Προς το περιεχόμενο

φορολογια 2014......απιστευτο!


tzinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, προβλέψεις κάνω κι εγώ όσες γουστάρεις. Επίσης και θεωρίες συνωμοσίας ξέρω μπόλικες, να προσθέσουμε μια ακόμα.

Και τέλος, εγώ την έκανα το 2005, σε κανένα μετώπισθεν καμιάς μάχης δεν επέλεξα να βρεθώ. Απλά εδώ που είμαι βλέπω τι γελοιότητες αντί για δήθεν κράτος πρόνοιας είχαμε τα χρόνια της αφθονίας στην Ελλάδα. Ναι, ήμασταν όλοι μας ΓΕΛΟΙΟΙ.

 

Τώρα που είμαι όμως εδώ σε καμιά περίπτωση δεν πρόκειται να φανώ καθυστερημένος και να γυρίσω πίσω, για να δώσω μάχη για ποιους; Για όσους ακόμα στηρίζουν το δημόσιο και τον τρόπο λειτουργίας του, ή για όσους ξαναφέρνουν τους ίδιους άχρηστους σε θέσεις εξουσίας;

 

Αφήνω σε σένα την πρώτη γραμμή από το πληκτρολόγιο του υπολογιστή σου.

Keep up the good work you've been doing for almost 4 years now.....

 

Σου ειπε κανενας εδω, οτι ηταν ευχαριστημενος με την κατασταση  στα χρονια της μεταπολιτευσης, σου ειπε οτι δεν ηθελε να νοικοκυρευτουν τα πραγμματα σε αυτον τον τοπο ? 
Σου ειπε κανενας οτι αυτο που βιωναμε στην χωρα μας ητανε νορμαλ ?
Σου ειπε κανενας οτι θελουμε τον τροπο ζωης προ κρισης ?
Προεδρευομενη κοινοβουλευτικη οικογενειοκρατια, ειχαμε εχουμε και εκτος απροοπτου θα εχουμε. 
Οταν ειναι κατι νοσηρο δεν προσπαθεις στα τυφλα και διχως σχεδιο να το αντιμετωπισεις.
Δεν φωναζεις τους ξενους να τους προσφερεις δωρεαν την χωρα σου στο πιατο.
Οτι ειναι να γινει θα το κανεις μονος σου με αποκλειστικο γνωμονα το συμφερον  της χωρας σου και οχι των  εμμισθων ξενων συμβουλων, που λενε το αφεντικο τρελαθηκε τρεχατε για να αρπαξετε οτι πολυτιμο ακομα εχει.
Οσο για το γελιοι ημασταν ολοι, μπορει να ησουνα εσυ, εσυ το ξερεις . Εγω δεν εφερα τις κυβερνησεις της μεταπολιτευσης , ουτε δημοσιος υπαλληλος ειμαι.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 314
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω δεν εφερα τις κυβερνησεις της μεταπολιτευσης , ουτε δημοσιος υπαλληλος ειμαι.

Και να ισχύει και να λες την αλήθεια κανείς δεν σε πιστεύει γιατί όποιον και να ρωτήσεις αυτήν την στιγμή το ίδιο θα πει.

Ακόμα και ο δημόσιος υπάλληλος θα σου απαντήσει ότι ήταν από τους λίγους που μπήκαν αξιοκρατικότατα.

Βρες άλλη καραμέλα για πιπίλισμα, αυτήν την βαρεθήκαμε πλέον, 10 εκατομμύρια Έλληνες το ίδιο λένε....άντε, εννιά, μην φαίνομαι υπερβολικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να είχα κανέναν γνωστό να έβγαινα έξω, η πλάκα σε όλη την υπόθεση είναι ότι με τόσα που έχουν γίνει υπάρχουν ακόμα άτομα να πιστεύουν ότι υπάρχει ελπίδα ή ότι οι δημόσιοι δεν είναι το πρόβλημα εδώ, εδώ θα μου πεις ότι υπάρχει κόσμος που λέει ότι έχουμε και έλλειψη στον δημόσιο τομέα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακάρι να είχα κανέναν γνωστό να έβγαινα έξω, η πλάκα σε όλη την υπόθεση είναι ότι με τόσα που έχουν γίνει υπάρχουν ακόμα άτομα να πιστεύουν ότι υπάρχει ελπίδα ή ότι οι δημόσιοι δεν είναι το πρόβλημα εδώ, εδώ θα μου πεις ότι υπάρχει κόσμος που λέει ότι έχουμε και έλλειψη στον δημόσιο τομέα

