Προς το περιεχόμενο

φορολογια 2014......απιστευτο!


tzinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κακομοιρη Riko καλως η' κακως εσυ ταλαιπωρησε και δουλευεις για ψιχουλα οχι εγω ,και με τις μπουρδες που πιστευεις θα ταλαιπωρησε μεχρι να πεθανεις.Αρα ειναι λιγο δυσκολο να γελας μαζι μου μαλλον κλαμα πρεπει να σε πιανει .

Ίσως το πιο θρασυ ποστ που έχω διαβάσει από λάτρη του μνημονίου. Υπάρχουν και αυτα.

 

Εν παση περίπτωση.

 

Διάβαζα στο capital ότι υπάρχουν πολλές αντιδράσεις σε ότι αφορά το φορολογικό και βουλευτές τησ κυβερνησησ υποστηρίζουν πως θα πέσει η κυβέρνηση με τέτοια ακραία μέτρα ειδικά την εποχή που η ανεργία και τα λουκέτα ειναι στα ύψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 314
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και αν πεσει η Κυβερνηση θα ερθει καποια αλλη κυβερνηση που θα καταργησει τα μνημονια,την πλουτοκρατια, την ευρωπαικη κριση και το χρεος μας με ενα νομο ενα νομοσχεδιο.Γιατι? Γιατι ετσι...

 

Τετοιες μπουρδες πιστευετε και μετα πατε και ψηφιζετε σαν τα βοδια ,δεν γινεται τιποτα φυσικα απο ολα αυτα  και αμεσως μετα βριζετε τους προδοτες πολιτικους που εσεις οι ιδιοι ψηφισατε στο προσφατο παρελθον.

Και ολα αυτα συμβαινουν γιατι δεν θελετε την αληθεια  δεν την αποδεχεστε διοτι η αληθεια ποναει και αυτοματως μας θετει  αντιμετωπους με τις ευθυνες που εχουμε ολοι μας  αναλογικα παντα .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά αρχίζω να πιστεύω ότι έχουν δίκιο που μας λένε ηλίθιος οι ξένοι , με τόσα παραδείγματα που βλέπεις μέσα σε αυτο το thread σιγουρεύεσαι ...αλλά ξέχασα, αριστεροί με δεξιά τσέπη, ωρε πείνα που έχει να πέσει ότι βρεθούν εκτός δημοσίου οι οικογένειες πολλών αριστερών εδώ και σκίζει η πείνα

 

Κοιτα ποια ειναι η οπτικη σου σε αυτο το θεμα.
Ειναι σαν καποιος τρελος να ηρθε σπιτι σου και σου να λεει
πρεπει να σου περασω μια αλυσιδα με  μπαλα βαριδιο  στο ποδι και εσυ αντι να φωναξεις τους τρελογιατρους να'ρθουν να τον μαζεψουν καθεσαι και διαπραγματευσαι αν θα στο βαλει στο δεξι ή στο αριστερο το ποδι.
 
Η χωρα μας δεν επρεπε να δεχτει να φορτωθει το βαρος της χρηματοδοτησης των Ελληνικων τραπεζων ( που στην πραγματικοτητα δεν ειναι Ελληνικες και που ολα αυτα τα χρονια ηταν το μεσο για την αναπτυξη των γειτονικων χωρων ) 
Η Ισπανια δεν δεχτηκε να φορτωθει τα 50 δις ευρω που πηραν οι δικες της τραπεζες. 
 
