Προς το περιεχόμενο

DSLR εώς 500 ευρώ


aekoriginal21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

 

Θέλω κι εγώ να αγοράσω την πρώτη μου dslr, η οποία να στοιχίζει σε καμία περίπτωση περισσότερα από 500€ μαζί με τσάντα και κάρτα μνήμης. Τη θέλω για δημοσιογραφική χρήση, δηλαδή λίγο απ'όλα πορτρέτα, νυχτερινές λήψεις σε συναυλίες και τοπία.
Γενικότερα, κατευθύνομαι προς canon γιατί έτυχε να δουλέψω κάποιες φορές με αυτή και με βόλεψε.Μετά από μια έρευνα που έκανα έχω αυτή στο νου μου: http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/CANON-EOS-600D-EF-S-18-55MM-II-F-3.5-5.6-IS-KIT---%CE%A4%CF%83%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82,99452,397675,639725.html?langId=-18

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τη διαφορά των φακών; (http://www.mdigitalphoto.gr/canon-eos-600d-kit-18-55mm-3.5-5.6-iii.html

EF-S 18-55MM II F/3.5-5.6 IS KIT και του Kit 18-55mm 3.5-5.6 III

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σε εννοώ , κάνουν οι δημοσιογράφοι πορτραίτα?   :P

Η διαφορά ειναι οτι ο δευτερος ειναι πιο καινούργιος

 

Νυχτερινά νυχτερινά (οχι απογευματινά δηλαδή) χωρίς flash ή τριποδο τα ξεχνάς με τέτοιο budget, ειδικά συναυλίες που δεν επιτρέπεται το flash

Τοπία θα μπορείς να βγάλεις αλλα οχι νυχτερινά (μόνο με τρίποδο νυχτερινά)

Και πορτραίτα μπορείς αλλα ο φακός αυτός δεν ειναι κ οτι καλύτερο για πορτραίτα

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα,

 

Θέλω κι εγώ να αγοράσω την πρώτη μου dslr, η οποία να στοιχίζει σε καμία περίπτωση περισσότερα από 500€ μαζί με τσάντα και κάρτα μνήμης. Τη θέλω για δημοσιογραφική χρήση, δηλαδή λίγο απ'όλα πορτρέτα, νυχτερινές λήψεις σε συναυλίες και τοπία.

Γενικότερα, κατευθύνομαι προς canon γιατί έτυχε να δουλέψω κάποιες φορές με αυτή και με βόλεψε.Μετά από μια έρευνα που έκανα έχω αυτή στο νου μου: http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/CANON-EOS-600D-EF-S-18-55MM-II-F-3.5-5.6-IS-KIT---%CE%A4%CF%83%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82,99452,397675,639725.html?langId=-18

 

 

 

 

Επειδη σκοπευω στο μελλον να ασχοληθω επαγγελματικα με τη φωτογραφια (κυριως για εκδηλωσεις)

θα βοηθαγε να επαιρνα κατι τετοιο στα λεφτα αυτα ή ειναι πεταμενα λεφτα και πρεπει να παω σε κατι πολυ πιο ακριβο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδη σκοπευω στο μελλον να ασχοληθω επαγγελματικα με τη φωτογραφια (κυριως για εκδηλωσεις)

θα βοηθαγε να επαιρνα κατι τετοιο στα λεφτα αυτα ή ειναι πεταμενα λεφτα και πρεπει να παω σε κατι πολυ πιο ακριβο ? 

 

 

 

Πως εχεις αποφασισει οτι στο μελλων θα ασχοληθεις με την φωτογραφια χωρις να εχεις φωτογραφικη μηχανη?

 

Τα πεταμενα λεφτα παντως εινα σχετικο...

 

Επαγγελματικη δουλεια ισως και να μπορεις να βγαλεις αλλα θα εχεις αρκετους συμβιβασμους.Το σιγουρο ειναι πως θα σου επιτρεψει να μαθεις(με παρα πολυ διαβασμα και χρονο εκ μερους σου)φωτογραφια.Αλλα επιπλεων να διαπιστωσεις εαν οντως θελεις να το ακολουθησεις η ακομα να δεις εαν το εχεις.

