Προς το περιεχόμενο

Ομοφυλόφιλοι φιλήθηκαν απέναντι από τον Μητροπολίτη Σεραφείμ


drake.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου λες οτι μελετησες  ιστορια θα επρεπε να εισαι ποιο προσεκτικος στα συμπερασματα που παραθετεις.

Πρώτα απ'όλα δεν μελέτησα ιστορία. Minor στην ιστορία έχω, οποιαδήποτε στιγμή αν το αποφασίσω μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στην ιστορία σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο του κόσμου. Έχει διαφορά το ένα με το άλλο.

 

Δεύτερον, βρες μου μία ιστορική πηγή που να αποδεικνύει ότι ο Χριστός διέδωσε και μιλούσε και δίδασκε καινούργια θρησκεία. Ούτε τα κείμενα της εκκλησίας δεν το λένε αυτό. Ο χριστιανισμός σαν θρησκεία ξεκίνησε με τον θάνατο του χριστού και έχει ως βάση του την ανάστασή του. (Τα όσα δήθεν είπε ο "αναστημένος" Χριστός δεν πιάνουν, δεν τα είπε ο ίδιος, τα είπαν ΜΕΤΑ το θάνατό του οι οπαδοί του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μάγκας του γλυκού νερού είναι ο αξύριστος με τα φουστάνια και τα χρυσαφικά. Ξέρει ότι τον παίρνει (και χωρίς αλλά και με εισαγωγικά) και για αυτό λέει ό,τι λέει. Ας το έκανε αυτό σε καμία Ολλανδία και εκεί θα ήταν και η τελευταία του με αυτή του την ιδιότητα. 

Καθε χωρα εχει τους δικους της νομους και κανονες πχ στην Ολλανδια που λες εχουν ακομα βασιλια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα φιλάω το ταίρι μου = τρέχω γυμνός. 

 

Makes sense. 

 

Αυτό στο χωριό μου το λένε "αυτογκόλ". 

 

 

Όπως επίσης και το "διεκδικώ ανθρώπινα δικαιώματα" = "κάνω ληστεία". Τελικά μου φαίνεται πως ο Fotis13 έχει δίκιο όταν λέει για πολιτικά δικαιώματα για κάποιους. 

 

Υ.Γ. Χώρια ότι το τελευταίο δεν έβγαζε κανένα λογικό νόημα... αλλά έστω. Έχεις κάποιο ελαφρυντικό. 

Υ.Γ.2. Εάν δεν πας στην εκκλησία θα ζήσεις καλύτερα. Εάν ΠΑΣ στο γιατρό θα ζήσεις καλύτερα. Φαντάζομαι ότι ακόμα και εσύ μπορείς να δεις την διαφορά. 

Ξερεις κατι? 5+5=10 αλλα και 20-10 παλι 10 κανει...

Το νοημα θελω να καταλαβεις και οχι κυριολεκτικα τα γεγονοτα.

Στο οτι σε ενα Λιμανι τελειται ενα μυστηριο δεν σημαινει οτι οποιος γουσταρει μπορει να κανει κατι το οποιο προσβαλει το συγκεκριμενο γεγονος που γινεται στο εν λογω σημειο επειδη ειναι δημοσιος χωρος..

 

Για το Υ.Γ2 σου..Το νοημα ειναι οτι οταν παω στην Εκκλησια δεν παω για τον καθε Παπα..Αυτο ειναι κατανοητο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε χωρα εχει τους δικους τους νομους και κανονες πχ στην Ολλανδια που λες εχουν ακομα βασιλια...

 

 

 

Και αυτό, ας πούμε, είναι αντί-επιχείρημα σε εμένα αλλά στον πρώτο που είπε "να το κάνανε αυτό σε Ισλαμική χώρα" δεν είναι; 

 

 

Αντικειμενικότητα στο έπακρο!

 

 

Ό,τι να 'ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επιχειρήματα είναι εντελώς τραγικά. 

 

1) Αυτό με το "περπάτημα στο νερό". Δεν θα σχολιάσω καν. Εάν είναι κανείς σε τέτοια πνευματική κατάσταση που λέει ότι "πως να αποδείξουμε εάν γίνεται να περπατάς πάνω στο νερό, δεν γίνεται κάθε μέρα", βασιζόμενος σε βιβλία που έχουν χιλιοτροποιπηθεί μέχρι να τα πάρει στα χέρια του τότε δεν πρόκειται να καταλάβει τίποτα ακόμα και εάν του το εξηγήσει κανείς. Ασχολίαστο. Απλά ασχολίαστο.