 

Χωρις ελπιδα δεν υπαρχουν ανθρωποι υπαρχουν μονο ζομπι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υπάρχει ελπίδα αλλά να είμαστε και στον αληθινό κόσμο, μιλάω για άτομα τα οποία πληρώνουν όχι για άτομα που τα συντηρεί μπαμπάς/μαμά και δεν ξέρουν τι τους γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υπάρχει ελπίδα αλλά να είμαστε και στον αληθινό κόσμο, μιλάω για άτομα τα οποία πληρώνουν όχι για άτομα που τα συντηρεί μπαμπάς/μαμά και δεν ξέρουν τι τους γίνεται 

 

Λαθος σου εκτιμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν απολυθούν... ας πούμε 100.000 Δ.Υ θα λυθεί το πρόβλημα;  Άντε να γίνει μείωση κατά 1δις στον προϋπολογισμό (ανά χρόνο).  

Εκ των υστέρων όλοι προφήτες γίνονται στην Ελλάδα. Όλοι το είχαν προβλέψει... γιατί ο γείτονας ή ξάδερφος τους έπαιρνε 200 ευρώ πάνω από αυτούς πριν από 5 χρόνια.

 

Δεν λέω ότι δεν είναι πρόβλημα και αυτοί. Προσωπικά δεν είμαι ικανοποιημένος ούτε από τις συναλλαγές μου με το δημόσιο, ούτε με τις τράπεζες ούτε με τους γιατρούς, ούτε με τους ελ. επαγγελματίες κλπ.

Το πρόβλημα είναι γενικό, δεν υπάρχει σωστή οργάνωση και νοοτροπία. Αντί να συγκεντρωθούμε όλοι μας και να δουλέψουμε, ασχολούμαστε με το ποιος δικαιούται περισσότερα ή με το ποιος το είχε προβλέψει. Ο ένας κοιτάει πως θα κάνει απατεωνιά σε βάρος του άλλου.

 

Όποιοι τα είχαν προβλέψει ας πόνταραν όλη την περιουσία τους σε CDS (ασφάλιστρα κινδύνου) για να βγάλουν κάνα φράγκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα ειναι μια αλυσιδα, δηλαδη αν απολυθουν ποσες χιλιαδες απο το δημοσιο, με τι λεφτα θα ψωνισουν απο το μαγαζι του ιδιοτη? Οταν η ανεργεια ειναι στα υψη, οι φοροι τα περνουν ολα, τι μαγικο εμπορευμα πρεπει να πουλας για να κρατησεις ελκυστικο το μαγαζι σου? Και πως θα καθορισεις τις τιμες για να τα βγαλεις περα? Ο κοσμος δεν εχει λεφτα να ψωνισει, αλλα αμα εσυ βαλεις ελκυστικες τιμες και προσπαθεις να εισαι νομιμος θα μπεις μεσα και θα σε ξεσκισει ο συνεταιρακος σου η εφορια. Εγω εχω παθει πλακα απο τα ποσα μαγαζια βλεπω να ανοιγουν και να κλεινουν μεσα σε λιγους μηνες. Επειδη δεν προσλαμβανει κανεις και υπαρχει η ψευδαισθηση οτι μπορεις να κανεις μια δικια σου δουλεια, αλλωστε θα ερθει και η αναπτυξη..... Ριχνουν το τελευταιο κομποδεμα και τις ελπιδες του σε ενα νεο μαγαζι και καταληγουν σε λιγους μηνες να χρωστουν περισοτερα λεφτα. Εχω την εντυπωση βεβαια οτι οι περισοτεροι απο αυτους δεν εχουν ιδεα απο ισολογισμους και διοικηση, δεν τα βαζουν ολα στην ζυγαρια σωστα, δεν εχουν επαγγελματικο πλανο και ειναι απλα αρνια οδηγουμενα στην σφαγη. Αλλα αυτο δεν αλλαζει οτι ολοι ψαχνουν καπου να κρατηθουν και κατι να δημιουργησουν για να εχουν ενα μελλον, αλλα οι συνθηκες ειναι τετοιες που ελαχιστοι τα καταφερνουν. Η αναπτυξη πως θα ερθει οταν δεν μπορει να στεριωσει ενα μαγαζι, δεν υπαρχει αγορα και δεν υπαρχει και παραγωγη. Ποσες καφετεριες και φαστ φουντ θα ανοιξουν ακομα?? Ανοιγει μια, γινεται τζερτζελες 3 μηνες, ψαρωνει ενας αλλος, ανοιγει διπλα, ακολουθουν και αλλοι και στο τελος κλεινουν ολοι μαζι λολ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο μετρ του ειδους ελεγε μπαινετε σε ενα σπιραλ θανατου ηξερε καλα τι ελεγε γιατι ο ιδιος το δημιουργησε με υλικα,  τα πρασινα αλογα και τις γαλαζιες  βουλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι το καλοκαίρι θα έχουμε νέες βουλευτικές εκλογές.

