Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάμερας full HD


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το πω άλλη μια φορά ( απλά αυτήν την φορά για να μην βγει λάθος συμπέρασμα και να βοηθήσουμε λίγο τον φίλο που ψάχνει κάμερα ) γιατί δεν είναι τα λεφτά μόνο! που κάνουν την διαφορά φθηνότερες λύσεις υπάρχουν και από αυτήν εδώ την jvc αξιοπρεπής λύσης δεν υπάρχουν μιας και στα λεφτά αυτά οι περισσότερες εταιρίες κάνουν κόλπα για να έχουν κέρδος π.χ. ελάχιστη μπαταρία για να πάρεις με το καλημέρα 2 που δεν είναι και στάμπα όπως και να το κάνεις ένα 30+ το θες στο νερό. κ.α. ) 

Η panasonic του θέματος με αυτήν την jvc μοιάζουν στα τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά δεν είναι ίδιες, η v210 είναι πολύ καλύτερη αυτό μπορείς να το δεις και σε αρκετά review που υπάρχουν στο net καθώς και το γεγονός ότι την έχουν 25 καταστήματα εδώ ενώ την jvc 3 ακι τι καταστήματα κι όλας! οπότε καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

 

(θέλω να πω ότι ναι μεν λέει παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά αν την δουλέψεις θα καταλάβεις τι κάνει την μια ανώτερη απ την άλλη και ναι αξίζουν την διαφορά τιμής που έχουν. ) Αν τώρα έχει σκοπό το ποσό να είναι τελικό δηλαδή 200€ με όλα μαζί κάρτες μνήμης + 2 μπαταρία θα πάρει χειρότερη μηχανή έτσι πάει.


κάτι τελευταίο η μπαταρία BN-VG107  που είναι στο πακέτο της jvc να ξέρεις ότι τραβάει 1 ώρα όπως λέει σε ένα μαγαζί πολύ σωστά αλλά standar ποιότητα video όχι full hd και συνεχόμενο όχι με διακοπές όποτε θες εσύ ...την μπαταρία αυτήν την ξέρω εγώ 35 λεπτά σου είπα ούτε λεπτό παραπάνω.

Επεξ/σία από maxdore217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συμφωνω δεν ειπα οχι.αλλα το θεμα ειναι να εχει τα λεφτα ο φιλος.αν δεν τα εχει παει καρφι στην JVC κατα την γνωμη μου και συμφωνα με τα χαρακτηριστηκα που λεει οτι εχει.αλλα το σκεπτικο σου παρακατω δεν ειναι σωστο :devil:η jvc ειναι πιο καινουργιο μοντελο και δεν εχει πολυκυκλοφορησει ακομα.οσο για την μπαταρια τα ιδια λεμε,θελει δευτερη μπαταρια.επισης και η πανασονικ με διακοπες πεφτει απο τις 2μιση ωρες στην μια ωρα περιπου.

 

τελος παντων τις προτασεις μας τις καναμε και ο φιλος καταλαβε τι παιζει οποτε ας αποφασισει ο ιδιος 

Επεξ/σία από Αλκης K.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην νομίζεις ότι θα κυκλοφορήσει και σε περισσότερα καταστήματα, αλλά για στάσου τι καινούργιο μοντέλο ...στο skroutz.gr έχει τιμή περισσότερο από 6 μήνες, άρα δεν το λες και καινούργιο μοντέλο σε λίγο θα βγουν τα καινούργια ...νομίζω αυτόν τον καιρό παίζουν μέχρι Μαρτίου.

 

τέσπα το σημαντικό είναι η όρεξη να τραβάς :) video!

 

Για την μπαταρία πολύ καλά έκανες, αλλιώς θα είχε πάθει σοκ ( αν δεν τον ξέρεις παίζει να νομίζεις ότι έχει πρόβλημα κιόλας.