 

2) Εφόσον υπάρχουν αποδείξεις ότι υπάρχει θεός, μπορείς να μου τις φέρεις; Τα βιβλία που πιστεύουν οι χριστιανοί δεν είναι απόδειξη γιατί πολύ απλά για να θεωρηθούν ως ιερά και σωστά θα πρέπει κανείς να αποδεχθεί ότι υπάρχει θεός, μόνο που το θέμα είναι να το αποδείξει και όχι να το αποδεχθεί εξ αρχής. Τα Ρωμαϊκά έγγραφα δεν σου κάνουν; Περιγράφουν τον Χριστό και όλα όσα έκανε καθώς και την σταύρωσή Του. Απλά εμείς πιστεύουμε ότι είναι Θεός. Πες μου τώρα ότι ο χιλίαρχος και ο εκατόνταρχος ήταν πιωμένοι και δεν ήξεραν τι έγραφαν......

 

3) Όπως ήδη είπα, με την πίστη δεν έχω κανένα πρόβλημα. Με το γεγονός ότι θέλουν οι χριστιανοί να το θεωρούν οι άλλοι ως αλήθεια είναι το θέμα. Ίσα-ίσα, το αντίθετο. Εμείς θέλουμε εσείς οι Άθεοι να πάψετε να μας προβάλετε την έλλειψη πίστης σας ως το σωστό και την αλήθεια και να μας σεβαστείτε.

 

4) Οι πιστοί, εάν σεβόντουσαν τους εαυτούς τους δεν θα ήταν πιστοί. Κοίτα ακριβώς από πάνω. Αυτό που λένε στο χωριό σου αυτογκόλ.

 

5) Ό,τι να 'ναι για τους ναυτικούς. Έχουν καταστρατηγήσει τόσα οι χριστιανοί που είναι οι τελευταίοι που θα πρέπει να μιλάνε για αυτό το θέμα. Οκ δηλαδή δώσαμε το "ελευθέρας" στους ομοφυλόφιλους να καταπατάνε ΚΑΙ τα Ναυτικά έθιμα και παραδόσεις. Μάλιστα......

 

6) Πολύ σωστό εκ μέρους τους για όσα είπα ήδη. Λάθος εκ μέρους τους για αυτά που είπα πριν. Τρέχα γύρευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε χωρα εχει τους δικους τους νομους και κανονες πχ στην Ολλανδια που λες εχουν ακομα βασιλια...

Γιατί, ο βασιλιάς κυβερνάει;

Και εμείς έχουμε πρόεδρο της δημοκρατίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις κατι? 5+5=10 αλλα και 20-10 παλι 10 κανει...

Το νοημα θελω να καταλαβεις και οχι κυριολεκτικα τα γεγονοτα.

Στο οτι σε ενα Λιμανι τελειται ενα μυστηριο δεν σημαινει οτι οποιος γουσταρει μπορει να κανει κατι το οποιο προσβαλει το συγκεκριμενο γεγονος που γινεται στο εν λογω σημειο επειδη ειναι δημοσιος χωρος..

 

Για το Υ.Γ2 σου..Το νοημα ειναι οτι οταν παω στην Εκκλησια δεν παω για τον καθε Παπα..Αυτο ειναι κατανοητο?

 

 

Εάν δεν θες να πεις τα γεγονότα, μην τα λες. Δεν μπορώ να καταλάβω πως αξιώνεις να επιχειρηματολογείς όταν εσύ λες κάτι και μετά λες "μην καταλαβαίνεις αυτό που έγραψα αλλά κάτι άλλο". Ούτε γυναίκα σε περίοδο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία χαρά μπορεί.. αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Αλήθεια, γιατί κάποιος να είναι κατά των ομοφυλόφιλων; 

Αυτο ειναι το θεμα ολο με τους ΧΟ τα βαζουν μερικοι.

Επειδη ειναι δικαιωμα του να πιστευει οτι θελει οπως ο αλλος εχει δικαιωμα να ζηταει γαμο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα επιχειρήματα είναι εντελώς τραγικά. 

 

1) Αυτό με το "περπάτημα στο νερό". Δεν θα σχολιάσω καν. Εάν είναι κανείς σε τέτοια πνευματική κατάσταση που λέει ότι "πως να αποδείξουμε εάν γίνεται να περπατάς πάνω στο νερό, δεν γίνεται κάθε μέρα", βασιζόμενος σε βιβλία που έχουν χιλιοτροποιπηθεί μέχρι να τα πάρει στα χέρια του τότε δεν πρόκειται να καταλάβει τίποτα ακόμα και εάν του το εξηγήσει κανείς. Ασχολίαστο. Απλά ασχολίαστο.

