Προς το περιεχόμενο

φορολογια 2014......απιστευτο!


tzinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλας λες και ολες οι ειδικοτητες ειναι για επιστημονες. Το 99% των δουλειων εκει μεσα γινεται και απο αποφοιτους λυκειου. Να δεις κατι διευθυνταδες αποφοιτους λυκειου σε καταστηματα της εθνικης...μια χαρα τα καταφερνουνε.

 

Ειπαμε να μιλαμε, αν αρχισουμε να κλανουμε να το ξερω...

Πες μου σε ποια υπηρεσια γινεται το 99% με αποφοιτους λυκειου και ποιες δουλειες ειναι αυτες να παω κι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 314
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΚΑι θα απαντήσω και στον Man of steel για την αναδιάρθωση των Δ.Υ. και όχι απόλυσεις. Έχουμε 1 υπάλληλο που  πλεονάζει στο Υπουργείο παιδείας και υπάρχει μια κενή θέση στο υπουργείο οικονομικών. 

 

Έχει αυτός ο υπάλληλος παραπάνω δικαιώματα από οποιονδήποτε άνεργο , σε αυτή την κενή θέση? 

 

Αλλά ας πούμε πως γίνονται οι κινητικότητες στο Δημόσιο τη σήμερον ημέρα. Για μια θέση που προκηρύσεται , μπορείς να μαζέψεις 40 μόρια ανάλογα με τα προσόντα σου. Οι απολυμένοι του Δημοσίου , λόγω παλαιότητας , λαμβάνουν 41 μόρια για τη θέση. Μάντεψε λοιπόν τι γίνεται. Επαναπροσλαμβάνονται, δικαίως πλέον και νομιμότατα , οι ίδιοι υπάλληλοι. Και ρωτώ εγώ, κινούμενος στο παραπάνω πνεύμα. Είχαν δικαίωμα στην παλιά τους θέση παραπάνω από έναν οποιοδήποτε άνεργο με τα ίδια αλλά και ανώτερα προσόντα?

 

Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ! 

 

Ωστόσο, αν το κράτος έκανε σωστά τη δουλειά του, θα είχαν θεσπιστεί και τα κατάλληλα κριτήρια για να δίνονται λύσεις σε τέτοιες περιπτώσεις. Μερικές σκόρπιες σκέψεις:

 

1) Θεωρητικά ο μετατασσόμενος Δ.Υ. είναι καταλληλότερος για μια θέση από κάποιον άνεργο, εάν για τη θέση αυτή απαιτείται προϋπηρεσία. Ισχύει ακριβώς ό,τι και στον ιδιωτικό τομέα δηλαδή, όπου άνεργοι με 300 πτυχία τρώνε άκυρα, επειδή προτιμώνται οι έχοντες προϋπηρεσία στο αντικείμενο.

 

2) Αν για τη θέση δεν απαιτείται προϋπηρεσία, ο Δ.Υ. δε θα έπρεπε να μοριοδοτείται λόγω της ιδιότητάς του. Έχεις δίκιο, αυτό που γίνεται τώρα είναι ξεφτίλα. Ας έπαιζαν μόνο κοινωνικά κριτήρια, π.χ. επιπλέον μόρια για κάθε ανήλικο τέκνο κ.λ.π.

 

3) Γιατί ένας "άνεργος", γραμμένος π.χ. 3 χρόνια στα μητρώα του ΟΑΕΔ ενώ δουλεύει όμως στα μαύρα όλο αυτό το διάστημα, παίρνει παραπάνω μόρια για διάφορα προγράμματα από κάποιον ο οποίος π.χ. είναι γραμμένος μόνο μερικούς μήνες, λόγω του ότι νωρίτερα έκανε τη στρατιωτική του θητεία; Λέξεις κλειδιά: Έλεγχος και Δικαιοσύνη. Ποιανού δουλειά είναι αυτά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίκο, και ο πουρνάρας και εγώ στην πρώτη σου παράγραφο απαντήσαμε μια χαρά πιο πριν. Δε μας διαβάζεις τόσο προσεκτικά. 

 

Εσυ με ρωτας για σκεπτικο που εχω χιλιοαναλυσει μετα το "ου" οποτε εσυ δεν με διαβαζεις. Ουδεμια απαντηση σαν και αυτη που αναφερεις δεν ειδα.

