Προς το περιεχόμενο

Ομοφυλόφιλοι φιλήθηκαν απέναντι από τον Μητροπολίτη Σεραφείμ


drake.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν δίδαξε καινούργια θρησκεία, καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις;

 

Και ο Αριστοτέλης είχε μαθητές, και οι δάσκαλοι στα δημοτικά σχολεία, και αυτοί θρησκείες διαδίδουν καινούργιες;

 

Εσυ δεν καταλαβαινεις τι γραφεις και μονο εκτιθεσαι με αυτα που λες.

Διδαξε οχι μια νεα θρησκεια, αλλα πως πρεπει να ειναι Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΙΝΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL

 

Μη σχολιάζοντας το κόψιμο κειμένων για να πεις μόνο αυτό που σε συμφέρει, τακτική καθόλου έντιμη, προχωράω.. ούτως ή άλλως τόσα χρόνια οι χριστιανοί δεν φημίζονται για την εντιμότητά τους και εσύ απλά το επιβεβαιώνεις άλλη μία φορά. 

 

Καταλαβαίνεις τι γράφεις; Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις;

 

Παραθέτω το μήνυμα από το οποίο έκοψες λέξεις κατά όπως σε συνέφερε. 

 

 

 

 

 

 

Καθόλου φυσικά.. εδώ δεν ξέρεις καν ποιος είμαι. 

 

 

Και από την άλλη.. όταν προσεύχεσαι για κάτι εάν γίνει είναι θέλημα θεού και εάν δεν γίνει "άγνωστες οι βουλές του κυρίου"

Υποθετικα μιλαμε,εστω οτι μου λες οτι εισαι ο Κοπερφιλντ,ο μεγαλυτερος μαγος. Μπορω ευκολα να σου αποδειξω εγω οτι ΔΕΝ εισαι και οχι εσυ οτι εισαι αυτος που λες,βαζοντας να μου κανεις ενα κολπο και να μην ειναι πετυχημενο ποτε.

Γι'αυτο και ανεφερα το παραδειγμα με τον Κριστιανο Ροναλντο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ Επιχείρημα.. όχι αστεία "Είσαι ο ιδιαίτερος του βασιλιά και ξέρεις τόσο καλά;" άντε να ανοίξουν τα σχολεία να μην διαβάζουμε τέτοια πια. 

Ε οταν μου λεει εγω ξερω καλυτερα τι να του πω ? 

Για το βιντεακι ομως ουτε κουβεντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL

 

Μη σχολιάζοντας το κόψιμο κειμένων για να πεις μόνο αυτό που σε συμφέρει, τακτική καθόλου έντιμη, προχωράω.. ούτως ή άλλως τόσα χρόνια οι χριστιανοί δεν φημίζονται για την εντιμότητά τους και εσύ απλά το επιβεβαιώνεις άλλη μία φορά. 

 

Καταλαβαίνεις τι γράφεις; Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις;

 

Παραθέτω το μήνυμα από το οποίο έκοψες λέξεις κατά όπως σε συνέφερε. 

 

 

 

 

 

 

Καθόλου φυσικά.. εδώ δεν ξέρεις καν ποιος είμαι. 

 

 

Και από την άλλη.. όταν προσεύχεσαι για κάτι εάν γίνει είναι θέλημα θεού και εάν δεν γίνει "άγνωστες οι βουλές του κυρίου"

Ωραία. Με βάση το κείμενό σου φέρνω το νέο ότι υπάρχει Θεός αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω άρα με βάση τα λεγόμενά σου αρκούμαι στο ότι πιστεύω σε ένα παραμύθι.

 

Εσύ με την σειρά σου όμως μέσω του κειμένου σου έφερες το νέο ότι είναι παραμύθι αυτό που πιστεύω άρα (με βάση τα λεγόμενά σου πάντα) πρέπει να αποδείξεις ότι όντως ο Χριστιανισμός είναι ένα παραμύθι. Περιμένω τις αποδείξεις αλλιώς αναιρείς τα λόγια σου.

 

Πιο κατανοητά δεν γίνεται. Εάν δεν το πιάσεις φύγε για το ΠΙΚΠΑ όσο προλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει το "Δεν έχω θέμα με την πίστη" ενώ ταυτόχρονα λέει ότι πιστεύουμε σε παραμύθια και διάφορα άλλα τέτοια. Αυτογκόλ μεγάλε.

 

 

Μα από τη στιγμή που δεν μπορείτε να αποδείξετε ότι δεν είναι παραμύθι.. είναι παραμύθι. Εκτός και εάν ξέρεις κανένα πιο κομψό χαρακτηρισμό για τις νεράιδες, τους θεούς και τους δαιμόνους. 

 

 

Δεν σου φταίει κανείς εάν εσύ το παίρνεις στραβά. Ίσα - ίσα, εστιάζοντας εκεί δείχνεις ότι το μόνο που θέλεις είναι να το περάσεις σαν αλήθεια. Αυτό που λέω εξαρχής. 