Επεξ/σία από maxdore217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;

 

Θα το πω άλλη μια φορά ( απλά αυτήν την φορά για να μην βγει λάθος συμπέρασμα και να βοηθήσουμε λίγο τον φίλο που ψάχνει κάμερα ) γιατί δεν είναι τα λεφτά μόνο! που κάνουν την διαφορά φθηνότερες λύσεις υπάρχουν και από αυτήν εδώ την jvc αξιοπρεπής λύσης δεν υπάρχουν μιας και στα λεφτά αυτά οι περισσότερες εταιρίες κάνουν κόλπα για να έχουν κέρδος π.χ. ελάχιστη μπαταρία για να πάρεις με το καλημέρα 2 που δεν είναι και στάμπα όπως και να το κάνεις ένα 30+ το θες στο νερό. κ.α. ) 

Η panasonic του θέματος με αυτήν την jvc μοιάζουν στα τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά δεν είναι ίδιες, η v210 είναι πολύ καλύτερη αυτό μπορείς να το δεις και σε αρκετά review που υπάρχουν στο net καθώς και το γεγονός ότι την έχουν 25 καταστήματα εδώ ενώ την jvc 3 ακι τι καταστήματα κι όλας! οπότε καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

 

(θέλω να πω ότι ναι μεν λέει παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά αν την δουλέψεις θα καταλάβεις τι κάνει την μια ανώτερη απ την άλλη και ναι αξίζουν την διαφορά τιμής που έχουν. ) Αν τώρα έχει σκοπό το ποσό να είναι τελικό δηλαδή 200€ με όλα μαζί κάρτες μνήμης + 2 μπαταρία θα πάρει χειρότερη μηχανή έτσι πάει.


κάτι τελευταίο η μπαταρία BN-VG107  που είναι στο πακέτο της jvc να ξέρεις ότι τραβάει 1 ώρα όπως λέει σε ένα μαγαζί πολύ σωστά αλλά standar ποιότητα video όχι full hd και συνεχόμενο όχι με διακοπές όποτε θες εσύ ...την μπαταρία αυτήν την ξέρω εγώ 35 λεπτά σου είπα ούτε λεπτό παραπάνω.

 

Αν το πάμε με καταστήματα τότε ανετότατα παίρνω αυτήν: http://www.skroutz.gr/s/2903125/Panasonic-HC-V110.html που είναι σε πάρα πολλά! Αφού η JVC είναι κατώτερη της Panasonic, που το πιστεύω και συμφωνώ με αυτό, άρα και αυτό το μοντέλο θα είναι πολύ καλό. Τι λέτε; Επίσης πώς θα ξέρω πόσο κρατάει η μπαταρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτη εχει χειροτερα χαρακτηριστικα απο την jvc.εχει μικροτερο bitrate-μικροτερο αισθητηρα.για την διαρκεια μπαταριας μπαινεις στην ιστοσελιδα του μοντελου και βλεπεις..(αφαιρεις βεβαια ενα 20-30% απο οτι λενε..χεχε)

 

μαξντορ γραφω ΠΙΟ καινουργιο μοντελο σε σχεση με την πανασονικ εννοωντας

Επεξ/σία από Αλκης K.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτη εχει χειροτερα χαρακτηριστικα απο την jvc.εχει μικροτερο bitrate-μικροτερο αισθητηρα.για την διαρκεια μπαταριας μπαινεις στην ιστοσελιδα του μοντελου και βλεπεις..(αφαιρεις βεβαια ενα 20-30% απο οτι λενε..χεχε)

 

Ρε παιδιά, ΠΟΙΑ κάμερα να πάρω τελικά! Η μία είναι έτσι ή άλλη αλλιώς, ωραία ποια είναι η ιδανική ρωτάω!!!

