύεις σε παραμύθια" παρά "πιστεύεις σε δημιουργήματα φαντασίας". 

 

Εάν προτιμάς το δεύτερο, τότε fine by me. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 

Σύμφωνοι. Εγώ παραδέχτηκα το ότι δεν μπορώ να αποδείξω την ύπαρξή Του. Τέλος ιστορίας. Ο συνφορουμιτής όμως το συνέχισε και ισχυρίστηκε ότι ο Χριστιανισμός είναι παραμύθι. Αφού το ισχυρίστηκε δεν του πέφτει και το βάρος τις απόδειξης;

 

Είναι σα να σου λέω ότι η Γη δεν είναι στρογγυλή και α σε βάζω να μου αποδείξεις ότι είναι στρογγυλή αντί να σου αποδείξω εγώ ότι δεν είναι (μιας και εγώ το ισχυρίστηκα). Αντίστοιχα ο από πάνω ισχυρίστηκε ότι ο Χριστιανισμός είναι παραμύθι.

 

 

Προσωπικά βρίσκω το παραμύθι πολύ καλύτερο από το "φανταστικό". Δηλαδή, καλύτερα να πουν σε κάποιον "πιστεύεις σε παραμύθια" παρά "πιστεύεις σε δημιουργήματα φαντασίας". 

 

Εάν προτιμάς το δεύτερο, τότε fine by me. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ κάνεις το λάθος. Από την στιγμή που δεν μπορούν οι χριστιανοί να φέρουν τις αποδείξεις τους πιστεύουν σε παραμύθια. 

 

Δεν βλέπω τον λόγο να σε χαλάει ο όρος από την στιγμή που δεν μπορείς να φέρεις αποδείξεις και είσαι και ΟΚ με αυτό που πιστεύεις. 

 

 

Το να αξιώνουν ότι αυτό που πιστεύουν είναι αλήθεια είναι ασέβεια στην κοινή λογική. 

Εσυ μπορεις να φερεις αποδειξεις οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ρε φιλε? Μπορεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σύμφωνοι. Εγώ παραδέχτηκα το ότι δεν μπορώ να αποδείξω την ύπαρξή Του. Τέλος ιστορίας. Ο συνφορουμιτής όμως το συνέχισε και ισχυρίστηκε ότι ο Χριστιανισμός είναι παραμύθι. Αφού το ισχυρίστηκε δεν του πέφτει και το βάρος τις απόδειξης;

 

Είναι σα να σου λέω ότι η Γη δεν είναι στρογγυλή και α σε βάζω να μου αποδείξεις ότι είναι στρογγυλή αντί να σου αποδείξω εγώ ότι δεν είναι (μιας και εγώ το ισχυρίστηκα). Αντίστοιχα ο από πάνω ισχυρίστηκε ότι ο Χριστιανισμός είναι παραμύθι.

 

 

Προσωπικά βρίσκω το παραμύθι πολύ καλύτερο από το "φανταστικό". Δηλαδή, καλύτερα να πουν σε κάποιον "πιστεύεις σε παραμύθια" παρά "πιστεύεις σε δημιουργήματα φαντασίας". 

 

Εάν προτιμάς το δεύτερο, τότε fine by me. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σύμφωνοι. Εγώ παραδέχτηκα το ότι δεν μπορώ να αποδείξω την ύπαρξή Του. Τέλος ιστορίας. Ο συνφορουμιτής όμως το συνέχισε και ισχυρίστηκε ότι ο Χριστιανισμός είναι παραμύθι. Αφού το ισχυρίστηκε δεν του πέφτει και το βάρος τις απόδειξης;

 

Είναι σα να σου λέω ότι η Γη δεν είναι στρογγυλή και α σε βάζω να μου αποδείξεις ότι είναι στρογγυλή αντί να σου αποδείξω εγώ ότι δεν είναι (μιας και εγώ το ισχυρίστηκα). Αντίστοιχα ο από πάνω ισχυρίστηκε ότι ο Χριστιανισμός είναι παραμύθι.

 

 

Προσωπικά βρίσκω το παραμύθι πολύ καλύτερο από το "φανταστικό". Δηλαδή, καλύτερα να πουν σε κάποιον "πιστεύεις σε παραμύθια" παρά "πιστεύεις σε δημιουργήματα φαντασίας". 