Και συμπληρώνω επίσης πως είχαμε μεγαλύτερο δημόσιο παλιότερα. ¨Ηταν πιο αποδοτικό? Όχι. 

 

Γιατι να ειναι? Και για αυτο το "οχι" ερχεται σε αντιφαση με το σκεπτικο μου?Και ποσο μεγαλυτερο ειχαμε? Ακομα δεν εχει γινει καμια σοβαρη απολυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τος και ο ντισναιντερ με τα σεντονια ελπιζοντας να μην τον διαβασει κανεις απο αυτους που πρεπει και να παρει τα τυποποιημενα του λαικ απο το τριο στουτζες.

 

Το ξέρω ότι σε κάνω να ρετάρεις. Η ελπίδα μου είναι ακριβώς το να το διαβάσεις, για να γελάσω με τις απαντήσεις σου.

 

Ναι. Υπαρχει. Οι πραγματικες αναγκες ενος συγχρονου (λεμε τωρα) καθοριζουν ενα ποσοστο του πληθυσμου να ειναι ΔΥ. Εαν αλλα συγχρονα κρατη λοιπον με πολυ λιγοτερη γραφειοκρατια εχουν περισσοτερο δημοσιο απο σενα, τοτε λιγο δυσκολο να πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα με ειτε διατηρωντας τον ιδιο αριθμο ειτε με απολυσεις αυξανοντας ετσι και αλλο την ψαλιδα. Δεν σαρεσει το προφανες? Ξυδακι.

 

 

Όσο εγώ θα πετάγομαι να πιάσω το ξιδάκι απ' το ντουλάπι, πετάξου κι εσύ μία να βρεις και να μας παραθέσεις τον εν λόγω κανόνα. Μέχρι τότε, η λογική θα επικρατεί, σ' αρέσει, δε σ' αρέσει:

 

Οι πραγματικές ανάγκες ενός σύγχρονου κράτους, δεν καλύπτονται με ξερά «ποσοστά» τού τύπου «τόσος πληθυσμός = τόσοι δημόσιοι υπάλληλοι», αλλά με αυστηρή αξιολόγηση των αναγκών αυτών, με πρόσληψη ακριβώς όσων πραγματικά χρειάζονται για τις καλύψουν, με απόλυση όσων περισσεύουν και με κυρώσεις σε όσους από τους όντως απαραίτητους, δεν κάνουν τη δουλειά για την οποία πληρώνονται, ακριβώς όπως γίνεται και στον ιδιωτικό τομέα.

 

Περιμένω τον κανόνα που λες ότι υπάρχει...

 

Οχι. Λεμε, να φυγουνε οι περισσευουμενοι και να πανε εκει που δεν περισσευουν. Εισαι χαζος, ή κανεις τον χαζο?

 

 

Ας μιλήσουμε με συγκεκριμένα παραδείγματα, διότι στα λόγια όλα εύκολα είναι. Να φύγουν οι πλεονάζοντες από ποια υπηρεσία συγκεκριμένα, να πάνε σε ποια υπηρεσία συγκεκριμένα και να καλύψουν - με ποιες ικανότητες και ποια εξειδίκευση - ποιες ανάγκες τής υπηρεσίας στην οποία θα πάνε, τής οποίας το αντικείμενο είναι διαφορετικό από αυτό τής υπηρεσίας στην οποία «δούλευαν»;

 

Με την ησυχία σου! Θέλεις να βάλεις πρώτα τον κανόνα, θέλεις να αναφέρεις πρώτα το παράδειγμα, όπως γουστάρεις κι αγαπάς...

 

Αυτο τωρα ειναι ρητορικη ερωτηση? Δεν μπορεις να κανεις μια αναγνωση να δεις για τι μιλουσαμε?

 

 

 

Κάθε άλλο παρά ρητορική είναι. Μιλούσαμε για πλεονάζων προσωπικό, γενικά στο δημόσιο τομέα και σχολίασα το ότι κάποιοι επικεντρώνονται στους γιατρούς, τις νοσοκόμες και τους πυροσβέστες, μπας και συγκινήσουν κανέναν εύπιστο. Για τους ξύστες που αποτελούν τον κύριο όγκο τού καρκινώματος, τουμπεκί ψιλοκομμένο.

 

Σε πιστευω οτι σου ειναι βολικο να  το λες αυτο, διοτι αυτο κανεις.

