Προς το περιεχόμενο

φορολογια 2014......απιστευτο!


tzinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Υ.Γ δεν ειρωνευομαι κανεναν διαφορετικο απο μενα ,τους χαζους ειρωνευομαι εχει διαφορα . 

 

Δεν ειναι χαζοι απλα δεν ειναι καιροσκοποι.

Συνεχισε κανε δουλεια σου αλλωστε γιαυτο πληρωνεσαι εκτος αν το κανεις απο βιτσιο.

Να το ομολογησεις δεν ειναι κακο,  μπορει να ξαλαφρωσεις
Καλη χρονια και σε σενα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 314
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσο δεν προτεινετε σοβαρη εναλλακτικη προταση :οσοι διαφωνειτε ειστε λαικιστες -αφελεις   που σας εχε βαρεσει η κριση στο κεφαλι και σας φταινε ολα τα ασχετα και οι υπολοιποι οι πιο γραφικοι απο εσας ειναι ψεκασμενοι-καθυστερημενοι.Δεν το γυροφερνω καθολου  το εχω πει πολλες φορες.

Εναλλακτικη προταση η' βγαλτε τον σκασμο  γιατι ειστε βαρετοι.

Για αρχή να ελέγξουν τις υπόλοιπες 6.500 offshore εκτός από τις 30+ που έχουν ήδη ελεγχθεί μέχρι σήμερα με βεβαιωμένα 40 μύρια ευρώ, όπως φωνάζουν εδώ και καιρό στελέχη (πρώην) της κυβέρνησης, όχι τίποτα ψεκασμένοι δηλαδή.

 

Για να δούμε τι είπαν πρόσφατα ορισμένοι (ψεκασμένοι και αυτοί; ) υπουργοί για τις φορολογικές "καινοτομίες" που καλούνται να ψηφίσουν.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=402124

 

Να θυμηθούμε, επίσης, τις αντιδράσεις κάποιων άλλων "ψεκασμένων" της αντιπολίτευσης (oh, wait!) σχετικά με τη (μη) μείωση του φόρου στο πετρέλαιο θέρμανσης.

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=551755

 

Τα παραπάνω τα αναφέρω για το "επιχείρημα" των ψεκασμένων και μόνο που διαβάζουμε εδώ κάθε φορά που διατυπώνεται η παραμικρή αντίρρηση!

 

Φαντάζομαι, πάντως, ότι ενστάσεις των περισσοτέρων -εντός και εκτός φόρουμ- δεν αφορούν στις αναγκαίες διαρθρωτικές αλλαγές, την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής κλπ αλλά στη "στοχευμένη" μέχρι σήμερα άσκηση αυτής της πολιτικής... και όλοι (όλοι;;;; ), βλέπουμε ποιά στρώματα σηκώνουν τα φορολογικά βάρη. Άρα ναι, "εναλλακτικές" ή λίγο διαφοροποιημένες προτάσεις υπάρχουν, πολλές.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή να ελέγξουν τις υπόλοιπες 6.500 offshore εκτός από τις 30+ που έχουν ήδη ελεγχθεί μέχρι σήμερα με βεβαιωμένα εισοδήματα 40 μύρια ευρώ, όπως φωνάζουν εδώ και καιρό στελέχη (πρώην) της κυβέρνησης, όχι τίποτα ψεκασμένοι δηλαδή.

 

 

 

Kαι τα εμβασματα εξωτερικου

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63941413

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στον καπιταλισμό και στον σοσιαλισμό υπάρχουν 1002 μικτά συστήματα. Ας βρούμε το καλύτερο για την χώρα μας και ας το εφαρμόσουμε. Απλά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τα εμβασματα εξωτερικου

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63941413

 

Να ανοιξουν πρωτα τα παραθυρα να μην τους πνιξει η σκονη.

 

Το ενδιαφερον ειναι στην προταση Κακλαμανη λιγο ποιο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατι ο Φώτης το πέταγμα της μπάλας στην εξέδρα το εχει κάνει επάγγελμα.

 

 

Ρε μπας και ειναι επαγγέλματιας παίκτης baseball?

Το θέμα δεν είναι αν διαφωνούμε για το πώς θα βγούμε από την κρίση, εδώ διαφωνούν και αναθεωρούν συνεχώς πολιτικοί και οικονομολόγοι. Το θέμα είναι ότι ενώ όλοι ( ; ) βράζουμε στο ίδιο καζάνι και υποφέρουμε από την ανεργία και τη κρίση προσπαθώντας με κόπο να διατηρήσουμε την όποια αξιοπρέπειά μας, θα περίμενε κανείς να υπάρχει μεταξύ μας μια... όχι αλληλεγγύη, όχι υποστήριξη, όχι συμπόνια, αλλά στοιχειώδη ανθρωπιά. Αντ' αυτού, με θλίψη διαβάζω απόψεις που διακατέχονται από μια πρωτόγνωρη αντιπάθεια, ένα μίσος, μια έπαρση που ούτε οι δανειστές μας δε θα είχαν. Κρίμα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κάτσε γιατι ο Φώτης το πέταγμα της μπάλας στην εξέδρα το εχει κάνει επάγγελμα.

 

 

Ρε μπας και ειναι επαγγέλματιας παίκτης baseball?

