Προς το περιεχόμενο

Ομοφυλόφιλοι φιλήθηκαν απέναντι από τον Μητροπολίτη Σεραφείμ


drake.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αυτό και δεν τα ανέφερα ως ιστορικές πηγές ή ως αποδείξεις. Εντάξει; το πιάσατε αυτήν την φορά; Ή να το ξαναπούμε;

Τότε πώς μιλάς για αποδείξεις θαυμάτων αφού καμιά ιστορική πηγή δεν αναφέρει ότι υπήρξε κάποιος με το όνομα Ιησούς που ανέστςινε νεκρούς, θεράπευε αρρώστους και περπατούσε πάνω στο νερό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Timonkaipumpa, συμφωνώ μαζι σου σε αυτά που λες, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι επιτίθεσαι. Με ποια λογική νομιζεις οτι αν προσβάλεις κάποιον τότε θα τον πείσεις να κοιτάξει τα πράγματα απο την δική σου οπτική γωνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα παραμένει.

 

Έγκυρη ιστορική πηγή που να λέει για ανάσταση. 

 

 

Ήδη έγραψα πως δεν έχω κανένα θέμα με αυτούς που λένε "Δεν μπορώ να αποδείξω ότι υπάρχει θεός, δεν με νοιάζει εάν υπάρχει ή όχι. Εγώ το πιστεύω". 

 

Αυτό το βρίσκω πολύ σωστό. 

 

 

Το γεγονός όμως ότι κάποιοι θέλουν να το κάνουν και αληθινό, αυτό όχι. Εδώ ο άλλος λέει ότι έχει απόδειξη για την ανάσταση. Περιμένω ΕΓΚΥΡΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και δεν φέρνει. 

 

Και πάνω σε αυτό βάσισε το γεγονός πως είναι αλήθεια ότι υπάρχει θεός. Πρόσεξε.. όχι ότι πιστεύει πως υπάρχει.. αλλά ότι είναι αλήθεια πως υπάρχει. 

 

 

Περιμένω την απόδειξη για την ανάσταση... 

Ούτε καν το τί λέω δεν έχεις καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι να 'ναι. 

 

 

Πάντα αυτός που φέρνει το "νέο" έχει το χρέος της απόδειξης. Θες να λες ότι υπάρχει θεός. Απόδειξέ το. Εάν δεν μπορείς, αρκέσου στο ότι πιστεύεις σε κάτι που είναι παραμύθι. 

 

 

Είναι σαν να σου λέω "Απόδειξε ότι εγώ δεν είμαι θεός". Μπορείς; Όχι. Είναι λογικό να το κάνεις, σύμφωνα με την κοινή λογική; Όχι. Ποιος έχει το χρέος να το αποδείξει σύμφωνα με την κοινή λογική; Εγώ που είπα ότι είμαι θεός.

 

 

Υ.Γ Λες και μιλάω σε παιδί του δημοτικού... μα τόσο άσχημα οι χριστιανοί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να γνωρίζεις περισσότερα από εμένα που έχω ζήσει Ολλανδία και ζω τώρα σε γειτονική παρόμοια χώρα με βασιλιά και χιλιάδες ομοφυλόφιλους;

Γιατι εισαι ο ιδιαιτερος του βασιλια και ξερεις τοσο καλα ?

Γενικα μιλαμε ναι για τους γκει δεν θα πει αλλα για τους μουσουλμανους μπορει να πει.

Κοιτα ποσο δημοκρατικα ας πουμε φερονται σε εναν μουσουλμανο....

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ec_Ysl0FbYA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Timonkaipumpa, συμφωνώ μαζι σου σε αυτά που λες, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι επιτίθεσαι. Με ποια λογική νομιζεις οτι αν προσβάλεις κάποιον τότε θα τον πείσεις να κοιτάξει τα πράγματα απο την δική σου οπτική γωνια;

 

 

1) Δεν είναι η δική μου οπτική, είναι οι αξιώσεις που έχουν. Ήδη έγραψα 2 ή 3ς φορές ότι δεν έχω θέμα με την πίστη. 

2) Θαρρώ πως πρώτα μου επιτέθηκαν. Εάν θαρρείς πως έχω άδικο, δείξε το μου plz. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε πώς μιλάς για αποδείξεις θαυμάτων αφού καμιά ιστορική πηγή δεν αναφέρει ότι υπήρξε κάποιος με το όνομα Ιησούς που ανέστςινε νεκρούς, θεράπευε αρρώστους και περπατούσε πάνω στο νερό;

Πώς μίλησα για αποδείξεις θαυμάτων; Ίσα-ίσα που είπα ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΕΓΙΝΑΝ ΘΑΥΜΑΤΑ ακριβώς επειδή είναι θαύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ Επιχείρημα.. όχι αστεία "Είσαι ο ιδιαίτερος του βασιλιά και ξέρεις τόσο καλά;" άντε να ανοίξουν τα σχολεία να μην διαβάζουμε τέτοια πια. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρκέσου στο ότι πιστεύεις σε κάτι που είναι παραμύθι.

