Προς το περιεχόμενο

linux mint-ubuntu τελος η υποστηριξη για wininstaller?


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Γιατί το δοκίμασα σε αρκετές περιπτώσεις και μου φάνηκε πολύ πιο στρωτό για entry διανομή Linux. Οι προγραμματιστές έχουν κάνει το "extra mile"
  • Πατά σε debian (που προσωπικά το προτιμώ σε σχέση με ubuntu - το mint πατά σε ubuntu).
  • Πέτυχα πολυ λιγότερα bugs συγκριτικά με το Mint (του οποίου τα bugs δεν ειναι σοβαρά, αλλά θα δυσκολέψουν τον low level linux χρήστη).
  • Δεδομένου οτι ubuntu και debian ειναι "ξαδερφάκια" πόλλες από τις λύσεις/προγράμματα για ubuntu/mint είναι εφαρμόσιμες στο debian (και τουμπαλιν βέβαια)
  • Διάφορους άλλους πιο τεχνικους λόγους

Το solydxk (το x εχει περιβάλλον xfce και το k περιβάλλον kde) ειναι η παλιά διανομή mint debian, που την πήρε άλλη ομάδα και τη συνέχισε (η ομάδα mint σταμάτησε την αναπτυξη της mint debian)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω,μπηκα και γω και διαβασα το ιστορικο της διαδρομης,επειδη μαλλον σημερα θα κανω την αλλαγη απο windows,με ενδιαφερει περισσοτερο να εχει kde επειδη μου αρεσει και να αναγνωριζει δυσκολο hardware ,o φορητος που θα εγκατασταθει ειναι αυτος

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=us&lc=en&docname=c02776811

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια η αναγνώριση του hardware δεν γίνεται στο γραφικό περιβάλλον (kde,xfce,κλπ) αλλά στη βάση του linux (τη μαυρίλα).

Αν κάτι δεν το βλέπει το kde δεν θα το βλεπει ουτε το xfce (και τουμπαλιν).

 

Το kde είναι πολύ πιο "πλήρες" γραφικό περιβάλλον αλλά εχει μεγαλύτερες απαιτήσεις σε επεξεργαστή,μνήμη και gpu. Βέβαια τα 3GB μνήμης του υπολογιστη που αναφέρεις τα σηκώνουν μια χαρά, απλώς πριν προχωρήσεις στην τελική εγκατάσταση δοκίμασε και τις δυο εκδόσεις. Αν είσαι άνετος με την xfce, δεν υπάρχει λόγος να σπαταλάς resources με το kde. Είναι θέμα γουστου. 

 

Πρόταση μου. Κατέβασε και τις δυο εκδόσεις (solydx και solydk), κάψε τις σε δισκάκια, κάνε boot κάθε μια απο αυτές και σκάλισε τις για 20 λεπτά, χωρίς να κάνεις εγκατάσταση στο δισκο (δηλαδή δοκίμασε τις ως live dvd). Όποια σου κάτσει πιο ομαλα, εγκατέστησε τη στο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ,σε ευχαριστω,σημερα εχω χρονο για πειραματα,θα κατεβασω και τις δυο που μου συστησες,αλλα και τη kde 16 μιντ.οποτε απο αυριο θα εχω και αποψη.σε ευχαριστω


ετσι να το πω ενημερωτικα ,τελευταια φορα που ειχα λινουξ  ηταν σε εναν celeron το  ετος 2000,και ηταν suse 7,μαλλον θα δω εναν αλλον κοσμο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...