 

2) Εφόσον υπάρχουν αποδείξεις ότι υπάρχει θεός, μπορείς να μου τις φέρεις; Τα βιβλία που πιστεύουν οι χριστιανοί δεν είναι απόδειξη γιατί πολύ απλά για να θεωρηθούν ως ιερά και σωστά θα πρέπει κανείς να αποδεχθεί ότι υπάρχει θεός, μόνο που το θέμα είναι να το αποδείξει και όχι να το αποδεχθεί εξ αρχής. Τα Ρωμαϊκά έγγραφα δεν σου κάνουν; Περιγράφουν τον Χριστό και όλα όσα έκανε καθώς και την σταύρωσή Του. Απλά εμείς πιστεύουμε ότι είναι Θεός. Πες μου τώρα ότι ο χιλίαρχος και ο εκατόνταρχος ήταν πιωμένοι και δεν ήξεραν τι έγραφαν......

 

3) Όπως ήδη είπα, με την πίστη δεν έχω κανένα πρόβλημα. Με το γεγονός ότι θέλουν οι χριστιανοί να το θεωρούν οι άλλοι ως αλήθεια είναι το θέμα. Ίσα-ίσα, το αντίθετο. Εμείς θέλουμε εσείς οι Άθεοι να πάψετε να μας προβάλετε την έλλειψη πίστης σας ως το σωστό και την αλήθεια και να μας σεβαστείτε.

 

4) Οι πιστοί, εάν σεβόντουσαν τους εαυτούς τους δεν θα ήταν πιστοί. Κοίτα ακριβώς από πάνω. Αυτό που λένε στο χωριό σου αυτογκόλ.

 

5) Ό,τι να 'ναι για τους ναυτικούς. Έχουν καταστρατηγήσει τόσα οι χριστιανοί που είναι οι τελευταίοι που θα πρέπει να μιλάνε για αυτό το θέμα. Οκ δηλαδή δώσαμε το "ελευθέρας" στους ομοφυλόφιλους να καταπατάνε ΚΑΙ τα Ναυτικά έθιμα και παραδόσεις. Μάλιστα......

 

6) Πολύ σωστό εκ μέρους τους για όσα είπα ήδη. Λάθος εκ μέρους τους για αυτά που είπα πριν. Τρέχα γύρευε.

 

 

 

Καταλαβαίνεις πως το ότι περιέγραψε κάποιος κάποιον άλλο ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΘΕΟ; 

 

ΕΣΥ ΜΙΛΗΣΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗΚΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ. Περιμένω τις αποδείξεις σου. Εκτός και είτε παραδεχθείς πως δεν ήξερες τι έλεγες ή ότι έλεγες ψέματα. 

 

 

Και μέχρι να τις φέρεις σημαίνει πως πολύ απλά η θρησκεία σου είναι ένα παραμυθάκι που ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Ρωμαϊκά έγγραφα δεν σου κάνουν; Περιγράφουν τον Χριστό και όλα όσα έκανε καθώς και την σταύρωσή Του. Απλά εμείς πιστεύουμε ότι είναι Θεός. Πες μου τώρα ότι ο χιλίαρχος και ο εκατόνταρχος ήταν πιωμένοι και δεν ήξεραν τι έγραφαν......

Τι ακριβώς λένε τα ρωμαικά έγγραφα;

Ο Χριστός ναι είναι ιστορικό πρόσωπο, έχει υπάρξει.

Δεν υπάρχει όμως ιστορικό κείμενο που να αποδεικνύει ότι ήταν Θεός.

 

Αν είναι τότε και ο Καλιγούλας ιστορικό πρόσωπο είναι, μήπως και αυτός ήταν θεός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα δεν μελέτησα ιστορία. Minor στην ιστορία έχω, οποιαδήποτε στιγμή αν το αποφασίσω μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στην ιστορία σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο του κόσμου. Έχει διαφορά το ένα με το άλλο.

 

Δεύτερον, βρες μου μία ιστορική πηγή που να αποδεικνύει ότι ο Χριστός διέδωσε και μιλούσε και δίδασκε καινούργια θρησκεία. Ούτε τα κείμενα της εκκλησίας δεν το λένε αυτό. Ο χριστιανισμός σαν θρησκεία ξεκίνησε με τον θάνατο του χριστού και έχει ως βάση του την ανάστασή του. (Τα όσα δήθεν είπε ο "αναστημένος" Χριστός δεν πιάνουν, δεν τα είπε ο ίδιος, τα είπαν ΜΕΤΑ το θάνατό του οι οπαδοί του).