 

Υποθετικα μιλαμε,εστω οτι μου λες οτι εισαι ο Κοπερφιλντ,ο μεγαλυτερος μαγος. Μπορω ευκολα να σου αποδειξω εγω οτι ΔΕΝ εισαι και οχι εσυ οτι εισαι αυτος που λες,βαζοντας να μου κανεις ενα κολπο και να μην ειναι πετυχημενο ποτε.

Γι'αυτο και ανεφερα το παραδειγμα με τον Κριστιανο Ροναλντο

 

 

Άρα ο θεός σου έκανε κόλπα και όχι θαύματα; ΟΚ. Είναι μία χαρά παραδοχή για εμένα. Next plz. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχα εσύ μόλις είπες ότι πιστεύω σε ένα παραμύθι. ΑΠΕΔΕΙΞΕ εδώ και τώρα ότι δεν υπάρχει Θεός και ότι όλα αυτά είναι ένα παραμύθι. Το επόμενό σου ποστ να έχει τις αποδείξεις. Και με ιστορικές έγκυρες πηγές.

 

Οι παιδικοί σταθμοί ανοίγουν αύριο, φρόντισε να πας νωρίς μην σου πάρουν την θέση.

Δεν ξέρω και το όνομά σου...

 

Τέσπα, φιλαράκι, πάντα το βάρος της απόδειξης πέφτει στον ισχυριζόμενο. Αν ισχυρίζεσαι ότι υπάρχει Θεός, είσαι υποχρεωμένος να το αποδείξεις, όχι άλλος να σου αποδείξει ότι δεν υπάρχει.

 

Αν με πας στα δικαστήρια ότι σε έχω κλέψει, εσύ πρέπει να βρεις τις αποδείξεις ότι σε έκλεψα και εγώ να τις αντικρούσω. Όχι το αντίθετο.

 

Και όσον αφορά ιστορικές πηγές, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ιστορικές πηγές σύγχρονες με την εποχή που έζησε ο Ιησούς που να μιλάνε για την σταύρωσή του και για το τι έγινε μετά με το πτώμα του, αν εξαφανίστηκε, αν το έκλεψαν ή το φάγαν τα κοράκια. Οποιαδήποτε πληροφορία γνωρίζουμε για την σταύρωση του Ιησού και για το πτώμα του τις ξέρουμε από πηγές τις Εκκλησίας, ΟΧΙ από ιστορικές πηγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ερώτημα.. ούτε καν υποθετικό. Είναι φαντασία. Σόρρυ.. 

Φαντασια.Οπως ακριβως το ειπες.Οπως φαντασια ειναι κατα την γνωμη σου οτι ο Χριστος ειναι Θεος.

 

Οταν ζεις εσυ κατι,(οπως καποιοι τον Χριστο),τι στοιχεια θα παρουσιασεις σε αυτον που θα αφηγηθεις αυτο που εζησες ωστε να φτασουμε στην ΑΠΟΔΕΙΞΗ αυτου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου φταίει κανείς εάν εσύ το παίρνεις στραβά. Ίσα - ίσα, εστιάζοντας εκεί δείχνεις ότι το μόνο που θέλεις είναι να το περάσεις σαν αλήθεια. Αυτό που λέω εξαρχής. 

Δεν θέλω να το περάσω σαν αλήθεια. Θέλω απλά να σεβαστείς το γεγονός ότι εγώ αυτό πιστεύω ως αλήθεια έτσι όπως εσύ πιστεύεις ως αλήθεια το ότι δεν υπάρχει Θεός. Δεν μπορείς όμως να αρκεστείς σε αυτό. Σε τρώει κάτι μέσα σου (όπως και όλους του Άθεους για κάποιον λόγω) και προσπαθείς μονίμως να υπονομεύσεις τα πιστεύω μας και εμάς τους ίδιους. Αυτό δεν θεωρείται σεβασμός μεγάλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ. 

 

Άρα ήταν φαντασία όσα λένε και για τον Χριστό και το μόνο που έκαναν ήταν να διηγούνται ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ και άρα ΟΧΙ ΑΛΗΘΙΝΑ πράγματα. 

 

 

Ακόμα μία καλή παραδοχή για εμένα. ΟΚ. 

 

 

Thnx... ελπίζω και οι άλλοι να παραδεχθούν, όπως εσύ, πως όλα αυτά που λένε στην θρησκεία σας είναι φανταστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ δεν καταλαβαινεις τι γραφεις και μονο εκτιθεσαι με αυτα που λες.

Διδαξε οχι μια νεα θρησκεια, αλλα πως πρεπει να ειναι Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΙΝΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

 

Δώσε μου εδάφια της εκκλησίας που να μιλάει ο Ιησούς για μια νέα θρησκεία.

Αν βρεις, σφύρα κλέφτικα.

 

Φιλοσοφούσε ο άνθρωπος, δεν ξεκινούσε καμιά νέα θρησκεία.

