Προς το περιεχόμενο

linux mint-ubuntu τελος η υποστηριξη για wininstaller?


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδια,ειπα να δοκιμασω μετα απο καιρο το linux mint ,επειδη ο φορητος μου εχει δυσκολο hardware σκεφτηκα να μη κανω partition,αλλα να προχωρησω με την εγκατασταση μεσα στα windows,ειδα με εκπληξη μου ομως οτι πλεον δεν υποστηριζεται...

θα υποστηριχτει σε καποια επομενη εκδοση παλι?υπαρχει καποια διανομη που σε αφηνει να κανεις εγκατασταση μεσα στα windows ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν ξερω τι εχει γινει με αυτο το θεμα, αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο να κανεις εγκατασταση μεσα απο windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που λες, ονομαζόταν Wubi στο ubuntu και δεν θυμάμαι πως ακριβώς στο mint. Ευτυχώς καταργήθηκε γιατί μόνο προβλήματα δημιουργούσε. Αν θες απλά να δοκιμάσεις, η καλύτερη λύση είναι virtualbox.

 

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%A0%CF%89%CF%82_%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E_%CE%BD%CE%B1_%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CF%83%CF%89_%CF%84%CE%BF_Linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως καταργήθηκε το wubi. 

 

Ικαριώτη, μπορείς να κάνεις εγκατάσταση του miint σε ένα στικάκι και να το δοκιμασεις εκει. Εννοείται θα πηγαίνει πιο αργά σε σχέση με κανονική εγκατάσταση στο δίσκο. Πρόσεχε την εγκατάσταση του grub boot loader να την κάνεις στο στικάκι και οχι στον κανονικό δίσκο.

 

Δυο πράγματα:

Αντι για mint δοκίμασε τη διανομη solydk ή την solydx

Αν κατά την εγακτάσταση στο στικάκι δεν εχεις προβλήματα με το hardware (νομιζω φοβάσαι περισσότερο απο όσο πρεπει), κανε κανονική εγκατάσταση σε ενα partition του δισκου. To linux ειναι φοβερο εναλλακτικό εργαλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλο λάθος για μένα το να μην υπάρχει windows installer στις διανομές. Υπάρχουμε κι εμείς που δεν θέλουμε να πειράξουμε τα partitions (ειδικά όταν μιλάμε για laptop στα οποία μετά δεν ξέρω αν θα δουλεύει καν το recovery) και μας καλύπτει κανονικότατα. Χρησιμοποιώ linux και στον επαγγελματικό μου χώρο χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά αν χρειάζεται να παίζω με partitions κλπ και grub, δυσκολεύει πολύ το έργο και εγώ προσωπικά δεν είμαι διατεθειμένος να μπω σε τέτοια διαδικασία, εκτός αν μιλάμε για υπολογιστές που έχουν μόνο linux, που εκεί είναι ΟΚ φυσικά, και έχω κι εγώ τέτοιους. Αλλά σε dual boot, είμαι αντίθετος στην κατάργηση των windows installers και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τη χρήση τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BritGreek

 

Virtualbox.

 

Δεν βολεύει καθόλου με virtualbox. Εγώ ασχολούμαι με εκπαίδευση, και όλο το λογισμικό κατεβαίνει μέσα από συγκεκριμένα ppa.;Όμως, τα windows είναι απαραίτητα για τις υπόλοιπες λειτουργίες και για τις εφαρμογές διαχείρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bitgreek

 

το wubi κανει ενα καλο και 4376987 προβληματα. φτιαχνεις ενα κενο partiton μεσω windows και μετα κανεις εκει την εγκατασταση του linux. Αν σε δυσκολευει το βαζεις σε ενα στικακι. Εναλλακτικα βαζεις στο στικακι ή ενα cd το super grub disk που βρισκει τα διαθεσιμα λειτουργικα on the fly.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>>> Εγώ ασχολούμαι με εκπαίδευση, και όλο το λογισμικό κατεβαίνει μέσα από συγκεκριμένα ppa.

 

Αυτό γιατί είναι πρόβλημα;

 

Γιατί οι περισσότεροι υπολογιστές είναι laptop με recovery partitions, οι περισσότεροι αναγκαστικά έχουν windows γιατί απαιτούνται για ορισμένες εφαρμογές της δουλειάς, και οι εταιρείες που αναλαμβάνουν τη συντήρηση του δικτύου, αρνούνται να αναλάβουν υπολογιστές με linux ή να κάνουν επανεγκατάσταση λειτουργικού με dvd, εφόσον οι υπολογιστές έχουν recovery σε partition από τον κατασκευαστή. Εδώ, αντιπροσωπεία φορητών υπολογιστών, παραλίγο να μην με καλύψει σε βλάβη, επειδή ο υπολογιστής είχε περισσότερα από 1 λειτουργικά (δηλαδή είχε και mint εκτός από τα recommended windows 7 professional).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι περισσότεροι υπολογιστές είναι laptop με recovery partitions, οι περισσότεροι αναγκαστικά έχουν windows γιατί απαιτούνται για ορισμένες εφαρμογές της δουλειάς, και οι εταιρείες που αναλαμβάνουν τη συντήρηση του δικτύου, αρνούνται να αναλάβουν υπολογιστές με linux ή να κάνουν επανεγκατάσταση λειτουργικού με dvd, εφόσον οι υπολογιστές έχουν recovery σε partition από τον κατασκευαστή. Εδώ, αντιπροσωπεία φορητών υπολογιστών, παραλίγο να μην με καλύψει σε βλάβη, επειδή ο υπολογιστής είχε περισσότερα από 1 λειτουργικά (δηλαδή είχε και mint εκτός από τα recommended windows 7 professional).

 

αλλο απαντας εσυ... που ειναι το προβλημα με το virtualbox + το ppa μαλλον ρωταει ο pmav99

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο απαντας εσυ... που ειναι το προβλημα με το virtualbox + το ppa μαλλον ρωταει ο pmav99

 

 

Στο ότι δεν είναι και ότι πιο χρήσιμο-καλύτερο να χειρίζεται κανείς λειτουργικό μέσω virtualbox όλη την ημέρα σε επαγγελματικό περιβάλλον, όταν μιλάμε για μεγάλο αριθμό υπολογιστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξακολουθείς να μην εξηγείς τι σχέση έχουν τα ppa με το virtualbox

 

 

Μάλλον δεν το έγραψα καλά. Λοιπόν, linux χρησιμοποιούμε αποκλειστικά για τις εκπαιδευτικές εφαρμογές, και δεν θέλουμε να κάνουμε κανονική εγκατάσταση λειτουργικού σε αρκετούς από τους υπολογιστές, καθώς το λειτουργικό που μας καλύπτει είναι τα windows, ενώ όταν χρησιμοποιούμε linux, χρειαζόμαστε πρόσβαση σε εκτυπωτές δικτύου, lan, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...