 

 

Όπως λέγαμε και στο δημοτικό: Καθρεφτάκι! Να χαρώ εγώ επιχειρήματα. Κάτι ξέρω όταν λέω στην αρχή ότι βγάζουν γέλιο οι απαντήσεις σου...

 

Κλασσικα πραματα.

 

 

Αποτελείς σταθερή αξία εδώ μέσα, πώς να το κάνουμε;

 

Το προβλημα δεν το μετατασσεις γιατι πανε εκει επειδη υπαρχει προβλημα ΕΛΛΕΙΨΗΣ προσωπικου.

 

 

Ρώτησα και πιο πριν: Αν όντως υπάρχει πρόβλημα προσωπικού σε μια υπηρεσία συγκεκριμένου αντικειμένου, πώς αυτό το πρόβλημα θα μειωθεί με το να απορροφήσει αυτή η υπηρεσία κόσμο, από κάποια με διαφορετικό αντικείμενο; Η κάθε υπηρεσία, πρέπει να αποφασίζει ανεξάρτητα, σύμφωνα με τις δικές της ανάγκες, τόσο σε αριθμό εργαζομένων, όσο και σε εξειδίκευση αυτών. Με πρόλαβε ο Πουρνάρας.

 

Ναι αυτο λεμε τοση ωρα. Οτι αριθμητικα οι ΔΥ ειναι ηδη λιγοι οποτε με το προσωπικο που πραγματικα εχουμε αναγκη πρεπει να πορευτουμε και οχι με λιγοτερους.

 

 

Εσύ αυτό λες τόση ώρα, όντως. Αφού λοιπόν το λες εσύ, γιατί να συνεχίζουμε την κουβέντα;

 

Πιπερι σε οποιον κανει λογικα αλματα. Αλλα ειπαμε, εσυ εχεις (κατα δηλωση σου) ως προτυπο την χωρα που οι κατοικοι αν παθουνε κανα καρκινο θα πουλησουν και το σπιτι τους για να γινουν καλα και μετα ολα μελι γαλα, σαν να μην εγινε τιποτα. Αλλα εσενα τι σε νοιαζει, εχεις λεφτα αν χτυπα ξυλο χρειαστεις κατι. Πουλα μαγκια και πνευμα στις πλατες αλλων. *

 

*Για οποιον του φαινεται τραβηγμενο, οντως αυτο ειχε πει.

 

 

Αφού είναι στο στυλάκι σου, οι μάταιες απόπειρες δημιουργίας εντυπώσεων, βρες και παράθεσε εδώ, το σημείο εκείνου τού post μου, όπου είπα ότι έχω τη συγκεκριμένη χώρα και τη συγκεκριμένη πρακτική, ως «πρότυπο». Εκτός κι αν έχεις μπλέξει σε τέτοιο βαθμό τα μπούτια σου, ώστε να θεωρείς τη λέξη «πρότυπο», ίδιας ερμηνείας με το «ακολουθώ την έσχατη λύση, διαφορετικά πεθαίνω».

 

*Επειδή ...όντως(!) αυτό είχα πει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε να μιλαμε, αν αρχισουμε να κλανουμε να το ξερω...

Πες μου σε ποια υπηρεσια γινεται το 99% με αποφοιτους λυκειου και ποιες δουλειες ειναι αυτες να παω κι εγω.

Ο μονος λογος που ζητανε πτυχιο ειναι επειδη εχει και η κουτση μαρια και οχι επειδη ειναι αυτες οι πραγματικες αναγκες.

 

Deesnider οχι, ο μαζοχισμος εχει τα ορια του. Αυτη την φορα θα παρεις μονο τα τυποποιημενα σου like.

 

Που ειναι ο Φωτης ρε παιδια. Αυτος ειναι που εχει πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μια χαρα μοιρασμενα τα βλεπω τα εκλογικα αποτελεσματα και στους Δ.Υ

 

Eγω με μια γρηγορη ματια βλεπω οτι οι μορφωμενοι δ.υ, στηριξαν αξιωματικοι αντιπολιτευση..μορφωμενος=δε φοβαμαι για τη θεση μου..Aμορφωτος=τρεμω και ψηφιζω αυτον που με εβαλε....τι δε καταλαβαινεις?? :-)

 

 

Αρα δεν εχεις ιδεα αν εχουν απολυθει , ποσοι εχουν απολυθει, ποσοι θα απολυθουν αν θα απολυθουν κλπ.Εβαλες απλα την κασετουλα σου να παιζει.