 

Εάν προτιμάς το δεύτερο, τότε fine by me. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι. Εγώ παραδέχτηκα το ότι δεν μπορώ να αποδείξω την ύπαρξή Του. Τέλος ιστορίας. Ο συνφορουμιτής όμως το συνέχισε και ισχυρίστηκε ότι ο Χριστιανισμός είναι παραμύθι. Αφού το ισχυρίστηκε δεν του πέφτει και το βάρος τις απόδειξης;

 

Είναι σα να σου λέω ότι η Γη δεν είναι στρογγυλή και α σε βάζω να μου αποδείξεις ότι είναι στρογγυλή αντί να σου αποδείξω εγώ ότι δεν είναι (μιας και εγώ το ισχυρίστηκα). Αντίστοιχα ο από πάνω ισχυρίστηκε ότι ο Χριστιανισμός είναι παραμύθι.

Μα αν εγώ σου μιλάω για πράσινα άλογα που πετάνε στον ουρανό αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω, είτε τρελός θα είμαι, είτε παραμύθια θα λέω.

 

Μίλησες για θαύματα, που δεν μπορούν να αποδειχτούν. Για Θεό που δεν μπορείς να αποδείξεις. Είτε τρελός είσαι, είτε παραμύθια διαδίδεις. Τρίτο μέλος στην εξίσωση δεν υπάρχει. (Γενικά μιλάω, μην πάρεις προσωπικά το δεύτερο ενικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ. 

 

Άρα ήταν φαντασία όσα λένε και για τον Χριστό και το μόνο που έκαναν ήταν να διηγούνται ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ και άρα ΟΧΙ ΑΛΗΘΙΝΑ πράγματα. 

 

 

Ακόμα μία καλή παραδοχή για εμένα. ΟΚ. 

 

 

Thnx... ελπίζω και οι άλλοι να παραδεχθούν, όπως εσύ, πως όλα αυτά που λένε στην θρησκεία σας είναι φανταστικά. 

 

 

Εδώ κάνεις το λάθος. Από την στιγμή που δεν μπορούν οι χριστιανοί να φέρουν τις αποδείξεις τους πιστεύουν σε παραμύθια. 

 

Δεν βλέπω τον λόγο να σε χαλάει ο όρος από την στιγμή που δεν μπορείς να φέρεις αποδείξεις και είσαι και ΟΚ με αυτό που πιστεύεις. 

 

 

Το να αξιώνουν ότι αυτό που πιστεύουν είναι αλήθεια είναι ασέβεια στην κοινή λογική. 

 

 

 

 

Ωραία, το πάω αλλιώς τότε μπας και καταλάβεις ποτέ σου. Παίρνω ως δεδομένο το ότι υπάρχει Θεός (με το ίδιο σκεπτικό που εσύ πήρες ως δεδομένο το ότι δεν υπάρχει). Ισχυρίζεσαι ότι όλα αυτά είναι παραμύθια. Σε προκαλώ  λοιπόν (μιας και έρχεσαι ενάντια σε αυτό που έχω ως δεδομένο) να αποδείξεις ότι όντως όλα αυτά είναι παραμύθια και το ότι δεν υπάρχει Θεός.

 

 

 

Μπορείς; Όχι. Άρα γιατί να θεωρήσω το δικό σου παραμύθι (δηλαδή το ότι δεν υπάρχει Θεός) σωστό και όχι το δικό μου (δηλαδή το ότι υπάρχει Θεός);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ιστορικές πηγές σύγχρονες με την εποχή που έζησε ο Ιησούς που να μιλάνε για την σταύρωσή του και για το τι έγινε μετά με το πτώμα του, αν εξαφανίστηκε, αν το έκλεψαν ή το φάγαν τα κοράκια. Οποιαδήποτε πληροφορία γνωρίζουμε για την σταύρωση του Ιησού και για το πτώμα του τις ξέρουμε από πηγές τις Εκκλησίας, ΟΧΙ από ιστορικές πηγές.

Αναφορες για την υπαρξη του Χριστου εχουν κανει αρκετοι ιστορικοι και λογιοι μερικοι απο τους σημαντικοτερους ειναι ο Λουκιανός ο Σαμοσατεύς, ο Γάιος Κορνήλιος Τάκιτος και Ιώσηπος Φλάβιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, το πάω αλλιώς τότε μπας και καταλάβεις ποτέ σου. Παίρνω ως δεδομένο το ότι υπάρχει Θεός (με το ίδιο σκεπτικό που εσύ πήρες ως δεδομένο το ότι δεν υπάρχει). Ισχυρίζεσαι ότι όλα αυτά είναι παραμύθια. Σε προκαλώ  λοιπόν (μιας και έρχεσαι ενάντια σε αυτό που έχω ως δεδομένο) να αποδείξεις ότι όντως όλα αυτά είναι παραμύθια και το ότι δεν υπάρχει Θεός.