Εμ,τι να κανουμε ρε φιλε,δεν ετυχε να ειμαστε αθανατοι για για ζουμε 2000 χρονια πριν να πιουμε κανενα ποτακι με τον Χριστο...Με την λογικη σου δεν υπαρχει καν ιστορια δηλαδη αφου δεν την ζουμε προσωπικα και απλα μας την λενε καποιοι..

Δηλαδη λεγομενα που ειπε η προ γιαγια μου στην γιαγια μου δεν πρεπει να τα πιστεψω αν δεν ζητησω καποια αποδειξη ετσι? Κανενα ποστ φωτογραφιας στο instagram της τοτε εποχης ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό, ας πούμε, είναι αντί-επιχείρημα σε εμένα αλλά στον πρώτο που είπε "να το κάνανε αυτό σε Ισλαμική χώρα" δεν είναι; 

 

 

Αντικειμενικότητα στο έπακρο!

 

 

Ό,τι να 'ναι. 

Εγω δεν συμφωνησα ποτε με το ισλαμ και με αυτα που εχει κανει αλλα αυτη ειναι η κουλτουρα τους , αν εχω βρω δουλεια πχ στα εμιρατα ή στο καταρ δεν θα παω να το παιξω επαναστατης θα κανω οτι κανου αυτοι και στο σπιτι μου θα κανω οτι γουσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ,τι να κανουμε ρε φιλε,δεν ετυχε να ειμαστε αθανατοι για για ζουμε 2000 χρονια πριν να πιουμε κανενα ποτακι με τον Χριστο...Με την λογικη σου δεν υπαρχει καν ιστορια δηλαδη αφου δεν την ζουμε προσωπικα και απλα μας την λενε καποιοι..

Δηλαδη λεγομενα που ειπε η προ γιαγια μου στην γιαγια μου δεν πρεπει να τα πιστεψω αν δεν ζητησω καποια αποδειξη ετσι? Κανενα ποστ φωτογραφιας στο instagram της τοτε εποχης ε?

 

 

Παράθεσε μου ΕΝΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΕ ΘΕΟΣ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ,τι να κανουμε ρε φιλε,δεν ετυχε να ειμαστε αθανατοι για για ζουμε 2000 χρονια πριν να πιουμε κανενα ποτακι με τον Χριστο...Με την λογικη σου δεν υπαρχει καν ιστορια δηλαδη αφου δεν την ζουμε προσωπικα και απλα μας την λενε καποιοι..

Δηλαδη λεγομενα που ειπε η προ γιαγια μου στην γιαγια μου δεν πρεπει να τα πιστεψω αν δεν ζητησω καποια αποδειξη ετσι? Κανενα ποστ φωτογραφιας στο instagram της τοτε εποχης ε?

Και ιστορία θπάρχει, υπάρχουν οι ιστορικές πηγές.

Οποιαδήποτε πηγή για τον Χριστό, είτε είναι της εκκλησίας είτε όχι, δεν κάνει λόγο να υπήρξε κάποιος με το όνομα Ιησούς που να δίδαξε μια νέα θρησκεία. Σε αντίθεση πχ με τον Μωάμεθ που ήταν αυτός που ξεκίνησε μια νέα θρησκεία.

Οπότε, με ποια βάση είναι σωστή η δική σου θρησκεία και όχι η θρησκεία που δίδαξε ο Μωάμεθ; Που ξέρουμε και τι είπε κιόλας και τι δίδαξε στην θρησκεία που επέβαλλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν συμφωνησα ποτε με το ισλαμ και με αυτα που εχει κανει αλλα αυτη ειναι η κουλτουρα τους , αν εχω βρω δουλεια πχ στα εμιρατα ή στο καταρ δεν θα παω να το παιξω επαναστατης θα κανω οτι κανου αυτοι και στο σπιτι μου θα κανω οτι γουσταρω.

 

 

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. 

 

Δεν απαντάς πως αυτό που είπες είναι αντί-επιχείρημα σε αυτό που είπα εγώ και όχι σε αυτό που είπε ο άλλος για την Ισλαμική χώρα. Εκεί δηλαδή δεν είναι άλλη χώρα με δικούς της κανόνες; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...