 

Στους δ.υ. περιλαμβάνονται και οι συμβασιουχοι και οι stage και οι αναπληρωτές και οι ορισμένου χρονου ακομα και οι ΕΣΠΑ η οι απλοι συνεργαζομενοι που τρωνε ψωμάκι απ το δημοσιο.

Επισης απο το 2009 εως τωρα εχουν παρει συνταξη ακομα και προωρη χιλιαδες...τον ακριβη αριθμο κανεις δε μπορει να στον πει διοτι καθημερινα φευγουν κατα δεκαδες και φυσικα δεν αναπληρονονται. Το χειροτερο ειναι οτι φευγουν απο υπηρεσιες που ειναι αναγκαιοι, διοτι οσοι καθονται δεν ειναι αναγκη να φυγουν...

Επισης αυτοι που απλά καταργηθηκε η ειδικοτητά τους και τους ανέφερα νωριτερα χαρακτηριστικά.

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ που ειναι το βασικο προβλημα αυτη τη στιγμη. Μια απλή ανακαίνιση ηθελε. Απλά να κλεισουν κάποιες υπηρεσιες άχρηστες, να εκδιωχθουν κάποιοι τεμπέληδες και κάποιοι που μπηκαν παράνομα και αν ειναι αναγκαιο να αντικατασταθουν με αξιους ανθρωπους.

 

Το προβλημα ειναι καθαρά πολιτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με το δημόσιο είναι ότι τη νύφη την πληρώνουν οι αβύσματοι aka αυτοί που πραγματικά δουλεύουν.

 

Αν υποθέσουμε ότι απολύουν το 90% του δημοσίου, το 10% που θα μείνει θα είναι τα χοντρά βύσματα και το δημόσιο θα καταρρεύσει από την τεμπελιά τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω με μια γρηγορη ματια βλεπω οτι οι μορφωμενοι δ.υ, στηριξαν αξιωματικοι αντιπολιτευση..μορφωμενος=δε φοβαμαι για τη θεση μου..Aμορφωτος=τρεμω και ψηφιζω αυτον που με εβαλε....τι δε καταλαβαινεις?? :-)

 

 

 

 

 

Mπα σε καλο σου  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι απαράδεκτο και προσβολή για τη νοημοσύνη μας, το να προσπαθούν ΜΜΕ και πολιτικοι να μας πείσουν για την "αχανή φύση" του δημοσίου, την ίδια στιγμή που προχωρούν σε 5μηνες προσλήψεις επιπλέον Δ.Υ. για "ψηφιοποίηση εγγράφων", ως μέτρο καταπολέμησης της ανεργίας. Του πούστη ρε παιδιά δηλαδή, δεν κάνει μπαμ ότι απλά βάφτισαν το κλασσικό ρουσφέτι αλλιώς; Ότι το μετονόμασαν σε κάτι περισσότερο "πολιτικά ορθό"; 

 

 

Μένω μόνο σ' αυτό, για την ώρα τουλάχιστον και λέω: Μιλώ για τον εαυτό μου και βασιζόμενος στον τρόπο που ερμηνεύω εγώ τα πράγματα. Εμένα λοιπόν, δε μπορεί κανένα Μ.Μ.Ε και κανένας πολιτικός να με πείσει για οτιδήποτε. Για τους άλλους δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθέσουμε ότι απολύουν το 90% του δημοσίου, το 10% που θα μείνει θα είναι τα χοντρά βύσματα και το δημόσιο θα καταρρεύσει από την τεμπελιά τους.

 

Αυτος ακριβως ειναι ο λογος που ατομα οπως εγω δεν επιθυμουμε τις απολυσεις. ΔΙΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ, ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.

 

Ειπαμε το θέμα ειναι καθαρά πολιτικο. Αρα δεν υπάρχει λογικη. Γιαυτο επιμένω να μεινουμε στο φορολογικο και να μην επεκτινομαστε σε απολυσεις δημοσιου...δε κερδιζουμε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cossutius, έχεις δίκιο πως είναι πολιτικό το πρόβλημα. Και δε λέμε πως το Δημόσιο είναι το βασικό πρόβλημα , αλλά είναι ένα μεγάλο πρόβλημα. 