 

 

 

Μπορείς; Όχι. Άρα γιατί να θεωρήσω το δικό σου παραμύθι (δηλαδή το ότι δεν υπάρχει Θεός) σωστό και όχι το δικό μου (δηλαδή το ότι υπάρχει Θεός).

 

Σε όλη την ιστορία της επιστήμης και της λογικής όταν κάποιος έφερνε κάτι νέο το αποδείκνυε. 

 

Όταν ο άλλος έδειξε τι είναι ορθογώνιο τρίγωνο, το απέδειξε κιόλας. Όταν έδειξε τι είναι ευθεία, το απέδειξε. Εάν δεν μπορούσε θα του λέγανε ότι λέει παραμυθία. 

 

Εάν δεν μπορείς να καταλάβεις αυτό το απλό πράγμα, τότε τι να πω. Ήδη δύο άτομα στο λένε. 

 

 

 

Εσυ μπορεις να φερεις αποδειξεις οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ρε φιλε? Μπορεις?

 

 

Καλά, εσύ τρέχα να μαζέψεις αυτά που είπες και διάβασε και τι ειπώθηκε μπας και ξεστραβωθείς. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ πάμε εντελώς αλλιώς επειδή συνεχίζετε να μην το πιάνετε. Με βάση τα λεγόμενά σας, οτιδήποτε δεν μπορούμε να αποδείξουμε είναι παραμύθι.

 

 

Παραμύθι #1 Υπάρχει Θεός (αφού δεν μπορούμε αν το αποδείξουμε)

Παραμύθι #2 Δεν υπάρχει Θεός (αφού ούτε αυτό μπορούμε αν αποδείξουμε)

 

Με ποιο σκεπτικό κρίνετε το δεύτερο παραμύθι πιο σωστό από το πρώτο; Αφού ούτε αυτό μπορείτε να το αποδείξετε;

 

Θέλω μια ξεκάθαρη απάντηση σε αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω στις 2 ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ερωτήσεις που έκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL

 

Μη σχολιάζοντας το κόψιμο κειμένων για να πεις μόνο αυτό που σε συμφέρει, τακτική καθόλου έντιμη, προχωράω.. ούτως ή άλλως τόσα χρόνια οι χριστιανοί δεν φημίζονται για την εντιμότητά τους και εσύ απλά το επιβεβαιώνεις άλλη μία φορά. 

 

Καταλαβαίνεις τι γράφεις; Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις;

 

Παραθέτω το μήνυμα από το οποίο έκοψες λέξεις κατά όπως σε συνέφερε. 

 

 

 

 

 

 

Καθόλου φυσικά.. εδώ δεν ξέρεις καν ποιος είμαι. 

 

 

Και από την άλλη.. όταν προσεύχεσαι για κάτι εάν γίνει είναι θέλημα θεού και εάν δεν γίνει "άγνωστες οι βουλές του κυρίου"

 

 

Άρα με τα ίδια κριτήρια δεν μπορείς να το αποδείξεις. Εάν δεν γίνει το θαύμα μου, άγνωστες οι βουλές μου. 

Παλι δεν απαντας.Ρε φιλε σου λεω ενα απλο πραγμα και δεν θελεις να καταλαβεις..

 

Παμε παλι.

 

Εστω οτι εχουμε 3 προσωπα.Τον Νικο την Μαρια και τον Κωστα.Ο Κωστας ισχυριζεται οτι η Μαρια ειναι ναρκωμανης και ο Νικος ισχυριζεται οτι η Μαρια ΔΕΝ ειναι ναρκωμανης.Αυτο που λεω λοιπον ειναι οτι ΚΑΙ ΟΙ 2 (και ο Κωστας και ο Νικος) μπορουν ΕΥΚΟΛΑ να αποδειξουν τους ισχυρισμους τους.Δηλαδη και ο Κωστας μπορει να αποδειξει οτι η Μαρια ΕΙΝΑΙ ναρκωμανης ΑΛΛΑ και ο Νικος μπορει ευκολα να αποδειξει οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.. Κατανοητο?Αρα και εσυ με την σειρα σου ΑΠΕΔΕΙΞΕ μας οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινεις ή δεν θελεις να καταλαβεις?

