Προς το περιεχόμενο

φορολογια 2014......απιστευτο!


tzinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουν λεφτά οι επιχειρήσεις ρε. Πνίγονται στο χρήμα. Αν δεν μπορούν ας κλείσουν. Καρπώνονται την υπεραξία κτλ. κτλ. Και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 314
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά από όλα αυτά αποφάσισα να επισκεφτώ με την γυναίκα μου το you jiiz μπας και συνέλθω!Αν το πρόβλημα της Ελλάδος ήταν οι δημόσιοι υπάλληλοι τότε  τι απόλυση και κουραφέξαλα.Εκτέλεση στης καισαριανής τον τοίχο!Και για το τέλος άνθρωποι με μεγάλη οικονομική επιφάνεια αντί να ειρωνεύονται ανθρώπους καλύτερα ας δουν πως μπορούν να βοηθήσουν το γείτονα τους που απολύθηκε από την δουλειά του και όχι να χλευάζουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εύκολη άποψη. 

 

Αν σε μια υπηρεσία χρειάζονται 5 και είναι 10, οι 5 πρέπει να φύγουν.

 

Στοιχημα οτι μπορουν να σου αποδειξουν οτι οχι μονο οι 10 ειναι λιγοι, αλλα χρειαζονται 15.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έχουν απολαύσει της εξυπηρέτησης των Δ.Υ. Αν και οι περισσότεροι νομίζουν ότι Δημόσιο είναι ο υπάλληλος στο γκισέ. Ο οποίος είναι πραγματικά ο μόνος που δουλεύει.

 

7 μήνες ήμουν Δ.Υ. σε μια υπηρεσία. Πριν πάω και για 1-2 μήνες μετά δεν είχαμε λάμπα στις αντρικές τουαλέτες. Πήρα μία και ένα κατσαβίδι και την άλλαξα αφού βαρέθηκα να περιμένω το συντηρητή.

 

Όλοι έρχονταν 9+ και έφευγαν 2μιση σε ωράριο 7.30-15.00 και οι καθαρίστριες χτυπούσαν τις κάρτες. Όταν με είχαν ρωτήσει για ωράριο και μένα , αντί για 7.30-15.00 , είχα προτιμήσει το 9.00-16.30 . Εγώ και άλλος 1 είμασταν τα μόνα άτομα στο κτίριο μετά τις 3. 4 Μήνες κράτησα το ωράριο, μέχρι να πω δε γαμιέται.

 

2 άτομο δούλευε στον όροφό μου, Οι άλλοι 5 κάπου το κωλοβαρούσαν.

 

Μου έδωσαν την πρώτη δουλειά μετά από 2 μήνες. Την τέλειωσα γρήγορα, ο προιστάμενος την έστελνε πίσω για αργότερα 3 φορές. Την παράτησα.

 

Πριν φύγω, 1 μήνα, μας έδωσαν μια μεγάλη δουλειά, βάλαμε υπογραφές όπως όπως , σε μερικές μέρες.

 

Υπήρχαν φαντάσματα υπάλληλοι.

 

Ο διευθυντής είχε 3 γραμματείς που απλά κάθονταν σε ένα γραφείο και κοιτιόντουσαν.

 

Αυτά τα επιφανειακά , από 7 μήνες σε δημοσια υπηρεσία.  

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μόνο οι αφελείς δεν γνωρίζουν τα όσα λέει ο Dakonblackblade, οι περισσότεροι τα ξέρουμε. Από την άλλη, ας μην ξαναβάλουμε λινκς για έρευνες που δείχνουν ότι στην Ελλάδα έχουμε λιγότερους ποσοστιαία δημόσιους υπάλληλους σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Τελικά όμως το ζήτημα είναι να έχουμε λιγότερους δημόσιους υπαλλήλους, ή να εξυπηρετείται ο πολίτης; Αν είναι το πρώτο, οκ, συνεχίζουμε τυφλές απολύσεις. Αν είναι το δεύτερο, και αν όντως και οι υπόλοιποι δεν θέλετε να περιμένετε 4 ώρες όταν πάτε στο ΙΚΑ/ΟΑΕΔ/ΔΟΥ/κλπ με έναν καημένο υπάλληλο να σκίζεται να εξυπηρετήσει 800 άτομα, τότε πρέπει να υπάρξει έλεγχος, είτε απολύσεις μαζί με πρόσληψη άξιου προσωπικού.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα εξρτώνται από τι αντιλαμβάνεται ο καθένας.Κανένας δεν λέει να μείνει ο καρεκλοκένταυρος βυσματίας υπάλληλος!Αν από την άλλη πιστεύεις ότι έχουμε πολλούς γιατρούς νοσοκόμες πυροσβέστες και τα συναφή μάλλον δεν ζούμε στην ίδια χώρα!Any way καλή χρονιά σε