 

Η πολιτική όμως και το Δημόσιο είναι άρρηκτα συνδεδεμένα και απαντάνε  στα ερωτήματα του Ν3κ21. Ασκούνε πολιτική μέσω του δημοσίου. Κανένας δεν κάνει αξιολόγηση. Θυμάται κανείς πχ. πόσο την πολεμήσανε στα πανεπιστήμια (το χω και πιο εύκολο να το θυμηθώ)

 

Και ναι, τα τεμπέλικα βύσματα θα μείνουν. 

 

Για το φορολογικό, αυτό που βλέπω αγόρια και κυρίες, όλα μαύρα, μη δηλώσετε λογαριασμούς τράπεζας, μη φτιάξετε κανένα καινούριο, μέχρι να σας βάλουν το μαχαίρι στο λαιμό. Βρείτε εφοριακό με λογιστικό γραφείο, κρύφτε τα όλα, και άστους να βγάλουν άκρη μόνοι τους. Στην Ελλάδα παρανομείς και βγαίνεις κερδισμένος , με το στυλ πχ. της περαίωσης. Βρείτε έναν αχυράνθρωπο, φορτώστε τον 5-6 επιχειρήσεις , πληρώστε κανένα ταμείο του ανθρώπου, τσιμπήστε το παραδάκι κατάμαυρο, ξεπλύνετε και κανένα φράγκοκαι άμα κουνηθεί φυτεύτε τον κάπου. 

 

Επίσης επενδύστε σε εταιρείες εξωτερικού ή τουριστικές επιχειρήσεις στη Ρωσία και την Κίνα, πάρτε αυτοκίνητο απέξω, και βρείτε ένα σπίτι στα Σκόπια. Σιγά σιγά τα λεφτά όξω, κάντε αυτό που θα κάναν οι πλούσιοι. Εκμεταλευτείτε τη παγκοσμιοποίηση υπέρ σας. 

 

Για τους μισθωτούς και τις μικρές επιχειρήσεις παιδιά, σόρρυ , χάσαμε. Δεν τα βλέπαμε, δε μας τα έμαθε και κανείς, αλλά κάπου θα χρησιμεύσουν τα θρησκευτικά που κάναμε 12 χρόνια στο σχολείο, όταν θα προσευχόμαστε το Μεγαλοδύναμο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που ζητανε πτυχιο ειναι επειδη εχει και η κουτση μαρια και οχι επειδη ειναι αυτες οι πραγματικες αναγκες.

 

Deesnider οχι, ο μαζοχισμος εχει τα ορια του. Αυτη την φορα θα παρεις μονο τα τυποποιημενα σου like.

 

Που ειναι ο Φωτης ρε παιδια. Αυτος ειναι που εχει πλακα.

 

Αρα στον τομεα υγειας το 99% μπορει να δουλεψει χωρις πτυχιο, και το 1% χρειαζεται πτυχιο ως γιατρος νοσηλευτης κλπ. Το ιδιο και στην παιδεια, μονο το 1% χρειαζεται πτυχιο εκπαιδευτικου. Στην οικονομια παλι... 1% χρειαζεται πτυχιο οικονομολογου, και 99% απλα να εχουν απο μια σφραγιδα. Να μην παμε στον τομεα της δικαιοσυνης... 1% χρειαζεται πτυχιο δικηγορου, οι υπολοιποι μπορουν και πτυχιο λυκειου.

Σε αυτους θα εναποθεσουμε το νεο εξυγιασμενο δημοσιο. Μαλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολιτική όμως και το Δημόσιο είναι άρρηκτα συνδεδεμένα και απαντάνε  στα ερωτήματα του Ν3κ21. Ασκούνε πολιτική μέσω του δημοσίου. Κανένας δεν κάνει αξιολόγηση. Θυμάται κανείς πχ. πόσο την πολεμήσανε στα πανεπιστήμια (το χω και πιο εύκολο να το θυμηθώ)

 

Συμφωνω απολυτα. Εκει που γινεται οντως αξιολογηση ομως, γινονται και περικοπες...Και εδω ειναι το περιεργο. Οπου υπάρχουν σωστοι υπαλληλοι, άτομα που μπαίνουν κατοπιν δυσκολων εξετάσεων η ΠΡΕΠΕΙ να ειναι υπερμορφωμενοι, το κράτος αποφασιζει περικοπές...Αντιθετα εκει που υπάρχει πληθωρα τεμπέληδων, παραμένουν "υπηρεσιες επιλογής γραμματέων υπουργικων γραφειων".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...