Ειπες μονος σου οτι οταν καποιος ισχυριζεται κατι θα πρεπει να το αποδειξει ο ΙΔΙΟΣ οτι ετσι ειναι και οχι ο "απεναντι" που υποστηριζει οτι ΔΕΝ ειναι.Ετσι δεν ειπες πριν? Και σου απαντω λοιπον οτι μια χαρα γινονται και τα δυο.Και ο μεν μπορει να αποδειξει οτι ειναι αυτο που υποστηριζει αλλα και ο δε οτι ΔΕΝ ειναι τετοιος..Καταλαβαινεις?

Δεν κανω καμια συσχετιση με το θεμα του Χριστου.Μιλαω για εντελως τυχαιο παραδειγμα.

 

Και σου λεω παλι ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...

Αν εγω ισχυριστω και πω οτι ειμαι ο νεος Κριστιανο Ροναλντο μπορεις πολυ ευκολα ΕΣΥ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ οτι ΔΕΝ ειμαι τοσο ευκολα οσο μπορω εγω να σου αποδειξω οτι ΕΙΜΑΙ..Καταλαβαινομαστε ή μπα?

 

Θες να στο αποδειξω εγω οτι ειμαι? Μπορω να σου κανω μαγικα με την μπαλα,τριπλες και και και

Θες να μου αποδειξεις εσυ οτι ΔΕΝ ειμαι ο Κ.Ρ? Μπορεις να μου ζητησεις να κανω μια τριπλα και εγω να μην τα καταφερω ουτε αν προσπαθω μια βδομαδα ολοκληρη.

Γνωρίζεις την ιστορία με την Αναστασία Ρομανόφ; Για χρόνια κάποια ισχυρίζονταν ότι αυτή είναι, μέχρι και ταινία γυρίστηκε.

Δεκαετίες στα δικαστήρια, μέχρι που τέλος το δικαστήριο αποφάνθηκε ότι η ισχυριζόμενη δεν είχε τις απαιτούμενες αποδείξεις να αποδείξει την καταγωγή της, όχι το αντίθετο. Δηλαδή η απόφαση του δικαστηρίου δεν ήταν ότι η αντίθετη πλευρά απέδειξε ότι δεν ήταν η Αναστασία.

 

Μέχρι που έπεσε ο κομμουνισμός, βρέθηκε ο τσαρικός ομαδικός τάφος και έγινε ταυτοποίηση του DNA και αποδείχτηκε κςι επιστημονικά ότι παραμύθια πωλούσε η τύπισσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλη την ιστορία της επιστήμης και της λογικής όταν κάποιος έφερνε κάτι νέο το αποδείκνυε.

Εγώ έφερα το νέο ότι υπάρχει, εσύ έφερες το νέο ότι δεν υπάρχει. Όση υποχρέωση έχω εγώ να αποδείξω το νέο μου άλλη τόση έχεις κι εσύ μιας και οι δύο μας φέραμε νέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραμύθι #1 Υπάρχει Θεός (αφού δεν μπορούμε αν το αποδείξουμε)

Παραμύθι #2 Δεν υπάρχει Θεός (αφού ούτε αυτό μπορούμε αν αποδείξουμε)

Τι λες για : "Δεν μπορουμε με σιγουριά να πούμε αν υπάρχει Θεός, αλλα μιας και δεν υπάρχουν ικανες αποδείξεις είναι λογικότερο το ενδεχόμενο οτι δεν υπάρχει;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν εγώ σου μιλάω για πράσινα άλογα που πετάνε στον ουρανό αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω, είτε τρελός θα είμαι, είτε παραμύθια θα λέω.

 

Μίλησες για θαύματα, που δεν μπορούν να αποδειχτούν. Για Θεό που δεν μπορείς να αποδείξεις. Είτε τρελός είσαι, είτε παραμύθια διαδίδεις. Τρίτο μέλος στην εξίσωση δεν υπάρχει. (Γενικά μιλάω, μην πάρεις προσωπικά το δεύτερο ενικό).

Αρα αφου δεν εχουν αποδειξει οι επιστημονες οτι το συμπαν δημιουργηθηκε μονο του ολοι τους ειναι τρελοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...