Οτι εγινε εγινε με δολο, οι πολιτικοι ξεραν που ακριβως θα παμε και με τι ρυθμο.
Δεν γινεται να λες οτι θελω αναπτυξη και να παιρνεις μετρα για μειωσεις το ταμειο ανεργιας χρηματικα και σε διαρκεια. Αυτο σημαινει οτι ηξεραν οτι θα δημιουργησουν καινουργιες στρατιες ανεργων. Δεν γινεται να λες θελω αναπτυξη και να παιρνεις σκληρα μετρα για την ακινητη περιουσια. Στην οικοδομη βασιζοταν μεχρι τωρα η Ελλαδα, πανω απο 200 επαγγελματα περιμενουν απο αυτην. Βρες αλλο τροπο πρωτα για αναπτυξη και μετα κανε αλλαγες σε αυτον τον τομεα. Δεν ηταν ασχετοι, βαλτοι ηταν.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κάνω μια πρόβλεψη. Μόλις τα σκατά μας πνίξουν τελείως , θα γίνουν εκλογές. Θα βγει ένας σωτήρας, θα δει δε γίνεται τίποτα και μετά ο φωστήρας , για να μην έχει ''πολιτική ζημιά'', γιατί δε πιστεύω πλην της τσέπης να τους νοιάζει και τίποτα άλλο, θα προτείνει δημοψήφισμα.

 

Και ο λαός, εκτός από οικονομολόγος , θα γίνει αυτομάτως και πολιτικός-οικονομικός αναλυτής κατ επάγγελμα , καθώς τώρα είμαστε μόνο θεωρητικοί-χομπίστες. Και θα μας λένε ''εσείς τα ψηφίσατε'' και θα γελάνε. Και θα μας λένε και μαλάκες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

silverado

δεν είπα ότι θα υπάρξει ανάπτυξη. Δεν είμαι τρελός , ανάπτυξη ούτε σε 100 χρόνια δεν θα υπάρξει . Το μόνο σίγουρο είναι οτι ξέρω τι μου γίνεται, δεν ζω σε έναν κόσμο δικό μου που να λέω ότι φταίνε μόνο οι πολιτικοί και κανείς άλλος, γιατί πολυ απλά δεν είναι μόνο οι πολιτικοί. Τώρα υπάρχει κόσμος που πιστεύει οτι το δημόσιο είναι οκ και όλα θα πάνε καλά. Εγώ αυτο που λέω είναι ότι όταν αρχίσουν απολύσεις και κόβει η πείνα θα καταλάβει ο καθένας. Τώρα αν παίρνει ο μπαμπάς ή η μαμά 1000 τον μήνα και ξύνεται λογικό είναι να μην τους νοιάζει. ρόδα είναι και γυρίζει όμως, όπως δουλεύω εγώ σαν χαζός τώρα για δεκάρες έτσι θα είναι και ο καθένας μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πραγματικά αρχίζω να πιστεύω ότι έχουν δίκιο που μας λένε ηλίθιος οι ξένοι , με τόσα παραδείγματα που βλέπεις μέσα σε αυτο το thread σιγουρεύεσαι ...αλλά ξέχασα, αριστεροί με δεξιά τσέπη, ωρε πείνα που έχει να πέσει ότι βρεθούν εκτός δημοσίου οι οικογένειες πολλών αριστερών εδώ και σκίζει η πείνα

 

 

Μαλλον τρολλαρεις ετσι ? 

Εχοντας διαβασει ολο το θεμα απο την αρχη , δεν εχω δει ουτε μισο επιχειρημα που να στηριζει τις αποψεις/λεγομενα σου , το μονο που βλεπω ειναι γενικευσεις και απλοποιησεις χωρις δευτερη σκεψη , οποτε αυτο ακριβως οπου εγραψες ειναι λες και αναφερεσαι στον εαυτο σου , για αυτο ξαναροταω τρολλαρεις ? :P

 

Στα υπολοιπα , αυτο που δεν καταλαβαινω πως, ενω συμφωνω απολυτα στην λογικη της εξισωσης του μισθολογιου σε ιδιωτικο και δημοσιο , γιατι ολοι ζητατε να πεσει ο μισθος του δημοσιου υπαλληλου και οχι να ανεβει ο μισθος του ιδιωτικου τομεα?