Ποια η διαφορά, ανάμεσα στη JVC και Panasonic που έστειλα;

Επεξ/σία από exypnakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμεις θα σου πουμε ποια να παρεις ???εμεις προτεινουμε και εσυ που εχεις τα μπικικινια διαλεγεις.πες μας ποσα διαθετεις ακριβως (υπολογισε και καρτα μεσα)και θα σου πουμε τι θα παιρναμε εμεις με τα ιδια λεφτα

 

εγω π.χ πριν 4 μηνες εψαχνα να παρω μια με κατω απο 200ευρω.βρηκα προσφορα (μαλιστα την ειχαν ..μονο 2-3 καταστηματα..χεχε)στα 190 αυτην--->>http://www.skroutz.gr/s/444966/Canon-Legria-HFR36.html (καλα 300++ την πουλανε οι ανθρωποι..!!!).που να φανταστω οτι η μπαταρια θα κραταγε 20-25 λεπτα ??οποτε αναγκαστικα πηρα αλλη μια ιμιτασιον (γυρω στο 30αρι και κραταει 2 ωρες++)  βαλε και αλλο ενα τριανταρι η καρτα που σου εβαλα πιο πανω (32αρα και πολυ γρηγορη) μου πηγε 250.βγηκα εξω απο τον προυπολογισμο αλλα και παλι κερδισμενος ημουν γιατι οι αλλες σε ιδια ποιοτητα (π.χ η πανασονικ που μιλαμε)τοσο κανανε και χωρις καρτα-δευτερη μπαταρια

 

 

αν ειχα 250ευρω τωρα θα επαιρνα την πανασονικ v-210 + καρτα 32γιγα..

αν ειχα 200 θα επαιρνα την jvc + μπαταρια + καρτα 16γιγα (φτηνη)

Επεξ/σία από Αλκης K.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μην πάρεις την 110 μια χαρά είσουν στην v210 , η 110 έχει και μικρότερη μπαταρία να ξέρεις!

αν Θιμάμαι καλά είναι αυτή εδώ :

http://www.amazon.co.uk/Panasonic-VW-VBT190E-K-Lithium-Battery-V210/dp/B00BCYJV44

και κάποια άλλα πραγματάκια δες και εδώ διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα τις εταιρίας :

http://www.buyingiq.com/compare/Panasonic-HC-V210-Camcorder-69947-vs-Panasonic-HC-V110-Camcorder-94935

 

H ακόμα καλύτερα για να καταλάβεις τι παίζει δες εδώ :

http://panasonic.net/avc/camcorder/line-up/

έχουν διαφορετικό σύστημα σταθεροποίησης εικόνας η 110 σε σχέση με την 210 !!! αυτό είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις!

 

 

@Αλκης K. Η v110 και η jvc έχουν ίδιο μέγεθος αισθητήρα  :2.5 MP .

 

@exypnakias εδώ που έφτασε το θέμα να σου πω ότι η jvc έχει  Advanced image stabilizer το οποίο εμένα μου φάνηκε χάλια. Το οποίο δεν το έχουν αλλάξει απ'ότι βλέπω . Θα επιλέξεις όποια εσύ θες εμείς σου είπαμε κάποια πράγματα  ο Αλκής σου έδωσε 2 λύσεις εγώ σου είπα 2 πράγματα να σκεφτείς τι σε ενδιαφέρει περισσότερο να κερδίσεις 50€ ή να πάρεις την καλύτερη δυνατή επιλογή περίπου στα λεφτά σου.

Τέλος γιαυτό σου είπα ότι η v210 αξίζει την διαφορά γιατί έχει Ο.Ι.S. ( οπτικό )!

 

Επεξ/σία από maxdore217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι εχεις δικιο.ειδα την  v-100 εγω αλλα το bitrate παραμενει πιο χαμηλο και σε αυτην

Επεξ/σία από Αλκης K.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι εχεις δικιο.ειδα την  v-100 εγω αλλα το bitrate παραμενει πιο χαμηλο και σε αυτην

Bρε συ Άλκη πάλι αυτά θα λέμε :) δεν παίζει μπάλα o ρυθμό μεταφοράς ....ένα παραπάνω χαρακτηριστικό είναι και μάλιστα τυπικά αδιάφορο) ενώ υπάρχουν ουσιαστικές ελείψεις π.χ. ο σταθεροποιητής έπρεπε να είχε διορθωθεί! κ.α. 