όλα τα μέλη του φόρουμ και με λιγότερο διχασμό ανάμεσα  στο λαό μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη βλακεία με το λιγότερο ποσοστό Δ.Υ, μην την ξαναπείτε. Ας κάνουν πρώτα αυτοί που υπάρχουν τη δουλειά του , και μετά ας μιλήσουν για ποσοστά.

 

Για τους γιατρούς , που το φέρνετε σαν παράδειγμα, μπας και θιχτεί το αίσθημα περί υγείας (γιατί δε λέτε ας πούμε για διοικητικούς υπαλλήλους στο Δήμο πχ. εκεί μάλλον έχουμε περίσσεια) , σε πόσες κλινικές έχει πάει κανείς και ο εφημερεύον γιατρός να κοιμάται ενώ περιμένει κόσμος? Ή να πίνουν καφεδάκια στα ιατρεία.

 

Σε μεγάλο νοσοκομείο της χώρας, δεν υπάρχει ορθοπεδικό τμήμα. Και οι πάλιουρες εκεί μέσα , αντιδρούν στη δημιουργία του γιατί θα χάσουν ώρες χειρουργείο και κρεβάτια για τη δική τους ειδικότητα. Τα φακελάκια , έχω δώσει εγώ και ξέρω μια 300άρα μπας και γίνει η εγχείρηση αλλιώς θα περίμενα μια ζωή και σήμερα και η εγχείρηση έγινε 4 το πρωί εφόσον δεν ήμουν και κανένα επέιγον.

 

Για τους πυροσβέστες. Τι κάνουν το χειμώνα και το φθινόπωρο? Γιατί δεν καθαρίζουν τα δάση? Γιατί δεν απασχολούνται σε άλλο τομέα και να υπάρχει προσωπικό ασφαλείας? Γιατί να πληρώνουμε παραπάνω προσωπικό 8 μήνες το χρόνο? Ας κάνουν τους δασοφύλακες κλπ. κλπ.

 

Μη ξαναπείτε για ποσοστά , γιατρούς και πυροσβέστες και διασώστες χαριτωμένων κουταβιών. Είπαμε. Επειδή θέλουμε πχ περισσότερους γιατρούς δε πρέπει να απολυθούν δημοτικοί υπάλληλοι?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη βλακεία με το λιγότερο ποσοστό Δ.Υ, μην την ξαναπείτε. Ας κάνουν πρώτα αυτοί που υπάρχουν τη δουλειά του , και μετά ας μιλήσουν για ποσοστά.

 

E ναι οταν τα νουμερα δεν σε βολευουν θα λαικισεις. Αν ομως το ποσοστο ΔΥ στην Ελλαδα ηταν το μεγαλυτερο στην Ευρωπη θα το διατυμπανιζες σε καθε ευκαιρια.

 

Για τους γιατρούς , που το φέρνετε σαν παράδειγμα, μπας και θιχτεί το αίσθημα περί υγείας (γιατί δε λέτε ας πούμε για διοικητικούς υπαλλήλους στο Δήμο πχ. εκεί μάλλον έχουμε περίσσεια) , σε πόσες κλινικές έχει πάει κανείς και ο εφημερεύον γιατρός να κοιμάται ενώ περιμένει κόσμος? Ή να πίνουν καφεδάκια στα ιατρεία.