 

Το δημοσιο ειναι απλα ο ποιο ευκολος στοχος γιατι το χρησιμοποιουσαν τοσα χρονια οι πολιτικοι ως μεσο εξαγορας ψηφων και λογο της τεραστιας αναποτελεσματικοτητας του , αλλα δεν μπορει να φταινε για αυτο ΟΛΟΙ και ΜΟΝΟ οι υπαλληλοι , εννοειται πως χρειαζεται αναδιαρθρωση και "ξεσκαρταρισμα" αλλα οχι βιαστικα και με τον τροπο που αυτη επιχειρειται απο την τρεχουσα κυβερνηση,

Γιατι τα βαζετε συγκεκριμενα με με εναν δυο τομεις του κρατους ενω τοσες δεκαετιες ζουσαμε ακριβως την ιδια κατασταση σε ολες του τις πτυχες?

Γιατι ενω η αναλγησια και η γραφειοκρατια του κρατους ειναι ενα διαχρονικο προβλημα στην χωρα μας ,σας φταινε ολοι οι αλλοι εκτος απο τους εαυτους σας? 

Ποιος δινει εντολη με την ψηφο του στα ιδια "τζακια" εναλλαξ τοσα χρονια νας μας αλλαξουν τα φωτα στο κλεψιμο και την προχειροδουλεια πετωντας λιγα ψιχουλα και απο κατω ενω κουναμε κομματικες σημαιες και λεμε και ευχαριστω απο πανω ?

 

Μια καραμελα για να πιπιλαμε ειναι και αυτο ενω απο πισω πρωοθουνται συμφεροντα και πολιτικες που οχι απλα δεν συμφερουν κανενα υπαλληλο σε κανεναν τομεα αλλα διαλυουν και την κοινωνια κανοντας μας να τσακωνομαστε μεταξυ μας γιατι δυστυχως ακομα πολοι ζουνε στον κοσμο τους και δεν βλεπουν στα δυο μετρα πιστευοντας πως οι ιδιωτικοποιησεις και το ξεπουλημα σε τιμες ξεφτιλας της περιουσιας του ελληνικου κρατους ειναι η λυση.

 

Η λυση δεν ειναι η διαλυση του αντικειμενικα σαπιου δημοσιου (και του ακομα ποιο σαπιου ευρυτερου δημοσιου) τομεα , αλλα η ανακοπη της κακοδιαχειρησης τους απο αυτους που τον καταντησανε ετσι και παρ'ολα αυτα ειναι ακομα οχι απλα στην πολιτικη σκηνη της χωρας αλλα και στο επικεντρο της κρατωντας τα ινια.

 

Και στην τελικη δεν ειναι τα λεφτα που περνει ο καθε δημοσιος υπαλληλος που τοσο πολυ μας λειπουν , για βαλτε συνολικα ποσα παραπανω λεφτα εχουμε πληρωσει τοσες δεκατιες σε σημοσια εργα,προμηθειες νοσοκομειων,εξοπλιστικα προγραμματα κλπ, με τους ψευτικους διαγωνισμους και τις μιζες , ο δημοσιος υπαλληλος φταιει και για αυτο ? ποσους εχουνε στηλει στην φυλακη εως τωρα? μονο ο Ακης φτανει ?

 

Για να μην το πολυτραβαμε , σιγουρα οπως παντου υπαρχουν και "κακοι" δημοσιοι υπαλληλοι οι οποιοι ειτε διοριστηκαν νυχτα με πτυχιο απο την λαικη ειτε απλα βολευτηκανε με οποιονωδηποτε τροπο και δεν κανουν καλα η καθολου την δουλεια τους .

Αυτοι ναι ,ας φυγουνε και ας πεινασουνε , αλλα επειδη ποναει το δαχτυλο θα κοψουμε το ποδι ? η θα το πουλησουμε στον πρωτο γιαπη που θα βρουμε μπροστα μας δινοντας του ακομα μεγαλυτερη δυναμη να επηραζει τις εξελιξεις στην χωρα μας?