 

Ε, εντάξει τότε...

 

...σαράντα χρόνια τώρα, το αποδεικνύει με την ψήφο του ο Έλληνας, ότι αποφασίζει σοφά στις εκλογές...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λέει ο Cossotius και ο Silverado.

Είναι απίστευτο ότι υπάρχουν ακόμα σήμερα (12/2013!!!) άτομα σε τεχνολογικό!!!!!! φόρουμ που πιστεύουν και ισχυρίζονται ότι φταίνε οι δημ. υπάλληλοι και πρέπει να απολυθούν...Όχι μάγκες, καμία σωτηρία δεν υπάρχει, δυστυχώς για όλους μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λέει ο Cossotius και ο Silverado.

Είναι απίστευτο ότι υπάρχουν ακόμα σήμερα (12/2013!!!) άτομα σε τεχνολογικό!!!!!! φόρουμ που πιστεύουν και ισχυρίζονται ότι φταίνε οι δημ. υπάλληλοι και πρέπει να απολυθούν...Όχι μάγκες, καμία σωτηρία δεν υπάρχει, δυστυχώς για όλους μας!

 

Εννοείται πως όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι φταίνε και πρέπει να απολυθούν. Ποιος ο λόγος να υπάρχουν δημόσια σχολεία και δημόσια νοσοκομεία? Είμαστε large και θέλουμε να πληρώνουμε τον ιδιώτη ο οποίος σε περιόδους οικονομικής κρίσης θα μας υπενθυμίσει πως δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. 

 

Τι θα πει εξυγίανση του δημόσιου τομέα? Είναι περίπλοκη λέξη και με μπερδεύει, σε ένα τσουβάλι όλοι και δρόμο, να δει μία άσπρη μέρα ο τόπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πιστεύουν και ισχυρίζονται ότι φταίνε οι δημ. υπάλληλοι και πρέπει να απολυθούν...Όχι μάγκες, καμία σωτηρία δεν υπάρχει, δυστυχώς για όλους μας!

 

Ούτε σωτηρία υπάρχει, ούτε ελπίδα...

 

...όταν έχει ειπωθεί ένα εκατομμύριο φορές ότι αυτοί που πρέπει να απολυθούν είναι οι πλεονάζοντες, οι παρανόμως και χαριστικά/ρουσφετολογικά προσληφθέντες δημόσιοι υπάλληλοι, αυτοί οι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν κάνουν τη δουλειά για την οποία πληρώνονται από τους υπόλοιπους φορολογούμενους, αυτοί οι δημόσιοι υπάλληλοι των οποίων η επαφή με την υπηρεσία στην οποία «εργάζονται» αρχίζει και τελειώνει στην είσπραξη τού μισθού τους, αυτοί οι δημόσιοι υπάλληλοι που εμφανίζονται στην υπηρεσία τους όποτε τους σηκωθεί και απουσιάζουν επίσης όποτε τους σηκωθεί...

 

...και παρ' όλα αυτά, υπάρχουν άτομα που όλο αυτό το ερμηνεύουν ως «να απολυθούν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι», τι σωτηρία να υπάρχει;

 

Υπάρχει βέβαια και η «άλλη» άποψη: Ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι που περιγράφονται στα τονισμένα τμήματα, είναι δημιουργήματα τής φαντασίας μας, ότι δεν υπάρχουν καν...

 

...σωτηρία, λέει!

 

Εννοείται πως όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι φταίνε και πρέπει να απολυθούν.

 

άλλος ένας με την καραμέλα τού «όλοι»...καλώς ήρθες (εκτός κι αν «γνωριζόμαστε» από πριν και απλώς έφτιαξες άλλον ένα λογαριασμό...)