 

Απο την αλλη παλι πεταμενα λεφτα θα ειναι εαν πας και ριξεις ~7000ευρω(καπου εκει χρειαζεσαι για να πεις οτι ξεκινας ψιλοσοβαρα) για επαγγελματικο εξοπλισμο και δεν ξερεις πως να τον δουλεψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιες απλες φωτογραφικες μηχανες εχω 

αλλα μετα απο καποια μαθηματα που θα αρχισω πρεπει να παρω καποια πιο σοβαρη μηχανη και απλα σκεφτηκα αν παρω κατι με 500-600ε, εφοσον προχωρησω, αν θα μου ειναι χρησιμη και μετα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα τι εννοείς το επαγγελματίας, υπάρχουν πολλοίι "φωτογράφοι" που τραβάνε εκδηλώσεις και σε club κ τέτοια. Το 90%  Οι γνώσεις τους περιορίζονται μόνο στο πώς ανοιγει η φωτογραφική και πώς κάνουμε μια απλή διορθωση στο Lightroom...απο εκεί και πέρα auto και άγιος ο θεός..

 

Άμα θές να ακολουθήσεις κάτι τέτοιο δεν χρειάζεσαι ιδιαιτερες γνώσεις , απλα μια απλή dslr. Bέβαια θα πληρώνεσαι ανάλογα ή δεν θα πληρώνεσαι και καθόλου (έχω πετυχει ιδιοκτήτη club να επιμένει να πηγαινω καθε Σάββατο να του βγάζω φωτό και αντι να με πληρώνει να με κερνάει ποτά και να μου γνωρίζει γκόμενες....)

 

Η δύσκολη οδός απαιτει πολύ διάβασμα, μια τυπική φωτογραφική μηχανή και μερικά χρόνια δίπλα σε έναν καλό επαγγελματία σαν βοηθός. Μετά απο αυτο και εφόσον έχεις γνώσεις και εμπειρία θές 10-15 χιλιάρικα για εξοπλισμό,,,,,, και ταλέντο...

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πετάγομαι κι εγώ που είμαι άσχετος και παρακαλώ παίδες για τις γνώσεις σας:

θέλω να πάρω μια dslr με μοναδικό σκοπό να φωτογραφίζω τον πανέμορφο γιόκα μου που είναι 9 μηνών και τον βγάζουμε ως τώρα με τα κινητά.

δίνω ως 500€, έχω τη δυνατότητα να μου φέρουν κι από Αμερική σύντομα. Έλεγα για την νέα nikon D3300.

Η CANON έχει παραπλήσιο μοντέλο;

Τα sony είναι του ίδιου επιπέδου;(γιατί TV ,mobile κτλ, είναι όλα σονυ και λέω μήπως να πάω σε ίδια μάρκα για ίδια χρώματα κτλ.)

Ποια η γνώμη σας;

τι φακός ειναι καλύτερος για πορτρέτο; κάνει ο στάνταρ 55 πως λέγεται;

 

επίσης, υπάρχει άλλος τρόπος με το ίδιο κόστος όπως τα sites του εξωτερικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή θα τραβάς στα σίγουρα και βιντεάκια τον πιτσιρίκο, καλύτερα να πάς σε d5200 που έχει και σπαστή οθόνη - ειδικά στο βίντεο βοηθάει πολύ!

ακόμα κι απο ελλάδα, υπολόγιζε περίπου 530-550 για κιτ με 18-55, απλά πάρε τηλέφωνο και παζάρεψε, όλοι κόβουν!

 

Για αρχή ο κίτ φακός είναι πραγματικά μια χαρά - απο τους καλύτερους κιτ που κυκλοφορούν και με σταθεροποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι γνώμη έχετε για την D3200 σε αυτήν την τιμή;

http://www.ebay.com/itm/171230744107?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Επεξ/σία από Nahock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...