 

Και? Αυτο σημαινει οτι πρεπει να τους βαλουμε να δουλεψουν. Στα νοσοκομεια υπαρχουν ασθενεις που τους χρειαζονται. Για τους διοικητικους κανεις δεν νοιαζεται. Ας πανε στο κυλικειο ή οπου χρειαζονται.

Σε μεγάλο νοσοκομείο της χώρας, δεν υπάρχει ορθοπεδικό τμήμα. Και οι πάλιουρες εκεί μέσα , αντιδρούν στη δημιουργία του γιατί θα χάσουν ώρες χειρουργείο και κρεβάτια για τη δική τους ειδικότητα. Τα φακελάκια , έχω δώσει εγώ και ξέρω μια 300άρα μπας και γίνει η εγχείρηση αλλιώς θα περίμενα μια ζωή και σήμερα και η εγχείρηση έγινε 4 το πρωί εφόσον δεν ήμουν και κανένα επέιγον.

 

Οποτε ας τους απολυσουμε να περιμενεις ακομα περισσοτερο.

 

Για τους πυροσβέστες. Τι κάνουν το χειμώνα και το φθινόπωρο? Γιατί δεν καθαρίζουν τα δάση? Γιατί δεν απασχολούνται σε άλλο τομέα και να υπάρχει προσωπικό ασφαλείας? Γιατί να πληρώνουμε παραπάνω προσωπικό 8 μήνες το χρόνο? Ας κάνουν τους δασοφύλακες κλπ. κλπ.

 

Οποτε ας τους απολυσουμε και αυτους.

 

Μη ξαναπείτε για ποσοστά , γιατρούς και πυροσβέστες και διασώστες χαριτωμένων κουταβιών. Είπαμε. Επειδή θέλουμε πχ περισσότερους γιατρούς δε πρέπει να απολυθούν δημοτικοί υπάλληλοι?

 

Για ποσοστα ας μη μιλαμε αφου δε σε βολευουν.

Γενικα ενα επιχειρημα που να δικαιολογει απολυση και οχι αναδιαρθρωση, εχεις να αναφερεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα καλό επιχείρημα ίσως ήταν το ότι ποτέ κανένας δυ δεν δέχτηκε κανενός είδους "αναδιάρθρωση", μερική γιατί ολική δεν επιχειρήθηκε ποτέ, αλλά απάντησε με απεργίες και "δίκαιους αγώνες" κλπ κλπ. Αν είναι να μας στριμώξουν να δουλέψουμε, να μας κόψουν κάνα επίδομα (προθέρμανσης αυτοκινήτου ή πλυσίματος χεριών ή μεταφοράς εγγράφων πχ) ή να μας μεταφέρουν σε καμιά άλλη θέση που ίσως να είναι πιο στριμόκωλη, απεργούμε μέχρις εσχάτων. Οπότε, για μένα που δουλεύω ταμίας στο τζάμπο και μου φεύγει το κλαπέτο για 480, λέω ότι θα είναι καλή φάση να απολυθούν όοολοι και να προσληφθούν άλλοι, με σύγχρονους όρους εργασίας και σύγχρονους μισθούς σαν τον δικό μου, και αφού γίνει αυτό να κατεβούμε όλοι μαζί παρέα στον δρόμο με κάνα καδρόνι στο χέρι να πάμε να διεκδικήσουμε ξανά την ζωή μας από αυτούς που μας την κλέψανε, όντες όλοι στα ίδια σκατά βουλιαγμένοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ενα επιχειρημα που να δικαιολογει απολυση και οχι αναδιαρθρωση, εχεις να αναφερεις? 

 

Εχεις 1000 υπαλληλους στον τομεα υγειας, απο τους οποιους οι 100 ειναι γιατροι, 100 νοσοκομοι, 50 οδηγοι ασθενοφορων, και οι υπολοιποι ειναι διοικητικοι, και κατα πασα πιθανοτητα χωρις πτυχιο ιατρου, νοσοκομου κλπ.

Βλεπεις οτι οι γιατροι, νοσοκομοι, οδηγοι, ειναι λιγοι, και θες 200 γιατρους, 200 νοσοκομους και 100 οδηγους.

Αναδιαρθρωσε τους χωρις να απολυσεις κανεναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...