 

Για να προλαβω καποιους ,κανεις απο το αμεσο οικογενειακο μου περιβαλλον δεν εχει εργαστει ποτε στο δημοσιο , γαμωτο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

silverado

δεν είπα ότι θα υπάρξει ανάπτυξη. Δεν είμαι τρελός , ανάπτυξη ούτε σε 100 χρόνια δεν θα υπάρξει . Το μόνο σίγουρο είναι οτι ξέρω τι μου γίνεται, δεν ζω σε έναν κόσμο δικό μου που να λέω ότι φταίνε μόνο οι πολιτικοί και κανείς άλλος, γιατί πολυ απλά δεν είναι μόνο οι πολιτικοί. Τώρα υπάρχει κόσμος που πιστεύει οτι το δημόσιο είναι οκ και όλα θα πάνε καλά. Εγώ αυτο που λέω είναι ότι όταν αρχίσουν απολύσεις και κόβει η πείνα θα καταλάβει ο καθένας. Τώρα αν παίρνει ο μπαμπάς ή η μαμά 1000 τον μήνα και ξύνεται λογικό είναι να μην τους νοιάζει. ρόδα είναι και γυρίζει όμως, όπως δουλεύω εγώ σαν χαζός τώρα για δεκάρες έτσι θα είναι και ο καθένας μετά...

 

 
Ολα ειναι μια αλυσιδα. Θα παρει λιγοτερα αυτος , θα παρεις ακομα λιγοτερα εσυ, θα παρει ακομα λιγοτερα αυτος, θα παρεις ακομα λιγοτερα εσυ, δεν θα παρει τιποτα αυτος, δεν θα παρεις τιποτα και εσυ, εδω σπαει η αλυσιδα και τα μαζευει ολα το κρατος ή οι τραπεζες .Δεν θα εχεις πλεον τιποτα ουτε εσυ , ουτε ο αλλος. 
 
Τοτε θα πει το κρατος για ανθρωπιστικους λογους για να μειωσω την ανεργια θα ισχυσουν οι οικονομικες ζωνες . Οποιος θελει να δουλεψει να περασει πρωτα απο γραφειο ενοικιασης εργαζομενων για να βγαλει καρτα. Ο μισθος ειναι 200 ευρω, αλλα θα εχει και κρατησεις, υπερ του κρατους , του γραφειου και αν θελεις και ασφαλεια εσυ θα την πληρωσεις.
Τον αλλο χρονο θα σου πουν πως οικονομικα δεν βγαινουν. Αν δεν μειωσουν τους μισθους θα παρουν απο Ελλαδα ποδι να πανε σε ποιο υποαναπτυκτους λαους το ιδιο να τους κανουν,
γιατι αυτη ειναι η παγκοσμοποιηση και αυτοι ειναι οι κανονες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει αλυσίδα φίλε, γιατί πολύ απλά ότι αγοράζεις το παίρνεις απο σουπερ μαρκετ, για ρούχα ψωνίζεις απο μεγάλα καταστήματα και κτλ. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό ? 0 κέρδος στον ιδιώτη και τα χρήματα βγαίνουν έξω. αλυσίδα υπήρχε χρόνια πριν, τώρα η χώρα καίγεται είμαστε να πεθάνουμε και ο άλλος λέει σιγά σιγά οι αλλαγές, σε 70 χρόνια δηλαδή να έχουμε κάνει κάτι . τέσπα, τέλος απο εμένα , όπως ανέφερα και πριν, έξω απο τον χορό πολλά τραγούδια λέμε . Όταν ζοριστεί ο καθένας τότε καταλαβαίνει .Καλές γιορτές σε όλους . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εχει γουστο να μην ξερεις οτι η εθνικη τραπεζα δεν ειναι κρατικη...

Μα ... αφου την λενε εθνικη ...