 

Ποιος ο λόγος να υπάρχουν δημόσια σχολεία και δημόσια νοσοκομεία? Είμαστε large και θέλουμε να πληρώνουμε τον ιδιώτη ο οποίος σε περιόδους οικονομικής κρίσης θα μας υπενθυμίσει πως δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα.

 

 

Δεν είμαστε καθόλου large και ακριβώς για το λόγο αυτό, δε θέλουμε να πληρώνουμε κανέναν ο οποίος την έχει δει νταβατζής μας, ανεξαρτήτως τού αν είναι δημόσιος φορέας, ή ιδιωτικός. Σε ελεύθερη αγορά ζούμε και δικαιούμαστε τη δυνατότητα τής επιλογής. Ένα μαγαζί το οποίο δε μας εξυπηρετεί όπως οφείλει, το μποϊκοτάρουμε, σταματώντας να τού δίνουμε τα λεφτά μας χωρίς κανείς να μπορεί να μας εμποδίσει και, μοιραία, αργά ή γρήγορα, βάζει λουκέτο. Δεν κατάλαβα...τη δημόσια υπηρεσία που μας εμπαίζει, γιατί πρέπει να τη χρηματοδοτούμε με το ζόρι;   

 

Για κάποιους βέβαια, σημασία δεν έχει το αν ο πολίτης απολαμβάνει την υπηρεσία που δικαιούται, αλλά το αν αυτή παρέχεται από δημόσιο, ή από ιδιωτικό φορέα. Εφόσον μιλάμε για δημόσιο, δεν τρέχει και τίποτα αν δεν παρέχεται...

 

...ο εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα φυσικά, όταν δεν κάνει τη δουλειά του, απολύεται, χωρίς να προστατεύεται ούτε από θεσμοθετημένες μονιμότητες, ούτε από ασυλίες. Αλλά ποιος ασχολείται μ' αυτόν;...

 

...και, όχι: Δε ζητάμε να αποκτήσει και ο εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα, τα ίδια κατάπτυστα προνόμια. Απαιτούμε να τα στερηθεί αυτός που τα έχει, ακριβώς διότι είναι κατάπτυστα...

 

...δημόσια σχολεία και δημόσια νοσοκομεία...συγκινητικό!

 

Τι θα πει εξυγίανση του δημόσιου τομέα? Είναι περίπλοκη λέξη και με μπερδεύει, σε ένα τσουβάλι όλοι και δρόμο, να δει μία άσπρη μέρα ο τόπος. 

 

 

Καθόλου περίπλοκη λέξη δεν είναι η «εξυγίανση». Αντίθετα, είναι ιδιαιτέρως απλή στην ερμηνεία της. Σημαίνει ότι πετάς τη σαπίλα και κρατάς μόνο το υγιές κομμάτι.

 

Αυτό που είναι περίπλοκο, είναι το ότι κάποιοι την ερμηνεύουν αναλόγως τού αν αναφέρεται στο δημόσιο, ή όχι.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το Δημόσιο ποτέ δε δούλεψε σωστά. Ούτε τότε, ούτε τώρα. Η εξυγίανση σημαίνει ΚΑΙ απολύσεις, ειδικά όταν τεράστιο ποσοστό είναι χωρίς ΑΣΕΠ , αντιθέτως με πλάγιους τρόπους. Αυτό φαντάζομαι το δέχόμαστε όλοι . Δεν είναι οι απολύσεις η λύση , αλλά ένα εργαλείο. 
  • Το πρόβλημά μας δεν είναι το συμφέρον του ιδιώτη. Αυτό είναι πάντοτε δεδομένο. Το πρόβλημα είναι η σαπίλα του ελεγκτικού μηχανισμού. Του Δημοσίου. 
  • Κανένας λογικός άνθρωπος δε ζητάει να καταργηθούν παροχές του κράτους. Ζητάει να έχει επιλογές. Θέλω ιδιωτική παιδεία? Ιδιωτική. Δημόσια? Δημόσια. Το ίδιο για τα πάντα.
  • Η παγκοσμιοποίηση είναι εδώ και θα μείνει. Δε νομίζω να πιστεύει κανείς πως εμείς είμαστε το γαλατικό χωριό και άρες μάρες κουκουνάρες. 

Το μεγάλο μας πρόβλημα όμως είναι οι πολιτικοί μας και δυστυχώς η παιδεία μας. Σε όλο τον κόσμο και για όλα τα πράγματα.

 

Ο Dee τα είπε μια χαρά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...