Αντίστοιχα εσύ μόλις είπες ότι πιστεύω σε ένα παραμύθι. ΑΠΕΔΕΙΞΕ εδώ και τώρα ότι δεν υπάρχει Θεός και ότι όλα αυτά είναι ένα παραμύθι. Το επόμενό σου ποστ να έχει τις αποδείξεις. Και με ιστορικές έγκυρες πηγές.

Υ.Γ Επιχείρημα.. όχι αστεία "Είσαι ο ιδιαίτερος του βασιλιά και ξέρεις τόσο καλά;" άντε να ανοίξουν τα σχολεία να μην διαβάζουμε τέτοια πια. 

Οι παιδικοί σταθμοί ανοίγουν αύριο, φρόντισε να πας νωρίς μην σου πάρουν την θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εισαι ο ιδιαιτερος του βασιλια και ξερεις τοσο καλα ?

Γενικα μιλαμε ναι για τους γκει δεν θα πει αλλα για τους μουσουλμανους μπορει να πει.

Κοιτα ποσο δημοκρατικα ας πουμε φερονται σε εναν μουσουλμανο....

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ec_Ysl0FbYA

Ξέρω πως αντιδράει η κοινωνία στην οποία ζω χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι να 'ναι. 

 

 

Πάντα αυτός που φέρνει το "νέο" έχει το χρέος της απόδειξης. Θες να λες ότι υπάρχει θεός. Απόδειξέ το. Εάν δεν μπορείς, αρκέσου στο ότι πιστεύεις σε κάτι που είναι παραμύθι. 

 

 

Είναι σαν να σου λέω "Απόδειξε ότι εγώ δεν είμαι θεός". Μπορείς; Όχι. Είναι λογικό να το κάνεις, σύμφωνα με την κοινή λογική; Όχι. Ποιος έχει το χρέος να το αποδείξει σύμφωνα με την κοινή λογική; Εγώ που είπα ότι είμαι θεός.  Φυσικα και μπορω να σου αποδειξω οτι δεν εισαι Θεος.Οπως αν εσυ μου πεις οτι εισαι ο νεος Κριστιανο Ροναλντο μπορω να σου αποδειξω πολυ ευκολα οτι ΔΕΝ εισαι οταν σου ζητησω να κανεις μια τριπλα και εσυ δεν ξερεις καν να κλοτσησεις την μπαλα.

 

 

Υ.Γ Λες και μιλάω σε παιδί του δημοτικού... μα τόσο άσχημα οι χριστιανοί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δεν είναι η δική μου οπτική, είναι οι αξιώσεις που έχουν. Ήδη έγραψα 2 ή 3ς φορές ότι δεν έχω θέμα με την πίστη. 

2) Θαρρώ πως πρώτα μου επιτέθηκαν. Εάν θαρρείς πως έχω άδικο, δείξε το μου plz.

Ναι οκ. Τι σημασία εχει όμως ποιος επιτέθηκε πρώτος; Παιδική λογική. Όταν έχεις δίκιο(ή νομιζεις οτι έχεις δίκιο με βάση τα επιχειρήματα σου) δεν εχει νόημα να επιτίθεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε συνεχιζεις να επιτιθεσαι προσωπικα με χαρακτηρισμους.

Μαθε την διαφορα οταν λεμε οτι πιστευουμε σε κατι απο την αποδειξη αυτου του γεγονοτος.Και τα 2 μαζι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...

Πιστευεις οτι ο Σουμαχερ θα γινει καλα.Αν ηταν καλα ή υπηρξε αποδειξη οτι ΕΙΝΑΙ ή οτι θα γινει καλα δεν θα επρεπε να πιστευεις γιατι θα ΗΤΑΝ ΗΔΗ γεγονος...Γι'αυτο ονομαζεται πιστη

Αν υπηρχαν αποδειξεις που ζητας εσυ να σου παρεθεσουμε τοτε ολος ο κοσμος θα ειχε ΕΝΑΝ Θεο και οχι μερικους χιλιαδες..

 

Υ.Γ Αληθεια,μια ερωτηση,υποθετικα!Πες οτι βλεπεις καποιον ανθρωπο ο οποιος ειναι νεκρος.Αποδεδειγμενα νεκρος.Ξαφνικα ανοιγει τα ματια του και ειναι και συνεχιζει να ειναι ζωντανος..30-40 χρονια μετα αυτο το γεγονος το περιγραφεις στο παιδι σου.Γεγονος το οποιο το εζησες εσυ προσωπικα.Τι ιστορικα κειμενα και τι ιστορικα στοιχεια θα του παρουσιαζες για να μην σου πει οτι λες μαλακιες και δεν υπαρχει τιποτα απο οτι λες?