Χαχαχαχαχα!Αυτοί ακόμα νομίζουν ότι είμαστε στο 1990.Περιμένω να ιδιωτικοποιήθουν όλοι οι δημόσιοι οργανισμοί, να κλείσουν μερικοί χρήσιμοι ακόμα να δω μετα τι δικαιολογία θα βρίσκουν για την υπερφορολογιση.Υγιής καπιταλισμός. Παίρνεις κάτι δημόσιο που δε λειτουργεί σωστα στη θεωρια ·( ο οπαπ και η ευδαπ μια χαρα λειτουργια εχουν) απολύεις τους μίσους, βάζεις τα δικά σου βυσματα, κανεισ πιο ακριβή την υπηρεσία, λειτουργεί πλέον χειρότερα απ ότι στο δημόσιο και τα ρίχνεις σε κάποιο... κράτος. Αυτο το γενικο απροσωπο. Βλέπε διόδια, και αλλα πολλα...Αχαια. Τουλάχιστον 4900 επιχειρήσεις έβαλαν λουκέτο τη τελευταία 3ετια. Google itΑναμένουμε χιλιάδες ακόμα...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποιοι αλλοι αντεδρασαν δηλαδη ? μονο η Αργεντινη και τον πινει ακομα και τωρα 13 χρονια μετα .Δεν πτωχευσες επισημα και για αυτο ο μπαμπας σου παιρνει ακομα συνταξη.Τιποτα αλλο γραφικο εχεις να πεις?

 

Τουρκια, Ισλανδια αυτες τις ξεχνας ακομa και η Πορτογαλλια ειχε καποιο σχεδιο.

 

Παιρνει συνταξη ο μπαμπας μου αλλα μειωμενη και πληρωνει χιλιους φορους εγω και ο αδερφος ειμαστε ανεργοι και τα βγαζουμε με το ζορι και δεν εχω θερμανση και ειμαι με 2 κουβερτες ευτηχως ομως χαρη σε αυτους εχω να φαω ακομα....

 

Δηλαδη αμα βγαιναμε απο το ευρω και φτωχευαμε τι χειροτερο θα γινοταν ε στην τελικη ας καναμε τον εκβιασμο τοτε στην ΕΕ και ας χαναμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουρκια, Ισλανδια αυτες τις ξεχνας ακομ και η Πορτογαλλια ειχε καποιο σχεδιο.

 

Παιρνει συνταξη ο μπαμπας μου αλλα μειωμενη και πληρωνει χιλιους φορους εγω και ο αδερφος ειμαστε ανεργοι και τα βγαζουμε με το ζορι και δεν εχω θερμανση και ειμαι με 2 κουβερτες ευτηχως ομως χαρη σε αυτους εχω να φαω ακομα....

 

Δηλαδη αμα βγαιναμε απο το ευρω και φτωχευαμε τι χειροτερο θα γινοταν ε στην τελικη ας καναμε τον εκβιασμο τοτε στην ΕΕ και ας χαναμε.

Η Τουρκια ξοφλησε το δανειο  και μετα ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ  το ΔΝΤ  παρουσιαζοντας εκτοτε  πρωτογνωρους ρυθμους αναπτυξης,η Ισλανδια  αρνηθηκε την συνδρομη  ειναι ασχετο με την περιπτωση μας δεν ανηκει καν σε ενιαιο νομισμα.Η Πορτογαλια που ειπες δεν καταταλαβες και εσυ ο ιδιος γιατι την αναφερες.Απαντησες  μονος σου ,στην πτωχευση δεν θα επαιρνε ΚΑΘΟΛΟΥ  συνταξη ο μπαμπας  σου και αρα  δεν θα ειχες να φας(συνταξιουχος στην απο πτωχευση δραχμη με >30% πληθωρισμο αλλα γελια ...)

Εκβιασμους δεν μπορουν να κανουν τα μυρμηγκια  βασικο ,επισης αυτο προσπαθησε  να κανει η Κυπρος  και κρατησε 2 μερες ,μολις στερεψαν τα ΑΤΜ σκεφτηκαν πως και αυτων οι πατεραδες δεν θα παιρνουν συνταξη και ειπαν να κανουν πισω .Τα κοροιδα ε?

Πως σου φαινεται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...