Το θέμα δεν είναι αν διαφωνούμε για το πώς θα βγούμε από την κρίση, εδώ διαφωνούν και αναθεωρούν συνεχώς πολιτικοί και οικονομολόγοι. Το θέμα είναι ότι ενώ όλοι ( ; ) βράζουμε στο ίδιο καζάνι και υποφέρουμε από την ανεργία και τη κρίση προσπαθώντας με κόπο να διατηρήσουμε την όποια αξιοπρέπειά μας, θα περίμενε κανείς να υπάρχει μεταξύ μας μια... όχι αλληλεγγύη, όχι υποστήριξη, όχι συμπόνια, αλλά στοιχειώδη ανθρωπιά. Αντ' αυτού, με θλίψη διαβάζω απόψεις που διακατέχονται από μια πρωτόγνωρη αντιπάθεια, ένα μίσος, μια έπαρση που ούτε οι δανειστές μας δε θα είχαν. Κρίμα...
Ειναι λογικό οταν υπάρχουν συνομιλητές που ειναι εραστές τους άγριου καπιταλισμού. Αν δεν έχει ζήσει κάποιος πραγματικές δυσκολίες τα βλέπει όλα απαξιωτικά. Ποιος πολιτικός εργάστηκε ποτε πραγματικα; Όλοι είχαν ήδη περιουσίες. Πως να μπορέσει αυτός ο άνθρωπος να κρίνει καθημερινούς ανθρώπους;Δυστυχώς το ίδιο το σύστημα προβάλει περισσότερο αυτούς που έχουν χρήμα να διαθέσουν για να πολιτευτουν.Καλή χρονια και καλα μυαλά.Να θυμούνται κάποιοι είτε στο εσωτερικό είτε στο εξωτερικο ότι η κρίση αργά η γρήγορα θα τους χτυπήσει όλους.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, μια έπαρση 

 

μπορει να νιωθουν βεβαια γκολντεν μπους της γουωλ στρητ και να πιστευουν οτι ηρθε η ωρα να κανουν την επιθετικη εξαγορα εταιρειων που παντα ονειρευοντουσαν  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apo iefimerida

Ενας μισθωτός με εισόδημα 10.000 ευρώ το 2013 θα καταβάλλει ως φόρο το 1% του εισοδήματός του (100 ευρώ μετά την έκπτωση φόρου) αντί 500 ευρώ για το ίδιο εισόδημα το 2012. Ενας ελεύθερος επαγγελματίας με το ίδιο εισόδημα (10.000 ευρώ) θα δώσει στην Εφορία το 26% (2.600 ευρώ) κι ένας εισοδηματίας που εισέπραξε ενοίκια, το 10% (1.000 ευρώ).

 

δεν θα μπορουσε να υπαρξει μια ποιο μεση λυση?? Στην τελικη ποιοι ειναι περισοτεροι, οι ελευθεροι επαγγελματιες ή οι μισθωτοι?? Νομιζω οι μισθωτοι. Τις ιδιες ευθηνες και εξοδα εχει ενας επιχειρηματιας και τις ιδιες ο υπαλληλος? Αν εχουμε και οι δυο εσοδα 10 χιλιαρικα, γιατι εγω να δωσο 2,5 χιλιαρικα παραπανω??Γιατι να τιμωρειται τοσο παραπανω ο επιχειρηματιας ? Επειδη το συστημα γαμιεται και φοροδιαφευγουν καποιοι πρεπει να την πληρωσο εγω που προσπαθω να ειμαι οσο ποιο γινεται νομιμος??

 

Εγω ξερω οτι πρεπει να εχω ενα μαγαζι συνεχεια στοκαρισμενο και πρεπει να κανονιζο παραγγελειες και δεν θα φτασω ποτε να βγαλω τοσα λεφτα που να καλυψω και το στοκ που εχω στο μαγαζι και να εχω και κερδη για μια ευκολη ζωη. Μια ζωη στο οριακα και αισθανομαι και τυχερος.  Εκτος και αν αγοραζω το προιον 10 ευρω και το πουλαω 70. Εχω γεωπονικο μαγαζι ομως και γινετε σφαγη στις τιμες. Σας λεω λοιπον οτι περνω το σακι το λιπασμα 16 ευρο και το πουλαο 18.50!! και μουρμουρανε και οι πελατες λοοολ. Σιγουρα υπαρχουν αλλα προιοντα που εξισοροπουν λιγο την κατασταση. Αλλα ενας μεσος ορος κερδους ειναι στο 40% με ζορια. Βαλε υπαλληλους, φορους, φαπ, στοκαρισμα.............δεν μενει τιποτα. και θελουν οι αλλοι 26% συν προκαταβολη 55% συν το δεξι σου @δι, συν την γυναικα σου, συν το σκατο σου..............αλλα κατα τα αλλα ερχεται αναπτυξη και θα βγουμε απο το μνημονειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδιαφερον ειναι στην προταση Κακλαμανη λιγο ποιο κατω.

 

Αυτό με την καταβολή μεικτών μισθών το είχα ακούσει στις ειδήσεις (δεν ήξερα ότι ήταν πρόταση του Κακλαμάνη)

 

Ακούγεται λογικό αλλά ταυτόχρονα άλλη μία φορά που τα ίδια λεφτά αν τα πηγαινοφέρνουμε περα δώθε μερικές φορές ελπίζει κάποιος να αυξηθούν.

 

Θα με ενδιέφερε να διαβάσω αν έχεις κάποιο λινκ σε τι θα βοηθούσε αυτό γιατί πχ μπορώ να σκεφτώ και τα αρνητικά του.

 

πχ μια επιχείρηση έχει ρυστό να πληρώσει καθαρούς μισθούς, "φεσώνει" και διακανονίζει τις οφειλές προς τους άλλους.

 

Στο νέο σχήμα πως θα πληρώνει "μπροστά" μεικτούς μισθούς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηλεκτρικα ας μην μιλησω.Το iphone εχει 100 ευρο πανω απο πολλες αλλες χωρες.Ετσι δεν παμε μπροστα.

Είμαι στη σελίδα 2 και δεν ξέρω πως εξελίσσεται η κουβέντα. Αλλά δεν μπορώ. Στάθηκα εδώ. Seriously?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...