 

Όλοι οι φιλόσοφοι έχουν τους μαθητές και οπαδούς τους. Η αντίθεση είναι ότι οι μαθητές άλλων φιλοσόφων, είτε δεν προσπάθησαν, είτε δεν κατάφεραν να επιβάλλουν νέα θρησκεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να το περάσω σαν αλήθεια. Θέλω απλά να σεβαστείς το γεγονός ότι εγώ αυτό πιστεύω ως αλήθεια έτσι όπως εσύ πιστεύεις ως αλήθεια το ότι δεν υπάρχει Θεός. Δεν μπορείς όμως να αρκεστείς σε αυτό. Σε τρώει κάτι μέσα σου (όπως και όλους του Άθεους για κάποιον λόγω) και προσπαθείς μονίμως να υπονομεύσεις τα πιστεύω μας και εμάς τους ίδιους. Αυτό δεν θεωρείται σεβασμός μεγάλε.

 

 

Εδώ κάνεις το λάθος. Από την στιγμή που δεν μπορούν οι χριστιανοί να φέρουν τις αποδείξεις τους πιστεύουν σε παραμύθια. 

 

Δεν βλέπω τον λόγο να σε χαλάει ο όρος από την στιγμή που δεν μπορείς να φέρεις αποδείξεις και είσαι και ΟΚ με αυτό που πιστεύεις. 

 

 

Το να αξιώνουν ότι αυτό που πιστεύουν είναι αλήθεια είναι ασέβεια στην κοινή λογική. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέσπα, φιλαράκι, πάντα το βάρος της απόδειξης πέφτει στον ισχυριζόμενο. Αν ισχυρίζεσαι ότι υπάρχει Θεός, είσαι υποχρεωμένος να το αποδείξεις, όχι άλλος να σου αποδείξει ότι δεν υπάρχει.

Σύμφωνοι. Εγώ παραδέχτηκα το ότι δεν μπορώ να αποδείξω την ύπαρξή Του. Τέλος ιστορίας. Ο συνφορουμιτής όμως το συνέχισε και ισχυρίστηκε ότι ο Χριστιανισμός είναι παραμύθι. Αφού το ισχυρίστηκε δεν του πέφτει και το βάρος τις απόδειξης;

 

Είναι σα να σου λέω ότι η Γη δεν είναι στρογγυλή και α σε βάζω να μου αποδείξεις ότι είναι στρογγυλή αντί να σου αποδείξω εγώ ότι δεν είναι (μιας και εγώ το ισχυρίστηκα). Αντίστοιχα ο από πάνω ισχυρίστηκε ότι ο Χριστιανισμός είναι παραμύθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πεις κάποιον ομοφυλόφιλο "γκέη" είναι ασέβεια; Κανένας ομοφυλόφιλος δεν θα το θεωρήσει ασέβεια γιατί είναι γκέη και το ξέρει. 

 

Οι χριστιανοί γιατί δεν παραδέχεστε στους εαυτούς σας το τι πιστεύετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα από τη στιγμή που δεν μπορείτε να αποδείξετε ότι δεν είναι παραμύθι.. είναι παραμύθι. Εκτός και εάν ξέρεις κανένα πιο κομψό χαρακτηρισμό για τις νεράιδες, τους θεούς και τους δαιμόνους. 

 

 

Δεν σου φταίει κανείς εάν εσύ το παίρνεις στραβά. Ίσα - ίσα, εστιάζοντας εκεί δείχνεις ότι το μόνο που θέλεις είναι να το περάσεις σαν αλήθεια. Αυτό που λέω εξαρχής. 

 

 

 

Άρα ο θεός σου έκανε κόλπα και όχι θαύματα; ΟΚ. Είναι μία χαρά παραδοχή για εμένα. Next plz. 

Δεν καταλαβαινεις ή δεν θελεις να καταλαβεις?

Ειπες μονος σου οτι οταν καποιος ισχυριζεται κατι θα πρεπει να το αποδειξει ο ΙΔΙΟΣ οτι ετσι ειναι και οχι ο "απεναντι" που υποστηριζει οτι ΔΕΝ ειναι.Ετσι δεν ειπες πριν? Και σου απαντω λοιπον οτι μια χαρα γινονται και τα δυο.Και ο μεν μπορει να αποδειξει οτι ειναι αυτο που υποστηριζει αλλα και ο δε οτι ΔΕΝ ειναι τετοιος..Καταλαβαινεις?

Δεν κανω καμια συσχετιση με το θεμα του Χριστου.Μιλαω για εντελως τυχαιο παραδειγμα.

 

Και σου λεω παλι ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...

Αν εγω ισχυριστω και πω οτι ειμαι ο νεος Κριστιανο Ροναλντο μπορεις πολυ ευκολα ΕΣΥ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ οτι ΔΕΝ ειμαι τοσο ευκολα οσο μπορω εγω να σου αποδειξω οτι ΕΙΜΑΙ..Καταλαβαινομαστε ή μπα?

 

Θες να στο αποδειξω εγω οτι ειμαι? Μπορω να σου κανω μαγικα με την μπαλα,τριπλες και και και

Θες να μου αποδειξεις εσυ οτι ΔΕΝ ειμαι ο Κ.Ρ? Μπορεις να μου ζητησεις να κανω μια τριπλα και εγω να μην τα καταφερω ουτε αν προσπαθω μια βδομαδα ολοκληρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...