Δεν βλεπω να απαντας στο υποθετικο μου ερωτημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχα εσύ μόλις είπες ότι πιστεύω σε ένα παραμύθι. ΑΠΕΔΕΙΞΕ εδώ και τώρα ότι δεν υπάρχει Θεός και ότι όλα αυτά είναι ένα παραμύθι. Το επόμενό σου ποστ να έχει τις αποδείξεις. Και με ιστορικές έγκυρες πηγές.

Οι παιδικοί σταθμοί ανοίγουν αύριο, φρόντισε να πας νωρίς μην σου πάρουν την θέση.

 

 

LOL

 

Μη σχολιάζοντας το κόψιμο κειμένων για να πεις μόνο αυτό που σε συμφέρει, τακτική καθόλου έντιμη, προχωράω.. ούτως ή άλλως τόσα χρόνια οι χριστιανοί δεν φημίζονται για την εντιμότητά τους και εσύ απλά το επιβεβαιώνεις άλλη μία φορά. 

 

Καταλαβαίνεις τι γράφεις; Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις;

 

Παραθέτω το μήνυμα από το οποίο έκοψες λέξεις κατά όπως σε συνέφερε. 

 

 

Ό,τι να 'ναι. 

 

 

Πάντα αυτός που φέρνει το "νέο" έχει το χρέος της απόδειξης. Θες να λες ότι υπάρχει θεός. Απόδειξέ το. Εάν δεν μπορείς, αρκέσου στο ότι πιστεύεις σε κάτι που είναι παραμύθι. 

 

 

Είναι σαν να σου λέω "Απόδειξε ότι εγώ δεν είμαι θεός". Μπορείς; Όχι. Είναι λογικό να το κάνεις, σύμφωνα με την κοινή λογική; Όχι. Ποιος έχει το χρέος να το αποδείξει σύμφωνα με την κοινή λογική; Εγώ που είπα ότι είμαι θεός.

 

 

Υ.Γ Λες και μιλάω σε παιδί του δημοτικού... μα τόσο άσχημα οι χριστιανοί; 

 

 

 

Ό,τι να 'ναι. 

 

 

Πάντα αυτός που φέρνει το "νέο" έχει το χρέος της απόδειξης. Θες να λες ότι υπάρχει θεός. Απόδειξέ το. Εάν δεν μπορείς, αρκέσου στο ότι πιστεύεις σε κάτι που είναι παραμύθι. 

 

 

Είναι σαν να σου λέω "Απόδειξε ότι εγώ δεν είμαι θεός". Μπορείς; Όχι. Είναι λογικό να το κάνεις, σύμφωνα με την κοινή λογική; Όχι. Ποιος έχει το χρέος να το αποδείξει σύμφωνα με την κοινή λογική; Εγώ που είπα ότι είμαι θεός.  Φυσικα και μπορω να σου αποδειξω οτι δεν εισαι Θεος.Οπως αν εσυ μου πεις οτι εισαι ο νεος Κριστιανο Ροναλντο μπορω να σου αποδειξω πολυ ευκολα οτι ΔΕΝ εισαι οταν σου ζητησω να κανεις μια τριπλα και εσυ δεν ξερεις καν να κλοτσησεις την μπαλα.

 

 

Υ.Γ Λες και μιλάω σε παιδί του δημοτικού... μα τόσο άσχημα οι χριστιανοί; 

 

 

 

Καθόλου φυσικά.. εδώ δεν ξέρεις καν ποιος είμαι. 

 

 

Και από την άλλη.. όταν προσεύχεσαι για κάτι εάν γίνει είναι θέλημα θεού και εάν δεν γίνει "άγνωστες οι βουλές του κυρίου"

 

 

Άρα με τα ίδια κριτήρια δεν μπορείς να το αποδείξεις. Εάν δεν γίνει το θαύμα μου, άγνωστες οι βουλές μου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ. Τι σημασία εχει όμως ποιος επιτέθηκε πρώτος; Παιδική λογική. Όταν έχεις δίκιο(ή νομιζεις οτι έχεις δίκιο με βάση τα επιχειρήματα σου) δεν εχει νόημα να επιτίθεσαι.

Μου αρέσει το "Δεν έχω θέμα με την πίστη" ενώ ταυτόχρονα λέει ότι πιστεύουμε σε παραμύθια και διάφορα άλλα τέτοια. Αυτογκόλ μεγάλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...