 

''Το ξανά λέω επειδή είχα το προηγούμενο μοντέλο την ξέρω καλύτερα ,τι έχει και τι δεν έχει ''

Επεξ/σία από maxdore217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι και..ΑΛΙΚΗ βρεεεε

 

παιζει και παραπαιζει.17 με 24 ειναι μεγαλη διαφορα.ειναι σαν να τραβας 1920 εναντι 1440.αυτη που ειχες δεν νομιζω να τραβαγε στα 24mbps.επισης με εναν καλο εστω και ψηφιακο σταθεροποιητη εισαι μια χαρα

Επεξ/σία από Αλκης K.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το άτιμο το (ι) είδες που μπήκε και έκανε την διαφορά!

Ας βάλω και αυτήν στο παιχνίδι  (δεν το είχα δει ότι την είχες βάλει μόνος σου νωρίτερα  :)σαν φθηνή λύση που προτείνω εγώ αντί της jvc, ναι νομίζω ότι είναι καλύτερα αν δεν έχει πρόβλημα στο ότι δεν συμπεριλαμβάνεται ο φορτιστής και ότι πρέπει να τον πάρεις ξεχωριστά βέβαια :

https://www.skroutz.gr/s/2825102/Sony-HDR-CX220E.html

http://reviews.cnet.com/digital-camcorders/jvc-everio-gz-e100/4540-6500_7-35648058-4.html

και την παίρνεις και απ τα media να βάλεις και άτοκες :) + o κώτσος σε αυτά τα λεφτά την βγάζει 0.46€ παραπάνω

 

Ναι  24mbps ήταν.

Ψηφιακό έχουν σχεδόν όλες εκτός από κάποιες κινέζικες, δεν έχει καμία σχέση με το οπτικό πάντως. 


Επεξ/σία από maxdore217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν δεν τον ενοχλει το μικρο σχετικα ζουμ και η ελλειψη φορτιστη μια χαρα ειναι δεν λεω

 

για να δουμε την αποφαση του φιλου τελικα

Επεξ/σία από Αλκης K.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάποια άλλα πραγματάκια δες και εδώ διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα τις εταιρίας :

http://www.buyingiq.com/compare/Panasonic-HC-V210-Camcorder-69947-vs-Panasonic-HC-V110-Camcorder-94935

 

H ακόμα καλύτερα για να καταλάβεις τι παίζει δες εδώ :

http://panasonic.net/avc/camcorder/line-up/

έχουν διαφορετικό σύστημα σταθεροποίησης εικόνας η 110 σε σχέση με την 210 !!! αυτό είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις!

 

 

@exypnakias εδώ που έφτασε το θέμα να σου πω ότι η jvc έχει  Advanced image stabilizer το οποίο εμένα μου φάνηκε χάλια. Το οποίο δεν το έχουν αλλάξει απ'ότι βλέπω . Θα επιλέξεις όποια εσύ θες εμείς σου είπαμε κάποια πράγματα  ο Αλκής σου έδωσε 2 λύσεις εγώ σου είπα 2 πράγματα να σκεφτείς τι σε ενδιαφέρει περισσότερο να κερδίσεις 50€ ή να πάρεις την καλύτερη δυνατή επιλογή περίπου στα λεφτά σου.

Τέλος γιαυτό σου είπα ότι η v210 αξίζει την διαφορά γιατί έχει Ο.Ι.S. ( οπτικό )!

 

 

Δε καταλαβαίνω πού είναι η διαφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μας βρε ποσα διαθετεις τελικα (ανωτατο οριο) οπως επισης πες μας ποια σου αρεσε εσενα και θα επαιρνες αν δεν το συζητουσαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...